Dcera otěhotněla v 16, jak to může zvládnout?

lekra
25. dub 2014

ahoj holky, najde se mezi vami velmi mlada maminka? Dcera otehotnela v 16 letech a ja jsem z toho v soku-jak to muze takove jeste dite zvladnout? Porod, noci s miminkem, peci, starost, dostudovat atd...dekuji za pripadne nazory.

liss_durman
7. kvě 2014

@lekra Tak v první řadě moc gratuluji k vnoučátku. Zdravé dítě je dar ať už přijde v jakémkoliv věku.

A připojím svou zkušenost. Otěhotněla jsem sice "až" v 18, ale byla jsem teprve ve 2. na střední (dlouhá story, máma mě nutila setrvávat na gymplu a dlouho trvalo než jsem ji přiměla, že chci na konzervatoř). Navíc po velmi krátké známosti, můj partner (nyní manžel) je o 21 let starší než já. Máma určitě měla taky velké obavy, jak zvládnu školu, ale poprali jsme se s tím. Je pravda, že manžel je zajištěný a máme kde bydlet, což je velká výhoda. Ale dojíždím dodnes do školy strašnou dálku, udělala jsem si řidičák a musela jsem se hrozně rychle naučit spoustu věcí. Není to snadné, ale dá se to zvládnout.

Pokud dobře chápu, dcera s otcem dítěte je a vy jste jim poskytli bydlení. Myslím, že jsi jí podporu vyjádřila a určitě se domluvíte na nějakých pravidlech, jak jí budeš pomáhat, aby dodělala školu. A nemusíš se přeci vzdávat svého současného života. Naopak mně se tenhle stav zdá ideální - užiješ si vnoučátka a zároveň jsi ještě mladá a můžeš si užívat života. Co víc si přát 🙂

Něco jsem tu četla o antikoncepci - podle mého je to ten největší sajrajt, co lidstvo vymyslelo a rozhodně bych do mladší dcery nic necpala. Mohla by z toho mít velké zdravotní problémy. A ohledně těch poznámek "jak se to mohlo stát"... No my všechny víme, jak se dělají děti. Takže víme, jak se to může stát. A dle mého je odpovědné přijmout sex s tím, že vím, co se může stát. Rozhodně lepší než se cpát antikoncepcí a spoléhat na to, že mám vše pod kontrolou. Myslím, že tady na Koníkovi se většina holek, které se řadu let ládovaly pilulkami, potkává ve skupině snažilek, které se pak třeba i řadu let snaží marně otěhotnět.

beditha
7. kvě 2014

@liss_durman Pravda.

scvrcek
7. kvě 2014

tak 16 je poměrně málo, ale dříve to bylo vcelku normální, že holky rodily v 17,18.... a upřímně, celkem ji i závidím! Bude to sice náročné, ale má to i velké výhody! Vy budete mladá babička, holka bude mít ve 30 pomalu děti z domu, bude mít času na školy a práci až až, vy si užijete vnoučka..... podle mě lepší mít děti co nejdřív, pokud mám zázemí a partnera, než pak mít první dítě ve 40 a v důchodu mít doma puberťáka! 😅

lekra
autor
7. kvě 2014

@querty jsi naprosto vyspela divka!! gratuluju ti k tehu a tvym rodicum za takovou dceru.Uprimnou soustrast s dedeckem.
Mas to v hlave opravdu srovnane.Musim rict, ze jsi me dceri docela podobna a moje mamka ma 58 let-mame dost spolecneho. 🙂
Se studiem to mame nejak naplanovane-rok preruseni a pak individual.Hlidat bude me dcery budouci tchyne.
Mame domek, tak jsme mladym poskytli dve mistnosti, zatim budou u nas, nez dcera dostuduje, abychom ji mohli pomoct.
Kdyz to rikas-budu se snazit ji do moc veci nemluvit, ale nevim, nevim-reknu ji, at me kdyztak zarazi.
Jsem takova opecovatelka a ochrankyne a ted jsem strasne prestrasena, porad se bojim, aby se neco spatneho neprihodilo.
Preji ti do zivota jen to nejlepsi, zdrave miminko a dekuji za hezka slova!

