Dcera otěhotněla v 16, jak to může zvládnout?

lekra
25. dub 2014

ahoj holky, najde se mezi vami velmi mlada maminka? Dcera otehotnela v 16 letech a ja jsem z toho v soku-jak to muze takove jeste dite zvladnout? Porod, noci s miminkem, peci, starost, dostudovat atd...dekuji za pripadne nazory.

espada
2. kvě 2014

@cta Aha, tak četla jsem dál a ty věřící nejsi. Mnohé však vypovídá, ze chodis do kostela s ohledem na rodiče, takže se dopoustis klamání. A ti se dívají skrz prsty na těhotné mimo manželství? Jako sorry, ale vaše rodina je plná pokrytectví. Co upřímnost? Nevěřím, tak do kostela nechodím. Co láska k bližnímu? Ano, otehotnela, ale přijmeme to a respektujeme. Jéžiš také odpustil prostitutce, svému zrádci a dokonce těm, kteří jej zabili. No nebudu se rozepisovat, ale zamysli se... Život není černobílý a hod kamenem, kdo jsi bez viny. Zdar!

barbarucha
4. kvě 2014

Ahoj, já ti tady nastíním situaci z druhé strany, abys mohla porovnat. Jsem matka, která měla první dítě až v 35 (jak je dneska moderní) a má to dost velké nevýhody, které nejsou úplně zjevné. Například, babičky a dědečci jsou už pomalu na smrtelné posteli, babička špatně slyší, děda je zmatený, další děda bojuje s kardiostimulátorem, atd. Prostě bohužel je už moc pozdě nato, aby si mohli užívat třeba vnoučka na prázdninách. Je to líto mě i jim (vnoučeti to bude taky líto, až z toho bude mít rozum). Je třeba možné, že už si je ani nebude pamatovat, až vyroste. Nehledě na to, že chceme mít časem ještě jedno dítě, ktreré už prarodiče defakto nemusí ani zažít. Tak jen, že mi přijde Tvoje situace lepší, ty si vnoučete krásně užiješ a budeš mít na to ještě spoustu síly. Holka může studovat nebo cestovat ještě kdykoli v životě potom. Holt nebude v lajně s většinou, ale na mém příkladě vidíš, že když jednáš společensky přijatelně, tak taky nemusí být o co stát. Vzchop se a kašli na řeči. Holka Ti bude za tu pomoc jednou hrozně vděčná a s vnoučetem budeš mít krásný vztah, protože ho budeš často hlídat 🙂

pellullinka
4. kvě 2014

@lekra přítelkyně mého brachy otehotnela v 16ti. Ano,chce to pomoc rodiny,podporu,ale zvládnout se to dá. Porodila v 17ti a dnes je tomu miminku skoro 16let a je to úžasná holka. Mají s mamkou moc hezky vztah a s mým bráchou jako tátou taky 🙂 prvotní šok opadne,ale nedej na zlé řeči okolí. Pokud je dcera zodpovědná a bude chtit,pak to zvladne

lekra
autor
5. kvě 2014

zdravim, holky, chtela jsem se zeptat, jsem ted takova prestarostliva..dcera vubec nepribyva na vaze.dnes rano se vazila ama snad jen 1kg a to je v 224tt.dela mi to starosti.spatne ji neni, ji normalne a mimi melo min.tyden-v 23.tt 560g.
mate zkusenosti?

consti
5. kvě 2014

@lekra Já bych se nebála, pokud jí normálně a mimi prospívá 😉 . Já jsem první 3 měsíce dokonce 2 kg zhubla a celé těhotenství jsem přibrala 6 kg 😉 . Takže se neboj 😉 . Začne nabírat teď a ty poslední měsíce a třeba přibere taky jen pár kg 😉 .

