Co si může dovolit bývalá partnerka ohledně dítěte partnera

jajinka007
5. čer 2018

Snažíme si brát syna mého partnera kdykoliv to jde, aspoň každý druhý víkend, když jsou svátky, tak na delší dobu, někdy ho máme třeba i několik víkendů po sobě. Vždy bývalce vyjdeme vstříc, když chce někam jít a píše, jestli bychom si ho mohli vzít. Celkem vše bylo v pohodě, na všem jsme se s jeho bývalou v klidu dohodli, ale už asi půl roku, pokaždé, když ho vrátíme, má s něčím problém....měl odřeninu, někdo z ostatních dětí ho pohlavkoval, když si spolu hráli, špatně si utřel zadek atd. pokaždé něco. Je mu osm let. Přechází nás chuť si ho brát, on doma řekne všechno. Bývalá tvrdí, že to řekne sám od sebe, on nám jednou svěřil něco ve smyslu toho, že na něj křičela, když se ho ptala, jestli si na výletě nemáchal nohy v potůčku a že jí to teda přiznal (měl to zakázané - viz níže). Když ho vrátíme, tak sonduje (po našem odjezdu), kde jsme byli, co jsme dělali a pak nám to vpaluje..to, co se jí nelíbí. Syna vracíme v pořádku. Při svěření do péče matce neřešili, kdy si ho může brát otec a za jakých podmínek (mají to dohodou). Nyní o tom uvažujeme, že to dáme k soudu, abychom měli určené víkendy aspoň jednou za 14 dní a na střídačku Vánoce, Velikonoce (to zatím nepřicházelo v úvahu, abychom ho měli) a nějaké ty dny o prázdninách. Otázka je...má nárok nám diktovat, co u nás smí a co nesmí? například, že nám zakáže, aby se máchal ve vodě...jak my mu to máme zakázat, když se tam několik jiných dětí koupe v potůčku(děti, co jsou s námi na výletě), kde je vody po kotníky a venku 27stupňů, že on nesmí? to mu mám jako říkat, že to jeho matka zakázala a tak on si tam sedne a bude na ostatní koukat? je mi to líto a stejně mu to vždy povolíme a následně dostaneme vynadáno. Vždy se synovi od nás nechce, dovezeme ho domů a bývalka na syna hned spustí "co ti zase je? se ti zase nechce domů co?", protože z usměvavého kluka je najednou kluk bez výrazu a kouká směrem dolů. Jak to s ní řešit, jak jí říct, aby s tím přestala. A pak ještě partnerovi píše, že není schopný se o něj postarat. Další věc je, že mu nechce udělat pas, sem tam jedeme na výlet do Německa a kvůli pasu s námi nemůže, předpokládám, že kdybychom ho chtěli vzít k moři, tak ho s námi také nepustí. Tuším, že otec si může na magistrátu nechat udělat kopii rodného listu a ten pas si pak zařídit sám, že?

kaculka2014
7. čer 2018

@blahova_andrea tak to ja předávám klidne malou i jeho rodičům. Proste zavolají napíšou chceme elisku pujcis nám ji a ja nemam problem i kdyby ji vezli byvalymu

blahova_andrea
7. čer 2018

@kaculka2014 u nás je problém vše, mezi ní a prarodiči panuje silná nevraživost.

kaculka2014
7. čer 2018

@blahova_andrea ale je to myslím i soudne vymahatelne. Babička a děda mají na dite také nárok. A nikoho nezajímá jestli se muzou nebo ne v tomhle případě by mela jít ta negativni strana do pryc a do popredi to dítě. Ze začátku to bylo u nás taky na palici ale časem jsme uznali ze je to fakt zbytečný. Jednou ty děti na svete sou tak se tak má přistupovat. A nikdo neříká ze se musí vykecavat . Ale pozdravit a malou jim dát to by mohla zvladnout snad...

jajinka007
autor
7. čer 2018

@kaculka2014 z nějakého článku:
„Zákon o rodině upravoval styk prarodičů a vnuků a stejně tak tomu je i v novém Občanském zákoníku. Konkrétně jde o paragraf 927: „Právo stýkat se s dítětem mají osoby příbuzné s dítětem, ať blízce či vzdáleně, jakož i osoby dítěti společensky blízké, pokud k nim dítě má citový vztah, který není jen přechodný, a pokud je zřejmé, že by nedostatek styku s těmito osobami pro dítě znamenal újmu. Také dítě má právo se stýkat s těmito osobami, pokud tyto osoby se stykem souhlasí" píše se v Bezplatné právní poradně.

Z uvedeného tedy vyplývá, že prarodiče na stýkání se se svými vnoučaty a naopak. Toto právo lze upřít jen pokud máte opravdu závažné a prokazatelné důvody. V současnosti už není naprosto problém na internetu dohledat dokonce vzorový Návrh na zahájení řízení o úpravu styku prarodiče s nezletilým dítětem. Více na: https://www.maminka.cz/clanek/rodice-se-rozvedl...

kaculka2014
7. čer 2018

Zrovna nedávno. Mi psala jeho mamka a partner / ziji spolu uz pres cca 20 let takže pro mě je to automaticky děda k babičce. Jestli by si ji nohou půjčit na víkend no nemám důvod rict ze ne. Pojedou někam do chatky . V létě zas pojede s nima a svým tátou na dovolenou. A s námi a mym manzelem který je pro ni taky tatinek protoze ji má od 1mesice na dovcu. Skloubili jsme to i s datumy aby to vyslo všem. Nevidím důvod dělat zle

caverina
7. čer 2018

@kaculka2014 tohle je fakt super...nejenže všichni budou spokojeni,ale dítě bude mít o zábavu dostatecně postaráno...

