Dcera otěhotněla v 16, jak to může zvládnout?

lekra
25. dub 2014

ahoj holky, najde se mezi vami velmi mlada maminka? Dcera otehotnela v 16 letech a ja jsem z toho v soku-jak to muze takove jeste dite zvladnout? Porod, noci s miminkem, peci, starost, dostudovat atd...dekuji za pripadne nazory.

aluskacz
28. dub 2014

Přečetla jsem celou diskuzi, každý komentář. Mě je 26 a čekáme s manželem prvního potomka. Moje maminka měla mě a bratra až ve 30tiletech. Nemohla děti donosit, několik spontáních potratů. Je šťastná že nás má. Byla by určitě ráda i za dítě v 16ti. Myslím si, že není chyba ve vaší výchově. Může být rozumná a přece se stane že otěhotní, praskne kondom, bere HA a otěhotní i přes ni. Moje spolužačka otěhotněla v 17ti letech přes HA, rodiče ji podrželi, s otcem Elišky nežije, nebyl to zrovna ideální partner, školu na rok přerušila a pak dodělala maturitu a je z ní skvělá máma.
K negativním komentářům bych chtěla říct, že to nemusí být chybou ve výchově, rodiče své děti třeba poučí a popovídají si o sexu, vysvětlí jim, jaké by to mělo následky, můžou dceři zajistit HA a dítě i přes dobrou výchovu rodičů a poučení své rodiče neposlouchají, je jim to fuk, no co, tak si užijeme... Nemyslí na to co se může stát. Moje maminka dělá ve školství na ZŠ, ne jako učitelka, ví a vidí jak se dnešní mládež chová... Všichni jsme byli v pubertě. S někým to lomcovalo míň, s některým víc. Neodsuzovala bych autorku diskuze a ani nikoho jiného. Prostě se to může stát. A jak tady bylo už několikrát řečeno, dítě je dar a moc gratuluji @lekra k prvnímu vnoučeti 🙂 Buďte své dceři oporou a dcera ať je zodpovědná, ať se nevykašle na školu i s dítětem se to dá zvládnout 🙂 Přeji hodně štěstí a trpělivosti vám i dceři 🙂

fallingstars
28. dub 2014

@lekra Myslím, že Vaše dcera má nejlépe nakročeno to zvládnout 😉 Je normální a úplně pochopitelné, že Vás to rozhodilo, a pochybujete, nevěřím, že taková situace někdy zastihla někoho připraveného 🙂 . Věřím, že tak báječní rodiče, jací jistě dceři jste, když jste se s tím popasovali tak skvěle, budou i super prarodiče a ukážou dceři ten nejlepší vzor, co může jako matka s otcem nabídnout synovi, který přijde brzy na svět 😉 Moje mamka měla bráchu v 18, porodila měsíc před maturitou, kterou ale přesto udělala v termínu se spolužáky, jen si v přestávkách mezi předměty chodila odstříkávat (a teď to máme jako zábavnou historku 😀 ). Ze začátku bydlela s miminkem u svých rodičů, než přešlo to nejnáročnější období, taťka za nimi jezdil a opravoval jejich dům, do kterého se přestěhovali, když byl bráchovi asi rok. Ano, o něco se velmi mladé maminky určitě svým způsobem připraví, ale zase na druhou stranu - spoustu získají. Věřím, že to zvládnete!

@bunny123 a @cta - Je to věc názoru. Mně zase přijde docela selhání ve výchově, když nabídnu dítěti jen jeden, černobílý pohled na svět. který pak bude aplikovat i dál 😝 (Nenapadlo vás třeba, že některé holky HA brát nemohou, a kondom není 100%...? Ale to je snadnější napsat, že rodiče selhali, že... 🙄 )

lekra
autor
28. dub 2014

@aluskacz opet dekuji ta ta slova.nemyslim si, ze bych jako matka selhala ve vychove deti.jak pisete-proste se to stalo.vim, ze je to spatne.takhle to byt nema.ale uz se to stali, tak se budeme snazit vse zvladnout a dceri pomoct.silu na to jeste mame.dekuji vam.preji i vam vse dobre.

