Babička se nám změnila v tyrana, co teď s ní?

dadushe
9. kvě 2014

Ahoj, jsem už z toho na nervy, tak doufám, že třeba někdo poradí. Máme 95 letou babičku, o kterou se doma staráme už 20 let nikdy to nebylo úplně jednoduché soužití, ale byla soběstačná, takže šlo pouze o to zvládat její nálady a manýry. V zimě se rozhodla (kvůli tomu, že spadla, když šplhala po žebříku, nechápeme kam), že už toho má dost a že umře, propadla se do jakési stařecké deprese spojené s agresivitou. Asi to podpořil i fakt, že nám do rodiny přibylo miminko a pozornost se od ní obrátila k němu. Přestala tedy chodit, začala se počůrávat, teď už i pokakávat, nechce se koupat, strká si prsty do krku aby zvracela, rozmazává hovínka po pokoji, lže o všem možné, vylívá moč z okna, nově se začala svlékat a kdo přijde do pokoje připadá si jako na gynekologii. Huláká v noci, mlátí kolem sebe a hystericky řve. Nejhorší je, že se začala strašně agresivně chovat ke své dceři (mojí máme). Chrlí věty jakože jí nikdy neměla porodit, že jí měla utopit jako mimino, sprostě nadává a její hysterie se bohužel stupňuje. Po stránce fyzické si pořád stěžuje na bolesti, ale doktoři jí nic nezjistili, naopak všichni doktoři u kterých jsme s ní byli potvrdili, že je ve výborném zdravotním stavu. Je z ní tedy dobrovolný ležák a moje máma to už nedokáže zvládat, protože s ní babička nespolupracuje, naopak je k ní ještě zlá. Nevíme jak z toho ven, protože k umístění kamkoli potřebujeme její podpis a souhlas, který ona samozřejmě nedá. K cizím lidem se paradoxně chová výborně a je milá. Vidí to tak, že máme povinnost se o ní postarat, ale už se opravdu nedá. Nemáte někdo radu jak z toho ven? Máma je už psychicky rozložená, má od zimy 15 kg dole, sama trpí zdravotními problémy (je to už taky důchodkyně)... 😔

svija
9. kvě 2014

@dadushe - chtělo by to zkonzultovat s psychiatrem. Předpokládám, že babičku tam nedostanete, ale ať tam zajde aspoň mamka a situaci probere. Ono i tyhle příznaky mohou být jako důsledek změn v mozku kvůli stárnutí a dá se s nimi něco dělat. Nevím, kdo jí podává léky, jestli nějaké bere, třeba by to do ní mamka nějak dostala.

andryskam
9. kvě 2014

Po přečtení tvého příspěvku, jsem si úplně vybavila moji babičku (je již po smrti). Dělala naprosto to samé, jen nebyla sprostá a nenadávala nám. Také spadla z postele, byla na operaci krčku a po operaci řekla, že už má svoje odchozené a hotovo. A od té doby se taky už nepostavila. Staral se o ní můj taťka. Přebaloval, koupal, krmil, ... Některým starým lidem přepne a nic s nima neuděláš. Taťka se tak o ní staral 5 let, pak jsme ji dali do domu s pečovatelskou službou a tam po půl roce zemřela.
Nevím, co bych ti poradila. Jen jsem chtěla napsat, že i někteří další jsou stejní ☹ Musíte vydržet, babička má už vysoký věk, ....

