Babička navštěvuje mimi, ale nedodržuje hygienu

jarunkaxyz1
7. říj 2011

Milé maminky, chtěla bych se zeptat na Váš názor, který se týká mého problému.
Mám 3 měsíční miminko. V rodině mám babičku (respektive prababičku miminka), která se snaží logicky vnoučátko užívat, jak jen to jde. Nebydlí v místě našeho bydliště, ale dojíždí za námi 2x - 3x do měsíce z jiného města. Všechno by se zdálo ideální, ale moc mě trápí to, že jako stará osoba už prostě nedbá na hygienu. Když dorazí vlakem a MHD, musím být jako ostříž a hned jí hnát do koupelny umýt ruce, protože jí to samotné prostě nedá. Pokud u nás přespává, je to hrůza, protože nemá potřebu se umýt, vyčistit zuby, v oblečení, ve kterém sedí ve vlaku chová mimino a já ty její návštěvy spíš protrpívám než abych se těšila. Bojím se, aby tou svoji !hygienou" na malé něco nepřenesla, dneska je všude tolik nemocí. Jenže když jí to naznačím decentně, tak se hned uráží, prý jsem úzkostlivá atd. Strašně mě to trápí, nevím, jak už se k tomu stavět, vím, že je moc hodná, ale co prostě nesnáším je špína a to nemyslím taková ta "zdravá", bohužel naše babička si "zahrává s tou nebezpečnou". Mimčo by navíc pořád olibovala, prská na něj a nedodržuje vůbec nějaký vzdálenosti. Holky, jak na ní? 😉

luthien.k
7. říj 2011

@jarunkaxyz1 , já myslím, že nebezpečnější než to, že babička chová pravnouče v oblečení, ve kterém cestovala v MHD, je příliš úzkostlivá maminka 😉 Je dost mamin, které tou MHD musí cestovat přímo s těmi dětmi 😉 Umýt ruce po příchodu k vám, to samozřejmě ano ("Babičko, když přijdeme z venku a chceme si chovat miminko, tak si nejprve myjeme ruce." - tato formulace by ji neměla urazit), ale jestli si večer babi vyčistí zuby, to jistě na zdraví miminka vliv mít nebude. V poradně u dětské lékařky, kde před chvílí sedělo deset nemocných dětí, je daleko větší riziko získání infekce, než od staršího člověka, pokud vyloženě netrpí nějakou nemocí.

peroli
7. říj 2011

@jarunkaxyz1 jestli je s tou hygienou opravdu na štíru tak asi bude dost "špíny" i v tom oblečení.. 3-měsíční miminko sice už je malililinko odolnější než úplnej novoušek ale já jsem pořád pro tu hygienu (aspoň tu základní) dodržovat.. i když ani tady bych to zase úplně nepřeháněla (mám jednu známou která si pokaždý ale úúúplně pokaždý než chytne malou umývá a dezinfikuje ruce.. to už je zase trochu moc 😅 )
nikdy nevíš na co to miminko může být náchylný a proč zbytečně pokoušet štěstí.. já bych to babičce znovu řekla ale klidně a pěkně ale přesto razantně a jestli se znovu urazí tak je mi líto ale ať.. zdraví mého dítěte je přece jen přednější...
už jen ta představa že jde ve vlaku na záchod, neumyje si ruce a pak šáhne na takhle malinký miminko... no fuj 😖

imzadi
7. říj 2011

@jarunkaxyz1 ber to tak, ze uz proste ma svuj vek a snaz se Ty sama problemove situace poresit...proste pri prijezdu jde do koupelny cela rodina, aby ukazala prckovi jak se myji ruce, nez babicce vnouce dam, tak na ni dam cistou plinu, atd. ... ale hlavne bych to nehrotila 😉 pokud jste se nenarodili s problemy, alergiemi, apod. prcek to prezije...

