Co je špatné na dudlíku?

nugetka20
21. črc 2016

Ze všech stran jen slyším, jak je dudlík špatný - ale proč?
Můj syn bude mít 5 týdnů, od narození je hodně ukřičený, na vše má dost vlastní názor, cokoliv nového, cokoliv, co mu je nepohodlné, to ořve. Dost nás i trápí prdíky, takže večery a někdy i noci jsou výživné. Jednu noc už jsem skoro vybouchla - a vážně začala chápat pocity matek, které jsou schopné svoje novorozeně udusit polštářem :( Nepomáhalo vůbec nic, aby se utišil, 2 hodiny doslova řičel jak o život, než usnul vyčerpáním.

Postupně se nám to maličko zlepšuje (abych to nezakřikla). Už jsme zkusili i dudlík - ten zatím odmítal. Dneska už se s ním na 5 minut uklidnil, po nakrmení hezky usnul v náručí. Prostě klid, žádný řev.

Je dudlík opravdu tak strašně špatný? A co je menší zlo - aby dítě řvalo nebo dudalo? Nebo jak zabavit 5-týdenní mimčo? Ve všech chytrých knihách píší, že je dobré zaujmout hračkou - tu buď neregistruje, nebo nevidí ..... absolutní nezájem.

jahodnice
21. črc 2016

Obě moje dcery dudlik mají, já jsem taky dudlík měla. Nechtěla jsem se ho prý vzdát, měla jsem ho do 3 let a nijak mě to ne poznamenalo. Za mě pořád lepší dudlik, než okousané prsty.

verka4d
21. črc 2016

@nugetka20 Ahoj,máme čtyři děti a já dudlíky rozhodně neodsuzuji 🙂 Všem dětem jsem je zkoušela dávat,dva chtěli,dva ne. Ti,kteří nechtěli,si cumlali palec a to bylo horší. Klukovi to vydrželo do pěti let,až nás pak zubařka upozornila,že si tím může poškodit patro a zkřivit zuby. Na dudlík neříkala nic. Když se ho pak chceš zbavit,jednoduše vyhodíš,palec vyhodit nejde... Když to malému pomáhá při pláči,aby se utišil,normálně bych mu ho dávala. Taky jsme to tak měli s nejstarším. Bez dudlíku by prořval celou noc,tak si ho prostě dudlal a byl klid. Vůbec nic proti dudlíkům nemám,kdysi je dudlala většina dětí,včetně nás a žádné následky to na nás nezanechalo. Někdy mi už přijdou některé ty mladé přemodernizované maminky malých dětiček fakt mimo s názory,že třeba zrovna dudlík je špatný,že má matka dítě nosit,houpat,tišit,zpívat...bla bla bla... jistě to každá dělá,ale když se dítě neuklidní jinak,než s dudlíkem v pusince,tak proč mu ho nedat. Klidně dej,nic se nestane,maximálně se líp vyspíš jak ty,tak mimčo. A teď se do mě jistě tvrdě pustí odpůrkyně dudlíků... 😉 Každopádně ty jsi matka,je to tvé dítě,tvoje věc 😎

srpen2014
21. črc 2016

Naše Terezka (2 roky) řvala první 3 měsíce pravidelně každý den od 15 do cca 22 hod kdy usnula u kojení v naší posteli. U nás dudlik nezabral protože ho dcera odmítala a to jsem zkusila snad všechny tvary a druhy co jsou na trhu taky jsme chodili houpali zpívali tak nejak jsme to pretrpeli...zpětně si myslím dudlik nechtěla protože mi v porodnici nacpali hned kloboucky když měla malá problém s prisatim a ona se pri kojeni furt vztekala az doma v klidu se prisala bez kloboucku no a od te doby nevzala nic silikonoveho do pusy ani lahvicky na piti. Nicméně chci říct že zákonitě ten kdo nevezme didlik nemusi si cucat palec Terezka si palec nikdy necucala a to že mimco má dudlik neznamená že ho bude mit do 5 let. Ridila bych se tim co je pro tebe v tuhle chvíli přijatelnější a méně stresující 😉

domibeyoutiful
21. črc 2016

V takom maličkom veku si tiež nemyslím, žeby na tom bolo niečo zlé, problém to môže byť až vo vyššom veku, kedy od toho rodičia detičky neodnaučia a potom sa krivia zuby, vzniká predkus atd. S maličkým miminkem by som vôbec neriešila reči a ak to pomáha tak kľudne daj 🙂