irennn
9. kvě 2014

Pracovala jsem chvíli na geriatrii jako vedoucí sestra, naprosto běžné,co u starých lidí popisuješ...rozmazávání hov...k, čůrání z okna,do skříně, nadávání rodině, ubližování, stípání, nadávky personálu...když to bylo neúnosné,pozvali jsme psychiatra z léčebny, ten vyšetřil,označil stav jako těžká demence a buď dal léky na uklidnění nebo doporučil hospitalizaci v léčebně na dementním oddělení...bohužel tento stav je už takový a nic s tím nenaděláte, ona neví,co dělá....vyřeší se to až jednou babička zemře nebo se její stav natolik nezhorší,že tohoto chování nebude schopná

jaajaa
9. kvě 2014

My takhle meli babicku doma, uplne stejny scenar- pak uz lezak....padala naschval z postele, nasi oba duchodci, ja zijici v cizine, takze hruza. Zvedal ji bracha, kdyz byl v dosahu nebo nejaky jeho zamestnanec- dlouhodobe se to neda, ja to zkousela jednou s tatou, to je proste ziva hmota masa, ktera nespolupracuje. A nejhorsi je ten psychicky teror. Nase babi zije ted v lecebne, myslim, ze nasi zazadali o zbaveni svepravnosti a pres osetrujiciho lekare to vyresili takhle. Nejdriv tam babi chodila na 3 mesice, aby si nasi odpocinuli...Mama ji tam natrvalo dat nechtela I kdyz se o ni uz starat nemohla- meli doma polohovaci postel, upravenou koupelnu, vsechny pomucky, ale proste kdyz to jeden neumi a je to vlastni rodina, je to silene. Nakonec ji tam dali a myslim, ze je to pro vsechny lepsi.

maiki1
9. kvě 2014

To je hrůza, ale podle mě by to určitě chtělo nějakou konzultaci s psychiatrem, to už není normální chování, pokud je jinak zdravá. Třeba by jí mohli někam umístit na základě právě toho vyšetření. zbavit svéprávnosti nebo tak. Pro váš klid to asi jinak nepůjde. Jedna věc je, když je někdo vážně nemocný a staráš se o něj a druhá, když to začně dělat vlastně naschvál. Nejhorší je, že staří lidé se od určitého věku začnou chovat jako malé děti, ale ty se k nim tak chovat nemůžeš. Mně taky začala vyvádět babička od doby, co jsem otěhotněla. Rekonstrujeme, tak nám nabídla přechodně azyl (podotýkám velký byt, pomáhám s úklidem, babička už to docela zanedbává a to má teprve 77) a co mi začala vyvádět za scény, jak si připadá zbytečná a že chce umřít, vymýšlí si problémy, hysteráky každou chvíli, ale jenom jak není doma manžel. Nejhorší to bylo v době, kdy mě samotné bylo kvůli těhotenství pěkně špatně. Tak mi nezbylo než rezignovat a babičce se vyhýbat. Dokonce nechodím ani do kuchyně, na obědy chodím po restauracích a babička je najednou jak mílius. prostě mazec! ☹

susanne88
9. kvě 2014

@dadushe Podle toho copíšeš to vypada na stařecku demenci. Všechny příznaky má, ale pokud doktoři tvrdí, že je zdravá?! Její agrese stoupá, protože neví přesně co se s ní děje a nebo o může být tím, že si uvědomuje, že už neni ''potřebná''a prostě to vzdala, a že už tak nemůže...to se vše mění v agresivní chodání. Nevím jak je to to v ČR, nežiji tam...ale dlouho jsem dělalal jako ošetřovatelka, tak vím jak to chodí v zahraničí. Doktor by ji měl předepsat nějaké utlumující tabletky, proti agresy. Nezaberou hned. Budete si muset počkat třeba ještě tak 14 dní. Ale agrese by se měla zmírnit, ale bude lehce utlumená, že už bude stále inkontinentní....

carrie_b
9. kvě 2014

Určitě co nejdříve zkonzultovat s psychiatrem, už kvůli dětem, aby si do života neodnesly nějaké psychické následky z toho, co zažily, viděly...