lekra
autor
7. kvě 2014

@liss_durman diky moc! ano, dcera je s pritelem, jevi se jako fajn kluk, je mu skoro 20, pracuje.Na mimco se oba tesi.
My jsme jim nabidli utociste a pomoc.
Musim rict, ze ted, co je dcera tehotna mame spolu moc hezky kamaradsky vztah.Vybirame vybavicku, kocarek, ona uz neni takova bordelarka jaka byvala jeste pred rokem, uci se varit, pomaha s domacnosti...je to fajn, najednou hrozne rychle dospela a ja doufam a verim, ze to tak pujde dal.

macawild
7. kvě 2014

@lekra tak ja mam zkusenost jen z druhe ruky...mela jsem znamou, ktera se v 16 rozhodla otehotnet cilene. Musela si k tomu, vzhledem ke sve nezletilosti, vyzadat pisemny souhlas rodicu, ti po dlouhych diskusich nakonec souhlasili a ona si se svym pritelem poridila v 16 decko. Tehdy jsem ji neznala-potkaly jsme se v dobe,kdy nam bylo lehce pres 30...ona cerstve dodelanou vejsku, doma 14 letyho kluka, kterej uz byl hodne samostatnej a pred sebou slibne se rozvijejici karieru a planovala kam pojede na zahranicni staz. Ja za sebou taky vejsku a zahranicni staz a pred sebou dilema jestli vse "pohrbit" a mit deti a nebo delat to, na co jsem se oslednich 10 let pripravovala. Nejsem zadna karieristka a tak ted mam doma uzasne rocni mimi 😵 urcite mela za sebou perne chvile a nepochybuju, ze to nemela jednoduche, ale v dannou chvili jsem ji trosku i zavidela...pikantni je, ze cca v 25 mela gynekologycke problemy a deti uz mit nemuze, takze kdyby zvolila rekneme "standartni " postup jako ja a vetsina ostatnich, tak by nemohla mit vlastni deti. Je to urcite nestandartni pribeh, ale i takove jsou a urcite hodne zalezi na podpore rodiny...a tu tvoje dcera ma, takze si uzijte zarizovani a chystani vybavicky 😉

cta
8. kvě 2014

@lekra ahoj čítala som si posledne dva príspevky od teba. Je super, že sa Vám zlepšil vzťah a držím palce dcére aj prckovi. Popravde sa mi páči prístup tvojej dcéri, že sa aspon snaží takýmto spôsobom pripraviť na príchod svojho prvého dieťatka. Možno som bola dosť kriticka teda nie možno ale dosť 😀 ale ak ma taku silnu oporu v oboch rodinách verím, že zrejme asi mala takto sa stať maminou. Nechcem aby si brala tie príspevky predtým ako útok na teba alebo na tvoju dcéru len som vyjadrila svoj názor ale asi yb som ho mala opraviť tým spôsobom, že niektoré dievčata v 16 ktoré otehotnia nečakane nie sú vždy pripravené na dieťatko a nezvladaju to, zrejme aj tým, že nemajú taku podporu ako tvoja dcéra. A to čo si o nej budu susedia myslieť to si nevšímaj, číra ľudská závisť. Veď si zober koľko dievčat pri znasilneni otehotnie a rozhodnu sa si dieťa ponechať a tiež ludia poza chrbat o nich hovoria, že je taka alebo taka a sami nevedia skutočnú pravdu.
Držím palce rodinke 😉

lekra
autor
8. kvě 2014

@cta dekuju.