mandala
21. črc 2016

Klidně dávej dál, podle mne není špatný, pokud se odbourá včas, pak může ovlivnit růst zubů a vůbec čím starší, tím hůř se odnaučuje... 😉

bamishop
21. črc 2016

@nugetka20 zlaty dudlik, syn ho ted odmita a je to des. Dcery dudlik mely jen na uklidneni, pak ho stejne vyplivly a s koncem kojeni je prestal zajimat i ten dudlik. Dasne, patro, maji vporadku, nenechalo to na nich zadne nasledky.

pavlina212
21. črc 2016

Dudlík má své výhody a samozřejmě nevýhody. Dudlík kazí kojení, ve vyšším věku křiví patro a zuby, může být použit k utišení dítěte jinak, než uspokojením konkrétní potřeby (což považuju za velmi důležité). My používáme dudlík pouze k uspávání, Honzík je hodně aktivní miminko a dudlík mu pomůže se zklidnit a usnout. Kojení na to dříve nestačilo, teď se situace lepší a dudlík je potřeba méně a méně. Musím ale poznamenat, že jsme si kvůli dudlíku prošli bojkotem kojení.

martinka_33
21. črc 2016

Ty vražedný pocity znám.. Dcera byla hrozně uřvaný mimino, vlastně buď spala nebo se kojila nebo se chovala a nebo řvala, někdy řvala i v náruči, hračky jí taky nezajímaly, nepřišla jsem na nic co by pomohlo, jen si obalit nervy Nutellou 😀 a přesvědčovat samu sebe, že to jednou určitě přejde.. Dudlík jsem jí nikdy nedávala, manžel to zkoušel, ale stejně ho nechtěla.. V podstatě proti dudlíkům nic nemam, tedy ne u miminek, co mě ale irituje jsou chodící batolata s dudlíkem (a že jich nevídám málo) ☹ A jak batolecí vysvětlit, že dudlíček na který je zvyklé už nedostane? To se nedá (jinak by žádné z nich dudlik nemělo), jediná možnost, jak tomuhle riziku zamezit je nedat ho už od miminka... jinak jsem taky četla, že dudlik kazí kojení, ale nadějnou tranu znám spoustu mamin co kojila a jejich děti Dudlík měly

katyxq
21. črc 2016
martiruzi
21. črc 2016

Já jsem také pro dudlík ,oba dva syny dudlíček vždy uklidnil a i naše dětská dr.mi to schválila,jen říkala,že je dobré dudlík v roce sebrat,že pak již se ho dítě špatně vzdává a má ho hodně dlouho.Dudlíka jsme mu v roce vzali a nebyl vůbec žádný problém a i náš druhý syn má dudlíčka rád.Nevidím na tom nic špatného -nemůžu kojit-nedokáži posoudit,zda dítě pak odmítá prso....

angel456
21. črc 2016

Naše Lotý neměl do 14 dnů dudlík, nepotřebovala ho, tak jsem jí ho nedala... ale pak jí odvezla záchranka s podezřením na SID (začal řvát monitor dechu a nebyla k probuzení) a v nemocnici nám ho doporučili, jako prevenci tohoto syndromu (že dítě tak tvrdě neusne)... Pro mě je lepší dudák než palec, ale určitě není ideální pro zuby.... ale je ideální, že mám klidně spící dítě...

verusky
21. črc 2016

@nugetka20 ctyri deti, ctvero dudlikovani, u prvni doporucene po sesti tydnech, u druhe po 14 dnech, u treti po navratu z porodnice, u ctvrteho prvni noc v porodnici... za me nutnost na uklidneni... urcite davej a nic neres, jestli nechces stale chovat, stale davat prso nebo hledat jiny zpusob uklidnovani... jinak na dudlik jsem "ucila" vsechny deti, nikomu to neslo hned, toho posledniho v porodnici celou noc 🙂
tukej mu do dudlicku, kdyz ho ma v pusince 🙂
jinak na prdiky bezvadne skakani na gymnastickem balonu (no... spis pohupovani) a pro Tebe relax 🙂