luciebx
9. kvě 2014

Moje babicka ma taky stareckou demenci a to co popisujes se delo I u nas az do doby kdy zacala uzivat leky a zlepsilo sr to... podle me to nedela naschval ale je nemocna. I kdyz po fyzicke strance he zdrava v hlave to proste uz nefunguhe jak ma

kacikaci
9. kvě 2014

@dadushe To je mi líto, čím procházíte, je to pěkně náročná situace..
byli jste na neurologii? tohle vypadá na st. demenci, klasické příznaky, agresivita, ztráta motivace, prudké změny nálady, zmatenost, inkontinece, apod..zašla bych k praktické, aby dala žádanku na neurologii a psychiatrii, tam jí udělají vyšetření, ct mozku, apod..aby zjistili, jaké jsou tam změny, a nasadí nějakou léčbu na zpomalení nemoci a zmírnění příznaků
a nevím, jak se díváte na to, aby Vám pomohl někdo z venčí - myslím někoho, kdo by docházel a pomáhal s péčí, a maminka by si měla co nejdříve najít nějakou psychohygienu, protože jinak se zhuntuje, vyhoří a bude to mít do konce života, je to strašně důležitý, aby ten, co pečuje o nemocného s demencí nebo i jinak dlouhodobě nemocným člověkem dbal na svůj zdravotní ale taky hlavně na psychický stav - protože pokud nebude on v pořádku, ta péče bude taky na nic..nebo pokud už byste byli tak vyčerpaní a nezvládali to, požádat o pobyt v domově pro seniory, ale to je věc, o které ne každý chce slyšet, existuje spousta soc. služeb, které se demencí zabývají..

mnoho sil!

aaggyy
9. kvě 2014

Taky bych doporučila neurologické vyšetření, hlavně neuropsychologické ev. psychiatrické..píšeš, že podle lékařů je to v pořádku, ale viděl ji i neurolog? Bohužel, takhle se lidi s demencí a různými neurologickými syndromy chovají a vyléčit to nepůjde, ale možná trošku zmírnit, aby jste na poslední měsíce nebo léta jejího života nevzpomínali jako na hrůzostrašný teror:(( přeju hodně hodně sil...

petulka26
9. kvě 2014

@dadushe Bohužel se zdá že u starých lidí je tohle dost běžné. Moje babička je úplně to stejné, plus ještě dokud chodila utíkala (třeba v zimě bosá jen v pyžamu) když se náhodou dostala k telefonu, zalarmovala hasiče, záchranku, i policii tím že jim tvrdila že ve sklepě nějaká žena volá o pomoc (samozřejmě tam žádná nebyla). Na psychiatrii stanovili diagnózu stařecká demence, babička teď žije v ústavu. Jezdíme tam za ní každý týden, někdy má světlejší chvilku, pozná nás, je milá, ale ve většině případů nás už ani nepozná, žije ve svém vyfantazírovaném světě, kdy například tvrdí, že můj táta její syn zemřel, ona že se bude vdávat protože čeká dítě, někdy je zase agresivní a jen nadává. Je těžké jí takhle vidět, a život v ústavu bych jí nikdy nepřála, ale doma se to s ní už bohužel nedalo zvládnout 😔