querty
8. kvě 2014

@lekra No vidíš! 🙂 Pročítala jsem od tebe snad všechny příspěvky v téhle diskuzi. Je jasné, že ten prvnotní strach tam musel být, spousty otázek ohledně financí, jak to dcera všechno bude zvládat, jak a jestli jí můžeš pomoci.. chápu to. Největší "problém" s tím musel mít manžel, ne? Že už to není ta jeho malá princeznička, ale stane se velkou, zodpovědnou maminkou, která bude mít svoje vlastní princátko 🙂 Můj taťka to vzal teda krásně, objal mě, usmál se a letmo mi řekl "mamino" 🙂 U vás doma to vypadá skvěle naplánované - jasně, že se řada věcí může změnit, to i u nás a mám to nalajnovaný na roky dopoředu 😀 Kažodpádně, v situaci tvé a tvojí dcery bych se vůbec ničeho nebála. Ty vypadáš na skvělou mámu, která věci bere tak, jak jsou a snaží se jen podpořit. V tom určitě pokračuj. Podpora od rodiny je to největší, co může člověk mít. Jsou tu i lidi, kteří by svoje dědi "vydědili", vyhodili, dělali že neexistujou. Proč? Protože dospějí o pár let dříve? Vezmi si moje mamka mě měla v 18, tatkovi bylo 19let. Mamka se narodila babičce v 19ti letech atd. my to máme jakoby v rodině 😀 Ale dříve to bylo uplně normální. Když ženská do 20 -23let nebyla vdaná a neběhalo jí doma alespon jedno děcko po obýváku, tak byla divná a lidi si na ní "ukazovali". Pak se doba hodně obrátila a stalo se trendem, že rodina počká a první děti se rodily kolem 30.roku matky - na můj vkus pozdě (na první dítko) - ale ted mi přijjde, že náctileté maminy se zase vracejí. Jsem z menšího města ( Písek ) a mladých maminek s kočárky je tu celkem dost (věk. odhady 18 - 23let ) moje 20ti letá kamarádka má 11měsíčního syna a studuje do toho vejšku - zvládá to, ale má v plánu na rok přerušit aby se věnovala malému naplno - však si jí potom může dodělat.

Děkuju ti za to, co jsi napsala 🙂 Takže říkáš, že s dcerou bysme si rozumněly jo? 😀 každopádně i vám všem doma, hodně štěstí a zdraví do budoucna, hlavně dceři a miminku. Pevný nervy na první měsíce, budou unavený noci až se toho bojim i já 😀 Myslím, že prcek má štěstí, že se narodí do takové rodiny, jako je ta tvoje. tolerance, láska, ochota - bude tam spokojenej a šťastnej 🙂

querty
8. kvě 2014

@lekra PS: Nemyslela jsem to tak, abys jí do ničeho nemluvila uplně. Jen se zkus vžít do její situace a řekni si, jaké by to bylo pro tebe a kam až by dosahovaly tvoje meze 🙂 Jasné, že dcera bude ráda za každou pomoc, radu a pohlídání. To já taky, ale aby to nebylo přehnané typu " Musíš to dělat takhle a jinak prostě ne, protože jinak je to špatně" - z toho by ti dcera zachvilku bouchla a byla by na světě hádka jak hrom zkus to jinak např. "Nechtěla bys to zkusit například takhle? třeba ti to bude více vyhovovat a pokud ne, tak si to dělej jinak, podle svého" - hned to dcera vezme lépe, jako radu, kterou jí nabíziš na zkoušku (např. s koupáním, přebalováním) a kdo ví, třeba jí to tvým stylem opravdu bude vyhovovat více 🙂 Jestli chápeš, jak to celé myslím. Mě by upřímně hlava bouchla, kdybych měla za sebou kohokoliv z rodiny a poslouchala "Musíš, nesmíš, proč nemáš, dělej, nedělej, chvátej, zapomnělas...." komu ne, že? 🙂 Takže někdy zatnout zuby a nechat dceru to udělat po svym... 🙂

lekra
autor
9. kvě 2014

@querty ja jsem to pochopila jak jsi to myslela 🙂 .Taky jsem to nesnasela, hlavne od babicky!
Dnes jsme koupily obkleceni do porodnice-dupacky, bodycko, kabatek, cepicku, capacky a dudlik.Vsechno set se slonikem, je to krasne.