domca89
28. dub 2014

@lekra No když vidím jak hájíš a podporuješ svou dceru už teď, myslím, že veškeré domluvy na tom, jak bude výchova malého pokračovat , zvládnete na jedničku. Sice nevím, jaké to je mít dítě na škole, je mi 25 a otěhotněla jsem teď poprvé, ale jako těhotná mladá holka si myslím, že si nemůže přát lepší mámu a babičku zároveň, určitě to spolu zvládnete. Budu na vás myslet a držet pěsti. 😉

xmarg04
28. dub 2014

@bunny123 a @cta Nenapadlo vas treba uvazovat o tom, ze chyba mohla byt na strane partnera? Ona totiz ta 100% manipulace s kondomem je strasne snadna, hlavne pro mlady, nadrzeny, kluky, ze... 🙄 😅 😉

zuuuzaaa
28. dub 2014

Na negativní názory se vykašlete...co se stalo stalo se, zpět se to vrátit nedá..důležitější je aby dcera měla oporu ve svých rodičích a aby vše dobře dopadlo 🙂
Budu držet pěsti aby porod proběhl hladce a vnouček i dcerka byli vpořádku 🙂
P.S.-budete krásná babička 😉 ale myslím si že vás všichni budou považovat za maminku 🙂

xmarg04
28. dub 2014

@lekra Drzim palce, to bude dobry...😉 Hlavne, ze vam ve vztahu nechybi duvera a podpora... 😵

terry1512
28. dub 2014

Ahoj, moje spolužačka otěhotněla v 16 letech i když brala HA.Všechny víme že to není 100% ochrana že?Myslím si že pokud má dcera tak skvělí rodiče jako Vás tak to všechno zvládne a bude zní skvělá máma.Sice trošku dřív,ale zas bude mít k malému blíž.Hlavně aby si dodělala školu,pak to jde přece jen líp hledat práci.

P.s: z rejpalek si nic nedělej a nereaguj.Nechápu jak může někdo na takovém portále kde jsou hlavně maminky,těhulky a snažilky napsat že dítě je chyba ve výchově.
Miminko ať už v jakémkoliv věku je dar, hlavně ať jsou oba zdravý.A všechno ostatní prostě nějak zvládnete.
Držím pěsti a přeji hodně štěstí a skvělého vnoučka.

baru7
28. dub 2014

@lekra tak jsem si to tady pročetla a myslím, že to zvládnete 🙂 máte super přístup...asi si to nikdo až tak nepřál, ale co už....stalo se, tak se s tím musí člověk nějak popasovat. Teď už manželka mého bratrance otěhotněla taky v 16 a zvládli to v pohodě. Babičky pomáhají a tím věkem má asi celkem "nadhled" nebo jak to nazvat a některé věci úplně neřeší, o malého se stará skvěle a malý je spokojený rošťák 🙂 držím pěsti! 🙂 a na okolí a "chytráky" se vykašlete 🙂

bonavoxa
28. dub 2014

@lekra Nemyslím si, že byste dceru špatně vychovala. Kdo z nás v životě neudělá nějaký lapsus. Spíš naopak. Dcera je rozhodnutá si pravděpodobně miminko nechat, přijmout tu zodpovědnost. Vy to vidíte jako matka..já už taky. Kdyby mi bylo 20, tak jsem spíš nadšená z toho zázraku, teď vidím ty povinnosti. Ale když se to oboje vezme na půl cesty, tak se to prostě zvládne 🙂 Kolikrát jsem si říkala, že tohle moje psychika prostě nemůže unést, ale od té doby, co jsem matka, jde to samo..zakousnu se a jedu dál. Vy máte zkušenosti, Vaše dcera to maličké bude milovat jak umí jenom maminky,...
Kdyžtak koukněte na relaci Těhotné v 16, je to celkem realisticky zpracováno 🙂
Mám sestřenici, která otěhotněla a porodila v 19, zvládá to s její maminkou celkem fajn 🙂 Maturitu si dodělává, má krásnou šikovnou dceru, jen ten její muž to nějak nezvládnul :(
Ti chlapi nic nevydrží..ale to ani nezáleží na věku. Ten můj to taktéž moc nedává a to má 27..spíš psychicky..že je otec, ta zodpovědnost...Ale můžu říct, že to záleží spíš na povaze než věku 🙂