elvira
5. kvě 2014

@lekra - to vůbec nevadí, že nepřibírá - to ještě může dohnat. Pokud miminko prospívá, tak bych to neřešila. Pořád lepší, než přibrat pětadvacet kilo a těžce to sundávat. 😉

l.ucka
5. kvě 2014

Ahoj, mám dvě kamarádky, které otěhotněly - jedna v 15ti a druhá v 16ti letech. Obě to zvládly dobře 🙂 Je tedy fakt, že jedna nezvládala školu a měla ji asi o rok odloženou, ale pak to dohnala. Druhá normálně odmaturovala na individuál. Jedna se vdala v 18ti za tatínka, bohužel jim to nevyšlo a po 5ti letech se rozvedli. Ted má ale nového manžela, s ním další dítě a je spokojena. Druhá se vdala v 18ti za tatínka a jsou spolu už 16 let a k tomu mají další dvě děti 🙂 Ani jedna by neměnila. Je fakt, že celá rodina pomáhala co mohla, ale všichni byli nakonec rádi. A já osobně za sebe, která měla problém s donošením dítěte a dočkala se až po pěti potratech a 6ti letech hrůz, bych raději dítě v 16ti 🙂)

lekra
autor
5. kvě 2014

je ve 24tt 🙂

ejuska79
5. kvě 2014

@lekra kazda senzacia trva tri dni, sa vravi.. ludia budu vzdy klebetit, teraz o tvojej dcerke, o tyzden zas pride ina senzacia... urcite to zvladnente.. aj dcerka, aj vy-rodicia 🙂 uz teraz ma babo skvelu babicku... treba to brat aj z tej pozitivnej stranky, budete mlada babicka, a dozijete sa aj pravnucat 😀 😀 co mne nehrozi 😀 .. moja mama bola babicka prvy krat ako 42 rocna, dnes take rodia deti....je to vyhoda aj pre vnucatka, babicka este vladze, moja mama pravidelne chodi s tym najstrsim na dovolenky v lete 🙂

hancazivocich
5. kvě 2014

@lekra - možná už jen pro to, že jsi založela tohle téma, tak ti dávám palec nahoru.. I s fotkou! Je mi o půlku víc, než Tvé dceři.. Jak Ti to nejlíp říct - držím vám všem pěsti! Nebude to lehké, ale dost holek - plnoletých, po 20, 30tce se tu hroutí - když jsou děti nemocné, matka unavená, psychicky to nedávají, nezvládají... Třeba i mládí pomůže Tvé dceři proplout kolikama, zoubkama, atd - bez ztráty kytičky! Vás je na to víc, držíte spolu - už i jen proto, že Tvá dcera měla odvahu přijít a říct - Mami, jsem těhotná.... Vyslala SOS s vy jste reagovali. Mně kdysi dávno řekla máma, že když přijdu, tak mě vyrazí... Když jsem plánovaně otěhotněla v 27, tak jsem to tajila - těhu bylo komplikované...A pak , když přišlo domácí násilí, máma řekla, že nechce nic slyšet, že z toho špatně spí - mé SOS přišlo.......Mně pomohl brácha a kamarádi.. Dodnes to mámě nemůžu odpustit.... Buď ráda a važ si důvěry, kterou v tebe (vás) mají vaše děti..Já tu důvěru ztratila... nemám...Jasně, pobrečíte si, ty, tvá dcera... Ale možná už máte odbrečeno... Možná si i obě hrajete ,,na hrdinky" a možná obě v koutku brečíte - možná i o těch pocitech zkus mluvit víc s tvou dcerou.. Když bude nejistá, sháněj od kolegyň a holek na mateřské info o tom, co bude potřebovat a co ne.. Prostě pochyby jsou na obou stranách - ALE určitě to spolu všichni zvládnete!

espada
5. kvě 2014

@lekra Vůbec se neboj. Já dokonce hubla, pak pribirala jen malinko a pak přibrala až ve třetím trimestru, zato poctivých 10 kilo 🙂 A to měla malá porodní váhu bezmála 4 kila.

lekra
autor
5. kvě 2014

@espada ona, dcera byla vzdycky hubenour, me to prekvapuje, protoze jsem rostla jak slon a v sestem mes.jsem mela min.10kg nahore.
Ja jsem takova ustrasena ted ze vseho.Musim se trosku povznest.
Dekuji za odpovedi.