tkanicka
7. říj 2011

vždycky mě překvapí tyhle diskuze... umýt ruce, to ano... přecejenom těma šmatláme po všem, ale ostatní bych zase tak nehrotila, aby sis nevypěstovala skleněnou květinku, na kterou pak někdo dýchne a ona hned onemocní. Imunita se vytváří rozumným kontaktem se "špínou"

eloana
7. říj 2011

Jak pisi holky..... dle meho nazoru vseho moc skodi..... umyt ruce samozrejme, ale prilis hygieny skodi take.

veruska007
7. říj 2011

No, u nas plati, kdo chce chytat na miminko, musi si umyt ruce. Ale vic to neprehanime. A to taky jezdime vsichni MHD 😉. A ja jsem cunatko nejvetsi, mam od detstvi sileny ekzem a kdyz se dotknu vody, musim se natlusto namazat kremem,... takze abych pak mohla na neco sahnout, musim zas pul hodiny cekat; toz ja si casto ani ty ruce poradne nemyju a vsichni jsme zdravi 😉

berenika39
7. říj 2011

chudák babička🙂. kdyby mě někdo hnal do koupelny, urazím se taky 😉 , . neblázni, "problém" vypadá jinak.
Vím, že někdo je na čistotu úzkostlivý víc, někdo míň, ale trápit se normální babičkou 3x za měsíc? upřímně ti přeji, at nemusíš nikdy řešit nic horšího.

jop
7. říj 2011

Já tě chápu, taky jsem byla spíš úzkostlivá matka, když byl malý miminko. Podle mě je mytí rukou po příjezdu vlakem či MHD naprostá samozřejmost. MHD jsme jezdili prakticky od narození, ale tam se malý přece nechytal těch hnusných tyčí apod.. Když se můj otec přijel podívat poprvé na malého, tak si nešel umýt ruce a já jsem ho o to požádala - bez problémů. Doporučuju argument, že vám to říkala paní doktorka, že po příjezdu vlakem či MHD si máte vždy umýt ruce. Na to staří lidé většinou slyší 😉 No, pokud jde o osobní hygienu babičky, nezbývá ti než se nad to povznést, protože je asi nereálné, abys babičku v tomto věku převychovala 😀 Ale nemyslím si, že by to mohlo nějak ohrozit miminko.

martaska78
7. říj 2011

Hlavně buď v klidu, mimčo je už určo očkované a většina bakterií si myslím brzy odumírá. Ruce umýt ano, to děláme všichni vždy a všude, ale třeba já taky chovala mimi v oblečení, ve kterém jezdím v buse a ťuk ťuk děti zdravé.

crca
8. říj 2011

Tak nějak to chápu,ty ruce to je snad samozřejmost.Tchýně je přes silnici a když byli děti miminka,tak u mě byla každý den-povětšinou ráno,když šla krmit králíky,které jsou u nás a když teda přišla od sena,tak jsem jí jen naznačila,ať si tu bundu aspoň vyklepe,ale tepláky měla stejně-sice mě to tak trochu deptalo,ale ruce si teda šla umýt-díky bohu 😀 ALE-až bude dítě zkoumat,tak to neuhlídáš vždy a myslíš že když ti v roce strčí hovno do pusy,nebo slimáka,že je to rozdíl když si 3 měsíční mimčo vezmě prababí která si nevyčistila zuby?? 😀 😀

kamilka007
29. bře 2013

Ruce jsou u nás taky křížek - tchán například si po záchodě (po ŽÁDNÝM) ruce nemyje. Jak mu mám proboha říct, že když je prase, ať aspoň nepodává rohlík mému dítěti..
Úplně ti rozumím, malé jsou 2 roky a pořád mě to vytáčí. Nemluvě o rodinných návštěvách u manželových rodičů, kdy chce každý od Sofinky pusu na pusu (a příbuzných je tam vždycky kolem 15ti). Pravidelně si přivážíme virózu, ale bojím se hlavně oparů a tak. Jenže to si mám na začátku návštěvy vždycky stoupnout a zahlásit "Líbání maximálně na tvář!"?.. S hygienou se to nemá přehánět, ale co je moc, to je moc. 😒