lorreine
28. dub 2014

@cta Aka hanba prosim? Take veci sa stavaju. Ja verim v Boha a cirkev zalozil, ale to, co si cirkev za starocia navymyslala za pravidla je skandal a sama ich nedodrzuje! A vies, kde sa po dlhe starocia dalo najst najviac detskych kostier? Pod klastormi, kde prebyvali mnisky! Respektujem Tvoj nazor a suhlasim s vacsinou. Tiez mam dieta narodene do manzelstva a takto som to chcela, ale snazim sa nesudit, nech hodi kamenom ten, kto je bez viny. Zaroven nechapem ako niekomu dieta moze znicit zivot, zalezi na tom, ako sa k situaciu postavia nastavajuci rodicia. To nevinne stvorenie za nic nemoze. Dieta je dar. O opaku ma nepresvedci nikto.
@lekra Myslim, ze si sa k celej situacii postavila rozumne. Asi je vhodne pobavit sa s dcerou, preco k tomu doslo, ale "vysilovat" nema zmysel. Moja kamaratka z gymnazia otehotnela v 16-tich. Cela rodina a aj mesto (male mesto, ona z velavazenej rodiny) boli v soku. Zvladlo sa to, lebo sa muselo. Doporucujem samozrejme pomahat, ale ako pises, ze este nemate 40 a chcete si uzivat, tak presne toho sa drz. Vydelili ste im v dome ich miesto a to by malo byt ich sukromie, zbytocne im do tohoto priestoru neingerovat. Ak poprosia o radu, tak pomoct, ale nie brat im dieta z ruk a hovorit, co a ako maju robit. Takisto nebyt vzdy pripraveni vziat dieta. Raz su rodicia, musia sa tak chovat bez ohladu na vek. U mojej kamosky to dopadlo tak, ze sa starala cela rodina a matka vlastne nebola matkou ale nieco ako starsia sestra. Raz mi jej mamka plakala do telefonu, ze kamoska chodi po diskotekach a ona je doma s malym. Preto tie moje rady vyssie. Pomahat ano, ale vramci svojich moznosti ako babicka s dedou. Drzim palce!

bonavoxa
28. dub 2014

@cta
@lekra

Když ono je to složité. Pohromy se stávají i ve věřících rodinách..a o to je to větší zátěž pro rodinu a chutnější sousto pro okolí...Asi každá matka se snaží svoje dítě vychovat, informovat ho,...Kdo jsi bez hříchu, hoď první kamenem. Někdo se přežírá, někdo závidí, někdo krade sousedovi jablka, někdo si splete sex s láskou. Ďábel nás inteligentně vláká do pasti, ukazuje pozlátko, krásu, má argumenty...a najednou jsme v bahně. Lidé mají jasno hned, naštěstí ten nahoře ne. Ani jedna cesta se mi nezdá být správná. Takové ty hromy blesky, hříšníci, věčné zatracení v pekle...a na druhou stranu pseuhohumanismus..ať se svobodně rozhodne, potrat není špatný, bylo by to pro všechny jen utrpení...
Žiju na SK...vím, že tady je ta ,,víra" víc zakořeněná. Bohužel se mi zdá spíš taková naučená než opravdu prožívaná :( Bude to těžké..pokud jste tedy věřící, tak se z ně modlete, to je to nejlepší, co můžete udělat 🙂

