Bývalá mu "unesla" dítě. Poradíte, co dělat?

nikoulinka
14. led 2022

Ahoj holky,

dnes pokládám dotaz, spíše prosbu o pomoc a rady, za kamráda, který je v hrozné situaci.
Jeho příbeh v kostce:
Před několika lety se dal dokupy s jednou slečnou. Nějakou dobu spolu žili a po čase se jim narodil syn (nyní 2 roky). Nicméně až tehdy pochopil, že ona není ženská pro život a už vůbec ne osoba, co by měla být matkou. Nekojila (prostě nechtěla), režím žádný pro dítě neexistoval. Žádné vaření, úklid, nic. Naopak chytla se nějaké bandičky a nebyl tak pro ní problém z minuty na minutu se ztratit na 3 dny. Nehledě na to, že on byl třeba zrovna v práci, a malý tak byl díky tomu doma sám i hodinu (nikoho neinformovala o svém odchodu). Nicméně toto období nějak přešli, zvládli... Dal jí zkrátka druhou šanci. Teď, cca rok od těchto událostí, začala ale znovu. Mu to už ale nedalo, a snažil se s ní domluvit, rozumně, na nějakem rozchodu. Ona souhlasila. Na OSPODU sepsali papír, kdy ona i on souhlasili, že zatim budou sdílet společnou domacnost, a malý tak bude v péči obou rodičů. ALE...
Odešli z ospodu, on do práce, ona údajně domů. Za hodinu mu pouze přišla sms, že odjela spolu s malým rešit svou bytovou situaci do 150km vzdáleného města a že se vráti za týden. Je to už 14 dní. Nekomunikuje. Nemá zájem nic řešit. Na otázky, kdy přijede malý domů, zaměrne nedopovidá. Kamarád se i nabídl, že dojede za nimi, že mu jde prostě o syna. Byli zvyklí spolu trávit čas denně, a najednou 14 dní nic. OSPOD mu v tomto nepomohl. Zaplatil si proto i konzultace u právniků - zde se ale nedověděl nic. pouze jen "to, co udělala ona, máte právo udělat i vy..."
Bojí se o malého. Ona je hrozná ženská. Agresivní (má několik zaznamů i na PČR + jedno aktivní trestní oznámení). Sama vstává klidne i ve 12 hodin a je jí jedno, že maly je třeba 3 hodiny vzhůru a může svým způsobem způsobit nějaké neštěstí. Je toho hodně, co na ní je špatně. A ne jen po stránce, co se výchovy dítětě týče.
Co může on dělat? Na koho se obrátit, když tady ospod ani právník nepomůže? Je z toho neštastny a rada bych mu pomohla dřiv, než uděla nejakou kravinu.
Po tomto chce malého do výdradní péče. Základ ale bude dokázat její chovaní - což nebude problem, existuje mnoho svědků. Ale také by bylo třeba ji dostat na psychiatrické vyšetření. Ale jak? Určitě to nepůjde jen tak, že on si řekne.
Finance, povahu, prostředky, on vsechno ma...
Prosím, co může dělat? Jak může dal postupovat? Případně klidně kontakt na nějakého HODNĚ dobrého pravníka (Karvinsko, Ostravsko)? Peníze pro něj v tomto směru nejsou problém.

zelenaesmolda
14. led 2022

@nikoulinka
Ja byt tebou tak se do toho nepletu.Jak vis,ze je opravdu pravda to,co ti rika?
Z vlastni zkusenosti vim,ze to vubec nemusi byt tak cernobile.Muj ex je regulerni narcisticky psychopat a taky se vsude vydava za strasnou obet a ja jsem mrcha,ktera mu odvezla dite.On strasne trpi,ze ji nema ale kdyz jsme s nim byly tak to bylo k nevydrzeni,nehlede na to,ze si ji vubec nevsimal.Neprijel se za ni ani jednou podivat.Ale svemu okoli je schopny naveset na nos neuveritelne buliky.

nikoulinka
autor
14. led 2022

@zelenaesmolda znám jej moc dobře. Už 16 let. Ji znám taky. A opravdu není normální ženská. Já prosím spíše o rady, jak může dál postupovat.

nikoulinka
autor
14. led 2022

Ta ženská je opravdu psycho. Protože aby "jen tak", že se jí někdo nelíbí, nebo si dovoli ji slušně upozornit na to, že něco nedělá tak, jak by mela a ona na oplátku, doslova, hlavou tomu člověku triskne o patník, mi nepřijde normální.

zelenaesmolda
14. led 2022

@nikoulinka
Hele o spouste lidi si myslime,ze je zname,nez s nima zacneme zit.Ono vetsina psychopatu jsou na venek skveli lide,malokdo obetem veri,ze zrovna on byl schopny tohle delat.Me proste v tom prispevku zarazi to,ze nepises jedinou spatnou vec o nem,on je obet,ona mrcha.A to je dost zvlastni.Mozna mi to tak pripada na zaklade me spatne zkusenosti ale mozna je na tom neco pravdy.

nikoulinka
autor
14. led 2022

@zelenaesmolda ano, možná, teď to prosím neber osobně, ty konkrétně můžeš být zaujatá, protože sis tím prošla, jen opačně.