suzief
21. črc 2016

Je v pohodě, syn teda vbec neplakal za to se škrábal kvůli ekzému, dudel odvedl pozornost a neskrabal se pro mě to je malej zázrak

martinka_33
21. črc 2016

@katyxq to je pěkný článek 🙂 pošlu všem příbuzným až mi zas budou radit ať dám Dudlík 😀 i když tajně doufám že u druhýho mi do toho už tolik krafat nebudou 😀

cusun
21. črc 2016

@nugetka20 Ahoj, syn měl dudlíka rok, pak jsme postupně odvykali. Vše v pohodě a po par tydnech ho už sám ani nechtěl. Můj názor je, že druhým lidem může býr ukradené jestli dáš dudlík nebo ne. Je to jen čistě na tobě. Mě do toho taky pořád kecali, ale nebrala jsem je vážně. Podle mě je menší zlo ten dudlík, než vyčerpaná mamča od nočního pláče malého mimča 🙂

lajla
21. črc 2016

Není na něm nic špatného😂 díky za něj😉

norae
21. črc 2016

Myslim, ze nejde jednoznacne rict, ze je dudlik spatny. Kamaradky syn ma dudlik a je v roce porad kojeny. Ani s temi krivymi zuby to neni tak extremni, na to, zda bude mit dite predkus ma vliv hlavne genetika a tvar celisti (nebo jako u nas, tzv vlci zub, syn ma dve dvojky a ty mu vytlacuji jednicky dopredu). Ja jako mala byla pry totalne dudlikova, a mam krasne rovne zuby, ze se me furt nekdo pta, jak jsem toho docilila :D (je to proto, ze nema zasazene zadne osmicky a mam velkou hubu :D). Problem bych videla spise v te mozne infekci, ale predpokladam, ze kazdy kdo pouziva dudliky, je obcas vyvaruje a poradne cisti. Ja treba nemohla kojit, takze dudlik byl jasne volba, syn mi lehaval na nahem prsu a dudlal. Coz mimochodem doporucuju udelat, pokud dochazi napady na uklidneni 🙂

suzanna123
21. črc 2016

já dudlík nikdy dětem dávat nechtěla, ale názor jsem změnila krátce poté, co se dcera narodila - strašně uřvaný dítě 🙄 Akorát, že ona ho plivala a stejně tak syn (podobný případ). Jsem ráda, že moje děti byly bez dudlíku a že jsem je nemusela odnaučovat, ale moje zásluha to nebyla.
Podle mě je špatně cpát ho dítěti, které je pohodové, ale u těch uřvaných a nespacích dětí je každá pomoc dobrá. Lepší spokojené dítě s dudlem než uřvanec s vystresovanou mámou.

horsiee
21. črc 2016

@nugetka20 No náš malej dudáka nepoužívá a jsem proti přílišnému používání dudliku ( některé maminky ho používají na všechno a chudák dítě ho má 20 hodin denně. Ale v rozumné míře je určitě dobrý a ten náš uličník je nechce. Takže myslím, že ve vašem případě je v zájmu všech zúčastněných dávat na uklidnění dudáka. 😆

kaja2016
21. črc 2016

@katyxq Cetla jsem clanek. To je napsane tak, aby se matka ditete na umele strave s dudlikem sla rovnou obesit, a matka co koji a nedava dudlicka se muze poklepat po zadech, ze je dobra a hlavne muze v klidu spat, ze jeji dite nebude mit SID 😉

ojo
21. črc 2016

tři děti, všechny dudlík...jak už bylo psáno, prvnímu jsem dala dudl skoro druhý den, co jsme se vrátili z porodnice, druhému jsem dala po cestě z porodnice a při třetím už jsem ho měla v porodnici, teď budu brát také...
odnaučování? pohodička, stačí postupně dítko naučit, že dudel patří do postýlky a je na spaní, kluci ho přes den nenosili...osobně se mě nelíbí chodící děti s dudlem starší 1,5roku 😅
navíc jsem četla názor, že dudl v noci zamezuje těmhle syndromům náhleho úmrtí nebo že se dítko zapomene nadechnout, cumláním dudlana se udržují v "režimu" 😉

tamarila
21. črc 2016

@kaja2016 no, ten článek psala sama katyxq, takových autorských perel ma na konikovi hodně 🙂

