Dcera otěhotněla v 16, jak to může zvládnout?

lekra
25. dub 2014

ahoj holky, najde se mezi vami velmi mlada maminka? Dcera otehotnela v 16 letech a ja jsem z toho v soku-jak to muze takove jeste dite zvladnout? Porod, noci s miminkem, peci, starost, dostudovat atd...dekuji za pripadne nazory.

lekra
autor
26. dub 2014

@tarra27 diky!! jsi fakt super clovek.taky verim ve "sveho" Boha a proti silne vericim nic nemam, dokonce toleruju i homosexualy, ale nechapu, proc je nekdo takhle tapskly!
...ale kazdy jsme proste nejaky...

tarra27
26. dub 2014

@lekra klidne si mužeme napsat nekdy na mail.... 🙂 a díky 🙂)

já to mám s vírou stejne 🙂 akorát mi přijde, že někdo hlavně do kostela do kostela, ale pak by svoje dítě škrtili.....ale to je jiné téma 🙂

lekra
autor
26. dub 2014

@llluckaaa strasne moc dekuju!! fakt me drzite a dodavate sil! diky mic a i vam, holky, preju jen to nejlepsi! zdrave deti, pohodu v rodine a radost ze zivota.ikdyz to neni vzdycky jednoduche, povznest se nad malichernostma a byt vdecni za eadosti zivota.fakt to leti a zivot utika...moc moc dekuju, holky!

kkarolinka
26. dub 2014

@lekra vůbec ty negativní komentáře nečti. Já si myslím, že dítě je dar, né každý má to štěstí. Dnešní doba mi přijde strašně sobecká, lidi myslí jen na sebe, na svoje pohodlí. Každý chce mít několik titulů, luxusní barák, procestovat celý svět no a děti řeší pak, až když už mají strach, že budou na stará kolena sami.Je pravda, že v 16. letech je ještě brzy si pořídit miminko, ale chodí sem tolik žen, které se snaží o miminko, podstupují IVF a různé metody a myslím si, že by si to vyměnili hned s tvojí dcerou. Určitě ten prcek přinese radost a lásku do Vaší rodiny a to je přece v životě to nejdůležitější 🙂 .

kkarolinka
26. dub 2014

@lekra ještě jsem chtěla napsat, ať si dcera nic nedělá z blbých řečí a lidí, kteří jí budou hustit do hlavy nesmysli typu, že si neužije a tak. Je tolik mladých dívek, které podstopily interupci a myslím si, že si nesou ránu v srdci celý život a snaží se balamutit myšlenkou, že to byl jen plod a že nic necítil :(. Kamarádka šla v 16.tetech na interupci, teď je jí 33 let a každou chvíli si vzpomene, jaký by asi byl její chlapeček, jaké by měl oči a jak by se asi učil. Tenkrát byla ve 12tt na interupci, řekli jí i pohlaví, sama se tenkrát ptala. Myslím, že tam na ní čeká v nebi a jednou jí obejme a všechno jí odpustí. Je tolik žen, které si tohle nesou životem, musí to být taky těžký kámen. Dceři gratuluji i proto, že se rozhodla dát nový život někomu, kdo jí bude moc milovat 🙂 .

lekra
autor
26. dub 2014

@kkarolinka taky ti moc dekuju.dcery jsem se vcera ptala, jestli toho nelituje, ze bude tak brzy mamou.Rikala, ze daleko vic by litovala opacneho rozhodnuti, kdyby ho dala pryc.
Jsem rada, ze to takhle bere.trapilo by me, kdyby byla smutna.

