Dcera otěhotněla v 16, jak to může zvládnout?

lekra
25. dub 2014

ahoj holky, najde se mezi vami velmi mlada maminka? Dcera otehotnela v 16 letech a ja jsem z toho v soku-jak to muze takove jeste dite zvladnout? Porod, noci s miminkem, peci, starost, dostudovat atd...dekuji za pripadne nazory.

milada2
28. dub 2014

@lekra Všechno už tu bylo řečeno, není moc co dodat. Ale protože mě to chytlo za srdce, hlavně Vaše reakce, nedá mi to nenapsat. Je neskutečně zvláštní, že jste jen o pár roků starší než já a zatímco já mám malýho prcka, Vy už budete babička 😉 To mě zaujako, a proto jsem začala číst. A pak už mě dostaly Vaše komentáře... tak odhodlaný, vyrovnaný (i při negativních komentářích), rozumný a laskyplný... Vaše dcera má ve Vás a manželovi ohromnou podporu a to je základ všeho. A pokud se na to ona dívá, jak píšete, není čeho se bát 😉 I když to třeba někdy nebude jednoduchý, solečně to zvládnete. Držím Vám všem pěsti a přeju hodně štěstí a hlavně zdraví!

ventilkova
28. dub 2014

@lekra stalo se... Kazdy ma pravo na svuj nazor, ale nektere reakce mi tu prijdou dost prehnane.

Podporte svou dceru nejvic, jak zvladnete. Nic lepsiho v tuto chvili udelat nemuzete.

Budu Vam moc drzet palce a obcas nakouknu, co je u vas noveho!

A hloupe a zle komentare nechte bez povsimnuti...
Preju Vam zdraveho chlapecka a Vam prijemne "babickovani"

katty.w
28. dub 2014

Taky já vám přeji spoustu radosti z miminka a určitě to všechno zvládnete. Život je nevyzpytatelný ale krásný a vy zažijete určitě spoustu nádherných chvilek. Moc vám všem držím palce - ať už nastávající mamince, tatínkovi ale i vám babičko a dědo 🙂 😉
Hlavně hodně zdraví!

...a ať se vám zlí lidé a jejich výroky vyhýbají obloukem!

xsenova
28. dub 2014

@lekra nerob si iluzie ze ostatne dievcata su lepsie vychovane alebo ze to "nerobia". Sex v 16 ma za sebou drviva vacsina mladych ludi - len ma to stastie ze nevychadzaju pozitivne testy 😎

angelaaa
29. dub 2014

jo, existuje antikoncepce... ale nikdo už vám neřekne, že spousta těch co berou antikoncepci od 15ti má pak za 10 -20let problém otěhotnět... když vlastně mnoho let potlačovaly přirozený cyklus...
Mám 13 letou dceru a nechci, aby někdy antikoncepci brala... holt musí trvat na kondomu... ochrání ji to od těhotenství i nemoci... a nebo nesouložit... To je zase můj názor... než jí nacpat antikoncepcí a čekat jestli se jednou dočkáme vnoučat...
Kecy, že měla paní dceru hlídat... Děti se uhlídat nedají... ale mají být informované a zodpovědné za své konání... to je jediný lék... Podat dostatek informací...
Kamarádky dcera přišla domů v 17 letech a oznámila, že je těhotná ve 4.m - rodila v 18. Školu na rok přerušila a dodělává nyní - učňák... Kámoška si s ní docela užívá, protože jí třeba X dní nepřijde domů... dítě jí tam nechá a neřekne kam jde, kdy přijde a nebere mobil... taky jí všichni pomluvili... no ale jinak to zvládají... Krom 18leté mají 3 letého syna... a teď ročního vnuka... Je to i o přístupu té dcery... a pak také o tom jak jí podpoří rodina a jaké mají vztahy... Máma ji podpořila, táta chtěl, aby dala dítě k adopci... nakonec žijí u rodičů... Přeju vám ať to v pohodě zvládnete... děti jsou radost i starost a vše se dá zvládnout, když je vůle...