querty
9. kvě 2014

@lekra - Já jsem teprve v půlce a už mám doma asi na 100ks oblečků pro mimčo 😀 Všechno jsou to dupačky, overalky, čepičky, botičky, novorozenecká bodyčka... mám toho spoustu v neutrálních barvách.. troufnu si říct, že můj nenarozenej prcek má daleko více oblečků a doplňků, než já sama 😀 Ne nadarmo se říká, že s dítětem přecházíš na "druhé místo" a je to tak, plně to pocituju.. já jdu do krámu, že si potřebuju koupit např. mikinu (rostu, kulatim se, všechno mi je malý) ale nakonec odejdu s botičkama, nebo nějakou čepičkou pro prcka a bez mikiny 😀 Každopádně, už se moc těšim... se slonikem mám taky nějaký set - ale je to jen overalek, body a čepička.. Trošku chudší, ale i tak se mi moc líbí. Je to vel.50 (mám doma několik 50 až do vel. 65asi) a mám strach, že se do 50nevejde.. nikdy nevíš... 🙂

lekra
autor
9. kvě 2014

@querty je to moc hezky, ze se tak tesis.Pohlavi si nenechate rict?
Dcera byla na odberu plodovky, tak vi, ze to bude chlapecek.Nakupuje predevsim "z druhe ruky", ale do porodnice a par lepsich kousku napr.k doktorce ji koupim novych.
Taky toho ma hodne, vse vyskladane do kominku

Driv byvala hrozna neporadnice, ale veci pro maleho ma krasne poskladane.
Porad rika, jak se tesi.Jsem hrozne rada, ale nechapu to! Ja v sestnacti-to byla sama kalba, diskoteky, kamosky atd.
Jak jsi na tom s prirustkem vahy? Dcera ma brisko pekne, ale s volnejsi mikinou ho zakryje.
V 25tt ma asi 4kg nahore.

querty
10. kvě 2014

@lekra - Chceme si to nechat říct, ve čtvrtek 15.5 jdeme s přítelem na velký UTZ, že se tam prý už může zjistit pohlaví, říkala Dr. tak doufáme, že se prcek nebude stydět a ukáže se nám. Na odběr plodovky doufám, že nebudu muset jít, to tvé dceři vůbec nezávidim, když jsem viděla, jak se to odebírá. Určitě nic příjemného.

No, bříško mám hezký (koukni na můj profil - je tam akorát fotka z 15tt, tak si představ o polovic větší)
Před otěhotněním 47kg, ted 52kg 🙂 Aůe rostu jenom do břiška a do prsou, a přítel mi říká, že ještě trochu zadek, ale nijak výrazně. Tak doufám, že to tak zůstane a nebudu se rozšiřovat i do stran 😀

PS: Jinak já taky nakupuji od mamin, co jim děti z miminkovského vyrostly. Především od známých, takže vím, co bude mít prcek na sobě 🙂 Něco dostanu od kamarádky a něco mám koupené normálně z obchodů pro mimina... řekla bych, že je to všude podobný s nákupama. Na co kupovat všechno nový, když za měsíc vyroste z jednich a za další měsíc z druhých, že??

Jinak s dcerou jsme na tom byly stejně. Nepořádek všude, kam by ses podívala po mém pokoji, ale pro dítě všechno navoněné, vyprané, naskládané.. tip top :D Akorát teď, co s přítelem bydlíme ve vlastnim se tarám celkově a pořád šmějdim, aby bylo uklizeno 😀 takže mě nepořádnictví snad uplně opustilo.

lekra
autor
10. kvě 2014

@querty krasne brisko!
dceri to jde taky jen do briska a prsou, nohy ma porad jako tycky.ona zacinala na nejakych 58kg s vyskou 175cm.
ale dnes, 25tt+1 se mi zdala uz docela kulata.
Je fajn, ze mate samostatne bydleni a jsi sikovna, ze to zvladas a dala jsi se na svou cestu.
Dcera mi rikala, ze by ze zacatku chtela byt doma, ze by to sama asi nezvladla.
Ja ji mela v jednadvaceti, chtenou a musim uznat, ze to pro me bylo hodne narocne, porad jsem jezdila s kocarkem domu k rodicum.
Kocarek mate vybrany take moc pekny.My mame trikolku ABC design 2014.

