Babička se nám změnila v tyrana, co teď s ní?

dadushe
9. kvě 2014

Ahoj, jsem už z toho na nervy, tak doufám, že třeba někdo poradí. Máme 95 letou babičku, o kterou se doma staráme už 20 let nikdy to nebylo úplně jednoduché soužití, ale byla soběstačná, takže šlo pouze o to zvládat její nálady a manýry. V zimě se rozhodla (kvůli tomu, že spadla, když šplhala po žebříku, nechápeme kam), že už toho má dost a že umře, propadla se do jakési stařecké deprese spojené s agresivitou. Asi to podpořil i fakt, že nám do rodiny přibylo miminko a pozornost se od ní obrátila k němu. Přestala tedy chodit, začala se počůrávat, teď už i pokakávat, nechce se koupat, strká si prsty do krku aby zvracela, rozmazává hovínka po pokoji, lže o všem možné, vylívá moč z okna, nově se začala svlékat a kdo přijde do pokoje připadá si jako na gynekologii. Huláká v noci, mlátí kolem sebe a hystericky řve. Nejhorší je, že se začala strašně agresivně chovat ke své dceři (mojí máme). Chrlí věty jakože jí nikdy neměla porodit, že jí měla utopit jako mimino, sprostě nadává a její hysterie se bohužel stupňuje. Po stránce fyzické si pořád stěžuje na bolesti, ale doktoři jí nic nezjistili, naopak všichni doktoři u kterých jsme s ní byli potvrdili, že je ve výborném zdravotním stavu. Je z ní tedy dobrovolný ležák a moje máma to už nedokáže zvládat, protože s ní babička nespolupracuje, naopak je k ní ještě zlá. Nevíme jak z toho ven, protože k umístění kamkoli potřebujeme její podpis a souhlas, který ona samozřejmě nedá. K cizím lidem se paradoxně chová výborně a je milá. Vidí to tak, že máme povinnost se o ní postarat, ale už se opravdu nedá. Nemáte někdo radu jak z toho ven? Máma je už psychicky rozložená, má od zimy 15 kg dole, sama trpí zdravotními problémy (je to už taky důchodkyně)... 😔

dadushe
autor
10. kvě 2014

@hanafaustyna Příspěvek na péči nebereme, zatím jsme ještě neoběhali úřady, ale je to v plánu, jen máme obavu, aby babička nepředvedla té posudkové paní, jak umí skákat jako srna, na truc, abychom nedostali nic 😝

scai
10. kvě 2014

Chce to psychiatra a na tohle berou lidi běžné antidepresiva, ale k nim určitě i neuroleptika. Tiapridal, tisercin , apod.....chce to doktora. Nemohl by něco takového napsat ten neurolog? Protože než vás někde objednají, to bude doba....

monihart
10. kvě 2014

@dadushe Chápu. Přesně tak to máme. Mámin brácha taky chodí jen na návštěvu a občas teda pohlídá, ale jen když už fakt to jinak nejde, většinou se jedná o nejnutnější dvě hodiny. Je to jen na ní. A babička je taky nejhnusnější na ní. Vždycky to schytá ten, kdo se nejvíc stará. Asi se tak mstí, že už nic nemůže a nejjednodušší je vylít si zlost na tom, kdo je nejblíž. Fyzicky je už mamka taky hotová. Už má sama svůj věk - je v důchodu. O psychice nemluvě, to je na tom asi to nejhorší. Ale bohužel, nedá jí nikam. Ani sama nechce nikam jet, že se musí starat, nikdo jiný to za ní neudělá. Už jsme jí taky chtěli někam vyslat. Ale nechce. U nás jsou úspěchem ty uklidňováky, které sice moc nezabírají, ale je to lepší, než před nimi. Tak držím mamince palce, ať je silná a ať si nechá pomoct.

granda
10. kvě 2014

@dadushe tak na truc do odlehčovací služby.... a je to....třeba by ji paní podle fotek přesvědčila jaké tam je super prostředí a lepší péče od zdravotníků.... někdy to pomůže

dadushe
autor
10. kvě 2014

@scai Napsal nám Seropram, zatím to bere týden (respektive tajně jí to pašujeme do vody), jak tu psaly holky má to prý pomalejší rozjezd, takže snad to začne za pár týdnů účinkovat... 😖 Ale stejně si zavoláme toho psychiatra, ty neuroleptika bych případně radši řešila přes něj, no už aby byl pracovní týden🙂

dadushe
autor
10. kvě 2014

@monihart Tak to máte doma jako přes kopírák...S tím cestováním mamky jsi to přesně vystihla, ta moje se taky pořád "vymlouvá", že nemůže nikam, což je i pravda, protože naposledy, když odjela na den od babičky kvůli mému porodu a hlídal její bratr, tak se vrátila všude po pokoji rozmazaná hovínka, babička hysterická a bordel neskutečný. Pak mi brečela do telefonu úplně vyřízená. Mám pocit, že to babička vzala formou "pomsta za to, že sis nesplnila své povinnosti"...