tarra27
26. dub 2014

@lekra ono až se mimi narodí, ona si uvědomí až časem tu zodpovědnost a že třěba ostatní řeší něco jiného, že ona má rochu jiné starosti, že dřív dospěla atd...ale na druhou stranu ji strašně pomůže pomoc od vás od rodičů...a pokud občas o víkendu pohlídáte a ona pojede s kámoškama někde, to víš že bude myslet na mimi i vás, jak to zvládátte, ale na druhou stranu nebude mít dojem, že ji něco uniká....nebo uteklo....
podle mě když má pomoc ve vás a v prarodičích, není co řešit....a nemyslím si, že bude stále hrdinka co vše zvládá a vše ji půjde, to víš že má i strach a ještě ho mít bude, ude i unavená, hotová a kolikrát ji třeba samotnou napadne, že toho má dost že si zkomplikovala život....ale s vámi to zvládne. Proto jsem psala, že je strašně důležitý váš postoj....a ten zvládáte velice příkladně. a uvidíš, že celá tahle situace vás spojí...byť budete mít někdy každá jiný názor a nebo se nepohodnete....a jakmile ve vás má oporu, sama to mimi bude milovat.....znám případ známé, co měla mimi v 17ti ale rodiče ji pomohli jen finančně a ona to vyčítala strašně moc tomu decku a dnes ji 30 a s dítetem nic moc vztah....ale zase ona ho nechtela ani v 17ti ale na potrat bylo pozde a ona objížděla za zády doktory....a pak tím, že rodiče nehllídalli nebo nepomohli hlídat a ještě ji říkali co jsi chtela más...se starej.....tak z toho byla hotová a fakt jdnu dobu dokonce i na drogách....dnes má plnou rodinu, funguje líp....ale chudák děcko.....proto já říkám, hlavně že má bájčný rodiče...a není to o tom, že vy budete týden co týden hlídat a dcera nohy nahoře a nemusí nic .-) to ne, ale občas pohlídáte a uvidíš, že i tebe to bude bavit....a nekdy třeba řekneš, dnes nebo tento víkend nemůžme, jdeme s tatkou tam a tam....máme svůj program....ona je máma a ty babička...milující dceru i vnoučka .-) já mám dojem, že nemusím nic vysvětlovat.....ty to v sobě všechno víš.....ty máš jen sama výčitky, že jsi měla i jiné než pozitivní pocity....ale to je naprosto normální a každá milující máma by to tak měla...tím se opravdu netrap....

cta
27. dub 2014

@tarra27 prepac ale ja veriaca nie som do kostola sice chodim ale zo slusnosti k rodicom. Ale stale si stojim za svojim, ze 16 rocne dievca nie je pripravene na dieta fyzicky odnosit ano ale po citovej neviem. Jednoducho nehovorim ze skazi si zivot ale skazi si detstvo. V 16 rokoch ma dievca chodit voon s kamoskami riesit skolu svoju budcnost ale dieta je vazny zavezok. Ja sa na dieta tiez necitim sice mam uz svoj vek na to aby som dieta mala ale jednoducho ked citam tieto vsetky vase pibehy normalne sa toho desim a desila by som sa situacie ze moje dieta pride ze caka dieta. A ludia nie su sobecky len v dnesnej dobe mat dieta je jednoducho tazke. Nie nadarmo sa vravi male deti male problemy velke deti velke problemy. Nehovorim ze lekarka je zla mama je super ze dceru podporuje a pomaha jej ale nezdelam nazor ze 16 rocne dievca by malo mat dieta. Jednoducho to tak vnimam a je to moj nazor

tarra27
27. dub 2014

@cta to, že nemáš děti do jisté míry omlouvá tvůj předchozí příspěvek...

zakladatelka jistě ví, co má a nemá delat 16ti letá dcera....

doufám, že pokud někdy budeš mít deti, že změníš svoje názory i postoje....mej se pekne.

ssmajlla
27. dub 2014

@lekra Ahoj chtěla bych Ti jen říct že už jen to že ti to dcera řekla vypovídá o tom že si úžasná maminka a že budeš určitě i úžasná babička 😉 a jak se k tomu postavit? Jedině čelem 🙂 Bude to pro dceru určitě velká psychická i fyzická zátěž ale když jí ty a tvůj manžel podpoříte tak to pro ni bude určitě mnohem snažší 😉 takže vám oběma do budoucna přeju hodně moc štěstí mimčo ať je samozřejmě zdravé a ty se těš na vnoučátko 🙂

ssmajlla
27. dub 2014

@lekra Jo a na lidi se vykašli a některý názory co tu jsou bych ani nečetla 😉 😀

bunny123
27. dub 2014

Nechci byt zla, ale pokud prijde holka v 16 tehotna, tak nekdo neco dost zavazne zanedbal v sexualni vychove. Bud holka v 16 sedi doma na zadku a uci se do skoly nebo ji dovolim chodit s klukama za predpokladu, ze ji poradne vysvetlim/zajistim antikoncepci. Tuhle situaci bych brala jako naproste selhani rodicu ve vychove, i kdyby se to v budoucnu stalo mne. Hodne si dcera i jeji pritel zkomplikovali zivot, zbytecne. Na druhou stranu je lepsi mit deti brzo nez je nemoci mit vubec pozdeji. Drzim palce, nebude to snadne, ale muzete si za to sami 😔