andelka
5. kvě 2014

@lekra podle tabulek (i mých zkušeností) miminko má váhu naprosto optimální, a u mladé holky v 6m je plus 1kg zvlášť když jí nebylo zle taky v pohodě. Sama jsem u prvního přibrala první kilogram po 20tt a celkem jen 7,5kg.
Držím vám palce, celé rodině. Určitě to zvládnete. 😵
U nás v rodině se nedávno řešilo, že dnešní babičky už se asi nedočkají pravnoučat..kdežto dřív to tak nebylo. moje babička si svých pravnoučat ještě užila hodně 🙂 A moje mamka se vnoučat dočkala v 64letech až 😉

asineda
5. kvě 2014

Už to tady hodně maminek napsalo ale připojím se i já - rozhodně to zvládnete, není třeba panikařit, stalo se , stalo. A já říkám pořád - co se má stát se stane a někam nás to má nasměrovat. Na okolí bych se vykašlala ve velkým. A na kecy typu - jak je možné že ste se nepostarali aby se to nestalo ? na to bych odpověděla jen to, že člověk míní a život mění, v 16-letech jsou už většina ,,dětí" poučena všemi dostupnými prostředky, tudíž to že se to stalo tvé dceři určitě nebyl naschvál a nebo tvoji chybou. Náhoda je ,,blbec" . Moc držím palce, aŤ je hlavně vše v pořádku. a těším se na fotky chlapečka 😉

asineda
5. kvě 2014

@cta Myslím, že si nikdo nemyslí, že by v 16 měla mít holka dítě, ale když už se to stalo tak co? jít na potrat? to je dost hloupý, ne? A pokud má oporu v rodině, tak je velká pravděpodobnost, že o miminko bude lépe postaráno než u některých matek co se opíjí za bílého dne do mrtva, ne? odsuzovat je fakt novej sport...

semmi
5. kvě 2014

@lekra Zdravím, je mi sice o malinko víc než šestnáct (22let) ale i tak se považuji ještě za mladou, občas za dítě :D Každopádně z mého pohledu... Jsem na začátku těhu a převládají u mě pocity radosti a obrovskeho strachu... Strachu z toho, že to nezvládnu, že se neco zkazí, že to změní můj vztah s partnerem atd. Tím chci říct, že dcerka určitě prožívá podobné pocity, proto ji pořád ujistujte, že to zvladnete, že není jediná mladá mamča na světě moc ji to pomůže. Na lidi kašlete, drbat se bude pořád a navíc to má vyhodu. Bude sice mlada maminka a rozhodne to nebude mít jednoduché, ale zase bude ještě mladá baba až dítko odroste do soběstačnosti, takže jí nic neuteče 🙂 Držím pěsti 😉

kristyn.g
5. kvě 2014

@lekra držím palce a pevné nervy. Já s tím nemám žádné zkušenosti ale myslím že s tou pomocí to pak nepřehánět, aby vám pak dcera nenechala potomka na krku úplně až jí nadšení opadne. Každopádně já v tomto věku jsem se nejvíc učila hospodařit s penězma, chodila na brigádu atd, o to vaše dcera asi přijde ale naučit se to taky bude muset, tak bych doporučovala to s péčí nepřehánět aby se naučila zodpovědnosti a rozumnému hospodaření. To je jen taková myšlenka.

Otěhotnět není žádná vážná nemoc k oplakávání. Od té doby co můžeme žít sexuálním životem je reálná možnost i počít dítě, to není a ani nemůže být ničí zanedbání, kdyby bylo byl by možný sex až od 18/20/25 let podle toho jak kdo myslí že je vhodná doba na to mít děti! Když se může neplánovaně počít ve třiceti zkušeným ženským proč by se to nemohlo stávat i mladším dívkám? Není žádná absolutní antikoncepce co by byla 100% účinná.

cta
7. kvě 2014

@asineda ja neodsudzujem ale bohužial v dnešnej dobe je asi moderne aby 14 a vyše boli dievčata tehotne. Viem o čom hovorím pretože tu kde žijem je normálne aby 14 ročná chodila tehotna a už vedla seba ťahala kočík s ďalším dieťaťom. Ako ja osobne si neviem predstaviť, že by moje dieťa prišlo, že čaka dieťa. AKo zabiť by som ho nezabila ale určite pred tým ako pôjde do puberty mu vysvetlim čo je sex a vyslovene by som ho održala od rovesníkov čo by ho an to mohli zlákať. Moja sestra ma 17 ročnú dcéru ktorá chodila 3 roky s priateľom a rozišli sa a dievča neni tehotné. Teraz síce začala blbnuť, že isť s tým von alebo s hentým ale určite by som dcéru sledovala a ked už tak jej dala antikoncepciu ale stražila by som ju aby sa to nestalo.

