Dělení majetku za zády. Jak v sobě zlomit pocit křivdy?

domca1991
3. zář 2019

Nazdar holky, mám v sobě pocit křivdy, ale nevím jak ho zlomit, poradíte? Kdo nezažil podobnou situaci asi těžko pochopí. Mám mladší sestru, ktera do 30 žila u mamky, platila ji studia a tak. To táta ještě žil, teď je tu ale už jen máma. Ségra nemá rodinu ani zadne závazky. Já jsem o rok starší a už mám dítě a jsem vdaná. Od 25 jsem odstěhovana a splácíme hypotéku. Od 18 pracuji. Mama mela k dispozici byt o kterém řekla že jej napíše ségře. Mi nabidla peníze (jen zlomek ceny bytu), jenže přeci není možné abych ji nechala se na důchod zadluzit. Vím že by si musela půjčit a že sama nic nemá. Tak jsme to odmítla s tím, že bych chtěla, ať se domluvíme se sestrou spolu. Vždyť je to Mgr. a má skvělou práci, navíc prý mamce dává jen 2000 na bydlení se vším všudy-takze musí mít nasetreno něco. Já splácím byt a živim se sama tolik let tak co by segra nemohla vypořádat blbou polovinu? Úmysl jsem měla dobrý. Výsledek? Ségra mlcela jako hrob, no a máma tvrdila že byt je její a že to má čas. Bohužel mě ani ve snu nenapadlo, že se spolu domluví a byt ji napíše za mými zády abych o tom nevedela. Když jsem se to dozvěděla, tak nahodou od cizího člověka. Dávno ji byt darovala. Obě se celou dobu tvářily, jako by se nechumelilo, normálne jsme vycházely. Nezlobím se kvůli penězům, jak by si hned každý myslel. Jsem ale smutná kvůli tomu jakým způsobem to udělaly a co je k tomu vedlo? Cítím se podvedena a oklamana.

kittyy17
4. zář 2019

@domca1991 já bych jim oběma řekla, že mě to dost ranilo a zklamalo, a že je nechci nějakou dobu vidět.
Je sice pravda, že se svým majetkem může naložit jak chce, ale měla být spravedlivá k oběma.
Kdyby ségra byla dobrý člověk, sama by tě oslovila s nabídkou, že ti polovinu vyplatí

zelenaesmolda
4. zář 2019

@ai30
nemusi jit spat pod most,muze do pronajmu pokud by se rozhodly byt prodat ale s tim by musely souhlasit obe takze zadne spani pod mostem by se nekonalo...
Jinak nemyslis,ze se ji stala krivda?Tak jeji segra dostane jen tak majetek za x set tisic a ona nic a neni to krivda?Ja bych to teda vnimala jako mega krivdu,mela je podelit spravedlive

hankaviki
4. zář 2019

Ale pro tu Mgr. sestru to není jen majetek za x set tisíc,ale hlavně domov, zázemí.

corry21
4. zář 2019

A neprijde ti nefér aby jedna se kvůli svému domovu a zázemí upsala bance na 30 let a druhá ho jen tak dostala? A že by bylo fér aby teda sestra dostala pulku a mohla treba tu svou hypotéku splatit dřív? Tenhle přístup schopneho sourozence a druhého chudáka co se o sebe neumí postarat nesnasim. A prostě si myslim ze všechny co tu říkáte že jsou rodina víc než peníze a jak si každý může dělat se svým majetkem co chce... Váš by to nemrzelo? Vždyť tim dala matka najevo koho preferuje, to je na tom to nejhorší, ne ty peníze jako takové.

fifina86
4. zář 2019

@corry21 nemrzelo. My se doma proste respektujeme. Oni taky s nekterymi mymi zivotnimu rozhodnuti nesouhlasili, ale respektovali ho a diky tomu mame porad super vztahy.

hankaviki
4. zář 2019

@corry21 máš ve všem pravdu, ale matka rozhodla o svém majetku takto. Měla k tomu určité důvody, takže pokud ji Mgr. sestra nějak nenutila, tak je to takhle. Matka ten byt převedla právě proto,aby tazatelku vyplácet nemusela a nemusela se stěhovat do podnájmu.

zelenaesmolda
4. zář 2019

@fifina86
a ty tvoje zivotni kroky nekomu ukrivdily?