pvera
29. dub 2014

Ahoj.Já jsem otěhotněla v čerstvích 17 letech. Naši chtěli abych šla na potrat,ale já jsem to nechtěla.Přítel se k tomu postavil hezky,řekl,že se vezmeme. Brali jsme se,když jsem byla v 5 měsíci.Po svatbě jsme se hned přestěhovali k mojí prababičce,protože s mojí matkou to prostě nešlo,s přítelem jsem měla zakázáno se do svatby vídat.Bylo to těžké,dodělávala jsem si školu,předělávali jsme si baráček a já o dětech toho moc nevěděla.A taky jsme všechno zvládli.Ted´už spolu budeme 20 let a máme 2 krásné kluky. Oni to určitě zvládnou a ještě když držíte za jeden provaz.Hlavně potřebuje podporu rodičů,ta my chyběla hodně.Dodnes s mamkou moc nevycházíme,kvůli tomu,že jsem jí neposlechla,nechala si dítě,vzala si kluka který se jim nelíbyl.Podle ní jsem si zkazila život. Ale já jsem štástná.

brendamonique
29. dub 2014

Otěhotněla jsem, mělo mi být za dva měsíce 18. Našim jsem to samozřejmě řekla, až po dovršení plnoletosti, bála jsem se, že by mne poslali na potrat. Dneska mám nádherného 11 letého šikovného syna. Bylo to těžké spíš v tom smyslu, že stejně starý partner se na mě "samozřejmě" vykašlal, takže jsem na malého zbyla sama s podporou mé rodiny. Určitě to pro mě byla škola do budoucna, ale zvládala jsem se starat o miminko sama, a že se mi malý budil několikrát za noc pomalu do tří let 😀 Brzy potom jsem si našla nového partnera, začala chodit do práce apd. Školu jsem dodělávala dálkově - poslední maturitní ročník - na vysokou jsem si netroufla, nechtěla jsem naše obtěžovat s hlídáním, protože malému bylo sotva půl roku. Teď je mi 30 a čekáme druhého potomka, nemůžu si a nic stěžovat, a ničeho nelituji, myslím, že jsem tím duševně dospěla mnohem dříve něž ostatní a hodně mi to dalo. Ale vše je na vaší dceři, sama by měla znát všechna pro a proti co jí čeká, aby věděla do čeho jde. Jinak přeji krásné zdravé vnoučátko 🙂

jenny.kay
29. dub 2014

Zkušenost vlastní nemám, ale pokud mohu, přidám příběhy svých dvou kamarádek. Jedna rodila tuším pár dní po svých sedmnáctých narozeninách. Bylo to na střední. Žila jen s maminkou a babičkou, přítel byl o trošku starší, zrovna končil učňák. Byla to skvělá a chytrá holčina a narodila se jí krásná dcerka. Přítel se k tomu postavil skvěle, makal, aby je zajistil. Babička a prababička pomáhaly, co to šlo. Spolužačka studovala dálkově. Maturovala tedy až v květnu, ale školu dodělala. Maturitní otázky jsem jí připravovala já, aby se s nimi nemusela dělat. Stačilo, že se je musela s malým dítětem naučit. O pár let později se vzali a mají ještě chlapečka (možná i další děti, pak už o ní informace nemá, protože léta nežiju v původním městě). Ona si i s malými dětmi našla práci na částečný úvazek jako účetní pro obec, postavili domek a moc doufám, že se stále mají dobře.

Druhá kamarádka se chystala na vejšku, bylo jí osmnáct. Přítel byl o pár let starší, manželův spolužák. Antikoncepce jí nedělala dobře, ale snažili se dávat si pozor, protože dítě ještě neplánovali. No, stalo se. Tak se vzali, mají krásného chlapečka. Koupili starý statek, který předělávají a k chlapečkovi přibyla sestřička.