julietta111
10. kvě 2014

Vím, že je to blbý, člověk má nějaké svědomí ale pokud to babiččce ješte takhle myslí a jen to na vás hraje, tak bych jí rázně domluvila, že pokud se nazačne chovat slušně tak hrozí, že už jí doma nebudete dál moct mít....Vždyť je o Tvojí mamku, ta ten teror od ní fakt nemusí dlouho vydržet, zvlášť když na tom není nejlíp zdravotně. A určitě to chce toho psychitra. A taky zapojit ostatní členy rodiny, nemůže to přece ležet jen na ní. Držím moc palce, je to těžká situace☹

brunetka11
11. kvě 2014

@dadushe Bude to znít tvrdě, ale vaše babička to má očividně v hlavě slušně srovnané a jen ji baví tyranizovat svou vlastní dceru.
Dohodněte se v rodině, popř. přímo s oním vaším rodinným známým - lékařem - je potřeba někoho, z koho má respekt a koho uznává. A ten (beze scén, avšak natvrdo bez servítků), ať jí oznámí, že již nějakou dobu řešíte její problematické a sobecké chování s lékaři a ti doporučili její umístění ve zdravotnickém zařízení a utlumovat.
Takže jestli se nevzpamatuje a nepřestane, pak prostě půjde.
Buď se uklidní a usměrní, nebo to bude gradovat a pak snad i tvá maminka uzná, že tohle je nad její síly a zařídí se podle toho.

plameny
13. zář 2016

lidi potrebuju pomoct poradit cokoliv :/ :( jsem zoufala moje babicka me vychovavala od mych 5 let.Ted mam 22 a babicka ma stareckou demenci.Moje rodina my vubec nepomaha dokonce ani moje v uvozovkach máma.Tuto nemoc ma babicka 2 roky jsem z toho na dne mam ji moc rada je name fixovana a ja taky na ní jen uz nani nestacim nemuzu dal jsem znicena :( babicka nevi kdo jsem,babicka my utika,dela my ostudu pred lidma,nekdy nadava,nekdy place,nekdy je v pohode to je malokdy uz..... cely dny jsem doma sni, chodime nekdy ven a ani nemluvim otom ze nevi ze je doma a chce jit tam kde vyrustala a vnas vidi svoju sestru a tak ktera uz nezije atak dale.......Myslite ze by jsem byla sobec kdybych ju dala do domova :( mam ju moc rada jen jsem zoufala strasne jsem vycerpana a porad brecim nemuzu ani nikam jit a kdyz jo tak jen nekdy kdyz my pohlida sestra a to je jen vyjmecne maji svuj zivot co mam delat dekuju moocc za rado pochopeni za cokoliv

sweet81
13. zář 2016

@plameny není to sobecké. A co lékaři? Zbavili jí svéprávnosti? Je to smutné co prožíváš, kor když tě babička vychovávala a jste na sebe fixované.

monikagurthova
13. zář 2016

@plameny sobecké to urcite neni, bohuzel občas se clovek dostane do fáze, ze uz na to nestačí a pro tebe i babičku bude odborná pomoc a pece o ni to nejlepší.bude mít peci nonstop a presne tu, kterou potřebuje.

alkuska
13. zář 2016

Ahojky, neměla jsem čas číst předchozí příspěvky. Domnívám se že se jedná o stařeckou demenci, i když se zdá že jinak dokáže fungovat normálně a dělá vám to naschvál. Doporučila bych konzultaci u psychiatra. Bohužel, vyléčit se takový stav už nedá, ale dají se předepsat léky, které mohou pomoci (a nemyslím tlumení, ale léky za zlepšení rozumového stavu). V tomto stavu by se možná dal vyřídit příspěvek na péči a z něj zaplatit nějakou ošetřovatelku na výpomoc. Pokud by to jinak nešlo, je na zvážení nějaká ústavní péče. Vím jak to zní a vím jak to tam chodí, ale lepší než aby se maminka zruinovala sama. Berte to tak, že je to už nemoc, kdyby měla po mrtvici a byla ochrnutá, taky byste pomoc neodmítali a možná i tu ústavní péči. Doma je to strašně těžké, nám v ústavu po mrtvici skončil děda. Ať nás někdo třeba odsuzuje, nevidím, jak jinak to šlo tehdy udělat.