loafeer
28. dub 2014

Ahoj, třeba tě taky potěším svým příspěvkem.
Na zdravce nám taky v 16ti otěhotněla spolužačka. Nebyla nijak chytrá, kvůli praxi ve třetím ročníku, které bylo hodně, nakonec v půlce roku přerušila školu- těhotná na ni nemohla nebo nechtěla- nevím. NICMÉNĚ přes to všechno ji nakonec dodělala, teď je spokojená a hlavně tenkrát neměla žádné zázemí, vychovávala ji babička, která ji po zjištění těhotenství vyhodila. Tvá dcera má štěstí, že ji chcete pomoct a přeju vám všem, abyste to společně zvládli a byli spokojení. A to, že se to vůbec stalo....mohlo to počkat, ale situace je taková jaká je a jak říkám, dcera má štěstí, že má vaši podporu

melodygirl
28. dub 2014

@lekra Především gratuluji ke vnoučeti 🙂 Pročetla jsem jen začátek diskuze, nechápu takové ženy jako je - cta, to jsou dosti omezené názory. Dle mého jsi rozhodně nic nezanedbala, v jejím věku už nemůžeš stát dceři za zadkem. A krom toho, každá antikoncepce může selhat, a to jak v 16, nebo ve 30. Navíc hormonální ant. je pěkný svinstvo, to dnes potvrdí téměř každý cévař a kardiolog. Znám dost případů, kdy způsobila mozkové mrtvice i jiné komplikace, její dlouhodobé užívání je dost často příčinou neschopnosti otěhotnět. Já jsem ve Tvém věku a mám dceru teprve dvouletou, byla bych ráda, kdybych měla děti dříve a nyní třeba už třetí. Dnes vím s jistotou, že bych byla raději, aby má dcera otěhotněla v mladém věku, než abych ji hormonální ant. poškodila zdraví. Jako středoškolský pedagog se setkávám poměrně často se studujícími maminkami. Pokud je dobré zázemí v babičkách, slušná rodina, tak, jako to je u Vás, tak to jde. Držím palce 🙂

micha88
28. dub 2014

Ahoj @lekra přidám komentář z vlastní zkušenosti. Otěhotněla jsem v 16 a rodila 2 měsíce před 17 narozeninama. Vdávala jsem se pár dní před 17 (zplnoletnění), manžel je o 3 roky starší. Střední školu jsem dodělala s individuálním plánem. Po střední šlo naše dítko do školky a já do práce, mimo to jsem nastoupila dálkově na VŠ a dodělala jsem ji. Nyní jsme šťastná a mladá rodinka. Nejvíce mi chyběla podpory mojí maminy (měla dost starostí sama se sebou), ale to tvé dceři chybět nebude 🙂 Přeji hodně sil a mnoho šťastných let....

pupickova
28. dub 2014

Rozhodně nebudu psát o tom kdo za to může nebo nemůže, prostě se stalo. Nebudu ani utěšovat, protože mít dítě v šestnácti prostě žádný terno není. Jen jsem chtěla napsat, že tu řešíte jen matku a její rodiče, ale co otec dítěte? Ten do toho nemá co mluvit? Ví on vůbec, že bude otcem? Jestli jsem to přehlédla, tak se omlouvám...

Spolužačka otěhotněla v patnácti, v šestnácti porodila, otci dítěte bylo 19. Chvilku se snažili spolu žít a dítě vychovávat, pak ale zjistili že to nejde. Ona od něj za celkem nepříjemných okolností odešla, dítě dostala do péče, on ho měl navštěvovat, platit alimenty...nicméně to netrvalo dlouho, jeho uražená ješitnost byla silnější, dítě se mu podařilo si vysoudit a jí zakázal jakékoliv styky s ním pod pohrůžkou, že když to poruší, tak se vystěhuje ze země (jeho druhá žena je cizinka). Ať se vám to zdá jakkoliv nepochopitelný, tak místní zákony jí nepomohly ani trochu, soudila se snad už tisíckrát, dítě neviděla už deset let, teď už se nemůže dočkat dne až bude plnoletý a třeba si cestu k ní najde samo.
Píšu to proto, že jí to naprosto zničilo život, další dítě nemá, a co se s ní stane, když ani plnoletý dítě jí nekontaktuje raději ani nedomýšlím...
Takže na otce prosím nezapomínat 😉

