Dcera otěhotněla v 16, jak to může zvládnout?

lekra
25. dub 2014

ahoj holky, najde se mezi vami velmi mlada maminka? Dcera otehotnela v 16 letech a ja jsem z toho v soku-jak to muze takove jeste dite zvladnout? Porod, noci s miminkem, peci, starost, dostudovat atd...dekuji za pripadne nazory.

tarra27
25. dub 2014

@lekra já sice neměla mimi v 16 ti, ale moje mamka mě ano....porodila mě, za pár měsíců měla 17let...tatka je o pět let starší a dodnes jsou spolu....neříkám, že neměli problémy, ale dnes jsou spolu a spokojený...

jinak jako dítě vím, že pomáhaly babičky...

neboj, hlavně nevyváděj, protože bud se upne k druhé matce od tatínka a nebo se chytne party...nebo kdo ví koho...musí u tebe popřípadě i svého otce pokud jste spolu mít zázemí....podporu a i pomoc.

Je to těžký, svým způsobem bude mít starosti dříve než ostatní atd atd....tak ji to nestěžuj ještě ty (případným naštváním a řečmi, o ktere ted nestojí jako co mělla a neměla dělat atp....... .-) ae třeba to nedeláš...moje mamka si jich vyslechla....chudák 🙂 stejne, pošleš ji na potrat?? to já ych neudělala.....i když zjištění asi není, že člověk skáče radostí 3m vysoko....bud ráda, že je zdravá....a zkus ji pomoc...


a hlavne se vykašli na řeči z okolí .-)

lekra
autor
25. dub 2014

@tarra27 na potrat rozhodne nepujde, protoze je v 23tt 😉 , jinak dekuju moc za hezka slova.Snazim se, ale je to tak tezke.Samo, ze jsme s manzelem pomoc nabidli, otec ditete je o tri roky starsi a pracujici...ale ja si to predstavovala uplne jinak vsechno.Svym zpusobem se na vnoucka tesim, ale bude to tezke.Jasne, ze pro okoli jsme ted"sousto" a maji co probirat.

tarra27
25. dub 2014

@lekra na okolí se vykašli, i když to zpočátku není snadné....rozhodně nejste jediná rodina, kde se tohle stalo...
jestli tě to uklidní, mamka v klidu dodělala gympl, jen nějak na půl roku přerušila, ale tomu se dá předejít individuálním plánem...a neboj...

kdo jiný by ji měl pomoct než máma s tátou 🙂 a ona si to uvědomí a ještě častokrát uvidí rozdíl mezi ostatníma, kteří tuhle povinnost ještě nemají...a kolikrát ji bude íto, že ona je doma ostatní mají tak trochu jiný život...ale zase když ji pomůžeš a pohlídáš...bude moc ráda...a čím bude starší tím budete mít i vy dve k sobě blíž...i já dnes mám s mamkou jiné a lepší vztahy dnes než před x lety....mě ale mamka vyčítala, že mě měla brzy a těžký porod a že ona nikam nemohla....kvůli mě....ale dnes jsme v pohode a je to fakt lepší než dřív...

PS hlavně at je dcera i mimi vpořádku....a sousedi a ostatní....at si trhnou 🙂 s usmevem na ně, že se těšíte a honem pryč od nich 🙂 a není to žádná tragedie...tragedie by byla kdyby se dceři nedej Bože něco stalo....i když tě chápu....mám taky dve holky, a i když malé....ale vždy bych jim pomohla....drž se! 🙂 a uvidíš, bude to dobre....

marecekavendulka
25. dub 2014

si pamatuju z vyprávění,jak spolužačka mojí segry otěhotněla v 15 letech..tajila to před rodičema dokud to šlo.pak se to provalilo,její máma ji dotáhla na gyndu a prej na doktora (bláhově si myslela,že je holka těhotná chvíli):šlo by s tím něco udělat? a doktor řekl..jo šlo by něco udělat,dceru máte ve 27.týdnu,tak mužete vybrat vkladní knížku pro vnoučka 😀 .no dopadlo to dobře,pak se jí narodil ještě jeden klučina,oba už sou dospělí..

