Dcera otěhotněla v 16, jak to může zvládnout?

lekra
25. dub 2014

ahoj holky, najde se mezi vami velmi mlada maminka? Dcera otehotnela v 16 letech a ja jsem z toho v soku-jak to muze takove jeste dite zvladnout? Porod, noci s miminkem, peci, starost, dostudovat atd...dekuji za pripadne nazory.

lekra
autor
31. črc 2014

Všem tady moc děkuju, kteří nám drží palce. Opravdu to není jednoduché už teď, kdy k nám přibyl další člen rodiny - dcery přítel a do třech týdnů bude i miminko. Jsem ale opravdu ráda, že ti dva k tomu zatím přistupují zodpovědně, mají vše připravené a těší se.
Plánují budoucnost a nemají vůbec špatné názory. Dcera strašně dospěla, je opravdu dospělou ženskou s rozumným myšlením. Já v jejím věku byla pubertální telátko.
Na chlapečka se samozřejmě moc těším, dnes byla na prvním monitoru, má 2,80 kg, ale je hlavičkou nahoře. Vzhledem k její těhotenské cukrovce zřejmě bude do termínu na světě, pan doktor ještě určí, jestli sekcí.
Nic jiného si nepřeji, aby byli zdraví a s pomocí naší to prostě nějak dáme a dokážeme všem místním drbnám, že jsme rodina, která drží pohromadě!
Už se těším, až vám sem pošlu fotečky 🙂

eliska_v
31. črc 2014

@lekra : Určitě bude dcera úžasná maminka!!! A hlavně má ohromnou podporu v Tobě což je strašně moc důležité!!! Takže držím moc moc palečky a dceři krásný porod 🙂

lekra
autor
31. črc 2014

@eliska_v moc moc děkuju!!!!!

hankamisa
31. črc 2014

@lekra - tak po delší době nakukuji co je u vás nového a vy už se chystáte na mimnko. toto teda uteklo. 🙂 držím palce a hlavně at je ve v pořádku.a nezapomente pak vložit fotku mimíska.

lekra
autor
31. črc 2014

@hankamisa určitě nezapomenu! hned dám vědět 🙂

raffaelo
31. črc 2014

@lekra juuu a kdy ze to ma dcerka termin? Treba se potkame v porodnici. Jestli bude rodit ve Znojme 🙂

lekra
autor
31. črc 2014

@raffaelo 24.8., ale má těhu cukrovku, tak možná půjde malý dřív na svět, a ty kdy?? rodit bude určitě ve Znojmě.

raffaelo
31. črc 2014

@lekra ahaa, tak urcite ji nenechaji prenaset. To rozhodne ne. Ja ji mam bohuzel taky ☹ ale termin mam az koncem srpna. At porod dopadne dobre a jsou oba v poradku. 😉

lekra
autor
31. črc 2014

@raffaelo tobě taky hodně sil a zdravé krásné miminko! 🙂

raffaelo
31. črc 2014

@lekra moc děkuji 🙂

habeta
1. srp 2014

@lekra dcera ma termin skoro jako ja🙂 Drzim ji palce!
Rozhodne si nemyslim, ze tehotenstvi v 16 letech je nutne odrazem vychovy. Nepatrim mezi ty, co by v dospelosti delali, ze nikdy nebyli ditetem a snedli vsechnu moudrost sveta. Rodinu mam skvelou. V tomhle mam hrozne stesti. Rodina je pro me zakladni jistotou a neskutecne ji miluju! Ale co si budeme nalhavat. 16 letemu cloveku muzete vstepovat, jak se co dela, jak co ma byt, ale konecny vysledek jeho chování je pouze na nem. Uz je to clovek, co ma svoji hlavu a vy ho muzete jen vyslat spravnym smerem. Jestli dorazi zdarne do cile ( nebo to vezme nejakou oklikou) je uz pouze na nem. Sama vim, ze jsem si tolik veci udelala po svem i kdyz jsem vedela, ze se to rodicum libit nebude🙂 To jen k nazorum, ze za to muze rodina.
Chapu, ze pro vas musi byt ta situace dost slozita, ale verte sve dceri. Urcite ji nabidnete pomoc, ale at to ma urcite hranice. Uz jen kvuli ni jako matce, aby se najednou nestalo, ze si uvedomi, ze ty role, kdo je ci mama a dite jsou prilis promichane, ale urcite je dulezite, aby vedela, ze za ni stojite. Tim ji i ukazete o cem ty rodinne vztahy jsou a proc jsou dulezite, kdyby na ni padly nejake chmury o zkazenem zivote.
Ono na druhou stranu mit dite brzy bude mit neco do sebe. Nerikam, ze je to idealni, ale vim, ze v tom veku jsem neresila tolik veci a malickosti jako ted o deset let starsi. Proste ta mladistva bezstarostnost ma neco do sebe a ja obcas lituju, ze sem si ji nedokazala aspon trochu zachovat🙂
Drzim palce ;)