A zmínka do třetice: na rizikovém se mnou ležela holčina, na učňáku, s těžkou cukrovkou. Všichni jí říkali, že nikdy nebude mít děti. Tramtadá - zadařilo se, i když nechtěně. Holčina se na dcerušku moc těšila a z toho, jak mluvila, mi bylo jasné, že to má v hlavě srovnané a bude z ní skvělá maminka. Kamarádky jí říkaly, že si zkazila život, že nebude moct pařit a dovádět. A ona říkala, že to miminko jí za to stojí, protože si nedokáže představit, že by byla šťastnější vykalená na diskotéce, než za kočárkem s děťátkem. tož tak.

Důležité je, jak se k tomu postaví partner a hlavně rodina. Věřím, že dceru podpoříš, i když to určitě nebude někdy jednoduché. Možná se teď cítíš chvílemi i zklamaná a bojíš se, že si zkazila život. Já doufám, že vše proběhne v pohodě. A držím palce celé rodině, protože budou těžké situace, ale společně je určitě zvládnete.

hankamisa
29. dub 2014

@lekra - po dopsání příspěvku na str. 3 jsem si ještě vzpoměla,když jsem si přectavovala svého syna ve vaší situaci. mám 16 letého syna,který má stejně starou přítelkyni,též sportovkyni.jsou spolu skoro rok. přesto,že jsou oba mladí a mají na sex času dost jsou oba poučeni ohledně antikoncepce,těhotenství apod. ale sama vím,že antina není 100%.přectava,že by přišly s tím,že by čekaly dítě mě popravdě děsí ale vím,že bych pro ně udělala vše co bych mohla abych jim pomohla.určitě bych je nehnala na potrat,protože by už v budoucnu ta slečna taky nemusela mít už nikdy děti a myslím si,že tím by ten život měla zkažený mnohem víc než mít dítě takto brzo.
takže za mě,raději dítě brzy než nikdy a pak litovat,že byl potrat.

prcekverunka
29. dub 2014

@lekra Neboj, když bude chtít a rodina jí pomůže, tak to zvládne. Mojí spolužačce bylo sice o 2 roky více, když měla první mimčo, ale byla s partnerem asi tak 2 měsíce, když otěhotněla. Nedodělala si ani střední školu. Ale teď je vdaná, má 2 děti a dokončuje dálkově maturitu, takže i u ní to dobře dopadlo. Hlavně jí nic nevyčítejte, neříkejte jí, co měla nebo neměla dělat. Potřebuje podporu rodiny...

lekra
autor
29. dub 2014

Dekuji vam vsem za prispevky,zkusenosti a pribehy z okoli.
Tesi me vase podpora a jsem moc rada, ze tech negativnich nazoru je oproti tem pozitivnich poskromnu.
Dnes jsem byla s dcerkou na kontrole, je v 23tt a chlapecek ma 560g.Videla jsem ho na ultrazvuku a hned jsem mu musela odpoledne koupit mikinku.Dcerka (drive silena neporadnice) ma veskerou vybavicku poskladanou do kominku dle velikosti.
Jelikoz ma dcerka skoliozu patere, rikal pan doktor, ze se mozna ukonci tehu po vyvinuti miminka po36.tydnu.Musime se poradit na ortopedii.
Tak uvidime.Mladi budouci rodice byli docela poteseni, ze uz budou s malickym driv.
Tak snad vse dobre dopadne.
Musim ale priznat, ze takto to zvladam za pomoci Citaleku (lehka antidepresiva).Pani doktorka mi je doporucila, ze se budu citit lepe-a zatim to funguje.

