Dítě s cizincem, návrat do ČR. Jak jste to řešily?

zizala79
17. čer 2012

Ráda bych se zeptala, jak jste matky vdané nebo jen přistěhované (nevdané, s přítelem) do ciziny řešily situaci, kdy jste se i s dítětem chtěly vrátit do ČR. My nejsme manželé a čím dál tím víc uvažuji o tom, že už ten náš vztah k ničemu nevede a že tu nechci dál žít a že chci dítě vychovávat v ČR.
Je mi z toho smutno, dítě má právo na oba rodiče, otec má právo na dítě, ale matka má taky právo na život, nebo? Díky všem.

blackdoggie
9. zář 2012

@zizala79 Ahoj, předpokládám že otec dítě uznal za své. V tom případě, pokud jste schopný se spolu domluvit, měla by stačit nějaká dohoda sepsaná u notáře nebo advokáta. Pak nemůže říct, že si dítě unesla. Jestli se nedohodnete, je třeba to řešit soudně. Já žiju s dcerou ve Francii, otec nás opustil dva měsíce před porodem. Sice jí uznal a posílá nějaké příspěvky, ale jinak se o malou skoro nezajímá. Teď jí bude 9 měsíců a za celou tu dobu si jí vzal dvakrát a to ještě na můj popud. Jelikož tu nemůžu sehnat dobrou práci a ani tu nemám moc přátel ani rodinu a jsem na všechno prakticky sama, rozhodla jsem se vrátit do ČR. Problém je v tom, že otec se mnou momentálně vůbec nekomunikuje, nezvedá telefon ani neodpovídá na zprávy. Zítra jdu za sociálním pracovníkem, který nás má na starosti a uvidím, jak teda postupovat dál.

ria80
10. zář 2012

Určitě se nemůžeš vrátit do ČR jen tak, to by byl únos. Musíš se buď domluvit s otcem nebo zkusit vysoudit povolení k návratu.

anushka111
14. říj 2012

v mezinárodním právu dětí se trochu vyznám, tak alespoń můžu dát svou trochu k dobru. odcestování a žití s dítětem po odstěhování zpět do čr únos není. je však potřeba, si v čr urychleně zažádat o svěření dítětě do péče. pokud by to tvůj manžel udělal ve své zemi dřív než ty a země ve které bydlíte podléhá mezinárodní úmluvě dětí, je možné, aby ti bylo dítě v čr odebránova posláno zpět za otcem. pokud bydlíš v nějaké islámské zemi, jako největší poblém bych viděla, jestli máš možnost vycestovat ze země s malým i bez souhlasu manžela. pokud by v takové zemi byl pak odjezd prohlášen za únos, je potřebné se do takové země nevracet. ale u nás by si za to rozhodně stíhaná nebyla. ani v zemích západní kultury. jen je potřebné si vše dopředu pořádně promyslet. v americe jsou v některých zemích schopni proces o svěření dítěte do péče udělat za daleko kratší dobu než u nás. podstatné tedy je,aby si svěření do péče měla platné dřív než to, o které by mohl teoreticky zažádat manžel. přeji hodně štěstí a pevných nervů.

janicka1980
23. únor 2013

Taky řeším podobný problém. Mám 2 děti s cizincem a už 2 roky nám to spolu neklape. 2 roky spímě odděleně. Jsme spolu jen kvůli děti. Taky se chci vrátit do ČR. Navíc nechci, aby z mých děti vyrostly Italové a ani je nechci poslat do italské školy. Manželé nejsme. Odejdu od něj, pokud bych měla vážnou známost v ČR. Taky dětem nechci vzít otce. Bohužel on se do ČR nechce přestěhovat. Nevím jak celou situaci řešit... Chci být konečně šťastná a svůj život žít, a ne přežívat...

bubabuba
17. srp 2013

TUNISAN MI ODVEZL MOU DCERKU 5LET A NECHCE JI VRÁTI MÁTE NÁPAD JAK JI DOSTAT ZPĚT?

bubabuba
19. srp 2013

ahoj holky dnes jsem mluvila s našim konzulem na ministerstvu zahraničí.Jedinné na co se nějak dá spolehnout je advokát na mezinárodní právo.Jinak nelegální cestou.