Dcera otěhotněla v 16, jak to může zvládnout?

lekra
25. dub 2014

ahoj holky, najde se mezi vami velmi mlada maminka? Dcera otehotnela v 16 letech a ja jsem z toho v soku-jak to muze takove jeste dite zvladnout? Porod, noci s miminkem, peci, starost, dostudovat atd...dekuji za pripadne nazory.

lekra
autor
22. kvě 2014

@sunnurse dekuju.taky nejsem zastance antikoncepce.

jarmulka
23. kvě 2014

Koukala jsem na Vaše dnešní foto a dceři to moc sluší!!! Myslím to vážně. Ano, je mladá, ale co? Jsou horší věci, než mít ,,brzy,, dítě. Já sama měla první dítě v 19-ti ( za 3 měsíce mi bylo 20 ) a také jsem to zvládla. Já tedy ze zdravotních důvodů a pod lékařským vedením - ale přesto to šlo. A co více - Vaše dcera má Vás - jste jí oporou, já na to byla sama ( bez mámy ) a to je těžší. A je mnohem horší nemít děti nikdy, nežli mít toho malého andílka v mladém věku. Škola se dostudovat dá - střední s přehledem ! Zázemí máte a tak já být Vámi, tak se přes prvotní šok opravdu těším!!!! Budete nádherná ( a teď teda jestli se to tak vůbec dá nazvat 😀 ) babička. Né jeden člověk by Vás hádal jako maminku s kočárkem! A jak sama píšete : nyní si maličké užijete úplně jinak, než v pozdějším věku... Přeji Vám jen to NEJ a budu se těšit na fotku miminka 🙂 . Pozdravujte dceru a že jí držím palce!!!! Zvládne to 🙂

lekra
autor
23. kvě 2014

@jarmulka ja vam moc dekuju!
Mrkla jsem take na vas profil-krasne deti, opravdu!!
Mela jste malinkate brisko a postavu v tehu jak modelka!
Urcite potom fotky poslu, to vite, ze se uz tesim🙂

klarajir
23. kvě 2014

@cta autorka dotazu se ptala, jestli má některá maminka zkušnost a neptala se na Váš názor. Je strašně jednoduché anonymně někomu ubližovat na internetu a vybíjet tak si tak svoje křivdy. Dítě je požehnání, jako věřící by jste to měla vědět. To, že se dítě narodí až do manželsvtí ještě neznamená, že o něj bude dobře postaráno nebo ano? Otěhotní spousta žen neplánovaně i když jsou o několik desítek let starší, znamená to, že nebyly poučeny jak tomu zabránit?

@lekra kamarádka otěhotněla v 17-ti letech, školu s pomocí rodičů zvládla dodělat, její syn už je na základní škole a je z ní skvělá máma. Zachovala jste se skvěle, je vidět, že k Vám má dcera důvěru a to je podstatné. Přeju hodně sil celé rodině a dceři a miminku hlavně zdraví 🙂

lekra
autor
23. kvě 2014

@klarajir jste moc hodna a ja vam dekuji!

ali34
24. kvě 2014

@lekra Dá se to zvládnout. Také jsem otěhotněla v 16 letech, dneska je syn dospělý a nikdy jsem nelitovala! Studovala jsem dálkově SŠ nakonec jsem vystudovala i VŠ a měla ještě další 2 děti. A pokud ji budeš oporou tak je to úplně nejvíc co ji dáš 🙂 A být mladou maminkou má víc výhod než nevýhod 😉

lekra
autor
25. kvě 2014

@ali34 dekuju ti.strasne moc mi takove pribehy pomahaji.