pepibubu
29. dub 2014

@lekra Není proč se za antidepresiva stydět. Je to stres pro všechny, a radši chvíli brát AD a zvládat, než být "hrdinka" a hroutit se 🙂

milada2
29. dub 2014

@lekra Krasny... veta o mikince me uplne dojala 😉

curdibilka
29. dub 2014

@lekra Skvělé a když má dcera zdravotní problémy, je i dobré, že rodí dřív, v pozdějším věku by mohla mít velké problémy. :( A že jsem tak zvědavá - jak se bude chlapeček jmenovat prozradíte? 🙂

lekra
autor
29. dub 2014

@curdibilka chlapecek se bude jmenovat po budoucim dedeckovi-mem manzelovi-Daniel.

curdibilka
29. dub 2014

@lekra To je hezké od dcery a potencionálního zeťáka a navíc pěkné jméno. 🙂

lekra
autor
29. dub 2014

@pepibubu to ja se nestydim, zhroucena jsem zprvu byla, ale potom to ten mozek zacal nejak prijimat a smirovat se s tim.Bud se s tim vyrovnavam sama, nebo pomahaji ty tabletky.To nevim.Kazdopadne mi je daleko lepe.

white_tie
29. dub 2014

@lekra: Přála bych si mít takovou maminku, jako jsi ty. Já to poznala z té druhé strany a bohužel má matka tolik pochopení jako ty neměla. Je to jediná věc, kterou jí budu vyčítat do konce života.

mataharyy
29. dub 2014

@lekra Je jedno jak, či díky čemu, důležité je, že to zvládáte 😉

markyska82
29. dub 2014

@lekra .Jednoduché to nebude,ale určitě to zvládnete.Než se mimčo narodí, bude jí skoro 17 a to už není zase taková tragedie.Je sice hodně mladá,mohla pár let počkat,ale s tím už se nic nenadělá.Vykašli se na řeči o tom,jak si to mohla dopustit. Předpokládám,že sexuální výchovu měla ve škole i od tebe určitě poučení jak se chránit také. Někdy se to prostě tak stane a holka otěhotní.Určitě to neplánovali ani jeden.Důležité je mít v tobě a v okolí co nejvíce opory.
A jestli se bojíš,že okolí bude na Vás koukat skrz prsty? - možná ze začátku ano,ale kašli na všechny.Za dva roky už to nikomu nepřijde.
Hlavně ať jsou s miminkem v pořádku.Nestresujte se,zvládnete to. Pokud má takové bezva rodiče(což jistě jste),tak má kliku

kiki68
30. dub 2014

ta antikoncepcia...moja sesternica ma po uzivani antikoncepcie 9 rocneho synceka...doktorka jej nechcela verit,ze je tehu, pichala jej dokola vyvolavacky, v 4. mesiaci jej spravila konecne sono, maly je nastastie ok. Vraj niektore zeny otehotneju aj napriek HAK, ked su velmi plodne. Mala tiez 19 rokov a cela dedina si na nej zmlsla, vsetci boli zrazu mudri jak radio.
Mojej kamosky mama ju mala v 16tich, tiez velmi tazke, lebo rodina, okoli, navyse tie roky 80te...a dnes su najlepsie kamosky s mamou. Velmi si rozumeju, dokonca jej mama s nami chodila von,ked sme mali 16 rokov, lebo jednoducho pocuvala hudbu aku my, dokazala sa zabavat, samozrejme nas nejako neotravovala, prave s nou bol velka zabava. Uplne inak to cele chapala, myslim,ze aj vdaka nej sme sa tak super zabavili a este aj koncerty s nami dokazala povymetat. Takze mozno na nieco je to aj dobre,lebo ked jej mama mala okolo 30,tak mohla s nami chodit von a uzivat si zivota,zatial co jej byvale spoluziacky este len menili plienky a zacali z nich byt take tie ustrachane maminky po 30tke. Ked som sa jej pytala ake to bolo,ona mi povedala,ze v 16-20tich vsetko ide tak nejak prirodzene, clovek sa tak neboji, mozno si to az tak neuvedomuje. Jej to islo od ruky, akonahle dostala dieta do ruk,tak si bola ista. Jej dieta je inak vynimocne nadane, kamoska ma velmi vysoke IQ, ma vystudovanu vysku, je multitalent, velmi mila k ludom. A toto by niekto nechal tej holke vziat. Drzim palce a ked sa niekto boji a divi sa ako sa v 16tich mzoe stat..tak uz je o tom aj porad na MTV..16 a tehotna 😉