rituska88
1. srp 2014

Trvalo mi skoro 2 dny než jsem to tu všechno přelouskala 🙂 Ale opravdu zajímavá diskuze. Z odsuzování a pomluv okolí si nic nedělej, každý raději pomlouvá druhé než aby se podíval sám na sebe a na svůj život a každá taková situace v jaké jste vy je k tomu jako dělaná.
Já jsem jako mladá holka sice chodila do kostela (i když rodiče ne, ale našla jsem si cestu sama) a snažila se žít tak nějak ,,správně", ale když jsem se zamilovala a to tehdy opravdu pořádně, tak mi bylo všechno jedno a dělala jsem hlouposti. K sexu jako takovému tehdy naštěstí nestačilo dojít, jinak si troufám říct, že bych na tom byla podobně jako Tvá dcera akorát s tím rozdílem, že ten kluk za to vůbec nestál a dnes je to kriminálník a opravdu špatný člověk. První sex jsem měla až téměř v 18ti s hodným klukem po 1,5letém vztahu, který pak vydržel ještě další rok a půl a i když moji rodiče tehdy věděli, že jsme zodpovědní a o sexuální výchově jsem byla náležitě poučena, přiznala se mi mamka po letech, že tehdy měla obrovský strach, abych nepřišla s tím, že jsem otěhotněla. Naštěstí se nic takového nestalo, ale i tak dítě přišlo neplánovaně, i když mi bylo už 25 let. S přítelem jsem sice už bydlela, oba jsme měli práci, ale přítel bohužel i dluhy z prvního manželství a na naši svatbu jsme neměli peníze, tak rodinu jsme plánovali až tak za 2-3 roky, až vyřešíme finanční závazky a vezmeme se. Otěhotněla jsem naprostou náhodou (v tu dobu jsme spolu spali cca 1x za 3 měsíce a stalo se to v ,,neplodný den", roky předtím jsem užívala HA, kterou jsem ale ten měsíc musela ze zdr. důvodů vysadit - prostě kdybysme dítě chtěli, tak se to nestane, ale takhle nám to připadalo jakoby to tak snad mělo být, že si to našlo skulinku🙂 ). Do 9tt jsem nic netušila a když to na mě doktor vybalil, zatmělo se mi před očima - byla jsem naprosto nepřipravená a pár týdnů potom jsem ještě cítila spíš rozčarování, zmatek, než radost. -měla jsem strach jak to zvládnem finančně, jak já zdravotně, jak vůbec všechno zvládnu když s dětma nemám žádné zkušenosti a chtěla jsem je až tak za 2 za 3 roky...a měla jsem super práci, která mě bavila...a najednou dítě. Ale rodiče nás podrželi, moc nám pomohli i v začátku finančně a po porodu mi mamka jezdila pomáhat než jsme se první dny zaběhli, navíc přítel je super a jako málokterý chlap se doma opravdu otáčí - není pro něho problém uklidit ani postarat se o malýho, fakt mi moc pomáhá a já jsem teď ráda, že dítko máme a nedovedu si to bez něho už ani představit. A vyčítám si i těch 10 vteřin, tu chviličku, na kterou mi u doktora blesklo hlavou, že bych ho snad ani nechtěla (i když na potrat bych nikdy ve skutečnosti nešla, na to fakt nemám povahu).
Tím chci říct, že těhotenství Tě může zastihnout nečekaně v jakémkoli věku, ale všechno se dá zvládnout, pokud máš podporu okolí a touhu to všechno zvládnout. Třeba to nebude úplně jednoduché, ale společně to zvládnete určitě a Tvá dcera má opravdu velké štěstí, že má tak skvělou maminku, která ji podržela a je ochotna jí pomoci a nehnala ji na potrat nebo nevyhazovala z domu. Přeji vám všem moc štěstí a radosti z chlapečka a aby žádná překážka nebyla tak velká, abyste ji společně nepřekonali 🙂

