Dcera otěhotněla v 16, jak to může zvládnout?

lekra
25. dub 2014

ahoj holky, najde se mezi vami velmi mlada maminka? Dcera otehotnela v 16 letech a ja jsem z toho v soku-jak to muze takove jeste dite zvladnout? Porod, noci s miminkem, peci, starost, dostudovat atd...dekuji za pripadne nazory.

lekra
autor
28. dub 2014

@petrusew dekuju!! nema opravdu smysl se vracet, tim clovek vubec nic nevymysli.dulezita je budoucnost a s tou se musime poprat.

lekra
autor
28. dub 2014

@mataharyy dekuju.tezke to bude urcite, aspon obcas ano
.pravdou asi je, ze kdybych ted byla na strane vas ostatnich, mela bych asi raky nazory typu-tak mlada? to se nemelo stat! jak jste mohli takto zanedbat antikoncepci?
uzbavam, ze bych byla rada, ze se to nestalo zrovna nasi rodine...ALE! Nikdo nevi co ho jednou ceka.a planovat si muze vsechno ruzove.

lekra
autor
28. dub 2014

@anetadr dekuji!!

lekra
autor
28. dub 2014

@mufinka26 dekuju a preji vse dobre!

lekra
autor
28. dub 2014

@marecek4 v 16 je sice strasne brzy, ale jsem zastancem drivejsiho veku nez pozdejsiho, ikdyz to vzdycky neni tak hednidzcge-uznavam.

lekra
autor
28. dub 2014

@curdibilka dekuji, dcera se tesi moc, i jeji pritel, ja jen doufam a verim, ze jim to zustane i po narozeni.proto tady potom budeme my, aby se vse spolecnymi silami zvladlo.mam i uzasnou podporu od zamestnavarele (diky D.!), vyjde mi vstric s pracovni dobou.

curdibilka
28. dub 2014

@lekra To se zvládne, jen musí vydržet, oni oba dva i vy. 🙂 Bude to fajn a jen hlavně ať dostuduje, ať po škole má kde jít, najít zamestnání není lehká věc, to víme všichni. 🙂

mufinka26
28. dub 2014

@lekra já Vám taky 🙂 Určitě z Vás bude skvělá babička 🙂 je skvělý, jakou jí dáváte podporu.

lekra
autor
28. dub 2014

@aluskacz ja moc dekuji.opravdu si nemyslim, ze bych selhala jako matka a manzel jako irec.dcera je slusne vychovana a hodna.nekourila nikdy, nepila alkohol, hezky se chova.Na mimi se tesi a s ni uz i ja.Jeji pritel he slusny kluk z verici rodiby (pro cta).proste se to stalo.dobre to neni, uznavam, kdybych mohla vratit cas, udelali bychom to jinak.ale to uz bohuzel nejde.musime jit dal.

petrusew
28. dub 2014

@lekra co si budeme říkat, být rodičem je obrovský zápřah a o to jednodušší to bude mít, když se o někoho bude moci opřít a někdo ji podpoří, když už se jí bude zdát, že už nemůže. Bude to těžké, ale zvládne to, bude muset 🙂

lekra
autor
28. dub 2014

@zazana81 jak uz jsem psala.dcera i jeji pritel se na syna moc tesi.jmenovat se bude po dedeckovi.Nez se mi dcera sverila, rikala, ze to bylo strasne! kdyz slysi negativni nazory, rika, ze ji to hodne dodava a chce vse zvladnout!! verim ji.a pomuzu.budeme se snazit, ikdyz vim, ze to vzdy nebude jednoduche.

emha13
28. dub 2014

@lekra Ahoj. Sice jsem neměla mimčo v 16ti ale otěhotněla jsem v 18ti, zas tak velký rozdíl to není. Malou jsem porodila teď v březnu v 19ti letech. Těhotenství jsem zvládla jedna báseň,sice s přítelem to občas díky náladám vrzalo ale překonali jsme to. Porod bych si klidně zopakovala, měla jsem krásnej porod. Sice 14 a půl hodin bolesti ale bylo to krásný. Dá se to zvládnout i v tak mladém věku. Co se týče o péči miminka. O malou se starám převážně já sama. Přítel celý dny v práci a od rána do večera+noc se o malou starám já. Zvládám to bombově. Myslela jsem si, že to nebudu zvládat ale ano zvládám. I mamka mě furt chválí, že to nečekala když jsem tak mladá, že si myslela, že budu hodně potřebovat s něčím furt pomáhat. Takže si nemyslím, že je to o věku ale o člověku. 🙂