alkuska
13. zář 2016

@plameny Nejsi sobec, viz moje předchozí odpověď. Ono svým způsobem je sobecké obětovat svůj život (to jsem někde četla, nevymyslela jsem to sama) a nedopřát tomu postiženému profesionální péči, kterou doma často nejde nahradit, když člověk sám nějak normálně žije.

anelamates
14. zář 2016

Bohužel to je stáří. Možná je taky hodně špatně snáší a tu zlost za to, že už nemůže všechno jako dřív, si vybíjí na vás. A často to bývá právě tak, jak píšeš, na cizí nebo na rodinné návštěvy milá, na domácí jako pes. Ale těžko to nějak řešit. Pokud jde o to dělání nepořádku, rozmazávání hoínek a vylévání moče z okna - co jí zkusit říci, že když už je to tak zlé, nedá se nic dělat a půjde do nemocnice? Pohrozit prostě. Že to nezvládáte a takto to dál nejde. nemyslím si, že by šlo o to miminko, tomu nevěřím. Starý člověk je starý člověk, a tohle může být i třeba tím, že opravdu je chvílemi zmatená. Těžko říci.

anelamates
14. zář 2016

@plameny Není to sobecké - v tvé situaci. Kdyby vás bylo víc, mohla sis alespon občas vydechnout, pak bych řekla nech si ji doma. Dát ji do cizího, to je pak strašně rychlý sešup. Ale sám člověk to prostě nezvládne, pokud nemůže občas vypn out a žít si i svůj život. Klidně bych si na tvém místě dovolila sezvat rodinu, celou a zkusila bych se s nimi dohodnout. Bud se budeme v péči o babičku střídat, anebo není pro mne jiné řešení. Časem by to vedlo jenom k tvému úplnému vyhoření a zhroucení se a stejně byste nakon ec babičku n ěkam dát museli. Spíš vidím problém v tom, kam ji dáš, protože je všude plno. Bohužel přibývá lidí vyššího věku, ale ta kvalita života se změní. A kam je všechny dát?

kolibricek36
14. zář 2016

@dadushe bohužel máme více méně stejný problém - tak ti poradím toho psychiatra - jestli ji k němu dostanete - jinak jsme naši babi zkusili dát jednu tabletku na utišení - no, bylo to nesmírně lepší - nyní je to jeden den dobrý a třeba 4dny katastrofa - bohužel jsme ji nedostali k tomu psychologovi... ☹

alkuska
14. zář 2016

@kolibricek36 Psycholog nepomůže, musí to být psychiatr 🙂 Psycholog není doktor a nemůže předepsat žádné léky.

kolibricek36
14. zář 2016

@alkuska díky za upozornění - já to špatně napsala- patří tam psychiatr - jak mám v textu uvedeno předtím

plameny
18. zář 2016

ahoj dekuju vsem za prispevky moc si vazim nazor vsech i tech co to zazili.J a jsem to prave rikala doma ale oni neveri ze to myslim vazne ze mluvim z nervu.Ja uz dva roky se trapim a brecim jen tak este moje sestry chcou aby sem jim hlidala no ja se bojim rict ne protoze by my vubec nepohlidali jeto fakt minimum ja jim nemuzu ani dat penize protoze vystacime akorad myslim rodine moje mamka obraci oci.Mam ji moc rada opravdu kazdy se bude divat skrz prsty :( byli jsme u psychiatra a tam my rekli ze co ponich chcu ze ji je 94 tam jsme byla prave kuli te peci nani 🙂 ja su z toho na dne me nebavy zivot nekdy myslim i ze to ukoncim kdyz brecim ale snazim se porad drzet🙂 vim ze toje sesup zmena prostredi a tak nechci aby tam umrela moji vinou ze sem ju tam dala dekuju vsem vazne uz to ze ste my odepsali

anelamates
19. zář 2016

O příspěvek na péči můžeš zažádat sama, vyplníš žádost a pošleš na příslušnou sociálku, oni si vyžádají zprávy od lékařů a pak to poběží samospádem. Jinak bys mohla zkusit ještě vaši obvodačku, maminka čásek brala lexaurin a hned to bylo lepší, ale lepší by byla AD. Lexaurin je návykový, kdežto AD by jí pomohly víc.