dezyre
28. dub 2014

@lekra moc gratuluji k vnoučátku. Patřím mezi ty, které se narodili rodičům v 17ti. Nevím, mám pocit, že to nějaký trauma na mých rodičích nezanechalo. Nikdy jsem nepocítila, že by litovali, že mě měli. Mamce bylo 17 když jsem se narodila, taťkovi 18. Byla na mě zezačátku skoro sama, protože taťka nastoupil hned po škole v 18ti na vojnu. Všechno spolu zvládli a zvládají dodnes. Všude mě brali s sebou, dělali vedoucí na letních táborech - jezdila jsem s nimi, na čundry, na všechny výlety. Dnes jim je 46 a 47. Já i bratr (kterého měli ve 20ti) už doma nebydlíme. Naši jsou opět "sami", jezdí každý víkend pryč. O prázdninách tráví také hodně času "venku" na rybách. Jako já nevím, sice tvoje dcera bude mladá matka, ale jaký si ten život zařídí dál, takový ho bude mít. Vždyť jí život nekončí, začíná jí nový. Moc moc držím pěsti a mamince i miminku přeji hlavně zdravíčko.

hedusska
28. dub 2014

Sice nemám dítě v 16ti, otěhotněla jsem v 19ti, plánovaně.... na střední jsem měla spolužačku , co otěhotněla v 15ti, v 16ti porodila...a můžu říct, že to je fakt skvělá máma, o syna se umí starat, a uměla to i když byl maličký. S otcem dítěte byla do synova jednoho roku, on si pak našel jinou. Má jiného přítele, který má kluka rád jako svého vlastního.🙂 a upozornuji, otěhotněla přes antikoncepci, jak všichni víme není 100%..🙂

Takovýhle věci se prostě stávaj, já si ve svých 19ti taky vyslechla hlavně od babičky, že si kazim mládí, nebudu si moct užívat apod. Ale my jsme miminko fakt moc chtěli, po diskotékách a hospodách jsme stejnak moc nechodili a víme, že miminko nám rozhodně život nezkazí, užívat si můžeme to, jak nám roste před očima, jak bude dělat první krůčky, bude říkat první slova....každý má ty hodnoty jiné..🙂 mám i kamarádky kterým je třeba kolem 26ti a miminko rozhodně ještě neplánují, každý víkend jsou po diskotékách a hospodách a jsou spokojené.. To bych zas třeba já nemohla..🙂

hancazivocich
28. dub 2014

@pupickova - ale maminka píše, že jí, otci a dítku vymezili dva pokoje v patře, tatínkovi je 19 tuším a pracuje...

pupickova
28. dub 2014

@hancazivocich omlouvám se, nenašla jsem to...

sarriku
28. dub 2014

Je moc dobře, že jsi opora pro svoji dceru, asi z toho taky nemá moc radost, ale díky tobě se na to děťátko může dívat jako nečekanou komplikaci a ne na "problém", který je potřeba vyřešit odstraněním..
Znám slečnu, co otěhotněla v 17 letech, školu přerušila, měla individuální plán, pak ji dodělala, dálkově vystudovala i vysokou. Pak se vdala, pořídila si další dvě děti, teď je jí třicet, děti si už odbila a je pořád mladá a plná energie.

Tohle je perfektní příležitost jak dceru trochu intelektuální a morálně podnítit k tomu, že vždy se dá všechno zvládnout, když se chce a miminko není problém, ale další skulina, kterou je potřeba se v životě protáhnout.