bilkovalucie
1. srp 2014

Já jsem otěhotněla v 17 letech, prcek se narodil měsíc po mých 18.narozeninách. Nyní je mu 5 let, mně je 23 a čekáme druhého mimíska. První dítě vzešlo ze vztahu trvajícího 1 rok a 3 měsíce s fyzickým, psychickým i sexuálním násilím, mimčo se povedlo zřejmě po tom, co mi tehdejší partner sebral antikoncepci a prostě dítě udělal. Jinak se to říct nedá. A musela jsem držet. Pak jsem byla s dalším partnerem 3,5roku, o dětech jsme mluvili, ale necítila jsem, že by to bylo vhodné. Nakonec jsem vztah ukončila. Teď čekám sluníčko se super chlapem, jsme spolu nyní 1,5 roku a nikdy bych neměnila. Mimčo jsme plánovali, hned se zadařilo a jsme moc šťastní. Pokud dušička má přijít vaším prostřednictvím na svět, tak přijde a vybere si k tomu sama nejvhodnější chvíli. Pak už záleží jen na rodičích, jak to zvládnou. Věřím ale, že pokud člověk není ještě vážně moc dítě, tak dospěje, vyrovná se s tím a postaví se k tomu zodpovědně. Přeji jen a jen zdravíčko a hlavně sílu. Někdy je to těžké, ale zvládnou to. Jen co se rozkoukají, udělají pár chyb, propluje pár nadávek a škaredých hádek, ale to je potřeba. Pak to půjde jen a jen líp.

januzza80
1. srp 2014

@lekra Cetla jsem tvj pribeh a krasne se to cte,ze jste takova super rodina,ktera se drzi a pomaha.Tak to ma byt.Chap,ze to msel byt velky sok,to bych asi byla taky,ale je dobre,ze dcera to bere jak to je a tesi se a moc ji preji,aby ji vsechno vyslo.A na drbny a pomlouvacky kaslete.To je jen bleda zavist a to ze nemaji nic na praci,tak musi pomlouvat.

lekra
autor
4. srp 2014

@rituska88 moc hezky jsi to napsala, dekuji🙂

ivonapop
6. srp 2014

@cta Nevím, zda se mám Tvému přííspěvku smát, či nad ním brečet. Vybrala jsem však střední cestu... . Co by jako měla dělat budoucí maminka a i budoucí babička, kdyby žily tam, kde je kupříkladu antikoncepce zakázaná? I na tohle máš asi odpověď, že... ale já nechci být nijak vulgární, protože jsou prostě názory, se kterými se neztotožňuji a také lidé, který mne těmito názory spolehlivě zvedají ze židle!!!

ivonapop
6. srp 2014

@lekra
Ahoj nečetla jsem všechny příspěvky. Jen Ti prostě gratuluji a to hlavně k tomu, že se prostě nebojíš postavit čelem "problému", který ještě ani problémem není. Jsou maminky, které se nedokážou postarat ve 40 a naopak takové, co se dokáží postarat nejen v 16, ale i v 10. - Proč zmiňuji tak nízký věk? Mám kamarádku, které umřela maminka a ještě jí ani deset nebylo. Chodila do školy, starala se o bratra a o tatínka. Vařila, prala, žehlila, uklízela - klobouk dolů. Jestli je dcera alespoň trošku po Tobě, myslím, že máš předem po starostech. Ta moje zmiňovaná kamarádka, která bydlí ode mne 10 metrů, - smekám před ní. Má již dva dospělé kluky, manžela, a to se ještě starala o tchýni, přičemž si mezitím jen tak vystudovala střední školu.

aniska
10. srp 2014

takovadle rodina se dnes jen tak nevidí, to je krasne🙂

mam kamradku, ktera otehotnela taky v 16, rodila cerstve 17 leta. Byla jedinacek, rodice ji zboznovali, podporovali, (ja ji mam taky rada🙂je moc fajn), meli svatbu, s pritelem ji poskytli pokoj v byte, pamatuju si, ze se jim obema nelibilo jak ktera co dela. JInak se meli moc radi, a z male je dnes uz velka slecna🙂 Par let pak bydlela s ni v zahranici, uz ma i jineho pritele.. dostudovala bez problemu, a to jsme obe chodili na nejtezsi gymnazium v 40tis.meste.