janekj
7. kvě 2014

Je to sice asi pěkná "darda" mít doma 16 letou maminku, když si člověk jinak plánuje budoucnost, ale důležité je zdraví a i ta důvěra, kterou v rodině máte. Zvládnout se to dá, není ani 1. ani poslední 🙂. Včera jsem mluvila s kamarádkou, je na tom hůř? No, prostě její 20letou dceru večer pobolívalo břicho, aha, to asi zlobí slepák, jako již několikrát. Ještě v noci ji přítel odvezl do špitálu, protože se bolest stupňovala a ejhle, maminko, vy rodíte! Narodila se krásná, zdravá holčička, malinkatá. Jen neměl nikdo čas se na tuto situaci dopředu připravit. Nikdo totiž nic nevěděl. Ani prý ona maminka neměla tušení. Celou dobu brala antikoncepci, menstruovala... Takže jste ve výhodě, máte čas situaci řešit, připravit se na možné varianty, domluvit se a těšit se. Tito mladí jsou najednou 3, bez možnosti se na situaci připravit. Bydlí u rodičů, studují, resp. zjišťují možnosti jak dál se studiem. Je to velmi krátce, zatím se vzpamatovávají z nastalé situace a zvládají šok, které zaručeně každé miminko do rodiny přinese. A to všichni, rodiče, prarodiče, ostatní příbuzní.... A že jsou soustem pro okolí? No to teprve. přeci o tom musel NĚKDO vědět, to není možné..., Takže, gratuluju babičko a držím palce, abyste to zvládli 😉

moravanka
7. kvě 2014

Dcera otehotnela v 16, jak to muze zvladnout?
Myslim, ze vubec ne, jaky ma prijem, vzdelani, ma jiz byt nebo dum? Co jeji Partner, dokaze se postarat a zajisti rodinu? Myslim, ze to nema sanci zvladnout, budete nejspis muset vypomahat vy, s bydlenim, staranim se a i financne. Nedokazu sipredstavit, ze 16ti lete dite je jiz sobestacne a dokaze jeste dalsi dite vychovat.

lekra
autor
7. kvě 2014

@janekj fi-ha! tak to maji tedy prekvapeni! Zivot proste prinasi lecos.
Verim, ze okoli ma co probirat.Sice by si urcite mel kszdy z nich CO zamect pred svym vlastnim prahem, ale necekane udalosti druhych, to prece potesi kazdeho! 😉

lekra
autor
7. kvě 2014

@cta preji vam, at to dite "strazite"dokonale! Neni nic jednoduzsiho nez dat diteti antikoncepci a dokonale ho strazit, ze? Skoda, ze jsem to nevedela driv.Dik za tip

lekra
autor
7. kvě 2014

@janekj diky!

lekra
autor
7. kvě 2014

@moravanka samozrejme, ze nema v sestnacti prijem, vzdelani ani byt ci dum.Ma ale rodice, kteri ji s tim vsim pomohou a budou se snazit, aby to studium mela a potom take mohla mit svuj prijem a tim padem si dovolit svuj vlastni byt ci dum. 🙂

smardik
7. kvě 2014

lekra vaše dcera má štěstí, že má takové rodiče. Určitě to nebude lehké, musí dospět ale podporu má, oba se na dítě těší takže to určitě zvládnou 🙂

ideální situace to určině není, ale konec světa taky ne, jsou horší věci a vy si aspon opravdu vnoučka užijete

asineda
7. kvě 2014

Bože, vy trubky co máte plnou hubu keců - snad budete jednou takový matky, že za vámi přijde vaše dítě s problémem. doufám že ano. Protože soudit a pozastavovat se jak je to možný může jen hlupák..