michaela_2
10. kvě 2014

@lekra Jste skvělá! 🙂 přečetla jsem si většinu příspěvků a musím říct, že ne každý má štěstí na takhle prima maminku............Já jsem tedy neotěhotněla v 16, ale na dnešní dobu stejně poměrně brzy - ve 21 letech. Zjistila jsem to týden před svojí rozlučkou se svobodou, do svatby zbývaly tři týdny............miminko jsme ale plánovali až později, až dokončím VŠ. Moji rodiče z toho zprvu nadšeni nebyli - když je totiž rok předtím přišel můj přítel žádat o moji ruku, byli překvapeni a nabádali mě, hlavně ať s dětma počkáme, ať si dodělám školu.........no a taky mě tak trošku znali, do té doby jsem v žádném vztahu nevydržela déle než pár měsíců a i můj - nyní už manžel, mi úplně narovinu řekl, že mě po 5 měsíčním vztahu požádal o ruku, proto abych mu prý neutekla 😉 .....................
No teď je mi 24 let, děti už máme dvě a já se na jednu stranu cítím jako mladá maminka skvěle. Dnes jsem to již do jedné diskuze psala, četla jsem nedávno rozhovor, jehož nadpis zněl : Líbí se mi představa, že až moje dítě bude dospělé, já budu pořád mladá.............................
Nicméně musím uznat, že 16 let je tedy hoodně brzy.............já mám to štěstí, že moji rodiče jsou také tolerantní a nedrželi mě doma nijak zavřenou, takže jsem vpodstatě od těch 16 chodila pařit s kamarádkama, cestovala jsem, po maturitě jsem byla půl roku v Anglii.............manžela jsem potkala po nástupu do prváku na vejšku a ač teprve 20letá, měla jsem už tedy něco za sebou a nebyla u vytržení jako ten, kdo teprve na vejšce poznal, co je to noční život 🙂)
Stejně mě ale někdy přepadne taková menší závist vůči kamarádkám, které ve většině ještě prezenčně studují školy, po škole zajdou cournout po obchodech nebo mají brigády a večer někam vyrazí............My naštěstí máme na hlídání fungující babičky, prababičku i tety, ale ta bezstarostnost s narozením dítěte zmizí 🙂 určitě víš o čem mluvím. Pokud by mi bylo teprve 16 o to víc by mě to mrzelo..................ale svoje děti bych za nic nevyměnila 🙂.
Dceři moc držím palce, nebude to mít lehké a je proto dobře, že do toho vchází s optimismem, ať jí vydrží!! 😉

lekra
autor
10. kvě 2014

@michaela_2 dekuji moc!
Uprimne! Jasne, ze z toho neskacu metr do vzduchu, jasne, ze jsem si to vsechno predstavovala uplne jinak a ani ve snu by me nenapadlo, ze takovouto situaci budu resit.
Jenze, zivot proste prinese cokoliv a nepta se, jestli chceme nebo ne.
Trosku jsem prehodnotila sve priority (hlavne po manzelovych-doufam-diky Bohu zazehnanych zdravotnich problemech) a na svet se divam uplne jinyma ocima.
I kdyz je 16 fakt strasne brzy na porozeni potomka, normalni to neni a nedivim se, jestli nas nekdo odsuzuje a pomlouva.
Jsme ale opravdu rodina, ktera drzi pohromade.
Moji rodice-uzasni lide, stejne jako tchyne s tchanem, muj bracha, svagrova atd.proste vsichni nam pomahaji a podporuji nas.
Prvotni sok jsme zvladli a ted uz jdeme jen dal.
Ten malej broucek, co se chysta na svet, za nic nemuze a uz ted citim, jak moc ho budu mit rada.
Nikde neni napsane, ze dcera i s ditetem nemuze vystudovat treba i VS.
Jeji pritel je slusny kluk a ma ji rad.
Na miminko se oba tesi a pripravuji