corry21
4. zář 2019

@fifina86 tak možná mi chybí životní nadhled ale nedokázala bych přejít že dá mamka přednost sestře přede mnou a ani nemá potřebu to se mnou probrat a vysvětlit. A ne nejsem na peníze, to je jen modelová situace. A jo, ma právo s majetkem naložit jak sama chce, ale o tom se nebavime

domca1991
autor
4. zář 2019

Děkuji za názory. Kdyby mi šlo o penize tak vezmu peníze od mamky a ani by mi nebylo blbe nechat se mamu zadluzit na stari. To jsem čekala, že sagra taky nedopusti, ale ji to bylo jedno, má svůj byt. Jo a jak jste tady někdo psala že mi ty peníze dá, tak nedá... No a vaše komentáře že si rodiče můžou dělat co chtějí tak to respektuji, ale asi by bylo fajn si sednout u jednoho stolu a nějak si to předem říct na rovinu. A ne nejdříve tvrdit, že to ma čas že se to nějak udělá a pak to udělat tajne a zcela záměrně za mými zády. Znovu podotýkám že mi nejde o peníze jako o ten princip. To by mrzelo každého. Vy která máte dvě děti, taky byste to tak resily? Já teda ani omylem. Buď se děcka vyplatí a dám oběma stejně nebo nedostane nikdo nic. Nedej bože ještě abych to udělala za zády jednomu z nich.

ai30
4. zář 2019

Ja teda fakt cumim, ale vlastne mi to, co tady pisete, dost osvetluje, co vidim v okoli. Takze vam, kdyby za vama mama prisla s tim, ze vam prepise byt a sestre nabidla vyplaceni, ale ta rekla, ze si to vyresite v budoucnu spolu, tak byste vlastni sestru proste o ty penize obraly??! Jakoze kdyz nemate se sourozencem smlouvu, tak at si trhne nohou? A to by vam to proste nebylo blbe? Ja bych proste svojeho brachu vyplatila i bez smlouvy. Ale asi jsem tady teda jedina, no.

ai30
4. zář 2019

@domca1991 Ja ale furt nechapu to 'za zady'. Vzdyt ti mama rekla, ze ji ten byt prepise.

zelenaesmolda
4. zář 2019

@domca1991
zkus se poradit s pravnikem,treba se to bude dat nejak napadnout protoze byt je vlastne predmetem budouciho dedictvi a nemuze te jenom tak vyskrtnout,tady to asi nevyresis 🙂

hankaviki
4. zář 2019

@ai30 tak asi Mgr. sestra tolik peněz nemá, aby sestru vyplatila . Tak to matka vyřešila takhle.

hankaviki
4. zář 2019

@zelenaesmolda nevím. Tohle mi přijde sprostý udělat. Napadnout rozhodnutí matky a zase koukat na matčin majetek jako na moje budoucí dědictví

fifina86
4. zář 2019

@zelenaesmolda ano, z jejich pohledu krivda.
@ai30 jasne, vyrovnala bych se a vim, ze oni taky, ale pokud by to neudelali, neznamenalo by to zhorseni rodinnych vztahu.

vineta
4. zář 2019

@zelenaesmolda Neexistuje žádný předmět budoucího dědictví, matka má za života právo s majetkem samozřejmě nakládat, jak sama uzná za vhodné (etickou stránku věci teď nechávám stranou). V dědictví by se to řešilo pouze v případě, kdyby ještě bylo co dědit, tak by se tenhle dar započetl na podíl, tj obdarovaný by dostal z pozůstalosti o to méně. Pokud ale v pozůstalosti už nebude skoro nic, nebude z čeho vypořádat 🤷🏻‍♀️

drep
4. zář 2019

@corry21 já bych to ale nebrala jako že někoho preferuje, ale jakože pomáhá tomu “slabšímu”. Moji rodiče nejsou moji sponzoři! A to říkám z pozice toho staršího a “schopnějšího” (nebo spíš líp vydělávajícího), kdo se osamotnil a nikdy nic moc od rodičů nedostal, narozdíl od toho mladšího, který si vždycky uměl líp říkat o peníze.

kristyn.g
4. zář 2019

Hele chápu to, u nás v rodině se děje tohle taky... Jsou prostě oblíbenější členové. A děje se to v každé generaci. Vypadá to že je to všude stejné, ti zodpovědní ostrouhají.

ai30
4. zář 2019

@tulikiss Mas pravdu, to jsem nevedela! Kdyz se to resilo u nas v rodine, tak tehdy jeste byla..