martinahost
7. kvě 2014

@cta Sory že odpovedám až teraz, ale až teraz som objavila tuto diskuziu a zaojíma ma to, lebo nikdy nevieme kedy sa to stane našim detom dcéram a možu byt neviem ako poučené, dokonca aj dospelým sa to stane že nechcene otehotneju, lebo ani ant.ani kondom nie je 100 percentní. Píšeš že ste silno veriaci a ako strašne odsudzuješ že 16r dievča ostalo tehotné, nebralo antikoncepciu atd. My sme tiež veriaci a náhodou brat antikoncepciu nie je hriech? Príde si 16r. dievča k Dr. pre antikonceprciu a ludia ju poohováraju a hlavne na takom Slovensku, že si šla pre antikoncepciu!! Odsudzovat niekoho bez toho aby si vedela viac a hovorit že by si svoju dceru zaškrtila nedaj Bože vyhodila z domu, nie je hriech? Keby sa to stalo vo vašom okolí, tak určite to dievča poohovárate a neviem čo ešte lebo ostala tehotná, toto podla teba nie je hriech? Je to ešte horší hriech než to že ostalala tehotná a rozhodla sa niest dosledky a to dieta si nechala, či podla vás asi mala íst na potrat čo? Prepáč, ale nemám rada ľudí čo sa hraju na neviem ako silno veriacich a pritom hend ako vyjdu z kostola ohovoráju a hrešia.. Tiež som poznala jedno dievča ktoré ostalo tehotné v 16r. matka ju vyhodila z domu a čo dievča urobilo? Skočilo pod vlak/!! Toto nie je hriech čo?? Moja mama tiež otehotnela v 17r. a vieš čo urobila moja babka? Povedala že tak ako ja som vychovala teba, tak ty tiež vychováš svoje dieťa a tiež bola silno veriaca.... Tak sa tu láskavo nehrajte na neviem ako silno veriacich a nikdy nehovorte hop, lebo sa to kludne može stat aj vašej dcére. Nehovorím že urobili dobre, že si nedali pozor, ale obdivujem ju že za to prebrala zodpovednosť a dala šancu tomu miminku žit a prajem jej nech to zvládnu čo najlepšie 🙂

somalicats
7. kvě 2014

Za pět let a kousek bude mojí starší dceři 16 let. Budu pochopitelně doufat, že tento problém nebudeme muset řešit, nicméně rvát do ní antikoncepci hned "odmala" rozhodně nehodlám. Poučím ji, to rozhodně ano, respektive vychovávám ji k zodpovědnosti pochopitelně už teď, nicméně nic není stoprocentní, stoprocentní ochrana je pouze s nikým nespat. A jen tak mimochodem, ono by bylo dobré vést k zodpovědnosti i synátory, nejen dcerky. Dneska je strašně moderní prostě říct, že to byla chyba té holky, že se nechránila. A co ten kluk, ten u toho nebyl? Já tvrdím, že u sexu jsou vždycky dva, a dávat majzla si musí oba dva, nikoli jen ten jeden. Mimochodem, jsou horší věci, než nechtěné těhotenství, a proti nim teda antikoncepce rozhodně nechrání 😉. Btw. doufám, že pokud se nedejbože stane, že by moje dcerka otěhotněla takhle brzo, tak za mnou s důvěrou přijde, rozhodně ji škrtit nebudu, ale budu se jí snažit maximálně pomoct. Nejsem věřící v tom smyslu, že bych byla příslušnicí nějaké církve, ale dítě je dar a ten dar se nemusí už víckrát opakovat.

querty
7. kvě 2014

@lekra Ahoj! 🙂
Otěhotněla jsem v 17ti letech, čtyřy měsíce před 18.rokem. Dnes jsem v 19tt a nemám z ničeho vůbec žádný strach. Jde i o to, jakou má dcera povahu, zodpovědnost, pohled na dané věci, jak umí/neumí hospodařit nejen s financema. Každopádně, jestli má pracujícího přítele, nemusíš se ničeho bát. Moje mamka je stejně stará jako ty (letos 38r) a na roli babičky se strašně těší. Nebojí se, že bych něco nezvládla a i přestlo je mi na blízku a oporou. Hodně záleží i na vztahu mamka/dcera. Co jsi ochotná "obětovat" a na co přistoupit.

My jsme to s přítelem udělali tak, že jsme si našli menší (2+1) byt (on byl v době otěhotnění ještě studující, ale okamžitě ukončil, našel si práci a nyní je zodpovědně pracujícím člověkem) je o necelých pět let starší a my dva jsme spolu přes 4 roky 😉