ali34
25. kvě 2014

@lekra ...nemáš zač 😉

lekra
autor
26. kvě 2014

@lekra tak uz konecne dcera pribira.dnes 27tt+4 a ma nahore temer osm kilo.
Ja se porad bala, ze malo pribira, ze je neco spatne.
Zitra jde na prohlidku ke gynekologovi, tak jsem zvedava jak je na tom malej s vahou a delkou.
Dcera se moc tesi, ze ho zase uvidi 🙂

gabca27
27. kvě 2014

@lekra Jediné co mě ještě napadlo, co tu, myslím, nikdo nenapsal - víte, jak pak budou děti ve škole vašemu malému/malé závidět, jakou má krásnou mladou kočku maminku??? 😀 Já čekám první dítě v 25 letech a už si připadám stará, těm mladým holkám závidím 🙂 užívejte si to, není to tragédie, babičko 🙂)

takarazestinusakur
27. kvě 2014

Ano může to zvládnout! A zvládne to! Bude to chtít pomocnou ruku od rodiny, protože je jí 16, a tak opravdu potřebuje dostudovat. Takže jedinou otázkou je, kdo se bude starat o miminko, když maminka bude ve škole. Školu dodělat musí, se základkou se žije dost bídně v Evropě...Jinak si myslím, že s milující rodinou bude o malého dobře postaráno a mladá maminka bude v pohodě. Hodně štěstí! 🙂
Z pomluv si nic nedělejte. Rozumní lidé si nejdříve zametají před vlastním prahem...a my nejsme povolaní soudit druhé... 🙂

lekra
autor
27. kvě 2014

@gabca27 rika mi ted vic lidi, ze trend mladych maminek se pomalu vraci.
Ve triceti bude mit dcera ctrnactileteho kluka a muzou spolu chodit na diskoteky 😉
a taky pry si vic rozumi-mlada maminka s detmi.diky malemu vekovemu odstupu.
No jsem zvedava co nas vsechno ceka.
Mmch jsi moc hezka holka a kocka mamca budes 100%!

lekra
autor
27. kvě 2014

@takarazestinusakur dekuji, urcite musi dostudovat! to je po jejim a vnouck.zdravy priorita c.dve.navic je chytra holka, byla by to skoda.Kdyz nekdo o ni pochybuje, rika mi-ze vsem dokaze jaka je!
tak doufam, ze ji to predsevzeti vydrzi.
Hlidat budeme vsichni a od 1, 5roku jsou u nas jeslicky.Vyrostli jsme v nich taky...

kuc
28. kvě 2014

Rozhodla jsem se ti napsat příběh z naší rodiny. Jsme dvě sestřenice, narozené v průběhu dvou měsíců, Iveta byla vždy ta šikovnějsí, od mala chodila na balet, klavír, vždy měla samé jedničky, v pohodě se dostala na gymnázium, kdežto já se na střední " pro velký počet "nedostala, a tak jsem šupajdila na učnák bylo to v roce 1979.
V prvním ročníku se ivetka zamilovala do spolužáka. První kluk, první sex a najednou tato šikovná jedníčkářka stála před velkým problémem jak říct mámě že bude babičkou. Celé okolí sestřenici i tetu odsoudilo, nejvíce řečí měla moje máma ( švagrová mé tety). Řeči typu ta jí to teda ukázala ta rozmazená ,dokonalá dceruška, já bych ji chytila za pr.... a vyhodila jí z domu, byly u nás na denním pořádku. A jak to bylo dál? V červnu oslavila sestřenice šestnácté narozeniny dokončila první ročník gymnázia , do vánoc chodila normálně do školy honila známky a v den kdy si šly její spolužačky pro pololetní vysvědčení se jí narodila Lucinka. Teta odešla z kanceláře a nastoupila do jedné vinárny kde pracovala od čtyř odpoledne do půlnoci. Iveta se po šestinedělí vrátila zpět do školy, dopoledne se o malou starala teta a Iveta ze školy místo s kamárádkami na zmrzlinu nebo do kina pospíchala domů aby převzala starost o dceru . Táta malé Lucinky to nezvlád a raději se s rodiči odstěhovali a o Lucku se nikdy nezajímal. Po maturitě Iveta nastoupila do studijního oddělení jedné vysoké školy, kde potkala svého budoucího muže, dálkově vystudovala vysokou školu a porodila další dvě děti, teta po revoluci odkoupila vinárnu ve které pracovala a dnes má prosperující podnik. A já vyučila jsem se, uděla si maturitu, prví sex jsem měla až ve dvaceti snad také proto že když jsem vyděla reakci mé mámy a teké ten zápřah naší Ivety škola, dítě a pod. V jednadvaceti jsem se vdávala a dlouhých 12 let jsme čekali na našeho vytouženého syna, prošli jsme si mnoha vyšetřeními, zákroky a IVF. Ve stejném roce kdy já porodila své první dítě se stala Iveta babičkou ( Lucka měla 20). Dnes má Iveta se svojí mámou vřelý vztah a nikdy ji nepřestane být vděčná za to jak se k jejímu brzkému těhotenství postavila a jak jí pomáhala. Já si mnohem více rozumím s tchýní než s vlastní mámou. Já mám sice syna ale kdyby se snad něco podobného stalo budu se snažit být mladým co nejvíce nápomocna neboť děti jsou dar, a zvládnout se dá s podporou rodiny vše. Přeji hlavně zdravé miminko, pevné nervy a velikou míru tolerance.