kazdopadne moc fandim, a at se Vam dari a a t jste stastni a zdravi🙂

lekra
autor
12. srp 2014

@aniska děkuju, strašně hezky se to čte tady ty příběhy s happyendem. 🙂

ivda
12. srp 2014

Tak moc dlouho jsem četla diskuzi, a až dneska jsem dočetla do konce.
@lekra moc gratuluji a držím pěsti, aby dcerka měla pohodový porod. Gratuluji k tak skvělé dceři a za sebe můžu jen říci, že doufám, kdyby se toto stalo jednou mé dcerce, že to zvládneme jako vy. 😉 Na řeči okolí nekoukej, okolí vždy potřebuje nějaké téma a nakonec bude závidět a obdivovat vás 😉

lekra
autor
12. srp 2014

@ivda jsi moc hodna.ja ti dekuji.v patek "rodime", jsem z toho cela rozechvela, ale na miminko se moc tesim.Budu se snazit poskytnout jak malemu; tak mladym ochranna kridla.A nechci aby se mi neco jednou vracelo.Jen at jsme vsichni spokojeni a mame se radi🙂

ivda
12. srp 2014

@lekra v pátek tedy budeme držet pěsti. 😉 Jste skvělá rodinka 😉

pikvajz
12. srp 2014

Krásný večer přeju. Po dlouhé době jsem se tu tak začetla. Být babičkou je fantastické a je jedno v kolika letech se jí kdo stane.Ke mě o štěstí přišlo až ve 49 letech. Mám vnoučka který měl v červnu 2 roky a za 14 dnů má dcera termím pro druhé miminko. Už se moooc těším. Pro změnu to bude holčička. U nás to nepřišlo tak brzo jek u Vás, ale to je fakt jedno.... Moje mamka se stala babičkou ve 38 letech. Brácha měl 18 a švagrová necelých 17. Vzpomínám že když bylo neteři 6 měsíců tak brácha nastupoval na vojnu a zvládli to všechno. Taky si dodělávala školu až později a ničemu to nevadilo. To víš že to byl pro rodiče šok, ale už nic taky nenadělali. Teď po těch letech už se to vše bere s úsměvem. Zvádáte to skvěle a moc držím palce. Ještě ať už to ty naše holky mají za sebou..... A jak jsem četla příspěvek od nějaké dámy z SK, od silně věřící dámy, tak jsem myslela že mě picne. Někdy může rodič dělat co chce( tím nemyslím Tebe), a může tahle silně věřící dáma řešit to stejné co Ty i když si určitě myslí že jim by se nic takového nemohlo stát.....co by pak asi udělala???
Ale nebudeme si tu někým takovým otravovat tu krásnou dobu čekání na ty malé zázraky. Přeju všem ve vaší rodině moc štěstíčka a zdravíčka 🙂

enidka
12. srp 2014

@lekra tuto diskuzi jsem párkrát pročítala a hrozně Vaší rodince fandím 😉 vždycky se mi líbilo jaký mají vztah mladé maminky se svými odrostlejšími dětmi (ulítávám na Gilmorkách 😀 ). Vaše mladá je opravdu dobrá,že si miminko chce nechat a i s přítelem se o něj starat 🙂 postavila se k tomu opravdu zodpovědně a věřím,že ačkoliv to nebude mít lehké,tak to zvládne a bude skvělou mámou a později i skvělou parťačkou pro své dítě! A vy samozřejmě super babička 😀

lucisa
14. srp 2014

Právě jsem se dočetla, že mladá maminka dnes v noci porodila krásného syna 🙂 Blahopřeji!!!!

hankamisa
14. srp 2014

@lekra - taky se přidávám s gratulací. 🙂

hvezdnenebe
14. srp 2014

@lekra velká gratulace dceři i tobě ! malý je opravdu nádherný. ať vám všem dělá jen samou radost a ať je zdravý a dobře roste 🙂

hojda
14. srp 2014

gratulace

espada
14. srp 2014

@lekra Gratuluji! Přeji hlavně zdraví a s takovou rodinou se bude mít dobře 🙂

ivda
14. srp 2014

Také moc moc gratuluji. Danielek je nádherné miminko. 🙂