dadushe
autor
9. kvě 2014

@svija
@irennn
@carrie_b
@kacikaci
@aaggyy
@andryskam Holky děkuju. Neurologa jsme u ní měli, je to soused, kapacita a dokonce specializovaný na staré lidi. Vyšetřil jí a to jste neviděli jak perfektně spolupracovala. Úplně jiná osoba, sice si stěžovala na to, že nemůže a že jí všechno bolí, ale prakticky se prošla po pokoji 😝 Doktor řekl, že neurologicky je naprosto v pořádku, pouze má atrofované svaly tím, že nechodí. Dával jí i nějaké otázky, neměla s tím žádný problém. Ono jí to totiž ještě na stará kolena pálí, demence tam určitě nějaká je (zapomínání, jistá časová zmatenost, plete si některé události...), ale jinak dokáže naprosto excelentně lhát, když chce je úplně normální člověk (to slyšíme, když telefonuje s kámoškama babkama). Dokonce jsme zjistili, že když nejsme doma, tak sama chodí na záchod nebo chodí šmírovat na balkon dalekohledem, šmejdí v ledničce a spíži...Taky si otevírá dveře od pokoje, aby slyšela, co si kdo říká a pak o tom vypráví dál telefonem. Tudle říkala, že se jí chceme zbavit, že teda s mojí mámou to ještě jde, ale jinak syna má prevíta (ten jí chodí sem tam hlídat a náhodou to slyšel). Co se týká nějakých léků, tak právě ten neurolog napsal antidepresiva, že jí to máme dát ráno do vody, aby o tom nevěděla (ona totiž skoro žádné léky nebere, pouze půlku prášku na tlak a vitamín, nic víc, akorát večer ještě ataralgin na tu "příšernou" bolest, jakýkoli jiný prášek si nevezme). No a zatím teda antidepresiva bez účinku. Jinak s tím psychiatrem je to dobrý nápad, kdyby dorazil k nám bylo by to super...Ono to je tak, že člověk si řekne, jak už je stará, že už to dlouho trvat nemůže, jenže to nikdo neví a máma je slabá na srdce a navíc nesmí zvedat těžké věci, jinak jí hrozí oslepnutí 😝, aby nakonec máma nešla dřív než babička ☹

lrg
9. kvě 2014

To je hrozné, vidět jak se milovaný člověk mění v takové monstrum. To je fakt snad lepší zemřít o dvacet let dřív, ale blízcí si zachovají jen ty nejhezčí vzpomínky ☹
Tak jak to popisuješ to opravdu nevypadá jako stařecká demence, když babička dokáže své chování korigovat podle potřeby. Zdá se mi, že vás svým jednáním cíleně trestá, z nějakého zvráceného důvodu se vám mstí, za to, že je stará, bojí se smrti a samoty, tak na sebe obrací pozornost za každou cenu, aby ona a hlavně vy všichni jste každý den, každou minutu věděli, že je ještě živá. Někdo se na sklonku života chce se všemi usmířit a odejít v pokoji a někdo to nezvládne a chce všem okolo ublížit, abyste také trpěli, když trpí ona. To je opravdu na psychologa, ale pokud se mu nebude chtít dobrovolně otevřít, taky s ní nic nesvede.
Je to těžké, ale nenechte si ničit život, obzvlášť, pokud s vámi žijí malé děti. Zaměřte se na způsob, jak jí dostat z domu. Pokud to není vyloženě na ústav, sbalte jí a zaplaťte domov důchodců. Není vaší povinností, se o ní starat.

popelasa
9. kvě 2014

Vyšetření psychiatrem určitě, na tohle běžná antidepresiva nepomohou, to co popisuješ je stařecká hostilita, může mít různé příčiny, nejčastěji demenci nebo následek užívání léčiv. Hodně antidepresiv a jiných léčiv s anticholinergním účinkem ( to jsou léky na inkontinenci, diazepiny, na spaní nebo na křečové bolesti, třeba spasmopan, algifen, tramadol) to mohou ještě zhoršovat. Psychiatr by jí měl nasadit neuroleptika, myslím, že takhle starým lidem se často dává tisercin a hodně je to vrátí do normálu..

lu777
9. kvě 2014

@dadushe čtu to a je to velmi smutné, ale to co popisuješ opravdu nejsou žádné maličkosti 😔
asi by tu už radši nebyla a vztek si vybíjí na okolí....
vzhledem k tomu, že máš malé děti a že to je asi psychicky dost na Tvoji maminku která má zdr. potíže, tak je určitě potřeba to urgentně řešit...
antidepresiva nezaberou ihned, může to trvat několik týdnů i déle... určitě bych jí je dávala, ale musí to být ten správný typ antidepresiv.... mohla by to určitě mít i jako vedlejší účinek léků jak tu padlo, ale tos psala, že moc nebere, takže spíš to je už slabost určitá věkem a vztek, frustrace...