monikabie
28. kvě 2014

@cta Tenhle výlev jste si mohla odpustit né? Neznáte dotyčnou tak nesudte a jen doufejte že Vás a Vaší rodinu tohle nepotká:... Co k tomu dodat snad jen to že já ač měla první dítě ve 34 tak se taky nenarodilo do manžalství a dokonce ani druhá, přežili jsme to všichni

lekra
autor
29. kvě 2014

@kuc dekuji moc za tento pribeh, doslova mi naskakovala husi kuze (v dobrem) pri cteni tvych radku.
doudam, ze i ja snad budu moct, nebo nekdo jiny z nasi rodiny, psat neco podobneho.

adrianka1712
29. kvě 2014

@lekra Mam kamaratku, ktora otehotnela v 16-tich. Vychovu zvlada super aj bez rodicov, a teraz uz caka 4. miminko 😀

julietta111
29. kvě 2014

@lekra Dcera to určitě zvládne s takhle super "babičkou" a podporou rodiny. Je to trošku dřív, ale co tak to nebude mít úplně standartně, jak to "má být". Hlavně že je mimi i dcera jsou v pořádku, není nic důležitějšího.Kamarádka měla syna v 18, měsíc po maturitě, je to trochu dýl, ale lehký to neměla. S manželem kterého si v těhotenství vzala a taky rychle rozvedla, protože jí mlátil a její mamka v té době měla rakovinu. Ale všechno zvládli, dneska je chalpečkovi už 15, má druhého manžela a jsou spokojení.

samasa
10. čer 2014

@lekra moje švagrová otěhotnela v 15.ti... miminko se narodilo měsíc po tom co mela 16tiny... ted má holčina už 20let , druhá má 18 a klučina 6roků... neboj zvládne to...jestli jí pomůžete... 🙂 možná líp než nekterá 30tnice 😀

agneszka
10. čer 2014

Ahoj já rodila dítě v třetím ročník a nedostudovala jsem ,protože než to šlo tak škola byla zavřená. Ale dítě jsem zvládla,pomoc jsem neměla,matka pracovala a bývalý seděl v hospodě a hrál karty...Dnes je synovi 25 let ,je to muž jak má být. Neboj dcera to zvládne,musí 😀 😉

agneszka
10. čer 2014

....ještě jsem chtěla dopsat,že nyní jsem opět ve třetím ročníku,po létech sem se dala na gymnázium - dálkově a čekám dvojčata,příští rok budu maturovat ... 😀 😀 😀 zda to uvládnu ..se ozvu

maia74
14. čer 2014

Já jsem měla holku když mi bylo 18 a tři měsíce, holka mně uděla babičkou ve 36, Jejímu příteli bylo taky 36 😒 . Jesně že jsem si představovala, že dodělá školu, najde si práci a užije si. Pro mně bylo hodně těžký, že se odstěhovala na druhý konec republiky a prcka jsme moc neviděli. Určitě to budeš mít náročnější, je hodně mladá, bude u vás, takže se ji budeš snažit maximálně pomoct a na to užívání života ve 40 si budeš asi muset ještě chvíli počkat 😀 😀 . Ale jestli tě to uklidní - taky jsem si chtěla začít užívat, cestovat a tak, holce letos bude 22 a klukovi bylo 16 a taky si budu muset počkat - v dubnu překvapení v podobě třetího těhotenství.... Budeme mít mazánka skoro o čtyři roky mladšího než vnoučka 😀 😀 😀

terulinka555
14. čer 2014

Ahoj 🙂 mi je 16 a mám dvouměsíční dceru. Kdyby ses chtěla na cokoli zeptat, tak napiš 😉

lekra
autor
15. čer 2014

@maia74 je, to je krasne.gratuluji! zivotni osudy jsou fakt ruzne.