venulka1
30. dub 2014

Nebudu říkat tak nebo tak, ale za sebe vím jedno NIKDY bych kdybych měla dceru tak jí nepošlu na potrat už jen kvůli riziku že by nemohla mít děti v budoucnu a i psychice..a Nikdy bych jí nedala antikoncepci!!! Mám to sama ze své zkušenosti Anti od 15 let a pak když přišla touha po dítě ti atd tak to nešlo Anti je takové svinstvo že už nikdy..to už si myslím že jsou lepší ty jednorázový čípky...Jinak vám držím palce ( jinak v dnešní době je toho dost nejste jediný) popravdě si pustě jen TV...mě připadá že ty dětska přímo nabádaj k tomu aby to dělali...můj názor je že za vše může doba všude mraky sexu ať zapnu tv v kterou koliv dobu je to tam a pak se nemáme divit :( Já vám přeju pevné nervy a hlavně štěstí a radost z miminka ;)

rzymani
Autor odpověď smazal
Zobraz
pvera
30. dub 2014

Mít dítě,i když takle brzy,je to to nejkrásnější.Až malího bude držet v náručí,tak bude štástná.A i vy všichni.Opravdu to chce hlavně tu podporu,protože krize příjdou,ale ty jsou v každé rodině,i když maji děti dýl.A kdo říká,že ne,tak lže.To mě chybělo ze všeho nejvíc,podpora od mamky.Taky ,když jsem potřebovala pomoc později,nebo jsem potřebovala poradit,tak už jsem za ní nešla a radši jsem si nějak poradila sama.
Tak drž při ní at´se děje, co se děje. Je to přeci tvoje dítě. A že je mladá? Aspon´si bude s dětma víc rozumět a bude jim blíž. Já mám se synama(19 a14) velice dobrý vztah a mluvíme spolu o všem.A nikdy jsem nelitovala,že jsem nešla na potrat.Takže držim palce,určitě to dáte.

janaste
30. dub 2014

Chapu, ze mas smisene pocity, ale zavidim tve dceri takovou fajn mamu jako jsi ty. Zacatky urcite nebudou jednoduche, hlavne pro dceru s pritelem, budou mit tezkou zkousku vztahu. Ale jde videtcze v tobe bude mit oporu. Negativni komentare neres, nemyslim si, ze dcera otehotnela chybou ve vychove. Ja treba mela prvni sex ve 13 a to jsem ticha povaha, zadna vymetacka discotek...drzim palce at vse zvladate co nejlip

katka_mel
30. dub 2014

@lekra Ahoj. Přečetla jsem pár příspěvků a je super, jak se k tomu stavíš Ty i rodina. Myslím si totiž, že rodina je důležitá, ať žena otěhotní v 16, v 25, nebo 30. Já jsem porodila své 1. dítě v 23letech a můžu Ti říct, že nemít oporu jak v partnerovi a hlevně mojí mamce, která mi pomáhala, tak bych to nezvládla ani tehdy. A to jsme měli dítko plánované. A i v těch 23letech jsem si mezi vrstevníky připadala jako někdo, kdo tam nepatří, protože skoro všichni byli na vysokých školách a řešili zkoušky, učitelé atd. A já jsem k tomu neměla moc co říct, protože jsem prostě byla doma a přebalovala, kojila a huškala na rukách a byla jsem naprosto unavená. Takže asi to není výhra otěhotnět v 16, ale pokud je zázemí, tak si myslím, že to zvládne jak 16-ti letá holka stejně dobře jako 25letá. Jen přeju, aby miminko bylo zdravé a Tvá dcera nezneužila Tvou dobrotu a neudělala si z Tebe hlídače (bohužel mám takovou švagrovou ☹ , takže vím, jaké to je, když se maminka baví a prarodiče mají na krku vnouče). Přeju mnoho sil Tobě a hlavně tvé dceři. 😉