a jinak se dají taky namíchat Bachovy květové esence - jsou tam kapky na agresi a nenávist, zoufalství a depresi apod.... nemají žádnou chu´t a dají se kapat do pití nebo do polívky třeba 😉
a asi bych dala namíchat i mamince - esence na vyčerpání, smutek apod....
mám s tím výborné zkušenosti, jak u dcery při velkém vzdoru tak u manžela při depresi při dlouhodobé nezaměstnanosti apod... u babičky to asi samo stačit nebude ale může se to kombinovat s antidepresivy, takže bych to k tomu přidala, právě kvůli té agresi...

držte se a určitě pokud by to nebylo zvladatelné tak lépe začít hledat domov důchodců nebo nějaký ústav, ono to stáří je velmi náročné... bůhví co čeká nás jednou 😔

dadushe
autor
9. kvě 2014

@lrg Taky si říkám, že si asi radši včas najdu domov důchodců než takhle řádit...Právě my bychom jí rádi někam dali, pomohl by i denní stacionář a pak si jí brát odpoledne zase domů, jenže se vším musí souhlasit a ona prostě nechce, pomohlo by jen zbavení svéprávnosti, jenže na to by musela asi být viditelně nesvéprávná a ona právě dokáže reagovat dost rozumně 😝 Domov důchodců bychom jí platili rádi, klidně i osobní ošetřovatelku...mám pocit, že kdo jednou vezme k sobě babičku/dědečka, vystavuje se nebezpečí, že se ho už potom nikdy nezbaví. Je to i o svědomí, sice nás strašně terorizuje, ale zase na druhou stranu zavolat jí sanitku a nechat převést do LDN, kde je péče jaká je si na triko taky nikdo z nás vzít nechce...pak mít kvůli tomu výčitky zbytek života, že tam umřela 😝 Je to na pytel...další věc je, že je všude strašně plno a čekací doba víc než rok....

lu777
9. kvě 2014

@dadushe no pokud to dělá naschvál, tak nevím ale šlo by sejít se celá rodina a na rovinu jí říct že to je takhle nezvladatelné a navrhnout ten denní stacionář?
já nevím ale tohle je šílené, hledali jste nějaké kontakty na podpůrné organizace, které se tímhle zabývají? nějaké neziskovky a tak?

popelasa
9. kvě 2014

Obávám se, že pokud už je babička v tak špatném psychickém stavu, tak vá ji do obyčejného sanatoria nebo domova důchodců ani nevezmou. Tohle umí řešit strašně málo odborníků, ze zkušenosti vím, že si s tím nevědí rady ani v nemocnicích, často tam ty staroušky nacpou sedativy a nechápou, že tyhle léky to jenom zhoršují. Najděte odborníka na geriatrii nejlépe kombinaci geriatr/psychiatr. Možná to zní krutě, ale nejlepší co můžete udělat v případě nějakého záchvatu, prostě zavolat záchranku a nechat ji hospitalizovat. Pokud je nepříčetná ( a to se bere i to nakládání s fekáliemi a obnažování jako nepříčetnost) mohou ji hospitalizovat na 24 hod. i bez jejího souhlasu, mezitím se stanovuje soudní dohled a omezení svéprávnosti, tak aby odpovědnost za její zdravotní stav měl poručník a ne ona sama.

lrg
9. kvě 2014

@dadushe Tak mě jedině napadá ty její výlevy natáčet na kameru. Buď Vám to pomůže v dokazování její nepříčetnosti, nebo pokud je natolik při smyslech, že pochopí, kam tím míříte, možná toho sama nechá. Chápu, že nechcete mít výčitky, že jste jí někam odložili bez jejího souhlasu, ale babička tady klidně může být ještě pět let a na vás a dětech se to podepíše neskutečným způsobem. Je to krutý, ale začněte trochu vyhrožovat. Pokud je svéprávná, má vlastní příjem, klidně byste ji mohli vyhodit na ulici (pokud je bydlení vaše) žádný zákon Vám neukládá se o ní starat. Zkuste na to jít trochu zvostra.