lekra
autor
28. dub 2014

jeste jednou-moc dekuji vsem pisatelkam, ktere nam drzi palce a vyjadrily podporu.Moc jim take preji vse dobre.Ty negativni nazory chapu.Normalni to neni a takto to proste byt nema.
Matka se snazim a stale budu snazit byt dobra a davat detem maximum.Hodne lasky a vseho co budu moct dam i svemu vnouckovi.
Tragedie jsou opravdu o uplne necem jinem.
Mejte se vsichni moc hezky a dekuji za vase nazory a cas, ktery jste tomuto tematu venovali.

edeltraut
28. dub 2014

Nečetla jsem celou diskuzi, ale myslím, že i 16ti letá holka zvládne péči o miminko lépe než jiná "starší". 🙂. Zkrátka je to o přístupu. Alespoň bude "matka v pohodě", protože v tomhle věku neřeší "blbosti" 😀. Já jsem otěhotněla ve dvaceti, studovala jsem první ročník VŠ a naši z toho byli zralí pro Dr. Chocholouška 😀. Dnes jsem ráda, že jsem měla dítě (děti - podruhé jsem otěhotněla ve 22) tak brzy. Manželovi je o rok víc a dodnes jsme spokojená rodina a doufám, že to tak i zůstane 😉. Také mě napadlo, že jestli děti budou po rodičích, že můžu být za pár let babička... a asi bych se nehroutila, pro ně bude podstatné, že je podržím a budu stát při nich 😉. Dcera to určitě zvládne a mimísek bude rád, že má pěknou a moderní babičku 🙂.

daisyjane
28. dub 2014

@lekra Ahoj. Chtěla bych se Vás zastat. Co se týče rad od uživatelek, že jsi dceru měla nahnat na gyndu pro antikoncepci zavčasu. Mně takto máma nahnala hned jak jsem měla prvního přítele, přes můj nesouhlas. Měla jsem tehdy jasno, že ještě pohlavně s přítelem žít nechci. Nicméně jsem musela mámu poslechnout. Antikoncepci jsem rok brala naprosto zbytečně a skončilo to masivní plicní embolií při které jsem málem umřela. Takže asi tak. Od té doby navíc hormony už nikdy brát nesmím a celé těhotenství si musím píchat injekce na ředění krve. Lepší teď zdravé miminko, než mít v budoucnu problémy s otěhotněním. Přeji hodně štěstí, věřím, že to dcerka zvládne a vy budete hrdou babičkou!

lucisekkk1
28. dub 2014

@lekra Může...s podporou nejbližších. Zásadní je vztah k dětem a mateřství všeobecně, ten se dá vypozorovat už mnohem dřív, než v 16 . Ono v 16 letech otěhotní kde kdo, jen se o tom nemluví a jen málokterá má tak velkou odvahu si miminko nechat a starat se.
Nejhorší bude ten tlak a pozorování v okolí-lidi se na pár let rozdělí na 2 tábory, to je pro mladou matku největší psychický nápor( hnusné předsudky jednoduchých lidí).
A porod v tomto věku? Úplně v pohodě. Tělo je mladé-čerstvé-zdravé, za mě lepší, než porod v 25 letech 😎 😉.

