Bratr se nezajímá o syna. Myslíte, že se to změní?

20. dub 2021

Zdravím,
asi ani nehledám radu, respektive v tomhle případě se ani moc poradit nedá, ale potřebuju se z toho nějak vypovídat a třeba i najít útěchu u někoho kdo zažil totéž nebo něco podobného.
Mám bratra, kterému se v jeho 19ti letech narodil syn. Jeho tehdy, ani nevím jestli bych měla říkat přítelkyně, spíš kamarádka s výhodami, protože spolu v podstatě jen spali, otěhotněla a on by zásadně proti a ze všech sil se snažil aby šla na potrat (dá se to asi v téhle situaci pochopit). Nicméně ona se rozhodla, že si malého nechá a tak se k tomu postavil jako chlap a řekl jí, že teda zkusí kvůli němu nějak fungovat jako rodina. Moc dlouho jim to nevydrželo, protože ona je taková řekněme zvláštní povaha, to by bylo na jiné povídání. Takže nakonec se ona odstěhovala ke své mámě (asi 180 km od bráchy) a domluvili se, že se bude brácha s malým vídat každý víkend s tím, že až bude starší tak si ho bude brát i na víkendy k sobě. Domluvili se i na alimentech 10 tis měsíčně, které brácha platil poctivě. Až na pár výjimek tak nějak všechno šlapalo 6 let skvěle, brácha se hodně dobře staral, pro malého dělal první poslední až donedávna kdy jsem si uvědomila, ze svého bratra vlastně vůbec neznám. Brácha zjistil, že malý není jeho (nechal si udělat testy otcovství poté, co do něj kamarádi hučeli, že není jeho), přijel ke své ex a udělal tak scénu což je pochopitelné, ale to co se začalo dít pak mě šokovalo. Brácha se absolutně přestal o malého starat i zajímat se slovy cituji "nevím proč bych se měl dál starat o cizího parchanta". Já chápu, že je naštvaný, kdo by nebyl, ale přeci nemůže trestat malého, který ho má rád a brácha je pro něj tatínek se vším všudy. Ex "švagrová" mi denně volá, že je malý nešťastný, že chce mluvit s tátou, proč za ním táta nepřijede atd... je mi z toho opravdu hrozně, protože i přesto, že do bráchy denně všichni hučíme tak si vede pořád svou a je absolutně bez zájmu. Nechápu to, vůbec nerozumím tomu, že mu alespoň toho dítěte není líto. Nevím, co mám dělat. Pro mě je malý prostě synovec, rodina a pro mámu je to vnouček i když nevlastní. Jenom bratr pořád tvrdí, že to nemáš řešit, že už to není naše věc a ať se stará skutečný otec a jeho rodina. Trvá to celé už skoro měsíc a on názor nezměnil. Myslíte, že se to nakonec změní? Nedokážu si vůbec představit, co ten malý teď musí prožívat ...

autor
21. dub 2021

@elencze právě, že ne on s tím někde byl (dostal kontakt od nějakého kamaráda) takže je dost nepravděpodobné, že by byl vzorek špatně odebrán, bohužel 😥

priefi
21. dub 2021

Chlapečka je mi hrozně moc líto, ale z druhé strany, je aktuálně pro dítě lepší žádný kontakt, než kdyby si ho bratr proti srsti vzal a choval se k němu odměřeně. To by bylo pro dítě snad ještě hroši. Doufám, že těch 6 let v bratrovi zanechalo aspoň nějakou citovou stopu, aby aspoň pro to dítě udělal to, že se s ním bude stýkat a pokud by neměl o chlapečka zájem, protože není jeho, zmenšovat četnost. Toto odloučení by pak pro chlapce nebylo tak bolestivé. Achio... A to je přesně ono, kukačky si neuvědomují, jak moc tímto můžou ublížit svému dítěti. Každopádně nechápu, proc testy brácha neudělal mnohem dříve... A proč do něj nehuceli kamarádi před tím. Teď už si to mohli nechat od cesty... Život je krutý a je mi moc líto, že tak malá křehká dušička dostane takovou ránu. Ty, jako teta můžeš být tetou a pokud brácha nebude se s ním chtít vídat, domluvit se tak, aby v době, kdy bude chlapec na návštěvě, byl mimo město... Achio... Je to smutné 😔