medya
25. dub 2014

Moje kamaradka otehotnela v 16 dite porodila v 17ti. Bohuzel nedodelala skolu jelikoz to bylo s klukem stejne starym jak ona. Ten se na ni pak vykaslal. Diky bohu ze ma tak super mamku. Se vsim ji pomahala. Ted ma druhyho synka a je stastna. Hlavne aby mela podporu u Vas a bude vse ok

speedygon
25. dub 2014

Já poprvé otěhotněla nechtěně v 16ti letech, příteli bylo 24....bez mého vědomí to oznámil mým rodičům....Já tehdy studovala, chtěla sem jít na potrat. Dle dr z dětské gyndy sem byla ve 2. měsíci. Nedalo mi to a šla sem ještě za gyndařem pro dospělé a nevěřícně koukala, když mi řekl, že sem ve 4. měsíci. Nevěřila sem, tak mi řekl, abych si zašla na UTZ....ten jeho slova potvrdil.....Takže sem to řekla tehdejšímu partnerovi a lámala si hlavu a trápila se, jak to sdělit doma...no, jak sem psala, on to vyřešil sám...nejdříve sem si vyslechla kázání od našich i od dědy, ale nakonec se všichni na miminko těšili....Ve škole sem měla již domluvené individuální studium, chodila bych jen na zkoušky.....osud tomu však chtěl jinak a já o miminko přišla 😔

lekra
autor
25. dub 2014

@tarra27 moc moc dekuji za opravdu vlidna slova.takoveto nazory me drzi nad vodou.preji ti zdrave sikovne holcicky a krasny pohodovy zivot-jsi dobry clovek, kterych by melo byt mezi nama vic.
@marecekacevendulka-take dekuji za zpravicku
@medya take dekuji
@speedygon-to mi je moc lito, ale urcite se jiz vse v dobre obratilo.
dcera ma take domluveny ind.stud.plan, ale studuje zdravku, potreba je i praxe.budu ji pomahat jak bude v mych silach, ale jsme s manzelem sportovne i spolecensky zalozeni, radi bychom zili dal pohodove jako doposud, nejsme sobecti, ale chceme si jeste zivot uzit, neni nam jeste 40let.
Samozr.kupuji nejakou vybavicku, pripravujeme se, poskytli jsme dceri a jejimu partnerovi dve mistnustky v patre.Ale jak rikam-porad me to vnitrne tak trapi.

tarra27
25. dub 2014

@lekra neboj, však ona je matka a ty babička...to se nezmění....pomůžete jak ´budete moc, ale proč by jste nejeli na víkend na wellnes, na hory nebo kamkoliv jinam....zase bych ji pomohla, ale ne ttak, že každý víkend budu padat na pusu a ona na párty....zase nejsi otrok....

samozřejme finančně vás to bude neco stát a i sílu a nekdy se nepohodnete...ale o tom život je...nikde to není bez občasné bouřky a nikde to není jen růžový...

a počkej mimi se narodi, ono si to "sedne" a pak jak budeš štastná, rok uteče....mimi bude behat....a hlavne dcera až bude starší, uvidíš, jednou si na mě vzpomeneš, jednou sama pochopí, co vše jste pro ni udelali a jak nelehké to pro vás bylo.....

tohle není opravdu tragedie, i když vím, že život dcery si dokážeš představit i jinak....ale stalo se stalo....

a dekuji za krásná slova....i takových lidí, jako ty je potřeba....a nestyd se za to, jak to citíš....takhle bych tto mela taky...a nemusíš to říkat nahlas .-) ale je to normální....každý chce to nejlepší pro svoje díte...