Tak opravdu vsem, co nam drzi palecky dekuju a budeme se snazit, aby jsme toho maleho clovicka zvladli a mlade rodice podporili a pomohli jim zacit zivot tak, jak to ma byt a tak, aby byli oni i my spokojeni a stastni.

querty
11. kvě 2014

@lekra - To už je bříško před 5ti týdny, ted už jsme zase povyrostly, ale děkuju moc 🙂
No tak to já jsem malinká, mám jen 164cm, takže váhově to ke mě všechno sedí. Říká se, že u chlapečka se nejde do stran, ale jen zakulacuje bříško.. je spousta "babských" povídaček, že... Každopádně, chlapečka bychom si přáli s přítelem moc! 🙂

No ono by nám ani nic jiného nezbylo, kdybychom chtěli bydlet u jednoho z rodičů - bydlí v bytech a s miminem by nás všude bylo moc. Nešlo by to tak růžově. Ale i tak, chtěli jsme po čtyřech letech bydlet spolu, je to všechno takový... rychlejší na můj věk no.. ale já jsem takhle absolutně spokojená. Vím, že to nebude procházka růžovou zahradou, od rodičů (jak mých, tak přítelovo) bydlíme do 10min. cesty pěšky a vím, že budu ráda za každou pomoc.

Chtěla jsem se zeptat, jak dlouho je dcera s přítelem spolu? Neuvažovali jsme o tzv. splnoletnění? Miminko je vyjímka, když se podá žádost na úřad (psané dcerou) tak myslím, že není šance zamítnutí. Jen jestli dcera chce svatbu, nebo ne no... (to já bych se vdávala hned! 😀 Jen čekám, kdy a jestli vůbec se přítel vysloví - ale ted to asi nebude, rpotože jsem mu říkala, jak s etěhotná vdávat nebudu, že nechci aby to vypadalo, jak když je to jen kvuli dítěti)

Kočárek mi už stojí u mamky doma, složený a chodím se kochat! Už bych s ním nejraději vyrazila na nějakou prochazku, jen to miminko ještě 😀 Přítel trojkolku nechtěl, jeho jediná podmínka k výběru kočárku - jinak bych jí taky už asi měla doma, Cam Cortinu... Po vzájemné domluvě máme Alu Sprint 🙂

ABC Design je hezký kočárek, taky jsem na něho koukala, hlavně ho nemá každý druhý (Cam Cortinu ano, tak jsem nakonec ráda, že jsme vybrali Mikrus) a hlavně ABCčko má super tu rukojeť, pro hl. korbu plnou rukojet, na sporták golfkovou (a nebo jak to dceři bude vyhovat) dobrý výber 🙂

lekra
autor
11. kvě 2014

@querty dcera je s pritelem rok a pul.
o svatbe uvazuji, ale v budoucnu.zatim budou na "psi knizku" 🙂
Je toho najednou moc.
Tak az se malej vypipla, dostudovat, zaridit bydleni a pak ji klidne vystrojime svatbu.
A ze nekdo si mysli, ze vztah, ktery zacal brzy nevydrzi-neni vzdycky pravdou.
Ja jsem se s mym muzem poznala v 16.Je fakt, ze do 18 jsme si kazdy zkusili neco jineho 🙂 , od te doby jsme ale spolu, uz dvacet let a manzele 17 a je to krasny! Mame nadherny vztah.Opravdu.
Takze drzim palecky i vam a preji toho chlapecka.
Ja mam dve holky, tak se na kluka opravdu tesim.
Ale je to fuk, opravdu hlavne zdravicko a pohodu!