teenyel
28. dub 2014

@lekra ahoj, sestřenka otěhotněla poprvé v 18. Díky tomu si uvědomila, co od života chce. Hodně jí k tomu pomohl její tehdejší přítel, se kterým otěhotněla. Byla dřív problémová, ale dítě ji srovnalo. V dnešní době už má děti 2 (8 let a 4 roky) a zvládá je s přehledem 🙂

lekra
autor
28. dub 2014

@bunny123 jen do me!!

superkousky
28. dub 2014

@lekra
Nic si z toho nedělej, @bunny123 má jistě velkou praxi ve výchově teenagerů 😉 .
Vychovala nejméně čtyři,tak ti chtěla jen poradit 😉 .

alisek
28. dub 2014

@bunny123 mě to nepřijde jako selhání rodičů, prostě tohle se stát může jak v dobré rodině (rozuměj tak, že se starají o výchovu dětí) nebo v rodině kde na děti kašlou...pro holčinu to prostě bude šok po porodu ale pokud má rodinu co ji v tom nenechá tak si myslím že se to zvládnout dá, je to dost komplikovaná situace a život najednou pojede jinak ale nakonec můžou být všichni spokojení, ještě aby dodělala školu a přítel se na ní nevykašlal

@lekra držím palce ať vše dopadne dobře, hanba to není, a není se zač stydět..na pomluvy bych se vykašlala
ajak píšeš že jste sportovní a společenští, asi se to trochu smrskne, hlavně na začátku ale za rok dva zas budete mít parťáka ke sportu a třeba i do společnosti 😉

amallie
28. dub 2014

@lekra držím ti moc palce, at to zvládnete, neni to žádná tragédie!!!
A z keců o špatné výchově si skutečně nic nedělej, chyba se stát může. A stávají se horší veci, dítě je dar, horší by bylo, kdyby křídla, brala drogy, nebo neco podobného. Tohle neni neštěstí, ale štěstí.
Tvůj život se asi trochu zmeni, ale nemusí radikálně, s dítětem doma bude ona a ty muzes žít jako doposud, je to odpovědnost rodičů. Prarodiče budete jako podpora 🙂

kris2008
28. dub 2014

@lekra myslim,ze co se tyka nazoru tve dcery ma to evidentne v hlave v poradku,kdyz domysli i rizika do budoucna..moje spoluzacka na stredni,otehotnela v prvaku..v 16 porodila. Nebyla to o tom,ze by rodice neco zanedbaly,nebo ji dostatecne neinformovaly. Ted je maminkou jiz 13 lete slecne,zvladla to perfektne,pomahaly jsme ji jak jen to slo.skolu take dodelala. je mnoho variant,treba ty si muzes zazadat o pestounskou peci a byt na materske a dcera muze dal pokracovat ve studiu...hlavne se neotacet zady,bude te potrebovat 🙂 jo a mimochodem ta kamaradka ma jeste 10 syna a 5 letou 😀 a to je ji ted 30 😀
vse se da zvladnout za podpory.
komentare typu -muzes za to ty,ignoruj...asi zde nikdo nebyl mlady,ze si nepamatuji sexualni vychovu samy...protoze i ja otehotnela pres antikoncepci a to jen diky skryte alergii na laktosu+mleko coz obsahuje antikoncepce 😎
takze gratuluji a budes krasna ,,babicka"
stejne te budou vsichni brat jako maminku 😎

eficenka
28. dub 2014

@lekra
měla sem kamarádku na gymnáziu, otěhoteněla v 17 ti a je z ní ta nejlepší máma.. teĎ je jí 24 a čeká dalšího prcka 🙂 zvládnete to 🙂 s chutí do toho!

p_avlina
28. dub 2014

Ahoj, zaujal mě titulek a prolétla jsem diskuzi ... a stejnak mám pořád tendenci ti gratulovat 😀 Dětátko je dar a kdo si myslí, že jsi něco zanedbala, ať si trhne ... Určitě nezanedbala a mě třeba nepřijde normální hustit do holek od 15ti antikoncepci ...
Stalo se stalo, to dáte, držím palce!