romcilena
25. dub 2014

Budete mladí prarodiče . prcek bude mít radost - že mu babička s dědečkem dlouho vydrží!!!!
Každý to štěstí nemá 🙂 🙂 🙂

heliik
25. dub 2014

Moje kamarádka rodila v 16 ti. Musíš říct, ze lehké to neměla, ale mela super tolerantní mamku, která ji ve všem pomohla.. 🙂 Bylo to u nich něco za něco. Kdyz chtěla někam jít a aby ji jamka hlídala, tak musela něco na oplátku..
Ale musím říct, ze vše zvládly. Dnes je kamosce 25 let, ma 8 letou holku a 3 letého Kloučka, školu si dodelala, dokonce začala novou s maturitou dálkově.. Je to šikovna mladá mamka., co miluje své deti, ale umí se i bavit.. (Samozřejmě ze tím bavenim myslím v rámci možnosti). Děti jsou spokojené 🙂

lekra
autor
25. dub 2014

@tarra27 opravdu ti moc dekuju, doufam, ze to bude tak jak rikas..myslim, ze jsme se k ni zachovali hezky, nenadavali ji, nevyhazovali.."jen"jsem byla asi mesic uplne mimo, ted je to lepsi, zzivam se s tim.Mam jeste jednu holcinu, 8 let, rikam si, ze bude brat antikoncepci od prvniho dne menstruace 🙂 , ale ma doktorka mi rikala, ze jak bude vyrustat v tom prostredi s miminkem a videt, co ma segra prace a starosti, sama nebude dite dlouho chtit.
Ja vim, ze nejdulezitejsi je zdravi, zni to jako klise, ale je to svata pravda!
A tragedie jsou uplne o necem jinem.
Vsechno toto vim a snazim se byt rozumna a dceri oporou.
Ale srdicko me proste poboliva...a moc mi pomaha o tom s nekym mluvit (kolegyne v praci uz asi taky nebavim 😉 ).

lekra
autor
25. dub 2014

@romcilena dekuji, je to pravda, clovek by mel byt vdecny za to, co mu zivot dal.

lekra
autor
25. dub 2014

@heliik myslim taky, ze mlade maminky maji s detmi lepsi vztah, ze si jsou vekove bliz a vic si rozumi, nez kdyz je mezi nomi 40 lety rozdil.Ale asi to tak vzdycky samozrejme nemusi byt.

speedygon
25. dub 2014

@lekra to ano, mám 2 krásné dětičky, byť dávají zabrat, hlavně ze starší jsem na prášky, často vypěním a s partnerem to je všelijaké....ale děti jsou pro mě vším 😵 😵 😵

banitram
25. dub 2014

já mám teď 17-ti letou dceru a vím určitě, že bych daleko hůř zvládala situaci, kdyby třeba nemohla mít děti vůbec než kdyby teď přišla, že čeká mimčo. Asi by nám to všem zkomplikovalo život, dcera by si musela zajistit individuální studijní plán, já bych asi v práci požádala o zkrácení úvazku, ale nějak by se to se to zařídilo. Brzké rodičovství bych viděla spíš jako nečekanou životní komplikaci, než jako tragédii .... život prostě není to co chceme, ale to co máme ..... držím palce, ať je vnouče zdravé 🙂

anulilinkaaa
26. dub 2014

Nebylo mi sice 16 když jsem otěhotněla, ale jsem mladá maminka.

Když jsem svoje těhotenství oznamovala našim bylo to strašně těžký. Na mamince jsem viděla, že ji to trápí. Jsem na vysoké škole a bála se, že ji nedokončím. Jak mi rostlo bříško, naši se na miminko těšili čím dál více. Oba jsou moji velkou oporou a pomáhají mi s malou když mám zkoušky nebo zápočty.

Bez naší Aničky už by to bez ní nešlo. Ona je to nejkrásnější, co mě kdy potkalo. Od našich jsem se odstěhovala a bydlíme s přítelem. Naši jsou u nás na návštěvě skoro pořád. Nemůžou se s ní rozloučit a pořád ji pusinkují. Jsem strašně moc ráda, co pro mě dělají a jak mi pomáhají, že to ani slovy nejde vyjádřit.