monikagurthova
21. črc 2016

@nugetka20 na dudliku neni špatného nic!!! Je to nejlepší kamarád rodičů....mala se na něm uklidnovala...ted uz ho nechce. My jako malí dudlik taky měli a prd se stalo. Dneska se proste všechno moc řeší

magdalenax
21. črc 2016

Ahoj, diskuzi jsem nečetla. Na dudlíku nevidím nic špatného, pokud nevidím v nákupním centru čtyřleté dítě s dudlíkem. Pozitivní i negativní názory se naprosto různí, slyšela jsem, že dudlík tvaruje patro, pak zase, že křiví zoubky. Nevím tedy, ale podle mne křiví zoubky naopak prsty v pusince, nebo, když dítko žužlá nějakou hračku. Rovnou odkonstatuji, že jsme měli dudlíků mraky, možná i více, než dvacet. Dostala jsem od sestřenky takové ty kytičky, ke kterým se dala koupit ta "savička", mimo jiné i silikonové, - tvarované orig. vcelku, prostě jsme jich měli dost. Já je večer vyvařila - ty použité a jeli jsme dál. To množství dudlíků mělo i dopad na odnaučení. Když byl malýmu rok, rok a půl, začala jsem snižovat počet. Když mu zůstaly asi tři, a chtěl ho, řekla jsem mu, že nevím, kde je, ať si ho najde. Našel..., , jenže za dvě minuty ho už zase neměl, až mu zůstal ten poslední. Sebrala jsem mu ho a řekla, že ho nepotřebuje, když ho nemá v puse. Žádný řev, nic. Prostě nepotřebuje, tak nepotřebuje..... 🙂

martinka_33
21. črc 2016

@ojo to je pravda, když mimušo spinká v postýlce, snadno usne hodně tvrdě a tím se to riziko zvyšuje, dudlik tomu tvrdýmu usnutí brání 🙂 Pak je ještě možnost předcházet syndromu společným spaním, mámu mimčo nějak podvědomě vnímá a taky neusne tak tvrdě, jenže zas ne každá máma vedle takovýho prďolky dokáže usnout..

urtica
21. črc 2016

Všeobecně se má za to, že dudlík kazí kojení...osobně ovšem neznám nikoho, komu by se to povedlo. V šestinedělí jsem dodržovala zákaz dudlíku velmi striktně. Hodně jsme bojovali s kojením a s kolikami, tak jsem si pozvala laktační poradkyni a ona sama mi poradila, ať po kojení dudlík klidně dám, pokud je dcerka neklidná. Že by se neměl dávat místo prsa (pokud mám mimčo hlad), ale pokud je dítko najedené a chce jen utišit, tak je to prý v pohodě...dávali jsme a byla to velká záchrana a pomoc...
Křivé zuby nevím..já byla dudlíková a zuby jsem měla krásně rovné až do dvaceti let - než mi vyrostly ty podělaný osmičky 🙄

martinka_33
21. črc 2016

@monikagurthova já dudlika neměla, bo jsem ho nechtěla a máma byla na nervy, že jsem pořád jen řvala 😀 😀 a teď se mi máma chechtá, že mi ty prořvaný dny a bezesný noci dcera vrátila i s úrokama 😀

monikagurthova
21. črc 2016

@martinka_33 Nase Eli ho mela asi 3 týdny a pak nic....ale je fakt ze se na něm krasne uklidnila, když ho potom vyplivla a jela dal do modra malem jsem se na něm uklidnovala ja 😀

martinka_33
21. črc 2016

@monikagurthova já jsem na nervy po nocích žrala kila Nutelly 😀 ty řvací děti jsou zážitek..

bartovka83
21. črc 2016

Jediné špatné na dudliku shledávám to, ze jsme ho pořád někde hledali 😀 Obě moje děti dodaly asi do dvou let, po cca. roce a půl uz jen doma do postýlky, pak jsme ho bez problémů zahodili. Žádné následky nemají. Takže pokud to miminku pomáhá k uklidnění, jsem zastánce dudliku. Lepší spokojené mimco s dudanem, než urvany uzlicek, ktery si třeba začne cumlat palec a ten mu pak těžko seberete. Zubarka se vždy jen zeptala, jestli mají dudlik a říkala, ze je to lepší než palec, protože tím si mohou třeba i vytlačit predkus.