blahova_andrea
29. bře 2013

vidíš a mě tohle u malého vůbec nenapadlo řešit a to byl nedonošený. táta ten oblečení neřešil, mamka si teda dávala vždy čistý tričko, ale stejně sahala i na psa, který běhal po venku. hlídat jim jestli si kdy kdo čistí zuby by mě ani nenapadlo. přítel tomu taky moc nedá, ale s jeho chrupem se nedivím a malého vždy pusinkoval a nic z toho neměl. jak se psalo výš, není dobré dělat z dítka skleníkovou kytičku. před vším jej ochránit stejně nemůžeme. já teda taky nechápala kamarádku, která nechala malého ožužlávat držátka v mhd a nebo olizovat lopatku, kterou se hrabal v parku, ale z druhé strany, když jedu mhd a malý chce podat sušenku, tak si taky ruky nemyju a podám mu ji 😀

domiz
4. dub 2013

Ruce-samozřejmost...to bych se zbláznila!!na to jsem hodně háklivá...nosím pořád i antibakterialní gel,když s malou někam jedeme nebo jdeme ven..měla jsem to stejný,když byla dcera malá...z manželovi strany prostě přišli,ruce neumyli,jak z MHD,tak třeba od kouře..já jim to řekla a říkal jim to i manžel..já třeba nesnáším,když mi vleze i můj chlap do postele v oblečení, ve kterým chodí do práce,prostě ven...začne si s mlaou hrát na posteli..nevím..u nás doma to taky tak nebylo..je fakt,že mám dost návyky z domu,od mamky.. 🙂 určitě se to nemá přehánět,ale najednu stranu naprosto chápu...jasně nic se nemá přehánět..nejsem pro tu sterilní čistotu..to je extrém 😅
@kamilka007 tak to je nechutný,fůj!to Vás teda lituju.. ☹ moje tchýně si třeba malé pusu na pusu nedovolila dát hodně dlouho..až jí malá vlepila babičce sama 🙂 že je to moje dítě a nebude jí líbat na pusu..to by mi taky vadilo 😖 asi bych to řekla,že at se nesejdeme na kožním 😅

lucavka
4. dub 2013

Holky já sice nejsem na úplně sterilní hygienu, klukovi už sou navíc pomalu dva, ale z neumytých rukou bych se určitě zbláznila a pokud někde cestujeme tak oblečení hned do špíny a my hned do vany. Mě moc nevadí "nepořádek" co se udělá doma "sám" ale bacili a jiná havěť donešená z venku - fuj. Já pracovala v K-centru s drogově závislými, a když si vezmu že ty lidi co jsem třeba testovala positivně na žloutenku, nemají kde byldlet adt. potkávám ve městě a sahají na stejné kliky u obchodů, zboží, peníze (které pak třeba pokladní vrátí mě) brrrr...

bublina155
4. dub 2013

holky ja jsem taky zaregistrovala ze ne vsichni si po zachode myji ruce, nejsem uzkostliva si myslim, ale na tohle jsem fakt alergicka, protoze to snad vi i male dite ze ruce po toalete umyvaji...takze kdyz vim ze si nekdo nemyl ruce a pak mi jde patlat na mimino tak penim , stejne jako kdyz se mne dotkne... staci viroza a to je nejlepsi zpusob jak to sirit dal...ale co rict takovym prasatkam?
Libat dite jsem zakazala kdyz jsem ho donesla z porodnice jsem razantne oznamila rodicum at ho nelibaji, ted kdyz ma uz temer 4 mesice mi to nevadi kdyz mu daji babicky pusu, na ale na pusu? to nikdy, to nedelam ani ja a nastesti to ani jeste nikoho nenapadlo. chystame se ale na vylet k prarodicum a oni maji dost nechutny zpusoby, tak mam v planu uz ve dverich oznamit at mi nemuckajii dite ze nemusi pozbirat vsechny herpesy....ja to taky nesnasim kdyz prijedu nejakam na stretnuti a musi mne oslintat cela familie