mattie
28. dub 2014

@lekra gratulujem 🙂 bude z teba určite super babička, skoro až závidím 🙂 moji rodičia sú od teba o rok starší a ako to tak vyzerá, v decembri sa tiež dočkajú prvého vnúčatka (aspoň dúfam, o prvé sme prišli). Ja budem mať síce 21 a už rok žijem s partnerom, ale poviem ti taký "motivačný" príklad 😀 pred 5 rokmi jedna slečna vo veku tvojej dcéry otehotnela, z osobných dôvodov (časté telefonáty do noci s priateľom) už nechodila ani na strednú a tak si ho potrebovala poistiť. Toto jej nevyšlo, ešte než mu to oznámila, tak sa rozišli, ale! táto osoba porodila, za pomoci rodiny vychovávala dieťa, milovala ho a dokonca sa vrátila na strednú, ktorú by aj dokončila, keby si nenašla nového partnera a zase sa na to nevykašlala (nepoučiteľná 😅 ). Jasné, nedopadlo to najlepšie, ale.. ak je tvoja dcéra aspoň o trochu inteligentnejšia (a ja som si istá, že je), tak to jednoducho zvládne.
Inak si rozhodne nemyslím, že by si ju zle vychovala - ja osobne nepoznám puberťáka, ktorý počúva rodičov na slovo, jednoducho zopár experimentov a veď spolužiačka povedala, že jej sa nič nestalo a pod. si zažije väčšina 😀 a hlavne v dnešnej dobe 🙂

bonavoxa
28. dub 2014

K těm tatínkům...jak jsem psala, může to být kámen úrazu. Ale to člověk už teď neovlivní. A ani to není otázka věku. Náš tatínek má 27 a psychicky to nedává, žijeme s jeho rodičema...je to pekelné...nemáme žádné soukromí, absoulutně žádné, jeho matka mě má za lůzu, převléká mi malou, aby se ukázala..no celé zlé. A muž se za mě neumí postavit. V životě malou neměl dýl než na hodinu, neumí ji sám nakrmit, neví co jí, kdy jí, jaké má oblečení. A když už ji měl, lakoval u ní třeba kytaru polyuretanem. A jeho matka ze mě dělá saň, co mu zkazila život a z něj chudáčka, že chodí do práce a je unavený. Nakoupí ze seznamu, zaveze k doktorovi, ale je to málo. Tím chci říct, že záleží na povaze tech lidí i celé rodiny.

hankamisa
28. dub 2014

@lekra - neměla jsem sice dítě v 16ti ale jsem taky mladá maminka.v den svých 19.nar. jsem se dozvěděla ,že jsem těhu a 3m před 20 nar. se mi narodil syn. ano byla jsem slušně vychovaná ,dokonce i poučená ale věř,že žádná antikoncepce není 100%. já jsem ji brala od 17 let pravidelně a opravdu poctivě.opravdu jsem nestála o to mít mimi tak brzo s nedodělanou školou.no co stalo se... antina selhala.....naši moc nadšení nebyli ale na potrat by mě neposlali. přítel ted už vlastně manžel je o dva roky starší a v té době už pracující. přiznávám nebyla to jen procházka růžovým sadem s kočárkem ale i problémy se občas museli řešit ale zvládli jsme to.ted spolu máme už 3 děti o další se pokoušíme,překonali jsme smrt jednoho z dětí a na podzim spolu budeme 20 let.
ano i já a nejen já jsem si vyslechla řeči okolí jak jsem si zničila život,mládí,jakou jsem udělala chybu apod. nejvíce se podepsala tchýně ,která roznesla řeči ,že to byl umysl abych si ho udržela. přitom byl na stejné lodi jako já,myslím majetkově. nejsou žádný boháči ani majetek ani peníze takže nevím o co ji šlo ale dala mi to pěkně se....t.
ale musím říci ,že ten mrnou mi za to stál.byt si svůj život při porodu musel vybojovat ale stálo to za to. ted mi tu z něho běhá 16 letý mistr republiky v atletice a čeká ho v létě dorostenecká olympiáda.
nedej na okolí...neposlouchej řeči...je to váš život a jaký si ho vybudujete takový bude..... nikdo vám nemá co mluvit do toho jak a co dělat.....držím palečky at to zvládnete co nejlépe. 🙂

jo a někdy hodně mladá maminka dokáže své dítě lépe vychovat než kdejaké ženská po třicitce.takže výchova dětí není jen o věku. 😉