laurital
28. dub 2014

@lekra Predevsim je skvele, ze ma dcera v tobe i manzelovi oporu, verim, ze se vzajemnou pomoci a podporou to zvladnete.A co se tyka pomluv a "moudrych rad" okoli ohledne vychovy atd...na ty se vykaslete, oni ten zivot za vas zit nebudou.Sama mam doma nactiletou, i kdyz v o hodne nizsim veku, ale nemyslim si, ze je mozne zcela uhlidat sestnactiletou slecnu, prece ji nemuzete byt vecne za zadkem.Stalo se a je jen dobre, ze se k tomu vsichni stavite tak, jak pises, tedy zodpovedne a bez zbytecnych hadek a vycitek.
Drzte se 😉

zazana81
28. dub 2014

Pročetla jsem zběžně diskusi a chci se zeptat, co na to vlastně dcera ? Jak se cítí a co plánuje? A co ten její přítel ?
Myslím, že odsuzovat nemá cenu, prostě situace je taková, ale popravdě bych jí nedala nic "zadarmo". Chtěla se bavit, tak by měla nést následky svého chování. Takže pomoct a poradit, ale hlavní zodpovědnost i péči nechat na ní. Jinak stát se to asi může každému, no vzpomeňte si samy, jaké jste byly v 16-ti ...

agne
28. dub 2014

Může? Mám sto chutí napsat musí 😉 a zvládne jen její životní cesta bude jiná než se plánovalo... Osud, náhoda, ať už je to cokoli byť to bude mít náročný a bude muset předčasně dospět, ale hold člověk míní a život mění... A ono co je dobře, kdy je ten správný věk? Víš jak to je - když nechceš je to kolikrát hned a když chceš, tak to nejde, pícháš do sebe hormony a chodíš na umělý... Důležitý je, že jako máma stojíš při ní... A ani žádná ochrana není stoprocentní.
Já měla první skoro v 35 a co nadělám. Mateřstvím o spoustu věcí přijdeš, ale milióny jich získáš... Prarodičům je sice sedmdesát, ale prostě kdy je to dobře. Některé věci jdou mimo nás.
Hodně sil a lásky.
Takže "skoro" babi jen opatrně na nevyžádané rady 😀 .

teraolli
28. dub 2014

@lekra Ahoj, když jsem byla na gymplu, tak kamarádka nečekaně otěhotněla v 17-ti. Zpočátku byla v šoku, ale její rodina i tehdy přítel se k tomu postavili fantasticky. On si jí vzal za manželku, ona zvládla odmaturovat i s miminkem a rodina jim pomohla. My jsme mezi kamarádkami vybraly část peněz, aby jsme jim přispěly na pračku. Všchno se dá zvládnout tam, kde je vůle. Jak jsem četla diskusi, tak je vidět, že jsi super a tvoje dcera má velikou oporu 😉 . Určitě to zvládnete a na hloupé řeči se vykašli! Každá správná máma přece stojí za svými dětmi a ty správná máma rozhodně jsi a tvoje dcera bude taky. 😉 Držím palečky!

barthia
28. dub 2014

Ahoj, mamce bylo 17let a tátovi 18let, když otěhotněla a do dnes jsem jí vděčná, že se rozhodla si mě něchat. Vychovávala mě od začátku sama s tátou a občasnou podporou obou rodičů, a s mým taťkou jsou do teď ve šťaštným manželství. Mamka to zvládala a dítky mladým rodičům jsem měla úžasné dětství a do teď si myslím, že mám nejlepší mámu na světě. Jsme si hrozně blýzké a měli jsme vždy kamarádský vztah. Je super mít dítě brzy, teď je mamka aktivní babičkou a můj táta je aktivní a mladý dědeček /v porovnání s tchánem a tchýní, kteří jsou téměř o generaci starší, je to velký rozdíl/. Já strašně moc lituju, že jsem od 16-ti brala antikoncepci a nemohla mít děti dřív. S manželem jsme si prošli peklem, než se nám podařilo miminko. Podstupovali jsme několik umělých oplodnění a už jsme ani nedoufali, že budeme mít vlastní dítě. Moje maminka to prožívala všechno se mnou a myslím, že ty roky byly hrozně psychicky náročné pro nás obě. Já bych osobně byla radši, kdyby mi holka přišla v 16-ti, že je těhotná, než kdyby mi přišla ve 25-ti že, nemůže mít dítě. Proto bych určitě druhou dceru nenutila hned do hormonální antikoncepce při první menstruaci 😀, ale spíš jí rozumě vysvětlila, co a jak.... Dítě je dar a může se to stát i přes antikoncepci... Mininko samosebou přinese nějaké komplikace ale určitě to přinese daleko víc pozitivních věcí. A uvidíš, že až malé bude na světě, tak budeš nejšťastnější babička a budeš ráda, za každou chvilku, kdy budeš moci hlídat. Já to vidím na mojí mamce, nejraději by měla malou furt u sebe. Takže z mé strany ti gratuluji a přeji, ať je vnoučátko zdravé - to je nejdůležitější. 🙂