konidana
22. dub 2013

@domiz
@lucavka
@bublina155 Holky vy jste teď alergické na nemytí rukou a za pár let budou vaše děti alergické na mýdlo (přeháním, ale na něco jiného dost pravděpodobně) Proč asi jsou přírodnější lidi (a tím myslím i cikány) mnohem zdravější??? Jo jinak nucení dětí kohokoli líbat, se mi také příčí.
@blahova_andrea Taky bys mne nepochopila... ale děti jsou zdravý, virózu mají tak 1 x do roka, a to přitáhnou spíš ze školky, než z olíznutí čehokoli. Taky mi přišlo nechutný, když holka začala chodit (9m), tak jí přitahovaly vajgly na zemi a strkala je do pusy. To víš, že jsem se tomu snažila zabránit, ale ne vždy se podařilo☹ Přežila ve zdraví🙂

dana3262
22. dub 2013

Ruce chápu, ty jsou základ a hlavne tim, ze si je sami myjeme dáváme detem priklad. To ostatní vypust..s tim nic neudělaš a ver, ze tim se tvému miminku skutečně nic nestane. Muj tchán uz si ruce myje, ale musela to ze začátku vyžadovat i po mém muži (uz pred detmi) a kdyz přišly deti, tak tchýně taky zapracovala. Velmi me prekvapilo, ze existují lidé, co si po příchodu z venku nemyji ruce a valí se v džínách na posteli. A to ma tchán chronickou žloutenku..vím, ze to neni s neumytych rukou, ale i tak. Uvidis, ze s dalším dítětem se ti v timhle trochu ulevi..a detem pak taky 🙂
Ja bych si klidně vlezla v pohorach z hor do postele, aké sednout si v džínách z metra na perinu? 😝

blahova_andrea
22. dub 2013

@konidana já to beru tak, že většina dětí to ve zdraví přežije, jen mě překvapovalo, že to kamarádce prostě nevadí a nic malému neřekne. mě prcek taky v obchoďáku věčně žužle rukojeť od vozíku aj. ale stále dokola mu vysvětluju, že to se prostě nedělá. venkovní věci ležící na zemi ho zatím naštěstí nechávají chladným 😀

blahova_andrea
22. dub 2013

co se týká toho oblečení, tak tím mě vytáčí přítel. vůbec nerozlišuje věci na doma, na spaní, na ven hezké a na ven na dvůr...já z toho šílím ☹ ne, že bych hned viděla všude ty nemoci a mikroby, mě to prostě vadí, protože vychovávaná jsem byla v převlíkání se k různým příležitostem. a pusinky? no náš malej je rozdávačnej. on se děsně rád líbá, tak mu to nezakazuju. naštěstí mají všichni nejbližší tolik rozumu, aby to sami vynechali, když jsou nemocní nebo mají opar. nutit děti dávat pusu je blbost. některé děti ji nedávají ani mamince, tak proč by ji měli rozdávat kdejaké tetce 😒

konidana
22. dub 2013

@blahova_andrea Vysvětlovat, vysvětlovat a vysvětlovat .... Ale že by to fungovalo, zatím moc nevidím, takže to vysvětlování už občas vynechávám.... Manžel a věci na doma, je taky příběh... mně nadává, když si v džínách z práce(kancelář+vlak) na chvíli lehnu na postel, ale když on přijde ztahaný, někdy se ani neumyje a svalí se v propocených a zaprášených věcech z dílny do postele a spí až do rána. Teda v tričku a trenkách - ty kalhoty si sundá. To je v pořádku :D Pyžamo nezná. Taky z něj šílím.

blahova_andrea
22. dub 2013

@konidana tak to jsme asi na stejné koleji...my to vysvětlování teprve začali, tak mě to zatím neopustilo, ale naděje do budoucna si nedělám 😀 a chlap? kapitola sama pro sebe 😉

domiz
22. dub 2013

@konidana to ej blbost,je nechutný přijít z venku nebo z MHD a neumýt si ruky a dát malé jídlo..to mi teda nepřijde normální...když přijdu z venku,jde si hned umýt ruky...já neřekla,že jí stokrát denně myju ruce 🙂 ale ona venku všechno ošahá a v autobuse taky..to mi teda přijde naprosto normální..u nás se to tak tpostě dělá..jsem na to zvyklá od dítěte..