Nevím, co špatného bych na něj řekla. Ano, někdy do nějakých 25 let chodil na hokej a občas se sebehla nějaká měla mezi fanoušky. Ale z toho vyrostl. Chodí a chodil do práce, na fušky (a to vážně jen proto, ať se mají dobře). Po práci chodil hned domu, věnoval se malému, uklízel, vařil, s malým na procházku... Protože ona vážně nefungovala a nebo se tahala s tou svojí sebrankou. Jo, výjimečně si s klukama zašel na pivo. A to myslím fakt max 1 za dva měsíce.

zelenaesmolda
14. led 2022

@nikoulinka
Neberu si to osobne,muzu byt zaujata,to je jeden z castych jevu,ze obeti psychickeho nasili ho pak vidi casto i tam,kde neni.

Ja se jenom snazim pouzkazat na to,ze vlastne nevis jak to tam fungovalo protoze jsi s nima nezila.Nevis jak on se chova za zavrenymi dvermi.Jestli opravdu nefungovala nebo to jsou jenom jeho pohadky.A ani se to nedozvis.Takze byt tebou tak se do toho fakt nepletu.Jak rikas,finance u nej nejsou problem tak tohle za nej musi vyresit pravnici.

nikoulinka
autor
14. led 2022

@zelenaesmolda vím, co se tam dělo. Stejně tak to ví PČR (jsou záznamy o výjezdech), Armáda spásy, a různé organizace, které musel navštěvovat v době, kdy ona veselé chlastala s .....
A já píšu. Byl u 3 pracovníků. Nikdo mu nedokáže zatím pomoct. Protože ona je matka stejně tak, jako on otec.

nikoulinka
autor
14. led 2022

On ji zkrátka nechce dělat zlo. Ale ona o žádnou domluvu nestojí, nesnaží se ani komunikovat. On chce jen svého syna, kterého mu timto ona vzala

journals
14. led 2022

Asi by bylo zajímavé poslechnout si i druhý pohled z tohoto příběhu. Nebo možná spíš druhý a třetí - tedy pohled lidí kterých se to doopravdy týká. Ty jsi s nimi nežila.
Tyhle příběhy tu jsou dnes a denně, chlap někoho sbalí, ona po pár měsících otěhotní a porodí, jeho to přestane bavit a ona je rázem ta nejhorší matka na zemi. Šmudla co se nestará. Tak s ní neměl hned spát a měl jí víc poznat. Na to není co říct

somalicats
14. led 2022

@nikoulinka Co může dělat - především okamžitě začít řešit situaci s OSPOD, požádat o svěření dítěte do své péče a k soudu dát návrh na předběžné opatření - pokud je pravda, co píšeš, a ona je opravdu problémová a má záznamy na PČR, tak by s tím neměl být problém.

jipe
14. led 2022

@nikoulinka souhlasím s @somalicats, podat na soud žádost o svěření dítěte do péče + návrh na předběžné opatření (trochu se divím, že mu to žádný právník neporadil). Ospod minimálně informovat, ať nejsou naštvaní, že je obchází

nikoulinka
autor
14. led 2022

Na OSPODu byl. Nefunguje, jak má. U nas určitě ne. O předběžné opatření žádal. Ospod jej nedal s tím, že nemá žádný záznam a důkaz o tom, že by nějakým způsobem fyzicky ubližovala malému (což opravdu ne) a proto není důvod předběžné opatření vydávat.

Holky, já chápu, že vám toto zní jako fikce. Ale opravdu. Nebudu psát celý její příběh. Co dělala, dělá, jak vyrůstala a všechno. Ale, prosím, věřte, že tentokrát opravdu je špatná matka a ne otec.

somalicats
14. led 2022

@nikoulinka Předběžko dává soud, ne ospod. Navíc jestliže se bejvalka odstěhovala, tak to musí začít řešit s ospodem místně příslušným bydlišti dítěte. Jestli je finančně za vodou, tak mi neříkej, že už dávno nemá právníka, co umí rodinné právo...

nikoulinka
autor
14. led 2022

@somalicats odstěhovala se, ví jen mesto. Nevzala si však z bytu nic. Ani průkaz pojištěnce malého, jeho rodný list, oblečení, vůbec nic. Všechno zůstalo "ve společné domácnosti".

Byl u 3 právníků. A jak jsem psala v úvodu. Všichni mu řekli max jen to, že ona je v právu, což on by byl taky, kdyby udělal to samé.