curdibilka
28. dub 2014

Mojí dobré kamarádce se to tak povedlo, dokonce i dřív, v 16 už porodila. 🙂 Je to těžké, strašně těžké, nejen pro rodinu, potencionální prarodiče, ale hlavně pro tu potenciální maminu. :( Na jednu stranu je to hrozná "škoda", protože prostě přišla o mládí, o radosti i starosti prvních lásek (je nepravděpodobné, že tento asi první vztah by bez miminka vydržel, ale třeba ano), o propařené noci, diskotéky a bláznovství tohohle věku atp., ale na druhou stranu přijde nový život a s velkou pomocí ze všech stran se to dá zvládnout. 🙂 Kamarádka to zvládla, dostudovala náročnou střední školu, nastoupila do práce a pak měla druhé miminko v letech, kdy někdo nemá ještě první a dokonce si i dodělala VŠ. 🙂 S otcem prvního dítka bohužel nezůstala, ale vztahy mají dobré. Tady není moc co radit nebo řešit, bude to chtít velkou pomoc od všech, hlavně, ať si dcera dodělá školu, ony ty roky hrozně rychle letí, takže to uteče, jak voda a už bude z miminka malý školkáček. 🙂 Jen je důležité, aby dcera věděla, že to miminko opravdu chce a dokázala se s touhle nečekanou rolí popasovat a za pár let bude mít velkou výhodu, bude pořád mladá kočka a už bude mít odrozeno a může čas věnovat i dalšímu studiu atp. 🙂

mufinka26
28. dub 2014

@lekra nečetla sem příspěvky předemnou, ale za mě mohu říct, že to určitě zvládně, moje dcerka se mi narodila v šestnácti letech 😉 Když je podpora rodiny, dá se vše 🙂 Sice sem nedostudovala, ale mám nádhernou a úžasnou dceru, která mi dělá jen samou radost, ano když sem ji čekala, přepadala mě myšlenka, jak to zvládnu, ale pak to přišlo nějak úplně samo 😉

marecek4
28. dub 2014

taky nečtu co píší přede mnou,myslím že nic moc jiného to nebude,když si vezmu kolik holek z mojí a předchozí generace rodilo v 16-kolikrát jim rodiče dokupovali roky,aby se mohly vdát-a všecko zvládly,když se chce zvládne se vše,a dnes už kolikrát i bez té podpory rodiny-tehdy nebyly azylové domy pro matky s dětma,na neprovdanou těhulku hlavně na vesnici shlíželi jak na čarodějnici a zvládaly to,když jí doma pomůžete a jestli nastávající tatínek-nebo i jeho rodina za něco stojí tak nevidím důvod-a po tělesné stránce.je mladá a tělo se z porodu zotaví možná ještě rychleji a líp než kdyby rodila pro změnu po 30 jak je dnes dobrým zvykem

anetadr
28. dub 2014

@cta já jsem věřící - a pokud by jsi ty, nebo tví rodiče četli Bibli, je tam napsáno - "A tak nám zůstává víra, naděje a láska. Ale nejdůležitější z té trojice je láska." Všechno ostatní je až za ní!!! Natož odsuzování. My nemáme právo nikoho soudit, k tomu je tu někdo jiný. Své dítě většina rodičů vychovává nejlépe jak umí a i tak se může stát, že šestnáctiletá dívenka otěhotní. Ano, mělo by to být jinak, ale pokud se chceš ohánět vírou, tak jako první by mělo být pochopení. Církev je ta co pomáhá - a to i těm, kteří nežijí podle našich zásad. Prvotní je s láskou pomoci. Jak se někdo může ohánět církví v takovéto negaci.... přesně kvůli podobným lidem je zde tolik lidí proti církvi.