jade85
21. dub 2021

Brečím tady nad oběma kluky, "tátou" i "synem". Oba jsou v tom nevinně a oba se musí strašně trápit. Ten malý ještě asi o to víc, že nemá šanci tomu ve svém věku porozumět, ale už je dost velký na to, aby mohl jen tak zapomenout.
Snad se to časem nějak urovná a najde se cesta pro všechny.

autor
22. dub 2021

@jade85 ano totéž si také přeji

autor
22. dub 2021

@priefi také si říkám, že možná by bylo lepší ti jeho kamarádíčky raději drželi zobáky tak si teď nikdo z nás ničím takovým nemusel procházet 🙄 jinak on nikdy nějak neměl pochyby proto ani nenapadlo, že by si měl nechat udělat test až potom oni do něj začali šít, že se prý ona někde prokecla a doneslo se to k nějakému domu kamarádovi a potom, že mu malý vůbec není podobný (to není no, protože je vzhledově celá máma)

priefi
22. dub 2021

Achio, tolik let a teď tohle 😔 ale ona je též blbá, že se prokecla. Tohle si měla nechat pro sebe. Ale je fakt, že to nemusela říci ona, ale bio otec... Někteří lidé chtějí ublížit, jen aby ublížili, protože jim to dělá dobře, ale následky je vůbec nezajímají. Brácha teď je v šoku, snad brzy se z šoku dostane s uvědomí si, že má nějaké city ke svému chlapečkovi, i když není biologicky jeho...

autor
22. dub 2021

@priefi já také doufám, že si to časem sedne a brácha se s tím vyrovná a přijme malého zpět, můj vztah k synovci se tímhle vůbec nezměnil, pořád je to můj synovec a je mi úplně fuk jestli je nebo není mé krve ....zrovna před chvílí jsem si s ním volala a samozřejmě se ptal na tátu 🙄no měla jsem co dělat abych neuronila slzu, je mi ho hrozně líto 😥

codal
22. dub 2021

Pokud se ona někde projevila, tak by to znamenalo, že to věděla a tím pádem je to ještě větší podraz. Takže to, že tvrdo, že si myslel, že je bráchovo, je jedna velká lež. To je fakt taková..........

autor
22. dub 2021

@codal já to nevím jistě jak to přesně bylo, protože to vím zprostředkovaně, ale mě potom, co se to provalilo, říkala, že samozřejmě si nebyla 100% jistá, že je malý bratrův, ale myslela si, že prostě je 🤷‍♀️ na to jestli se někde o tom zmínila jsem se jí neptala, ale možná se třeba zmínila nějaké kamarádce, že třeba v době kdy otěhotněla spala s dvouma chlapama a ta to pak rozšířila dál, fakt nevím a víceméně je to teď asi už jedno

koordinatorka_odboje
13. kvě 2021

jak to u vás vypadá?

zelenaesmolda
15. kvě 2021

@koordinatorka_odboje
Taky by me zajimalo

barulina
18. kvě 2021

Tak jak pokracujete? Posunilo se to nekam?

autor
4. čer 2021

Zdravím všechny, závěr celé této situace je takový, že bratrova ex přetrhala s náma se všem veškerý kontakt - mezi ní a bratrem proběhla asi dost ostrá výměna názorů a ona ze dne na den jeho a nás všechny odstřihla ....bratrovi je to jedno, pro něj je to prostě uzavřená kapitola a o synovci a "švagrové" vůbec nic nevím, ani kde bydlí, co dělají prostě nic, změnila adresu, tel. číslo, zaměstnání prostě úplně vše ....