Pokud dcera studuje dá se to zvládnout. 🙂 budete mladá babička a okolí vám bude ještě závidět. 🙂

cta
26. dub 2014

možno ma ukamenujete za môj názor ale keby mne príde dcera, že je tehotna asi by som ju uškrtila. Prepáč ale ako sa to mohlo stať? veď 16 ročné dievča nie je dospelá žena je to len decko! Ako môže byť niekto taký nezodpovedný. To ste jej nedali antikoncepciu? Na zdravotnej sa neučili ako sa chrániť pred neželaním otehotnením? A Nejaký 19 ročný zasran jej spraví dieťa????
Možno budem znieť staromodne ale dieťa sa ma narodiť do manželstva nie do nejakého akože vzťahu veď to decko ani nevie čo v živote bude robiť a hned ma na krku dalšie dieťa??? A komu zostane zodpovednosť? Vám
a to,že Vás teraz všade ,,odrbavaju" no inak ako sprostým slovom tvoju dcéru inak nenazvú. Pre mna je to nepochopitelne a odsudzujem to. A možno si tvoja dcéra chcela chlapca len poistiť (prepáč ale takéto mlade dievčence urobia aj nemožné len aby si chalana udrzali) neviem ako je to medzi nimi.
Gratulujem síce k dieťaťu ale odsudzujem to pretože podľa môjho názoru tvoja dcéra po psychickej stránke zrejme ešte nie je vyzreta na dieťa. Ale ona si zničila život bohužial. Držím palce krpcovi nech na to nedoplatí...a ak to bude dievča modlite sa aby neotehotnelo zas v 14

lekra
autor
26. dub 2014

@cta preji ti aby se ti nic podobneho nestalo a ten svuj nazor sis mohla nechat.myslis, ze bych nechtela vratit cas??? bohuzel to nejde a ja musim myslet dopredu a nerikat si PROC PROC PROC.dcera si nikoho pojistit nechtela, ani on ji.tim si jsem jista.ze je prilis mlada vim taky, i bez tvych rad.a kdybych mela vychovavat treti dite tak ho proste vychovam.na to jeste mam.

cta
26. dub 2014

@lekra ja na teba neutočim len som vyjdarila svoj nazor. A aj tak si myslím, že predýst sa tomu dalo keby si ju poriadne poučila o sexuálnej výchove. v 16 rokoch je jasne, že dievča bude hneď skúšať aj zakazane veci a takto to dopadne keď jej nikto nepovie o antikoncepcii. Ale to je už vo Vaších rukách. Ja osobne keby som prišla domov v 16 a povedala rodičom som v tom zrejme by som sa asi od hanby prepadla. Moja rodina je silno veriaca a na dieťa mimo manželstvo pozera skrz prsty a veľmi odsudzujeme matky ktoré nie su schopné vlastne dieťa od toho uchrániť dokial na to vážne nie je pripravené

lekra
autor
26. dub 2014

@banitram dekuji moc za prispevek

lekra
autor
26. dub 2014

@anulilinkaaa dekuji take moc za hezka slova.

llluckaaa
26. dub 2014

@lekra Ahoj, sice nemám zkušenost s těhotenstvím takto mladé, ale přišla jsem tě podpořit 😉 Takové věci se stávají a nemyslím si, že by jim mohli rodiče zabránit. Ano, existuje antikoncepce, ale žádná není 100% ☹ 100% je jenom nemít sex a asi těžko přesvědčíš dceru, aby ho neměla až do té doby, než si najde spolehlivého partnera, bude s ním x let a na sex počká až do svatby 😒 Myslím, že dobrá matka nespočívá v tom, že je vdaná, že počala miminko plánovaně nebo že už má určitý věk. Pozná se až podle toho, jak se o dítě postará 🙂 Holt tvoje dcera dospěje dřív než ostatní, bude mít jiné starosti a radosti. Ty jí buď oporou, plno blbých řečí si vyslechne od ostatních a otázky proč se to stalo vůbec nic nevyřeší 😒 Byla by škoda, kdybyste si kvůli jejímu miminku zkazily svůj vztah.
Zní to jako klišé, ale ať jsou ona i miminko zdravé, to je nejdůležitější 😵

tarra27
26. dub 2014

@cta lituji tvoje deti a dekuji Bohu, ze nejsem tvoje dcera....
@lekra vubec ty negativni prispevky neres...ze je tehotna, stalo se stalo...neni jedina a neboj se, zvladnete to. Vaz si i toho, ze dcera nechtela jit na potrat, ze neutekla z domu nebo nedej Boze nepachala sebevrazdu (dnes delaji i z duvodu spatneho prospechu)...bud rada, ze za tebou prisla s duverou, ze ji neuskrtite a ze ji jste oporou....vychovavas ji dobre.