pavelo
11. kvě 2014

Cim vic deti, tim vic stesti = muj nazor

querty
11. kvě 2014

@lekra - V mém okoli je takových vztahů spousty. Je jasné, že babči a dědové jsou spolu celý život - měli lepší dobu, bylo to normální a věci se uměly vyřešit, ne při prvním problému utéct - tak je to zvykem dnešní doby. Každopádně, moje mamka s tatkou spolu byli od mamčiných 14, tatkovo 15let do 33let (byly v rodině potom silné psychicko-fyzické problémy, no to je jedno..) prostě museli od sebe, ale ted mají vztah, jako kdyby spolu byli akorát bez doteků, obětí atd. - každý má svou drahou polovičku a jsou takhle štastnější. Vy, s manželem, to máte taky úžasné! Já jen doufám a pevně věřím, že jsem s přítelem jedna ze štastnějších a budeme spolu taky dlouho, neli napořád! 🙂 Je hezké, že s manželem máte krásný vztah i když je jasné, že sem tam nějaký problém, ač menší, nebo větší přijde, ale dá se to vyřešit a pak to může být ještě lepší. Každý krok vpřed je krok, ať dobrej, nebo špatnej 🙂

Chlapeček je především přítelovým největším přáním, aby to byl jeho malý fotbalista, aby spolu mohli trávit kupu času v tomhle stylu atd. já si ho teda přeju taky, protože v rodině máme samé holky, až na jednoho kloučka (13r.) bez vyjímky. Ale upřímně nám je uplně jedno, co to bude, hlavně, že je to naše, zdravý (musím zaťukat, zatím to všechno je v pořádku) doufám, že bude s náma i spokojený a bude šťastný.. kluk, nebo holka, bez rozdílu 🙂

mariti
11. kvě 2014

Tak připojím svůj postřeh. Ono je opravdu všechno relativní.U nás v rodině zase naopak máme většinou děti pozdě, i babička, i mamka - mě měla ve 34 letech. Já měla syna až ve 32 letech, ale dřív to bohužel nešlo - nemohla jsem potkat toho pravého, i když mateřské touhy byly dřív - kolem 25 nebo 28 let. Bála jsem se, že už to ani nestihnu. A moje mamka má několik kamarádek v jejím věku - kolem 65 let, které mají 1 nebo 2 děti a hrozně rády by vnoučka, ale pořád nic a nevypadá to - děti se k plození nemají. Stejně tak moje teta, sestřenkám je už kolem 35 let, partnera nemají a je otázka, zda se teta vnoučka dočká. Takže co je vlastně větší tragédie - mít děti "příliš brzo" nebo je nemít vůbec a mít život ochuzený o ty radosti a strasti?
Přeji hodně sil, jste silná žena, určitě to zvládnete! Nadhled a humor pomáhá!

petrakol
11. kvě 2014

Držím Vám palce! 🙂
Nebudu se rozepisovat, jen ve zkratce: Neříkej hop, dokud nepřeskočíš. To je pro všechny, kteří mají malé děti, nebo zatím ještě žádné, a myslí si, že jim se nikdy nic takového nemůže stát.

carrie_b
11. kvě 2014

@querty Moc se mi líbí tvůj pohled na život, podle toho, co píšeš, bych ti nehádala 18 let, vše má hlavu a patu a je vidět, že máš jasně utříděné priority 🙂 . Přeji tobě i miminku hodně štěstí!

querty
12. kvě 2014

@carrie_b - Ani nevím, co se na tvůj příspěvěk hodí, jako odpověď 🙂 Rozhodně ale děkuju, vždycky mám radost, když něco takového o sobě slyším/čtu. Je spousty lidí (hlavně vrtevnic) co si na mě ukazujou a pošklebujou, že jsem hloupá nána se zničeným životem, protože budu mít dítě, který mi absolutně zničí postavu a nebudu moct chodit na diskotéky, vypíjet si mozek tak, abych si druhý den nic nepamatovala a nebudu moct hledat jednorázové známosti, nebo se bavit jinak... a co? 🙂 Já jsem š'tastná a spokojená s tím, co s přítelem mezi sebou máme, že čekáme rodinu, bydlíme spolu... nic jiného ani nechci... a že si nebudu moct nikam vyjít a budu navždycky už doma zařezaná na prdeli? Není vůbec pravda, po domluve s babičkama a dědečkama si sem tam s přítelem můžeme vyrazit na nějakou noční akci 🙂 Postavu mi mimčo taky vůbec nezničí, když to nedopustim.. kolikrát vidím maminky s kočárkama, co mají krásnější postavu, nebo lepší tvary po porodu, než před otěhotněním... kolikrát mají lepší postavu maminy, než studentky, co si hrajou na to, že jim patří svět 🙂