To má jako do toho města jet, hledat ji, jak ji najde, porvat malého a odjet s ním?! Proto se ptám v textu i na nějakého právníka, co to bude řešit, a ne že si za konzultaci vezme 2tis a víc, a člověk odchází s tím, že vlastně nic nového neví

somalicats
14. led 2022

@nikoulinka Podívej, obzvlášť pokud má ona záznamy na PČR, tak nevěřím tomu, že kdyby oznámil na policii, že zmizela i s dítětem, nevzala doklady, nic, tak že by ji i dítě okamžitě nezačali hledat.

nazka
14. led 2022

@nikoulinka kvůli čemu má ty záznamy na pcr?

nikoulinka
autor
14. led 2022

@somalicats na policii nebyl. Proto se ptám na možnosti.

nikoulinka
autor
14. led 2022

@nazka z 90% se jedná o ublížení na zdraví. Vždy dospělým lidem

zelenaesmolda
14. led 2022

@nikoulinka
a proc proboha nebyl na policii?

somalicats
14. led 2022

@nikoulinka No tak PČR je v tuhle chvíli základ. Ona zmizela, nemá ani doklady, nic, vzala s sebou dítě a nekomunikuje - on je taky rodič a může mít důvodné obavy z toho, že se jim něco stalo.

nazka
14. led 2022

@nikoulinka tak hlavně ať jde na policii. Pokud ona má tohle, tak jí začnou hned hledat. Držím palce a dej vědět, jak se to vyvíjí.

nikoulinka
autor
14. led 2022

Na PČR jít chtěl, ve středu. To měl ale zároveň poslední konzultaci s právníkem. Ten mu řekl, že PČR stejně nic nezmůže. Protože on sám neví, kde přesně se nachází. Oni ji nějakým způsobem budou hledat, dejme tomu najdou, prověří jen situaci, a jakmile uvidí, že malý je nějakým způsobem OK, tak ho stejně nevezmou. S tím, že když ona je plnoletá, budou se ptát, zda souhlasí s tím, že sdělí místo, kde ona je. Ona s tím ale souhlasit nemusí. Takže to může skončit tak, že PČR v podstatě udělá zápis o tom, že ji hledali, našli, dítě je ok, a končí to. Alespoň takhle mu to řekl sám právník.

somalicats
14. led 2022

@nikoulinka No, ona sice nemusí souhlasit s tím, aby věděl, kde je ona, ale zároveň mu nemůže bránit ve styku s dítětem, to mu právník jaksi zapomněl sdělit. Navíc když ji policajti najdou, budou mít adresu, on pak podá žádost o předběžko k soudu, tak soud si tyhle údaje od PČR vyžádá. Stejně tak oni to budou muset dát ospodu v místě bydliště dítěte.

zelenaesmolda
14. led 2022

@nikoulinka
Jenze on je otec a na dite ma stejne pravo jako matka.A dite ma pravo na otce.Prece nemuze matka ci otec sebrat dite a znemoznit styk druhemu z rodicu....

vitezove
14. led 2022

@nikoulinka hele a seš si jistá, že to je nějaký rozumný právník? Mě to zní jako nesmysl.

Každopádně já bych šla na policii. Pohřešované dítě. Únos matkou. Nazdar dvacet. Ať ho aspoň najdou a hlídají. Bude mít záznam, že se to dělo, ospod už je bude mít na mušce. A pak musí urychleně dát k soudu návrh pro svěření do péče. Tam bude muset prostě dokládat klasické věci. Kolik má peněz on, kolik ona, proč si myslí, že je lepší rodič (proč by měl být u něj). Jak to bude řešit, když bude v práci? Kdo bude hlídat? Atp. Minimálně by měl dostat střídavou péči a tím pádem se pak bude muset dodržovat nějaký rozvrh střídání.

Je to taky rodič, má stejná práva jako matka. Právníka ať si asi najde jiného, tenhle vypadá jako naprostý idiot. Ten návrh už měl být podaný a policie už měla všechno vědět.

Jinak u soudu prostě budou normálně vypovídat třeba svědci, dokládat důkazy, když to bude nutné.

somalicats
14. led 2022

@vitezove Taky mi to přijde jako nesmysl.

nikoulinka
autor
14. led 2022

@somalicats ano, on ví, že ona mu nemůže bránit ve styku s dítětem. Ale jak si ten styl vymoct, když ona nekomunikuje, zprávy čte, ale nereaguje. Psal i s prosikem, že ten a ten den dojede do toho města a prosí, ať přijde na jakekoliv místo že chce vidět malého. Ona ale bez odezvy. Být to vesnice, jede. Ale je to hodně velké město, takže by se těžko hledali.

A v místě skutečného bydliště, nebo trvalého? Protože trvale má u otce. Skutečně je teď kdo ví kde

nikoulinka
autor
14. led 2022

@zelenaesmolda ano, mají oba stejná práva. Ale momentálně jej má jen ona. Mu byl styk odepřen

somalicats
14. led 2022

@nikoulinka V místě skutečného bydliště.

nikoulinka
autor
14. led 2022

@vitezove vystřídal už 3 právníky. Jeden neřekl vůbec nic, druhý "nic nového" a třetí mu právě tu PCR nedoporučil s tím, že by to bylo stejně k ničemu. Proto se ptám i na nějakého dobrého právníka. Tyhle tři měl " doporučené od známých" a stejně na prd.
Jinak děkuji, konečně smysluplná odpověď, jak nejlépe postupovat 🙏