mistrulka
15. čer 2014

Náhodou jsem si všimla tohodle příspěvku...........jen jsem chtěla napsat,nebudu tvrdit,že vím jak vám je,není to pravda....a neví to ani ostatní,pokud si tím neprošli,popravdě.........asi bych z toho byla taky zničená,jsem o šest let mladší jak ty,a je fakt,že kdybych to měla za těch pár let řešit...........nevím.........rozhodně bych z toho nadšená nebyla,ale moje dcera má zatím 5 roků,takže tam ještě asi ne 😀 samozřejmě vtip.
No v každým případě,je z příspěvků cítit ,že i přes to jak si to dcera zkomplikovala,že ji máte rádi a nic na tom nezmění ani to,že bude mít miminko.U mě byla pomoc mámy nulová a mockrát bych za ní dala nevím co,hlavně když si člověk nevěděl s miminkem rady,nebo byl unavenej z neustáleho pláče mimina,co bych za to dala,kdyby si malou vzala třeba ven do kočárku.Jen chci říct,že určitě by nemělo smysl za dceru všechno okolo miminka potom dělat,ale pomoci ji,když si nebude vědět rady nebo bude unavená,za to bude určitě vděčná.
A co je důležité,nezaobírat se tím proč se to stalo,ale umět se naučit žít s tím co bude dál,minulost nevrátíme,a budoucnost vás čeká..................a je to krásná budoucnost,a ať je to jak chce,myslím,že na sebe můžete být pyšní jakou jste vychovali dceru,protože když je problém tak se nebojí za Vámi přijít a říct pravdu.A to je velmi důležité.Myslím,že můžete být na sebe hrdí!!!!!! 🙂 🙂 🙂

pajaaaa
15. čer 2014

Chápu maminku, že je ( byla ) z toho na mrtvici, žádná mamina by asi neskákala radostí. ale myslím, že jakmile pomine ten prvotní šok, tak nastane jakési smíření, zpracování toho všeho a pokud je dobré rodinné zázemí ( jako že v tomto případě myslím že je ), tak i když to nebude nejjednodušší, tak se to zvládne. 1000x lepší, kdyby byla nedůvěra k rodičům a šla např. potajmu na interrupci ( jde-li to tedy vůbec ). A co se týče některých příspěvků - že je to chyba rodičů.......mno, kolikrát dětem hustíme do hlavy zhora sdola, chápou rozumějí a mnohokrát udělají i tak chybu. Většina rodičů se snaží dát do výchovy maximum dobrého a přiznejme si,ne vždy se jim to v dobrém vrátí.

lekra
autor
16. čer 2014

@mistrulka ja dekuju.krome manzela jsem taky pomoc nemela buhvijakou a vim, jak by mi to pomohlo, treba jen hodinku byt sama se sebou.Hodne mi jde o to, aby dodelala skolu a neco z ni bylo, takze pomahat budeme!
Snad to pujde.

mistrulka
16. čer 2014

@lekra určitě to půjde,sice to bude asi občas na palici a o nervi,ale když se chce tak to přece jde,a vy chcete,takže to zvládnete,budu se těšit na další info jak to zvládáte 🙂

lekra
autor
16. čer 2014

@mistrulka urcite informovat budu! dnes jsem prisla z prace a dceri dosel kuryrem prebalovaci pult.sama si ho sestavila a sesroubovala.ja koukala jak blazen-pred nejakym mesicem si pomale ani postel neustlala.

mydvaapes1
16. čer 2014

Stáhněte si americký seriál Těhotné v šestnácti....sice je to od Amíků, ale je to hodně inspirativní a se silnými příběhy. Nic hraného - realita. Jsou tam uvedeny klady i zápory mladých těhulek....vč. porodů....držím pěsti 😉