@lekra je vidět, že dobrá matka jsi - už jen proto, že se zajímáš jak můžeš pomoct. Z hloupých řečí si fakt nic nedělej. Moc držím palce, aby bylo vnoučátko v pořádku🙂

mataharyy
28. dub 2014

@cta K tomu snad jediné: Hřešit je lidské, odpouštět božské... Nevím co má víra společného s tím aby odsuzovala jiné za chyby, nebo se na někoho dívala skrze prsty 😖 Toto je dost smutný, když to takto někdo prezentuje a argumentuje tím že je silně věřící... Víra s tímto nemá nic společného, to spíše věřící... víra má být čistá a odsuzování prostá, to je zase můj názor
@lekra Nečetla jsem vše, ale teď už je stejně pozdě řešit něco jiného než to co přijde, vše ostatní stranou a snažit se podporovat jeden druhého a těšit se 😉 Jistě jednoduché to mít nebude, povinnosti přijdou dřív než člověk chtěl, ale spoustu věcí které přijdou neplánovaně, nečekaně a za poněkud chaotických až šokujících a nepříznivých podmínek/okamžiků jsou vlastně skvělé, myslím že dítě k nim patří 😉 Chce to hodně pozitivních myšlenek, ale určitě to zvládnout jde, stávají se podstatně horší věci a za pár let určitě budete všichni rádi že to je takto a ne jinak 🙂 Znám více holek co otěhotněli dost brzo, jen základní školu opouštěli takto dvě 😅 není to ideální, ale vesměs všechny to zvládli a po těch letech by neměnila žádná, "nezvládla" to jen jedna, ale ta nezvládala sama sebe už co pamatuji 😖
Hlavně si nelámej hlavu s tím co si myslí lidi okolo, to jsou lidi a z každé senzace mají vánoce, já prvního syna porodila ve dvaceti, deset měsíců po svatbě, po pětiletém vztahu a bylo jen málo těch co si na tom nesmlsly, každý hned věděl proč jsme se brali atp. atp. jak se říká člověk je chytrý, lidé sou hlupáci, tak v tomto případě je to vždy vidět velmi dobře... Navíc po bitvě je každý generál, každý by toto nedopustil, jemu/jeho dítěti by se to nestalo, ale to je jen co by kdyby, prostě se to stává ať se nám to líbí nebo nelíbí a nemyslím si že by si to každý volil dobrovolně, ale důležité je to jak se k tomu pak člověk postaví. A pokud dcera plánuje a přemýšlí jak to zvládnout, ještě má podporu ve vás a v partnerovi, tak je jasný že není "nevyspělé tele", ale snaží se zodpovědně (stejně jako vy) situaci řešit co nejlépe. Držím palce ať vše zvládnete a do budoucna řešíte už jen dobré zprávy 😉

No a pro ty kterým by se to nikdy nestalo a je to chyba všech okolo, za jedno myslím že většina dnešních šestnáctiletých holek to ví více než my všechny dohromady 😅 a za druhé mám celkem osobní zkušenost, když jsem si v necelých šestnácti myslela že jsem těhotná, po té co praskla guma a dvoudenním shánění postinoru jsem dva měsíce nedostala menstruaci, super období a věřte nebo ne, o antikoncepci jsem věděla dost, o tom jak probíhá sex, co je jeho následek taky a i to jak předejít neplánovanému těhotenství, no že mi to bylo platné jak mrtvému kožich... Takže prostě někdy se může člověk na hlavu postavit odrážet se ušima a stejně je mu to houbelec platné 😝 a spíše než to proč se to stalo, je důležité jak se k tomu postaví, protože to je známka vyspělosti. Velmi obdivuji každého, kdo i přes jiné plány se k věci postaví čelem a řeší to přes všechny potíže ne zrovna tou nejjednodušší cestou 😉 i když neodsuzuji ani ostatní... Každý dělá to co považuje v daný okamžik za to nejsprávnější a nejlepší řešení, až čas prozradí jestli to bylo správné 😉

petrusew
28. dub 2014

Myslím, že ve všem špatném má tvoje dcera obrovské štěstí, že jsi její matka🙂 Teď opravdu není čas na poučování a čas na moralizování. Teď potřebuje oporu a podporu. Už se to stalo a s tím prostě nic neudělá nikdo, ani cta! A mimochodem, rozhodně bych nechtěla být její dcerou. Ona to nebude mít jednoduché, je spousta takových jako cta, bohužel. Ale bude se muset obrnit a myslím, že to pro ni nebude tak těžké, když má tak úžasnou mamku🙂 Buď na sebe pyšná!