lenkaef
28. dub 2014

Určitě vše zvládnete!!Držte při sobě,pomáhejte si a hlavně si nikdo nic nevyčítejte.!
Je to určitá životní překážka,kterou musíte překonat,ale zase vás to může neskutečně posílit.

Hodně zdraví miminku!! 🙂

elvira
28. dub 2014

Pokud sama bude chtít, tak to s podporou rodiny zvládne.
My ženský, totiž, zvládneme víc než člověk. 🙂

kija
28. dub 2014

@cta Nechápu, absolutně nechápu, jak někdo může být silně věřící a na někoho se dívat skrz prsty!!! Tohle prostě nejde k sobě.

@lekra Zvládne to, stejně jako to zvládnete vy. Bude to těžké to nepochybně, hlavně ze začátku, ale zvyknete si všichni. Já moc oceňuji, jak jsi se k tomu postavila, že jsi snažila ji podpořit a nevracet se k minulosti, která se stejně nezmění, ale do budoucna a podržela jsi ji. To je totiž to hlavní, o co tu jde. A dcera bude mít potom hodně blízko ke svému dítěti, to je velké plus. Držím vám moc pěsti!

tarra27
28. dub 2014

ještě pro ty rejpalky.... 😀 a je v pořádku aby mladá holka do sebe ládovala antikoncepci?? od 15ti?? tak by netehotnela....ale třeba by nemohla mít deti pak, nebo moje segra mela plicní embolii...má zvýšenou srážlivost krve, nikdo to nevedel, je jediná v rodine....a ted muže být ráda, že přežila...a to se nebavíme, z čehopak asi pramení karcinomy prsu jejich velký nebo častý výskyt.....??

pak mužete mít dceru ve 30ti tehotnou neo malým deckem, ale s karcinomem....

takže myslet.....a kecy o selhání....to muže napsat jen nekdo, kdo deti nemá a nebo kdo je vychován lidmi, kteří jemu oporou moc nejsou....

mějte se tu krásně....ps a tak jako jste přísní na zakladetlku a svoje potencionální tehotné dcery 16ti leté, zkuste mít stejné měřítko i na sebe .-)

kacikaci
28. dub 2014

@lekra manžel se narodil, když tchýni a tchánovi bylo 17 a 18 let, oba ještě na střední..s podporou rodiny to zvládli a já jsem jim vděčná, že to nevzdali a že můžu teď s mužem trávit svůj život..
.
švagrové se narodila dcerka v den, kdy měla maturovat - byla tehdy s klukem jednou a stalo se, poté, co zjistili, že čekají mimčo, spolu začali žít, ale nevyšlo jim to..nicméně švagrová to zvládla s obrovskou podporou rodiny, tehdy taky ještě absolutně nezkušená mladičká "nerozvážnice" 😀 z neteře je dnes již školačka, z které roste úžasná slečna..celá rodina je vděčná za to, že tenkrát nešla na potrat..

podle toho, co a jak tu píšete, působíte jako inteligentní milující maminka, která svou dceru nenechá "ve štychu" a bude ji maximálně podporovat, a to je důležité, když dcera ucítí, že není sama, že se na Vás vždy může spolehnout, tak to bude vše ok
a vidím v tom jednu velkou výhodu, být babičkou před čtyřicítkou - člověk má více energie, budete moci s prckem dělat spoustu věcí, protože nebudete ještě tolik omezená věkem, apod.

držím Vám moc palce, ať Vám všechno vyjde podle Vašich představ a zanedlouho si budete užívat vnoučátka..