Darovací smlouva jen na manžela, co si o tom myslíte?

marky27
28. srp 2013

Zajímá mě váš názor - s manželem jsme od jeho rodičů dostali určitý (docela velký) finanční obnos na stavbu rodinného domku. Nechtěli jsme peníze jen tak, takže jsme domluvení, že obnos budeme podle našich možností každý měsíc splácet (na tom jsme domluvení jen slovně, oni to ani nechtěli).
Trochu mě zarazilo, že jeho rodiče sepsali přímo u notáře darovací smlouvu, ve které navíc uvedli jako obdarovaného pouze jeho. Teď nevím, jestli si to jen neuvědomili, nebo je v tom nějaký úmysl. Vztah máme docela dobrý, i když samozřejmě už jsme si párkrát i něco vyříkávali (hlavně já s tchýní).
Cítím se teď jak páté kolo u vozu a vůbec nemám chuť za ty jejich prachy náš domeček stavět ☹ .
Co si o tom myslíte?

anetka1701
28. srp 2013

Umim si představit, že by moji tchánovci úplně klidně udělali přesně to stejný, kdyby na to přišlo... Kdyby jsi náhodou synáčka kopla do zadele, tak aby jsi nežila z jejich těžce vydělaných peněz ty, ale aby to bylo pro syna :oD To, že je to sepsaný u notáře na něj si myslím že je jasnej úmysl a žádnej omyl...

Já bych se přes to přenesla - tchánovci bejvaj občas divný... A měla radost, že máte příspěvek na dům... (a nesplácela bych - když dar pro manžela, tak dar pro manžela - proč to platit?)

cherub
28. srp 2013

podle mě jde o to, že když obdarovávají přímého rodinného příslušníka, tak jsou osvobozeni (oni nebo on) od darovací daně...
snad se nepletu, ale když nám chtěli mí rodiče něco darovat, muselo to být výhradně na mě. Já sama pak mohla půlku darovat manželovi dodatečně...

nicméně tohle je několik let stará záležitost, kdo ví, jestli už to dávno není jinak 😕

mysicka_lb
28. srp 2013

Ahojky, u nás to bude také nějak podobně s tím, že moji rodiče darují penîze mně. Cílem pravděpodobně je, aby tě manžel jednou při případném rozvodu nemusel polovinou těch peněz vyplácet. Což je naprosto logické a přirozené - rodiče mu tím chtějí zajistit lepší život, ne ho tím do konce života zadlužit. Asi Tě urazilo, že Ti nevěří, ale to tak nesmíš brát. Věřî Ti, jen se tímto pojišťují proti případné situaci, o které dnes a denně slyší ve zprávách. Takových "milujících" manželek a družek, které se po rozvodu změnily v zákeřné mrchy, už bylo, že jsou prostě opatrní. Neříkají tím, že si jsou jistí, že manžela jednou oškubeš, jen se chtějí pojistit, co kdyby náhodou. Když se pojišťuješ proti požáru nebo úrazu, také neočekáváš, že se to dnes nebo zítra určitě stane. Je to prostě jen pro sichr. Pokud vám to s manželem bude klapat, nebude to mít vůbec na nic vliv.

tkanicka
28. srp 2013

upřímně se nedivím, brácha takhle musel vyplatit ex z baráku, který jim financovali celý naši, její rodiče nedali ani ň. Oni to dělali pro syna, ne pro ni a při dnešním procentu rozvodovosti... Když vám to vydrží tak přece není co řešit, když ne bude jasno

bledulka
28. srp 2013

Nebrat to osobně! Já to chápu a i já bych to udělala stejně jako oni.
spíš tedy nevím,zda je to dar nebo půjčka,když to splácíte zpět.
pokud splácíte,řekla bych spíš,že to mělo být formulováno jako půjčka.

další věc-rodiče někdy chtějí mít věci papírově v pořádku kvůli případným sporum sourozeneckým, takže pak mají černé na bílém, že syn dostal to a to a dcera to a to.

pokud máte dobré vztahy,nekaž je pitváním se v nepodstatných věcech

llluckaaa
28. srp 2013

Byla bych ráda, že manžel peníze dostal a nepitvala bych to. Peníze stejně užijete na společnou věc a pokud spolu budete, je to jedno, že je dostal jen on. Jen teda pokud je to na darovací smlouvu, tak bych určitě nic nesplácela zpět.

zamilovanadonej
28. srp 2013

Já bych to taky neřešila. Pokud nemáš zaječí úmysly a nechceš vzít jednou manželovi roha buď ráda že máte, a je to 😉

spagatice
28. srp 2013

Manžel dostal darovací smlouvou od táty domy a pozemky. Mě tenkrát ani nenapadlo chtít, aby daroval půlku mě. Jen mě po nějaké době mrzelo, že manžel sám nechtěl přepsat polovinu na mě. On by to tedy nakonec asi udělal, ale já jsem pochopila, že není správné to po něm chtít 😉

superkousky
28. srp 2013

Manžel dostal "dar" na domek,ale splácet budete společně (tedy i ty z tvého případného platu) ... 😕 .
O takový dar bych moc nestála (popravdě vůbec) 😉 .
Když si představím,že 17let budu pomáhat manžovi "splácet" dům,on mě pak třeba kopne do zadele a já odkráčím s holou zadnicí,tak nic moc představa 😉 .
Dar není půjčka - nic bych nesplácela a v takovém případě by mi bylo úplně šumák,na koho je darovací smlouva napsaná 🙂 .