hohe
30. dub 2014

Myslím si, že tvá dcera má štěstí, že tě má... Ano, bude to těžké a čeká ji mnoho odříkání, ale dle toho co píšeš to zvládnete!!! Takže já držím palce!!! A hlavně zdravíčko, babičko!!! 🙂 😉

kiki68
1. kvě 2014

Ono na dieta nikdy nie je asi ten najspravnejsi cas, kto to moc planuje, toho osud vacsinou velmi prekvapi.
Ked bola sesterka tehu a jej babicka sa dusovala,ze ako sa to len stalo a ako ona bude do kostola chodit,ze vnucka neni vydata,ale decko na ceste a este aj s rozvedenym to ma, tak sesterky mama povedala,ze babka a my sme sa ako vydavali? lebo sme museli..pravda je taka,ze babicka mala prve dieta v 17tich myslim, odrodila ich rovno 5, sesterky mama isla tiez s bruskom k oltaru velice rychlo,aby bolo v dedine ticho a sesterka teda prisla k tomu aj cez HAK a dnes je rada. Do 30tky dokoncila vysku a ma super karieru a dieta ma ako bonus. Ono ci si clovek rozrube zivot v 17 alebo v 30 ja tam nevidim velky rozdiel. Vzdy je to o podpore zzo strany rodiny, partnera...aby to babo malo pocit,ze je chcene. A mlade babky maju jednu vyhodu, este vladzu dietatko nosit na rukach, vladzu s nim kade tade behat, casto aj po dovolenkach. Ked vidim moju svokru, ako je po 60tke zdravotne vyriadena,tak svoje vnuca,ak sa ho vobec dozije a par rokov s nim zazije nejake chvile nikdy na ruky nezdvihne. Lebo by sa jej zatocila hlava a spadla by aj s babom. Zial tak to je, clovek sa nesmie spoliehat na to,ze po 60tke bude neviemco a bude vnucatam moct vypekat kolace. Zivot je tu a teraz a vnucata si maju babicky uzivat aj v 50tke. Ked moju mamu porovnam silou v 50tke a po 60tke,tak je to velky rozdiel. A to je oproti svokre stale akcna. Ja som zazila svoje babky az do 27 rokov,cize to potiahli slusne,ale neviem ci nase mamky v dnesnej dobe budu amt taky tuhy korienok,aby to potiahli do 95 pri plnom vedomi...

orchidis
2. kvě 2014

@lekra Já jsem velký skeptik,co se týče brzkého mateřství, ale musím uznat, že Váš přístup je moc fajn a Vaše dcera může být šťastná, že má takovou mámu.

A z lidí si nic nedělejte, my bydlíme na maloměstě a tady víra neznamená nic víc, než nedělní módní přehlídku a následné téma do dalších dní (kdo měl co na sobě, kdo co dělal, jak se chovaly čí děti). A tak se tady ty maminušky na MD baví celý týden a v neděli jdou do kostela zas pro inspiraci 🙂. Hadr to samý, jako v knize Čokoláda 🙂. Nic víc. Tak maj teď téma z Vás a na dlouho, ale ruku na srdce... tihle lidi vás přece nepoloží...🙂.
Vy se chováte jako věřící, láskyplná máma. A tak je to správné.

Máte moji podporu.

espada
2. kvě 2014

@cta Na to, že jsi věřící (predpokladam, že krestanka) teda moc křesťanský přístup nemáš! Chtělo by to znova si přečíst bibli a zopakovat si desatero...