plameny
19. zář 2016

ten prispevek uz mame ale me oto nejde spis otu babicku sme na dne babicka bere lexaurin prave aspon 15 let takze je zvykla doktorka nam dala jiny ale po tech nezaspi zvazuji ten domov ale budeto tezky necci aby tam umrela mou vinou proty stary je to tezky zvykat si jinde stouto nemoci 😢

anelamates
19. zář 2016

Tak s tím lexaurinem jsme to měli přesně tak - babička ho brala dlouho, pak nám ho doktorka zrušila a z ačalo peklo. Takže po poradě s mudrou jsme ho zase vrátili, říkala, že je prostě jako feták, závislá už n a tom, a bez něj by byla pořád horší. A jinak - pokud jsi na ni fakt sam a a není nikoho, kdo by byl ochoten ti dopřát alespon nějaký ten měsíc dva klidu, pak se taky na nikoho n eohlíž ej. Jinak to stejně dopadne zle - jenom ty se navíc sesypeš. A babička bude muset na tu LDN tak jako tak. Prostě to tak je. Takže být tebou, dom luvím se o pravdu s obvodní, aby ji zkusila alespon na čásek tam poslat. Nemusí na stálo, ale tak na ten měsíc. n edá se to prostě táhnout do nekonečna, řekne ti to každý. Takže b ud se domluvíte jako rodina a budete se střídat, anebo na čas ten ústav. Fakt. Nevyčítej si to.

plameny
19. zář 2016

asi mate pravdu chtela jsem prave dat zadost do nejakyho lepsiho domova a byt tu este sni do noveho roku proste nez byse uvolnilo misto no to v zadnym pripade aby tu nekdo byl mesic max tu cydrzi dva dny moje mamka prave pije a neni spolehliva co se tyce penez taky kdyz bude v domove tak budu zani jezdit jakto bude mozny dekuju vam za rady protoze malokdoto pochopi 😲

anelamates
19. zář 2016

Myslím si naopak, že to tu chápe víceméně každý. Tedy ten, kdo to zažil. Já bych natrvalo maminku nedala, ale na chvilku si odpočinout, to člověk potřebuje. Mně pomohl i třeba jenom týden, když byla na vyšetření. Bože to byl klid.

plameny
19. zář 2016

to sice jo ale vzali by my tu peci a ja penize nedostavam protoze sme ve spol.domacnosti takze tezko by sme vysli ty prasky nejsou levny minule babicka byla venku ze jde na policii ze ju zamykam a zetu nebydli a atd...ona se vratila tam kde vyrustala jedne zname rikala zeju chcu zabit a vyhodila koberec malej z okna neni to lehky a mam pritele ten na me ceka taky chceme byt spolu jenze tady byt nemuze taky je to domov ale bez osetrovatelek a pritel je ze slovenska nevim esi by to bylo dobry ju tahat tak daleko je to na figu jeto na psychiku mam 22 a mela by jsem mit jiny este starosti nez toto :(

drzticka81
19. zář 2016

my mame babicku a tak kolem 87 let zacala mit streckou demenci-to jeste zila sama, pak uz to neslo, takze ji mela vzdy na tyden u sebe mamka a druhy tyden teta- davaly babicku na dobu od 8 do zhruba 15 do tzv. skolky pro seniory-vetsinou je to pod zastitou charity-takze se zkuste poptat po okoli, zda to nekde nenabizi-urcite je to uleva pro ty, co opatruji seniory.....dalsi vec je dat seniora na cas do psych. lecebny-treba na mesic, aby si clovek odpocinul....vim, je to hrozne, ale vim, jak na tom byla mamka s tetou-babicka cele noci bantovala, nespala-hruza-vydrzely to zhruba dva roky timto zpusobem-pak byly nuceny najit domov pro seniory-nedalo se to uz zvladat (obema uz taky tahne na 70)-dokonce tete zemrel kvuli tomu stresu okolo babicky manzel- takze babicka je v domove uz druhy rok, je tam spokojena, na jednom miste.....dochazime tam za ni casto.....babicka ma letos 93, fyzicky nebyla nikdy v zivote s nicim v nemocnici, je zdrava, psychicky-nepamatuje si skoro nic-ta dlouhovekost taky neni vyhra.....

anelamates
19. zář 2016

No jo, jenže pokud jsi vázaná těmi penězi na péči, tak ti nezbude než se dál starat, to se nedá nic dělat. A musíš počítat přece s tím, že když b y byla v domově, tak nebudeš brát taky nic, protože ty peníze bude přece brát ten ústav, kde bud. To je n ormální.

plameny
19. zář 2016

moje babicka taky fyzicky je dobra no prave ze by sem sla bydlet s pritelem nasla si praci a zacit nejak jinak

jiruska
10. pro 2016

Pomůcka: z dlouhého trička jsem vytvořila pro babičku, co si z plenky vyndávala stolici a tu pak schovávala či rozmazávala, BODY S pevnějšími TLAČKAMI na rozepínání - jako mají kojenci.
Také dbám na to doprovázet ji na toaletu v pravidelnou dobu a pomáhám jí "tlačit" 🙂 Nebo ji doprovodím na toaletu ihned, jak cítím, že jdou plyny. Pomůcka se velmi osvědčila.

jiruska
10. pro 2016

Přeji trpělivost a čas pro sebe, tlak je příliš velký a ohrožuje i pečovatele.