Pokud by to byla půjčka a společně by jste ji spláceli,tak myslím,že v případě rozvodu by jsi mohla mít nárok na nějakou fin, kompenzaci,ale jistá si nejsem.Normálně bych došla za právníkem a optala bych se.
Vůbec bych se tím netajila (rodiče chrání syna,ty chraň sebe,ať tu jednou nemusíš psát,že tě manžel vyhodil a ty nemáš s dětmi kam jít,protože barák je jen jeho - samozřejmě se to stát nemusí,ale….. 🙂 ) .

adelka21
28. srp 2013

Nečtu ostatní příspěvky, ale když darovací smlouva,tak proč splácet? To pak není dar ale půjčka🙂 V SJM se dělí vše na pul az na výjimky a jednou z nich je pravě darovaná věc. V případě rozvodu by se na to bral ohled.

elu
28. srp 2013

no tak to by mi nevadilo, jestli za to postavíte dům v době manželství, pulka baraku je tvoje, nehledě na to z jakých penez se to platilo, takže asi tak...jen v případě že byste se rozvedli..třeba kvůli tomuhle 🙂 před postavením domku, tak prostě z těhle penez, co by měl v bance by ti nemusel nic davat

pehaka
28. srp 2013

já bych to nesplácela už delší dobu se řídím heslem hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere 😀 přenes se přes to dům bude společný jelikož je to SJM kde člověk na ně vzal prachy je jedno

evitaa
28. srp 2013

Mám také syna. Sice je mu teprve měsíc, ale už jsme mu začali spořit. Jsou to peníze pro něj, tak proč bych je potom měla darovat event. i jeho ženě. Ať si je poté použije, na co chce. Nevím, jestli darovaný obnos pokryje všechny náklady na výstavbu, pokud ano, trvala bych i na tom, aby byl dům psaný jen na syna (ne SJM).

andy80
28. srp 2013

Taky to plně chápu. Bratr dopadl velice špatně, když nechal napsat půl bytu a vybavení na manželku i když to celé platil on + moji rodiče. Po roce si našla švagrová nového chlapa a brácha jí musel vyplatit polovinu ze všeho. Můj manžel dostal od jeho babičky celý dům a nikdy jsem se nepozastavovala nad tím, že ho dostal jen on a že já tady nemám vůbec nic. Pravda, vybavení bych si odnesla, protože to už jsme kupovali společně a všechny papíry mám u sebe, takže o to bychom se dělili, ale na baráku mi nepatří ani cihlička.

lomanta
28. srp 2013

Já si taky myslím, že by sis měla asi zajít se na to ještě optat. Protože tchánovci vám dají peníze, bude to psané na manžela, takže dům bude z jeho zdrojů. Pokud byste spláceli peníze bez nějaké smlouvy, tak v případě rozvodu nemáš důkaz, odkud ty peníze jsou, že jste vůbec něco spláceli, tak podle mě nebudeš mít nárok vůbec na nic. I když jsi vlastně splatila půlku domu. Pokud ty peníze přijmete jako dar a splácet nebudete, tak dům bude z manželova daru, ale ty v něm nebudeš mít investováno, narozdíl toho, kdybyste jim peníze vrátili. Ale radši se na to zeptej, je to jen má domněnka 😉 Doufám, že je srozumitelné, jak jsem to myslela 😉

sarkabou
28. srp 2013

ten dům budete stavět společně, tzn SJM (v případě rozvodu bude děleno na půl), on nemá jak doložit, že bude stavěn jen z toho daru.. pokud budeš napsaná, jako "stavebník" společně s ním, tak bych to vůbec neřešila - dům bude v sjm 😉 každopádně pokud je to dar, tak nevidím, proč byste to měli splácet.. tuším, o čem mluvíš.. manžel teď dostal od babičky pozemek darem; ale stavebníci jsme oba, tzn SJM.. pokud nám to náhodou jednou neklapne, dům se bude dělit na půl hodnotou, hodnota pozemku se v tomto případě nebude řešit 😉

milada2
28. srp 2013

@elu To neni tak uplne pravda. V pripade rozvodu by se urcite resit mohlo, ze byl dum financovan z penez z daru, ktery do SJM nespada a manzel by yim v ramci vyporadani potom mohl byt zvyhodnen

Jinak rodicum muze se vubec nedivim. Me by to neprislo divne, naopak naprosto prirozene. Ovsem pokud to dali jako dar, take bych to nesplacela.

lenicka07
28. srp 2013

souhlasím s předešlým příspěvkem lomanty. Domnívám se, že je to na tebe podraz, není žádný důvod sepisovat to jako darovací smlouvu, když jim ty peníze budete splácet. V případě rozvodu on má důkaz že dostal na barák od rodičů peníze, zato ty nemáš důkaz o ničem, protože tvoje peníze bez jakéhokoliv dokladu zmizí v kapse tchánovců. Velmi doporučuju se o tom poradit s právníkem, abys jednou nepřišla o všechno, píšeš že se jedná o dost vysokou částku. Opravdu je to celé divné, možná to nebylo míněno ze strany tchánovců špatně, ale lidé jsou různí....

dendinka
28. srp 2013

Já bych taky rozhodně nesplácela, když na to máte darovací smlouvu, i když jen na manžela, pokud chcete vracet, sepsala bych s nima smlouvu o bezúročné půjčce, kde byste byli oba dva uvedení a tu darovací zrušila.