elielizabeth
28. dub 2014

@lekra S narážkami na výchovu si nic nedělejte, ona každá matka si myslí, že má úžasné dítě, ale tu skutečnost vidí jen ostatní. Vím z vlastní zkušenosti, když mě bylo 16. Moje mamka měla 4 děti a vychovávala je podle sebe jak nejlíp uměla, ale když jsem se trhla z domu, tak jsem si prostě chtěla užít a hlavně ta puberta 😀 A moji rodiče? Nic nevěděli a to jsem byla pouštěná jen před barák... A co se týče antikoncepce, tak nic není 100%. To by musel člověk brát antikoncepci a ještě mít kondom a přes to potravinovou folii, aby byla ochrana "100%" 😀 Nebo můj taťka vždycky říkal, že mi místo antikoncepce koupí paralen... dát mezi kolena a držet a nepustit 😀 Bože, kolikrát nám prasknul kondom...
A jestli chce dcera vyměnit trapné šílení s puberťačkama za své miminko, tak to je to nejlepší "obětování", co může holka udělat. A co vy víte, třeba to i bude lehké 🙂 Já si myslela, jak to bude s malým dítětem šílené, že bude plakat... a byla to taková pohoda a nádhera, že jsme šli hned do druhého a to k tomu máme 3 pejsky 🙂
Tak ať vám vše klapne a jsou hlavně všichni zdraví 🙂

orchidis
28. dub 2014

@tarra27 Jen k tomu, co jsi řešila se @cta.. pokud jsi měla někdy těhotenskou průkajdu, tak tam je opravdu věk nižší než 17 let uveden jako rizikový faktor pro zdrav. stav, stejně jako vysoký věk (myslím 35 let). Žena v tomto věku by opravdu ještě rodit neměla, je to na středoevropskou dívku neskutečně brzy. Nejsme v Africe.

K tomuto tématu mám diametrálně jiný názor než většina zdejších uživatelek, bohužel.
Ale psát jej asi ani nebudu... zakladatelka by to asi nechtěla slyšet...
Už se stejně nedá nic dělat, tak jen popřeju pevné nervy...

lekra
autor
28. dub 2014

@elielizabeth dekuji.taky mi dcera na otazku-nelitujes, ze prijdes o mladi s holkama? odpovedela.Mami-o co tak prijdu, o chlastacky a huleni travy.ja vim, ze to svym zpusobem k mladi patri, ale ja osobne budu klidnejsi, kdyz ji budu mit s mimi a pritelem doma v podkrovi nez trnout nad ranem aby nejela autem s diskoteky s opilym kamaradem.a to nemluvim do vetru.Pred trema rokama se mi takto zabil bratranec.Teta se s tim nikdy nevyrovna.

lekra
autor
28. dub 2014

@orchidis vim to.na genetice nam pani doktorka rikala, ze v 16 je stejne riziko poskozeni jako nad 35 let.dekuji za taktnost, negativni nazory mi opravdu nedelaji nejlip, ale vim, ze pisatelky maji pravdu.Nezazlivam jim to.

lucynka721
28. dub 2014

Nedalo mi sem napsat. Byla jsem ve druháku učnáku, když jsem otěhotněla. Potrat pro mě bylo jasný NE, pro mé rodiče to bohužel tak nebylo. Nebylo mi sice 16let, ale 17let. Což zase není zas tak věkový rozdíl. Moje mamka hučela a hučela a já parchant nevychovanej jsem si stejně udělala, co jsem chtěla. Dítě jsem si nechala. Do 8měsíce těhu jsem chodila na praxi, abych si nadělala hodiny a těsně před porodem už mohla být doma, takže 6ti až 8mi hodinové šichty. První termín jsem měla 3 měsíce po 18tých narozeninách (3.února) podotknu, že 2.února jsem ještě seděla ve škole 😀 😀 Na praxi jsem přestala chodit v lednu. Hrozil mi předčasný potrat, tak už jsem raději byla doma a chodila jen do školy, tam se stejnak jen sedí 😀 21.února jsem porodila holčičku. Porod trval 4 hodky a něco. Bolest to byla,ale dalo se to. Do konce šestinedělí jsem byla doma a 10.dubna. 2012 nastoupila zpět do školy. 28. května 2012 jsem dělala písemný zkoušky, pak pratické a nakonec ústní. DALA jsem to! Úspěšně jsem ze školy šla s výučním listem. Mohu říct, že bez své mamky bych to nezvládla, hlídala mi malou. Ale během mé školní docházky jsem v noci každé 3hodiny vstávala na kojení, krknutí a přebalení. Ráno vstávala v pět, starala se o domácnost, vařila, nakupovala, žehlila, prala, starala se o malou, kojila, studovala. Proto věřte mi, že s Vaší pomocí to zvládne a budte ráda, že za Vámi přišla s pravdou. Já do 11tt zatloukala ☹ Hodně štěstí! <3

lekra
autor
28. dub 2014

@lucynka721 diky, urcite to neni a nebude jednoduche, to vvim.ale navareno, nakoupeno, uklizeno bude mit od nas, prvni rok bude jen kolem maleho, pak musi studovat, k tomu pomuzeme vsichni okolo.Tolik dospelych a jedno male mimco?? to by bylo aby nebylo! diky moc.