lekra
autor
26. dub 2014

@cta mas pravdu, ale uz to nezmenime! jestli sis nevsimla, hledala jsem tady spis utechu a pomocnou ruku a ne poucovani o tom, jak chybne jsem dceru vychovala.Toto sis opravdu mohla nechat pro sebe.Neznas nas, tak neodsuzuj.

lekra
autor
26. dub 2014

@tarra27 diky, ja vim, ze se najde vzdycky nekdo co si smlsne na cizim nestesti.

tarra27
26. dub 2014

@lekra a jsi krásná mamka 🙂) a na cta se vyprdni, chytrolínka jedna...at jde někam....tyhle rozumy a prý silně věřící...a tohle Ti napíše....k tomu není co dodat.....nehlede na to, já také věřím v Boha, ale nikdy ch nesoudila....a co jsi jako měla jako její máma dělat? rozbalit ji prezervativ? ukázat sadu spermicidních gelů??? nakoupit prášky a raději aby je jedla od 15ti když by sex nemela ??? a nejlíp dvoje ne??? kr....vůbec si z ní nic nedělej...není to žádná ostuda....tvoje dcera nedelá prostitutku kdesi u cesty....prostě je zamilovaná a měla sex a otěhotněla....TO NENÍ ŽÁDNÁ TRAGEDIE....

vůbec se nemáte za co stydět...stydet by ses měla jako matka pouze v případě, že by jsi ji zbila, vyhodila z domu, nebo že by dcera spáchala sebevraždu nebo pokus o ní jen proto, že by se bála domu....nebo že by šla kdo ví ke komu aby ji o mimi připravil jen aby jsi to ty nevedela...to bych brala jako nejvetší osobní selhání....že se mě moje dítě bojí svěřit.....že přede mnou utíká....

kašli na tyhle jednoduchý lidi, co mají takové blbé řeči....i když se jim nevyhneš....a mrzí tě to....za dva tři roky počkej...už si na ně nevzpomeneš a budeš štastná babička lítat po výletech a kupovat vánoční dárky....

😉 drž se. a nenechej si ničit náladu a nervy z takových blbých řečí....

lekra
autor
26. dub 2014

@llluckaaa myslim, ze mame s manzelem "vsech pet pohromade"a zdravy pohled na svet, dcera je normalni holka s rozumem odpovidajicimu jejimu veku a zvladneme to.pomuzou i moji a manzelovi rodice.navic to bude chlapecek a toho jeste nemame 🙂 dekuju tady vsem normalnim holkam!!!!!!

tarra27
26. dub 2014

@lekra ty brdo, máte tolik podpory v celé rodině!!! To se jen tak nevidí....

a to je podstatný, že se máte rádi a držíte při sobě!!! že si pomáháte.....O TOM RODINA JE! 😉

a ne divadýlko pro sousedy a lidi v kostele, jak jsme vzorní....

tarra27
26. dub 2014

@lekra a až se budete scházet po delší době a vnouček vyroste....budete na sebe pyšní...a budete mí za co....

a nehlede na to, ideální ukázka v praxi, jak funguje rodina....to je to nejlepší, co dítěti mužeme do života dát....

holka, ty bud v klidu...vůbec nepochybuji o tom, že by jste to jednak nezvládli nebo že by jsi měla špatně vychovanou dceru.....naopak.

llluckaaa
26. dub 2014

@lekra Určitě to spolu zvládnete 🙂 Dcera má super rodiče, že k nim může s důvěrou přijít a jsou ochotní ji pomoci 😵 Přeji hodně štěstí a z těch řečí o hanbě si nic nedělejte 😉 Já si myslím, že je hanba, když někdo krade, lže, podvádí a nebo je schopný odvrhnout své dítě, když nečekaně v 16ti otěhotní.