eviicka
4. čer 2021

☹ to je mi líto. Ale díky za zprávu.

priefi
4. čer 2021

To je mi moc líto 😔 hlavně toho chlapečka 😔

zelenaesmolda
5. čer 2021

A co zbytek rodiny?Nechcete si zaridit styk se synovcem soudne?

merope
5. čer 2021

@zelenaesmolda Jj, pokud ho nenechala vymazat z rodného listu dítěte, tak babičky nárok na styk pořád mají.

autor
5. čer 2021

@zelenaesmolda bratr trval na vymazání a vzhledem k tomu, že souhlasil a má potvrzené, že není otec tak ho určitě vymazala nebo se to minimálně chystá udělat, co jsme tak pochopila z posledního rozhovoru ...prostě jsme už prostě cizí lidi a nárok nemáme na nic

priefi
5. čer 2021

To se ale pleteš, pokud byste Ty a Tvoje mamka chtěly kontakt, můžete dokonce soudně vymáhat 😉 máte s dítětem dlouhodobý vztah

andelka
5. čer 2021

Právo na udržování vztahu s osobou citově blízkou má dítě i když nejde o biologického příbuzného. Ale vždy záleží na tom,zda kontakt s ním je v zájmu dítěte.
A pokud to rozsekla takhle natvrdo,tak se obávám,že možná bude lepší nakonec je nechat jít. Dětem i dospělým se během času ze života vytratí tolik dříve blízkých lidí..takový je život. Jak to synovi vysvětlí a podá je už její věc.

merope
5. čer 2021

@andelka Ale klíčové je v tu chvíli dořešit rodný list dítěte - aby v něm nepravý otec nefigoroval.

andelka
5. čer 2021

Ano. To je hlavní. Ale úplně si nejsem jistá,zda a jak to půjde. Každopádně to je na nich, oni si zjistí možnosti a co je třeba.

autor
5. čer 2021

Já právě teď nevím, co by bylo nejlepší .. samozřejmě, že bych strašně ráda synovce dál vídala a stejně tak moje máma, ale nadruhou stranu když vím, jak se k němu staví bratr tak jestli není lepší nechat to být a neplést mu hlavu když ani nevím, co mu řekla ex švagrová, už tak to teď musí mít hrozně těžké a ještě do toho tahat soudy není podle mě pro něj moc dobré, nechci ho psychicky deptat chozením po soudech kvůli vlastní sobecké potřebě být v kontaktu

zelenaesmolda
5. čer 2021

Ted jde o to jestli vubec soud vymaz dovoli,neni to v zajmu ditete.

koordinatorka_odboje
5. čer 2021

Soud tezko udela vymaz otce, ktery 6 let platil mesicne 10 tisic na "otec neznamy" a zadne vyzivne. Navic je po zakonnych lhutach.

zelenaesmolda
5. čer 2021

@koordinatorka_odboje
otce muzes nechat zapsat kdykoliv

somalicats
5. čer 2021

@zelenaesmolda Zapsat otce ano, ale tady jde o popření otcovství a na to jsou zákonem dané lhůty. Jestli je chlapečkovi 6, tak to je tak akorát na hraně, pokud se nepletu.

Autorka: matka nemůže jen tak nechat vymazat otce z RL, ani na základě testů. Popřít otcovství může jen ten zapsaný otec, a to ještě v relativně krátké lhůtě. A ani tak nemá jistotu, že ho soud vymaže, protože soud bude jednat v zájmu dítěte. A v zájmu dítěte je mít i otce. To by se leda musel o otcovství současně hlásit jiný muž. A bacha - pokud brácha v RL zůstane, bude mít stále vůči klukovi povinnosti včetně té vyživovací, a to až 3 roky zpětně. To jen aby se po letech nedivil, kdyby si to ex rozmyslela...

andelka
6. čer 2021

@zelenaesmolda přesně tak. Zapsat kdykoliv ale smazat bez náhrady ne. Není to v zájmu dítěte.