lucynka721
28. dub 2014

@lekra Jsi suprová mamča, že to takhle bereš!! 🙂 až se mi chce úplně brečet, že v tobě má tvá dcera tak šíleně skvělou oporu! 🙂

lucisa
28. dub 2014

@lekra tvá dcera má, a věřím, že si to sama uvědomuje, obrovské štěstí, že má tak perfektní maminku/rodiče/vůbec celé rodinné zázemí.
Snažím se stejně jako ty, aby mé děti NIKDY neměly strach přijít za mnou a manželem s jakýmkoliv průšvihem a malérem, protože nejhorší je nic neřešit, zatloukat a věřit, že se to vyřeší samo. Možná, někdy, ale většinou jsou za tím nervy, kdy to praskne a zbytečné prodlužování "agónie".
A protože ani tvá dcera neměla strach se ti svěřit, nemusela se rozhodovat pro něco tak strašně nevratného jako je potrat. I když by ho možná přestála bez následků, jednou, později, by si na to vzpomněla a třeba stále litovala.
Těhotenství v 16 je určitým způsobem pro tak mladou holčinu rizikovější, ale dnešní doba je tak zvláštní, že v podstatě otěhotnět je pro většinu z nás zázrak a donosit a porodit zdravé děťátko zázrak druhý. Na koníkovi je takových příběhů nepřeberně.

Mě měla mamka ve 20, bráchu o rok později, a já byla vždy pyšná, že mám tak mladé rodiče. Když jsem ve 20 pronesla, že chci co nejdřív miminko, mamku málem kleplo 😀 . Naštěstí pro ni jsem v tu dobu neměla tak zodpovědného partnera, se kterým bych do toho šla, takže své první dítko jsem měla v 25.
A i když jsem byla ve věku, kdy se holkám běžně děti rodí, byla mamka tak nějak trochu rozhozená. Ne že by neměla radost, ale asi to pro ni v první chvíli byl šok, že už bude babičkou - poprvé, bylo jí necelých 45.
Natož ty, když jsme stejně staré 😀 😀 😀
Když na to teď myslím a koukám se na svou skoro 12letou dceru a přemýšlím, že mít ji v těch 20, tak je ve stejném věku jako tvá dcerka, tak možná řeším to stejné, nedokážu si to představit.
Ale věřím, že bych ji nikdy nenutila na potrat a hrozně ráda bych ji pomohla, jen aby se pro ten potrat nemusela rozhodnout.
Třetí dcerku jsme na začátku těhu skoro ztratila, tehdy jsme v porodnici natrefila na dvě 16leté holky, ale proti tvé dceři vyloženě slepičky. Obě se v podstatě chlubily tím, že se tam přišly "toho" zbavit, jedna ani neznala otce, obě se shodně chichotaly tomu, že si dítko "pořídily" na nějaké pařbě a obě s jistotou tvrdily, že dnes není potrat žádné riziko.
Tehdy jsem si v duchu pomyslela, jen aby to tak za pár let bylo. Taky znám zprostředkovaně případ mladé náctileté nastávající maminky, kterou rodiče z tzv. lepší rodiny donutili na potrat, protože co by tomu ostatní řekli a navíc musí studovat. Holka ve slepé poslušnosti poslechla, nikdo se nic nedozvěděl, protože ji na zákrok odvezli na druhý konec republiky, vystudovala, rodiče pyšní a když se po studiích vdala, čekali na vnouče, ale blížila se jí třicítka, nic, pak běhali po dr. a až tehdy po všech vyšetřeních přiznala svému muži, že kdysi prodělala potrat, lékaři zjistili následky a pravděpodobnou příčinu problémů v ní, prošli si všechno možné a nemožné, až to muž neustál a po 5letém maratonu ji opustil. Sám se pak znovu oženil, má dvě děti a ona - dcera z lepší rodiny - z toho všeho skončila na psychiatrii, láduje se léky na deprese a ve skoro 40 prakticky už nemá šanci na dítě a s rodiči již víc než 10 let nemluví.
To si pomohli s jedináčkem dcerou, když tehdy nechtěli, aby si "zkazila" život, že?