dadushe
autor
9. kvě 2014

@lu777 Hledali jsme a obvoláváme, ale ono je to tak, že všude radši vezmou bezproblémového seniora. Těch lidí, co by rádi stacionář nebo domov je spousta, takže si pochopitelně vybírají. Já se jim vůbec nedivím. Co se týká ošetřovatelů a osobních asistentů, tak tam by bylo fajn, kdyby se podařilo sehnat člověka, který by chodil pomáhat alespoň s tím umývání, protože to babička těžce sabotuje. Jinak teď jsem dostala zprávu, že babička dneska opět spadla, nevím podrobnosti, ale bude to doma zase řev 🤐

dadushe
autor
9. kvě 2014

@popelasa Po psychiatro-geriatrovi už googlim a budeme volat🙂 Doufám, že chodí i domů a podaří se někoho splašit, protože dostat babičku do ordinace je naprosto nemyslitelné🙂

lucyanek
9. kvě 2014

Babička je teda pěknej tyranizátor. Buď ji nechat zbavit svéprávnosti a dát do domova (nějakej speciální, kam by ji vzali - třeba pro agresivní atd.) nebo ji psychicky "utýrat" tak, že takovýho chování nechá sama nebo se sama nechá zavřít do domova důchodců! Přiznám se, že bych nevydržela tohle mít doma! A já až budu stará, tak se zavčas nechám sama zavřít do domova, protože většina důchodců se chová fakt otřesně (znám z vlastní zkušenosti). ☹

teeerez
9. kvě 2014

@dadushe Ahoj, uz asi vis co delat, s posudkem psychiatra (mozna staci i obyc lekar?) jeji podpis nepotrebujete. Je asi na miste hledat kde o okoli se o ni postaraji nejlepe, ale sami doma to urcite nemate sanci zvladnou, jen se psychicky znicite.
Zni to hrozne, kdyz se to takhle napise, vypada to jako by se clovek chtel zbavit zodpovednosti, ale ono to obcas opravdu nejde. Prabicka mela alzheimera v pokrocile fazi a bylo to hrozne. Ke me se chovala jeste krasne, ptz. jsem bydlela nejdal a tak jsem ji navstevovala nejmene, ale babicka, ktera pro ni delala prvni posledni mela peklo. Delala vsechno to co popisujes + ji nepoznavala, brecela doktorovi jak nedostava najist, jak tam chodi sami cizi lide (nikdo krom babicky, zdalo se ji to), apod. apod,., Vygradovalo to tim, kdyz nejdrive malem vyhodila barak do vzduchu (plynovy sporak, cloveka nenapdane co vsechno by melo jit z domu :( ) a pak utekla uprosted noci ven a nasli ji policajti jak beha uprostred jizni spojky mezi autama... absolutne netusime jak se tam dostala, ale proste uz se pece o ni nedala zvladnout, byla jak miminko, ale silna a casto cilene agresivni....

consti
9. kvě 2014

@dadushe Je mi to líto, naše babi je něco podobného...ne teda takový extrém, ale taky to s ní šlo od desíti k pěti...Radím nějaké sanatorium, po domluvě s lékařem zbavit svéprávnosti a zařídit jí někde pobyt. Sice takových ústavů moc není, ale jsou, naše babi v jednom takovém taky je. Tohle se doma nedá zvládnout, v takové situaci bych si nehrála na hrdinu. Naši se o babi zvládli starat asi 5 let až to bylo pomalu na rozvod, mamka totálně vyčerpaná, všichni na nervy... nakonec se všem, i babi ulevilo, když šla do sanatoria. Nicméně takové stavy se pak rychle zhoršují, naše babi to měla podobně, přitom po fyzické stránce byla absolutně v pořádku a když chtěla tak velmi dobře rozuměla a chápala co kdo chce, normálně chodila po schodech, když ji nikdo neviděl, jak ji někdo viděl, tak dělala, jak se motá atd. To už je fakt nemoc, u naší babi demence a alzheimer... 😔

granda
9. kvě 2014

a co takhle odlehčovací služba?? nebo mamka na dovolenou??a babka si rozmyslí, jak se bude chovat.... určitě máte příspěvek na péči...