luenka
14. kvě 2014

@cta Ono to bude asi tim náboženstvím :( Kdyby tvoje dcera prisla v tomto veku, s tim, ze je tehotna, nejspíše bys ji chytila za uši a dotahla k nejake rokli a tam ji shodila, kvuli tomu, co by si řeklo okolí nebo ten vas Bůh ci co to uznáváte... protoze jiste ani neuznáváte potraty, předpokládám, Pokud bys svolila k potratu, tak nikdy nevis, jak takovy zákrok dopadne a mohla bys za to, ze tvoje dcera kvuli tvému poblbanymu náboženství nemuze mit uz nikdy deti!!! To ze tu poucujes o tom, jak zasvetila Lekra svou dceru do sexuální výchovy, tak ti neco povím. Moc dobre vim, jak a z ceho vznikají deti. Moc dobre jsem to vedela i v 16ti. Po pětiletém vztahu, kdy jsme si dávali pozor a meli jsme různá opatření proti početí, jsem ted ve 22tt. Ano je mi sice ted 26let, ale nyní prislo miminko tak v nevhodnou dobu, ze bych radsi rodila v tech 16. A za posledni, pani Lekra nepozadovala od nikoho kritiku, potrebovala slyset povzbuzující slova, kritiky a vseho skaredeho, co jsi ji napsala, ma jiste plnou hlavu.
Pro vas Lekro: hlavu vzhuru, vse se da vyřešit!!! Preji at je miminko i dcera hlavne zdravi a vse ostatni ted neni důležité, mluvím z vlastni zkusenosti, kdy nam prisli na vývojovou vadu :( neni nic dulezitejsiho, nez zdravi a pak se da vse zvládnout. 🙂 🙂

salikova
14. kvě 2014

Ahojky!
Moje spolužačka z gympla otěhotněla v 16ti, díky puritánství rodičů se to dlouho bála doma říct a potom si s rodiči taky své protrpěla:( Nakonec to pro ni dopadlo nemile, vzhledem k tomu, že neměla podporu (rodiče ji vyhodili z domu, bydlela u pracujícího přítele, s kterým se po 3 letech rozešla)- nedodělala školu, s rodinou se vpodstatě nestýká, bydlí sama. Musím říct, že přes to všechno co jí život postavil do cesty, to zvládla bravurně a obdivuji ji za to. Rozhodně se nechovala jako dítě, s miminkem rychle dospěla.
Ať už se stane cokoliv, nejhorší na světě je, když se dítě nemůže spolehnout na své rodiče. Tvoji dceru tahle nejhorší věc nepotkala a mít miminko a ještě takovou skvělou mámu jako ty, to je výhra v loterii. Moc přeju, abyste to všechno zvládli;)

lekra
autor
14. kvě 2014

@salikova a luenka moc vam dekuji.
Nechapu, jak muzou rodice vyhodit dite z domu! A jeste k tomu tehotnou dceru.To snad neni ani mozne.Copak spachala nejaky tezky zlocin? Copak oni ziji podle desatera? Nedivim se, ze se s nimi nestyka.Taky bych o ne nestala.
Ono je to kazdopadne tezke, ale je na svete tolik jinych horsich problemu, nespravedlnosti a zloby, ze tehotenstvi v 16 je proti tomu velke stesti!

janaoza
14. kvě 2014

Ja porodila v 17, teď má syn 9 let a i kdyz to ze zacatku tak nevypadá, pokud dcera bude chtít, zvládne vse. Ja dostudovala a teď mam petimesicni holčičku! Držím vam palce!!!

drakenn
14. kvě 2014

Lekro, přeji ti k babičkovství to nej a užívej si to. Buď oporou a vzorem své dceři a na názory pisatelek, které chodí do kostela "kvůli svým rodičům" se vykašli.. Držím Tobě i Tvé dceři a mimču palečky..