Co se týče financí, bát se nemusíš, prootže dcera jako studující matka má nárok na mateřskou, která prvních 10měsíců činí 7.600,- a další 3 roky 3.500,- ale může si to nastavit tak, že bude mateřskou pobírat dva roky a to po celou dobu sedm tisíc. Jen mám dilema, jak to bude... myslím, že mimčo si budeš musrt vzít do péče ty, jakožto nezl. matka ho mít nemůže. Školu bych doporučovala na rok přerušit. Na dostudování má času opravdu dost, neboj se ničeho. Pokud jí budete všichni podporovat, pomáhat a pobízet, dcera to určitě zvládne 🙂 Já jsem ted v 5.měsíci školu přerušila na rok, ale dnes vím, že to ještě na další rok potom prodloužím, protože chci být doma a naplno se věnovat svému dítěti, protože ty roky dítěte mi nikdo nevrátí a opravdu je nechci prosedět ve školní lavici. Za dva roky nastoupím do školy na individuální studium a školu si dodělám. Jen to nechci dělat všechno při jednom, protože bych s malym/malou nebyla tak, jak se od matky očekává a okrádala bych jen sebe a dítě o čas, strávený spolu.

Takže, doporučovala bych, aby se přítel s dceru sestěhovali. Je jedno jak - pokud mátě větší byt, nebo dcera dostatečně veliký pokoj a s jejím přítelem vycházíš (i manžel/přítel) zkusila bych jim navrhnout, at bydlí tam a podílí se na finančních záležitostech, co se týče domácnosti - určit si a domluvit se na nějaké částce, kterou by byli ochotni dát a kterou bys ty byla ochotná přijmout. Až by dcera nabyla zletilosti, at se odstěhují do vlastního, za ty dva roky, co by bydleli bud u vás, nebo u přítelovic rodiny, mají možnost našetřit větší částku peněz, opravdu nenut dceru do toho, at do skoly chodí - alespon at má individuální studium - např. 1× týdně by šla do školy složit zkoušky, napsat testy a pak zase domu. Protože jak říkám, ten čas jí nikdo nevrátí. Školu si může dělat ještě 10let, ale to dítě rok, dva nepočká. 🙂

querty
7. kvě 2014

@lekra Je fajn, žet o všichni berete dobře. Nepochopim sitauce, kdy se na otěhotnění mladistvé/mladé koukají jako na tragedii, konec světa a neskutečný problém. Já jsem to s přítelem plánovala, ted se asi chytáš doma za hlavu že jsem blbá a bla bla bla, ano, chápu to a beru to. Protože do života ostatních nikdo nevidí uplně, že 🙂 Mám určité zdravotní problémy a mohlo by se stát, že za 2-5let bych miminko už vůbec nemusela mít. Není to neunáhlené a nezodpovědné, s přítelem jsme spolu dlouho, budujeme zázemí pro miminko, moc se na něj těšíme a my dva jsme i po těch letech nerozluční a prožili jsme si toho ve vztahu taky spousty těžkého, ale to bych tu byla dlouho. Rozhodně nikdo nekouká jako vrah ( v rodině ) a každý se těší. I "prababička" moje 58letá babička... dědeček (tatka tatky) se moc těšil na pravnouče, když jsem mu to oznámila, ukápla mu i slza, měl usmev od ucha k uchu a pořád se snažil, abych měla vše co potřebuji... bohužel se pravnoučete nedožil (zemřel minulý týden) a já jsem moc ráda za to, že jsem mu to stihla alespon říct, že jsem si s ním mohla povídat o mých plánech, dělit se o fotky z UTZ, rostoucí bříško, ukázat nachystané věci, které jsem měla... jsem ráda že jsem to netajila dlouho (i když jsem to tajila do 12tt) - já vím, že ted nad malým/malou bude držet ochranou ruku a bude se společně s námi těšit z prcka - jen to neuvidíme. Dnes děkuju za to, že jsem to oznámila všem, do koce života bych si vyčítala, kdybych to tajila ještě dnes (i když mi to bříško nedovolí)

Takže to ber jako dar, neskutečné štěstí a těš se z prcka co to jde. Rozhodně ale nepoučuj svojí dceru o tom, co má a nemá s mimčem dělat. Nikdo z nás to nemá rád - myslím, že ani ty bys to nebrala s nadhledem, kdyby ti někdo neustále "kecal" do výchovy. Nech ji, at si věci dělá po svém, porad jí, až za tebou přijde a zeptá se. Bud s ní při prvních pár koupání, ukaž jí a nauč, jak se to správně dělá.. pak ji nech (i já si na to pozvu mamku, sama říkám, že už ted mám obavu z prvního koupani)