hanafaustyna
9. kvě 2014

Souhlasím s tím, co tu bylo řečeno. Byli jsme v podobné situaci (i když ne tak moc vyhrocené) a co nám hodně moc pomohlo, bylo dojíždění domácí peovatelky. Pomohla s hygienou (když ji někdo cizí nahnal do koupelny, tak šla, nám odmítala cokoli od jití na záchod po koupelnu) a taky to byla psychická vzpruha. Berete příspěvek na péči? Z toho by se dala zafinancovat.

uztotakbude
9. kvě 2014

Stařecká demence. Psychiatra, posudek, zbavit svéprávnosti, léčebna, domov důchodců apod. Pokud je to neúnosné, tak bohužel. Nejsem pro odkládání starých lidí bez důvodu někam pryč....ale když nespolupracují a prostě to už nejde, tak se nemá smysl trápit.

lu777
9. kvě 2014

jo, určitě je pravda, že by bylo dobré zapojit někoho zvenku.... bude mít mnohem větší respekt 😉 a myslím, že by se pak i líp chovala k mamince....
opravdu v tomhle případě bych se víc starala o maminku, ta péče je velmi náročná, aby to zvládla...
a umím si i představit že to je zátěž pro vztah rodičů, ono stačí malé děti, co si budeme povídat - ale tam je alespoň vývoj, učí se, postupují (i když někdy se to nezdá třeba chvíli)....

je to smutné, pak je druhý případ kdy lidi jsou na tom fyzicky velmi zle a hlava jim funguje bezchybně a to je zase peklo pro ně snad největší ..... a pak se všude píše jak je super, že se lidi dožívají vyššího věku... ale ono to není o čísle, ale o tom jestli ten život ještě za něco stojí! 😔 😔

monihart
9. kvě 2014

@ dadushe Všichni radí babičku někam dát. Pokud máš mamku jako já, stejně jí nikam nedá. Naše babička je přesně taková. Jen leží už 6 let. Ale teď je to opravdu peklo. Mamce sprostě nadává, je vulgární... No prostě skoro všechno, co popisuješ. Je těžká, mamka jí pořád zvedá, už je sama vyřízená. Ale nikdy jí nikam nedá. Ani si nenechá pomoct ošetřovatelkou. Prostě to bere, že je to její povinnost. A bohužel, i když bych jí hrozně chtěla pomoct, nenechá si to rozmluvit. Ale je fakt, že tabletky na uklidnění, které máme od obvoďačky, aspoň malinko pomohly (zázrak to není). Nejdřív mamka nechtěla dávat ani to. Když to bylo neúnosné, nechala se přesvědčit.

dadushe
autor
10. kvě 2014

@monihart Asi máme podobný typ maminek,, taky neexistovalo navrhnout domov důchodců, jenže teď od zimy se situace tak prudce zhoršila a taky zdravotní stav mámy, že ona už to prostě nedává. Babička si to nejhnusnější vylévá na ní a mám pocit, že testuje, kam až je schopná zajít. Vysloveně se snaží mámu vytočit a odrovnat. Ta to většinou ustojí, ale pak kvůli jejím nenávistným řečem nemůže spát, jíst a brečí. Do toho všeho máma ještě pracuje (zbývají 2 měsíce do důchodu) Je to teď de facto buď půjde babička, nebo vážně hrozí, že mámě vypoví srdce, které má nemocné 😝 Úplně vidím, jak se ztrácí před očima, přemýšleli jsme se sestrou, že jí někam "odklidíme", nucený lázeňský pobyt nebo tak, protože dokud je tam máma, nic se nehýbe, všichni kolem jsou naprosto spokojený, že se nemusí starat (mluvím teď o máminých sourozencích, kteří na tudle situaci naprosto kašlou). 😖