blahova_andrea
7. čer 2018

@kaculka2014 my víme, že je to vymahatelné, zvlášť když žila u nich zadarmo a věčně nebyla doma a o děti se starali oni. ale tak k soudu se nikdo nežene už právě kvůli těm dětem ☹

kaculka2014
7. čer 2018

@blahova_andrea tak to určíte. To chápu. Jen říkám ze některý lidi jsou opravdu neponaucitelni. Neublizuje tím bývalému ale tomu diteti ale to ji asi nedochazi

blahova_andrea
7. čer 2018

@kaculka2014 tak to nám bylo oznámeno, že na prázdniny ruší střídání víkendů, že děti prakticky neuvidíme, že mají vlastní dovolené, děti tábory a pod. je fakt, že nás je moc a děti už jsou větší a to se ty termíny ladí čím dál hůř. nehledě na zaměstnání tatínka a jeho silně neplánovací náturu :-/

blahova_andrea
7. čer 2018

@kaculka2014 já právě nevím o co jí jde. roky jí vyhovovalo, že se rodiče starají a teď toto. nevím na kolik trpí děti, protože ty to samozřejmě nepoví, ale prarodiče teda trpí dost. no i tak...ten styk jim zajišťujeme. holt si je ale musíme vyzvednout a vrátit my. a pak posloucháme, jaktože zas byli...že mají být s otcem!na děti fakt nemyslí. protože klukovi je 14, chodí spát později, hraje na pc, potřebuje klid na učení apod. to mu my tady nezajistíme. u prarodičů má svůj pokoj a klid. děti celé dny běhají na zahradě nebo mezi námi a prarodiči, jen se domluvíme kdo kdy bude u koho jíst, ať se nevyvařujeme všichni. v noci máme všechny tři menší u sebe a ten starší holt spí u nich. funguje to, všem to vyhovuje, jen ex s tím má problém. prostě zarytě má být jen u otce a má se starat otec a basta! hlavně, že sama si taky dělá program jen s některým z dětí nebo jen s manželem a děti jsou sami doma nebo na hlídání. dvojí metr, no

lotosek
8. čer 2018

Tak já si taky vyliju srdíčko jako dítě z rozvedené rodiny. Pro dítě je to především vysoká škola diplomacie - co ještě může říct a kde je lepší mlžit či si raději něco neškodného vymyslet. U nás hodně vyzvídala babička, jak se daří jejímu exzeti a jak jsem se o víkendu měla - no určitě jsem se nepochlubila, že jsem podstatnou část soboty strávila v autě, protože táta jako trenér musel být zrovna na závodech - prostě jsme jeli na výlet a hotovo. Tátovi jsem zase určitě nelíčila do podrobností, co ten mamčin nový. A jaký je výsledek? Jsem hodně uzavřený člověk, když manžel popisuje rodičům, jak jsme se měli na výletě a co všechno jsme tam dělali, tak se mnou šijí všichni čerti, proč jim to všechno říká!? Pak si uvědomím, že vlastně oni nás nesoudí, neanalyzují, co jsme tam dělali, manžel je prostě sdílný a nikdy nemusel vážit slova na lékárnických vahách, tak prostě vyslepičí všechno, co uzná za vhodné, já shrnu každý výlet max. slovy dobrý, ale počasí mohlo být lepší. Kamarádů se nikdy na nic nevyptávám, abych nešlápla do vosího hnízda, vždycky počkám, až o tom začne mluvit ten dotyčný sám. Moc dobře si pamatuju vždycky ty výslechy - a co ta tátova nová? Co dělá, jak je stará, je pěkná, už u něho bydlí? A já jsem balancovala na hraně - co ještě říct a kde by bylo lepší mlžit a zahrát to do autu, protože jsem se o tom fakt nechtěla bavit.

babanci
9. čer 2018

@lotosek Přesně tak já. A ještě si pamatuji na..co Ti dal táta k svátku,narozeninám,Vánocům...tohle?...tak to Ti toho teda dal!

kepu
9. čer 2018

@lotosek uplne jako bych to psala sama .... Jeste s tim ze otec pokazde i sproste nadaval na mamu a ja ji branila a doma potom naopak ona na nej a ja branila jeho takze nejhorsi jsem byla ja protoze mam rada vic toho druheho .... No momentalne se nestykame ....otce jsem nevidela asi 8let ani na svatbu mi neprijel i kdyz to slibil .... A matku jsem nevidela tak 5 let ...ta se nechala slyset ze ona si nasima problemama nebude kazit svuj krasnej zivot v dobe kdy jsem se rozvadela ... 😊

lotosek
9. čer 2018

@babanci Tak to já jsem dostala krásné dárky, ale doma pak bylo, ať si uvědomím, že si mě tím táta kupuje, tak jsem pak dárek obrečela, že mě táta nemá rád, když mi dal takový drahý dárek, a moc jsem si s dárkem ani nehrála, ať to není mamce líto - zase diplomacie a balancování mezi dvěma stranami a těžká hlava a trápení na dušičce.

lotosek
9. čer 2018

@kepu Naši na sebe naštěstí nenadávali, ale záměrně jsem pouštěla o tom druhém minimum informací, aby jim to nebylo líto. Však to znáte všechny až moc dobře, co je nejhorší pocit pro dítě - když mamka brečí.

misakri
4. črc 2018

@jajinka007 mám také děti v péči,bývalý manžel si je bere co druhý víkend,na střídačku vánoce a půlku prázdnin.. já jsem neměla problém s vyřízením osobních dokladů a vždy je mají děti sebou.. ale na sto % vím,že když je má jejich otec u sebe,může s nimi jet kam chce,žáden můj souhlas nepotřebuje a to včetně zahraničí.. je to jejich otec a v době,kdy jsou u něj, zodpovídá za ně 😉