ai30
4. zář 2019

@fifina86 No ja prave taky, ale evidentne jsme tu vyjimky. Jeste se ani nededi a vetsina konikovek uz tu radi, at se s matkou a sestrou prestane vidat. Mne to fakt hlava nebere, co je tu za lidi...

ai30
4. zář 2019

@hankaviki Jasne, ale muzou se domluvit na splatkach. Mgr. sestra proste bude bydlet v byte a platit sestre 'najem'.

kolibricek36
4. zář 2019

@domca1991 pockej. Ty tam preci musis mit dedictvi po otci. Pokud teda byt kupovali spolecne jako mamzele.

hankaviki
4. zář 2019

@ai30 nevěřím tomu, že se na tomhle domluví

sinicka
4. zář 2019

@domca1991
Chapu ten pocit křivdy, taky by me to mrzelo. Vzdyt se o tom stačilo jen pobavit. Každopádně ty peníze od mamky bych si vzala. Sestre to hloupé taky neni a souhlasila, ze se mamka zadluzi. Ber dokud muzes, protože to je asi jedine, jak se s tim muzes vyrovnat a jak uplne neostrouhat. Je to hnusné, ale ony se tak vuci tobe taky zachovaly. Neni fer byt k detem nespravedlivá, kor kdyz ty si mnohem driv sobestacna atd. Nebud hloupá, ty peníze ti do klína nespadnou, sestra ti neda ani korunu. Prisla bych za nema, řekla bych, ze nejde o penize, ze je miluju a jake mely duvody k tomu to vyřešit takto a ze kdyby na me segra napsala pulku, tak se mama nemusela zadluzit.

vineta
4. zář 2019

@laka_lacenda Ty v tom vidíš využívání, já v tom vidím to, že sestra rodičům věnuje poměrně hodně času, je s nimi, takže mi přijde vcelku přirozené, že jí sem tam něco koupí, pomůžou, ona jim pravděpodobně taky pomáhá, ne? Navíc v budoucnu bude péče a starost taky pravděpodkobně víc na ní, když ty jsi bydlíš jinde🤷🏻‍♀️

Nevím, jestli naši dělí mně a bráchovi stejně, nějak nemám důvod to sledovat- koupili nám byt, nejdřív byl psanej na bráchu, pak ho brácha přepsal na mě, pak jsme se domluvili i s našima (vnímala jsem byt jako jejich majetek a bez jejich souhlasu by mě nenapadlo s ním nakládat), byt prodali a peníze si rozdělili napůl na zafinancování hypoték. Naši nám v začátcích vypomáhali finančně dle potřeby, bráchobi třeba přispěli na auto, když se mu starý vysypalo; teď už teda naštěstí ničeho netřeba, ale třeba placení jídla, vyzvednutí balíku, kupování nějakých drobností- to si prostě v rodině ani neproplácíme, prostě si kupujeme věci vzájemně a reciprocitu ani nesledujeme. Já jezdím za našima víc, protože brácha s rodinou jezdili málo a našim se stýskalo, tak jsem je v tom nechtěla nechat- a je mi tak nějak jasný, že i v budoucnu to bude víc na mně. S mámou jsem byla i na dovče, kterou mi taky dobrovolně zaplatila, sama bych na takovou dovču a za takový peníze totiž nejela (nevybrala bych si to), a nepřijde mi na tom nic špatnýho- zase, bráchovi by to zaplatili úplně stejně, kdyby to byla stejná situace, tj kdyby ten týden dovolené vyšetřil. Takže pokud by to někdo sledoval a počítal každou korunu, tak by asi nějaký rozdíly našel, ale pro mě i pro bráchu je podstatný, že máme pěkný vztahy a že si pomáháme a že jsme připravený našim vracet tu podporu a péči, co dali oni nám.

A jinak k tématu- nedivím se, že to @domca1991 mrzí. Pokud si je jistá, že sestra jí nevyplatí, tak tam evidentně není důvěra, předpokládám, že to má nějaké zde neřečené důvody. Fakticky to je matčin majetek a může si s ním nakládat, jak se jí zlíbí, ale samozřejmě je fajn myslet na všechny své děti a o těch krocích si aspoň pořádně promluvit.

sylvusska
4. zář 2019

@fifina86 Je videt, ze ty jsi toto ale asi neresila. V nasi rodine byli super vztahy, ano jedna vec je, ze si mohou dat rodice majetek komu chteji, ale musi brat v potaz, ze nemaji jedno dite a ostatni deti to vidi. A pokud se chovaji vsichni k nim stejne, laskyplne, staraji se, tak se nepredpoklada, ze majetek pripisi jednomu diteti, at maji duvody jakykoliv. Jasneze je to pro toho daneho cloveka zklamni, ublizi mu to. At ma toho sourozence seberad.