Nedej na řeči okolí, nikdo z nich dceru živit, ani pomáhat s dítětem nebude, za chvíli si najdou další novinku na drbání, to je všude. Nejdůležitější je pohoda maminky, aby si s přítelem ujasnili, co a jak dál, což už evidentně u vás klape v pohodě a všechno se zvládne.
A určitě se pak nezapomeň pochlubit s vnoučátkem, gratuluji celé rodince, a hlavně ať jsou oba zdraví 😉

lucisa
28. dub 2014

Omlouvám se za ten eleborát, chtěla jsem ti jen původně vyjádřit obdiv, jak jste to vzali, a popřát k miminku a nějak jsem se rozjela 😉

marton
28. dub 2014

@lekra ahoj,nečetla jsem celou diskuzi,ale moc Vám držím pěstě.Dceři gratuluji ke skvělé mamce,vím o čem mluvím,Bylo mi sice o 2 roky více,když jsem byla ve stejné situaci,ale reakce mých rodičů byla tak jako ta tvojev úžasná.Udělala bych totéž,to vím jistě.Hodně štěstí 🙂 .

anetka1701
28. dub 2014

Dcera to zmákne... Bude skvělá máma - mladá, bude mít energii, nebude se ničím stresovat a kdyby bylo nejhůř, určitě jí jako máma ráda pomůžeš a poradíš. Klidně jí poraď registraci na koníka :o) Myslím že by jí to udělalo taky dobře :o) Držím palce, aby to dopadlo co nejlíp... Hlavně aby dostudovala a zvládla se uplatnit v životě... Doufám, že budu jednou v životě mít se svými dcerami taky tak fajn vztah, jako máte vy dvě...

crawler
28. dub 2014

@lekra zvládne - dcera Vám před očima dospěje v ženu - stane se matkou a to jí změní. Jediné,co bude potřebovat je Vaše láska a finanční podpora,pokud otec dítěte je také mladý (nedočítám diskuzi ).
Vždyť ve světě je běžné mít děti brzy - my Evropané jsme vlastně menšina - afrika,asie, jižní amerika - tam všude jsou i mladší maminky - základ je mít podporu 😉

crawler
28. dub 2014

@lekra - jo a ke studiu - samozřejmě, že to jde - dnes studuje při dětech spousta maminek - střední školy,vysoké školy,nástavby 😉 všechno jde,sama mám zkušenost - jde jen o to chtít a opět mít kolem sebe lidi,co podpoří, když člověku dochází síla a motivace 😉

kstablova
28. dub 2014

@lekra WOW! Budete mít doma miminko 🙂 To je přece úúúžasné!!! 🙂 Jasně, člověk si to občas představuje jinak, ALE! Miminko BUDE a to je to hlavní, že budete všichni stát při sobě a táhnout za jeden provaz a dceři pomůžete. Protože to je nejdůležitější a dcera bude potřebovat především Vaši podporu a pomoc. Já jsem sice "stará" matka 🙂, ale v těhotenství si manžel ( 12let jsme spolu) našel novou přítelkyni a tak jsem na to zůstala sama se svých 33ti letech. Vystudovat jsem stihla, celý život jsem byla ve všem nezávislá..... ale stejně jsem dopadla...... jak bych to zvládla bez rodičů? NEZVLÁDLA! Oni byli Ti, kteří mě v hluboké depresi, kdy jsem byla citově, fyzicky i psychicky totálně na dně, a ještě zmítaná poporodními hormony, donutili každý den z té postele vstát, abych se o dcerušku postarala a postavili mě znovu na nohy. Teď je dcerce za pár dnů rok a rodiče jsou to nejlepší a nejdůležitější, co v životě mám. Doufám, že jim to jednou budu moct oplatit a stejně tak Vaše dcera bude cítit hlubokou úctu a lásku k Vám za to, že jste ji podpořili a pomohli. 😉