V nasi sami v teto situaci prepsali jejich byt rovnou na 3 deti, aby nedoslo k tomu, co se stalo. Pro dobro vzhahu v rodine nadale.

A ano, nejsou prednejsi penize, ale vztahy rodiny, ale prave ty vztahy v rodine vetsinou svym postojem a narozorem rozbije prave ten, kde to ziska. Videla jsem to u nasich, teta druha i mamka, snazili se xkrat s tetou mluvit v dobrem, chteli od ni omluvu, co pronesla, ze byt je jeji, at dojdou s pravnikem, ze bude z bytu tezit (coz se stalo hned 2 tydny po pohrbu). A pronesla, ze ji je prednejsi byt a penize, nez my, ze nas nepotrebuje. Jako kde to jsme? Co je to za chovani ke svym sourozencum, kdyz pred smrti se chovali normalne.

A vubec bych nerekla, ze nase rodina neni prejici, ze nerespektujeme nekoho, ale jsou veci, ktere proste maji nejakou hranici slusneho chovani vuci blizke rodine. Ona svou reakci vse rozbila, a prave ten sourzence zustava cloveku po zbytek zivota, jeho rodina, kdo je pak bliz - jedina pak ta sva zalozena.

vineta
4. zář 2019

@sinicka No tvl.

fifina86
4. zář 2019

@sylvusska resila v obou rodinach (sve i manzelovi) a v jedne to dopadlo prerusenim kontaktu a v te druhe to zvladli v pohode (a to “poskozeny” byl clovek, ktery se o rodice staral do posledni chvile o rodice staral).

luucia
4. zář 2019

Zrovna řeším to samé. Mamka mi před rokem zemřela a její mamka ( moje babička) svůj byt teď přepisuje na mamčinýho bráchu ( babiččinýho syna). On alkoholik, gambler, nikdy nepracoval. Babičce je 83 a pracuje na něj, aby on se válel doma. Nájem toho bytu jí celou dobu, co v něm je, platí naši, veškeré opravy, nákupy, pomoc s čímkoliv taky naši a já. A teď jsme ostrouhali. Babička lže jak když tiskne, že si moje mamka nikdy nepřála, aby něco z toho bytu měla. Těžko ověřit u mrtvého..akorát využívá toho, že se mamka nemůže bránit. Bohužel se s babičkou po tom všem nedokážu ani bavit, přijde mi to jako velký podraz. Vím, že je to její věc, komu byt přenechá, ale ona prostě jen využila toho, že tady mamka není a nemůže se bránit :(

pistalinda35
4. zář 2019

Ahoj. U nás se stalo něco podobného. Bratr je úspěšný podnikatel , má hodně majetku. Vedle baráku mamky si vybudoval z každé strany objekt - domy, na podnikání. Před 4 lety mně a mamce řekl, že ji vezme k právníkovi a přepíšou ty budovy, co postavil. Neměla jsem s tím problém. Po nějaké době můj manžel zjistil,že dal bratr mamce podepsat ,že převádí i svůj dům na něj. Pocítila jsem strašný pocit, že nejednal fér a okradl mamku. Ta byla v šoku. Ve chvíli , kdy však na ni zařval, ať si strčí ten dům do prdele , nastal obrat. Ti špatní jsme byli my. Můj manžel, že na to na katastru na netu přišel a já že to bratrovi nepřeji. Tak to ale není. Kdyby řekl, převádím vše, řeknu ok. Mně samotné přepsal příbuzný dům, když mi bylo 18, jenž věčným břemenem mého otce, který toho využil. Po smrti příbuzného se tam nastěhoval a já mu od mých 20 platím inkaso, nedoplatky a vše. S mamkou i bráchou se bavím dál, ale už nevěřím. Celý život jsem byla druhá. Vždy jsem musela ustupovat bráchovi, protože jsem prý byla ta chytřejší.... Zanechalo to ve mě velký smutek a trápení. Možná to mamce jednou dojde. Chtěla bych. Uklizime ji dál a nakupujeme jen my. A jak mi teď řekla její sestra, moje teta, je to přece moje povinnost jako dcery. Život je boj a karma se třeba někdy každému vrátí