Dovolená s tchánovci - jak se vyvlíknout?

rajecka
18. črc 2014

Vím, že spousta z vás mě bude mít za husu, co řeší pitominy. Bydlíme s tchýní, tchánem a jejich synem v jednom paneláku. měli jsme nadstandardně dobré vztahy, ale znáte to - podáte prst a chtějí celou ruku. Takže tchýně začíná si čím dál tím víc nárokovat vnoučka, na to, na co se dřív ptala, dnes dělá podle svého apod. Ale pořád to není tak hrozné, jako jiné exepmláře. Jak jsem psala, vycházeli jsme skvěle a když jsme plánovali letní dovolenou, napadlo mě, vzít je sebou, že bude legrace. Byli nadšení, ale že nemají peníze. Tak jsme kývli na to, že jim to zaplatíme. Pak ale řekli, že musejí vzít i dvaadvacetiletého syna, aby mu to nebylo líto. Je celkem dost problémový, trpí depresemi, má problémy s alkoholem, takže žádný pohodář. To už mě dost otrávilo, ale pořád jsem ještě věřila, že to bude v pohodě. Pak jsme ale svěřili vnuka poprvé na hlídání přes celý víkend a co se tu dělo, úplně obrátilo můj pohled na ně. Nechci to rozepisovat do detailu, ve zkratce, tchán se opil a asi zranil, nebo nevím jak moc jeho vinou, ale něco se stalo jejich psovi a tchýně v noci jela se psem na pohotovost a vnuka nechala ožralému tchánovi, který ho ani nikdy nehlídal, navíc syn se každé dvě hodiny budí, takže to není o tom, že by spal jak zabitý celou noc a o ničem nevěděl. Když jsme se vrátili, tchýně nám to líčila, jaká je hrozná hrdinka, jak to měla těžké. Mně popadnul hrozný vztek, jak jsou nezodpovědní, jeden jak druhý. Tchán, že si nemůže odpustit jeden večer chlast a tchýně, že místo aby zavolala tu psí záchranku, nebo někoho z rodiny, tak opustí synka, kterého jsem svěřila, jen jí. Manžel nechápe, co řeším, že se nic nestalo. Ale pro mě je to hrozné zklamání a nemůžu se toho naštvání zbavit. A zhruba za měsíc máme odjet na tu dovolenou. Dá se to ještě v pohodě zrušit bez storno poplatku, ale já kvůli klidu v rodině zase nechci říct, ruším to, protože už s vámi nikam jet nechci. Nevím, možná mě to do té doby přejde, ale dáme za tu dovolenou spoustu peněz a nerada bych tam byla z nich akorát otrávená........ Jde mi o to, jak přesvědčit manžela. Jim už se vždycky dá něco nakukat, třeba že nebudeme mít peníze, nebo něco. Ale jak ho přemluvit, aniž bych ho ranila.

kathy.skal
18. črc 2014

tak to mě mrzí..to je blbé. Mě by tedy k nepříčetnosti naštvalo to, že babička nechá dítě s "ožralým" dědečkem, to by byl pro mě teda fakt vrchol. A dost dobře nechápu, jak to tvému muži může být fuk. Ale asi bych se snažila s ním jednat na rovinu - říct mu, jak to cítíš, jak se tě to dotklo a důvody, proč s nimi nechceš vaši dovolenou trávit

blahova_andrea
18. črc 2014

@rajecka no tak já si tedy rozhodně nemyslím, že jsi histerka a řešíš pitomosti. já bych byla namíchnutá od a do z taky kvůli těm stejným věcem 😅 jak na manžela ti neporadím. to je těžké a sama musíš nejlíp vědět jak na něj a zda to vůbec jde nějak po dobrém a rozumně 😅 co se týká dovolené, já bych tedy nikdy neplatila tchánovcům ani vlastním rodičům celou dovolenou. jednak na to nemáme a jednak mi to ani nepřijde v pořádku. a myslím, že by to u nás ani jedni rodiče nepřijali. jako nějaký příspěvek, podělit se, to ano...ale platit vše celé?! je fakt, že když jsi je sama pozvala, nabídla zaplacení atd...tak už je teď těžké z toho couvat. a jejich povedený synáček,...to už je jako fakt moc. tomu to jako platíte taky, aby mu to nebylo líto?! mrzí mě, že ti nedokážu poradit. já spíš nestačím zírat, jaký bič sis na sebe upletla. problémy s rodiči nebo tchánovci řešíme snad skoro všichni 😅 myslím si ale, že začít bys tedy rozhodně měla u manžela 😉

rajecka
autor
18. črc 2014

@kathy.skal On se rodičů vždycky zastává, asi jako každý těch svých. A jelikož se v důsledku nic nestalo, nevidí v tom žádný problém.

madre1
18. črc 2014

Zrušila bych celou dovolenu a vymluvila se na nemoc dítěte.Takové neštovice nejsou marné-prostě bych řekla,že jste přišli s nakaženým do styku a máte strach,aby se pak synovi neprojevily na dovolené. 😉

kathy.skal
18. črc 2014

@rajecka a příště jim malého zase s klidem svěří? a ty jsi tchánovcům řekla, jak ti to vadí, jak se chovali při hlídání? Omluvili se aspoň?
Vím, že to není podstatné, ale můžu se zeptat, kam s nimi jedete?

rajecka
autor
18. črc 2014

@blahova_andrea Tak ono to bylo i jako poděkování, protože tchýně mi hodně pomáhala, když jsem dodělávala školu a taky manželovi v mládí finančně pomohli, když měl dluhy, takže nadšená jsem z toho nebyl, ale nechtěla jsem se dohadovat kvůli penězům. Naši by od nás taky ale něco takového nepřijali. Za syna by to zaplatili, to jsem si teda vydupala, ale jeho přítomnost je k nezaplacení 🙂 U manžela to bude těžké, protože i kdyby sebevíc chtěl, bude mu blbé říct to rodičům a on je ten typ, co tak nerad cokoli řeší.

rajecka
autor
18. črc 2014

@kathy.skal Tak oni taky nevnímají, že se něco stalo. A já jsem zase ten neasertivní typ, ve kterém to bublá, ale do očí nedokážu říct nic špatného, obzvlášť staršímu člověku. Já jsem hlavně byla vděčná, že se o něj postarali a bylo mi blbé, dělat zle. To, co se vlastně stalo mi začalo docházet až později a doufala jsem, že na to zavede řeč a já jí řeknu, že mě zklamali, ale oni to taky neberou, jako žádnou trágu, protože mají pořád něco, ale věřila jsem, že když bude mít na starost milovaného vnuka, že bude klid.

uztotakbude
18. črc 2014

Nevím, tchán byl opilý? Jak moc? Je opilý ten, kdo si dá dvě piva? To je hodně hodně hodně subjektivní. On mohl mít popito a přesto mohl být naprosto v pohodě schopen se postarat o vnuka. Přece ho má rád a vědomě by ho neohrozil, ne? A že je la tchýně se psem na pohotovost? Pokud byl pes vážně zraněný, trpěl bolestí a třeba ho to i ohrožovalo na životě, tak se nedivím. Také bych dala přednost tomu členu rodiny, který je na tom zle před tím, který spokojeně chrní a nic mu není. Jinak nevím proč bych tchánovcům měla platit dovolenou. To bych prostě nikdy neudělala (ani nemusí, tchána bohužel nemám a tchýni nemám bohudík). Snad mají staří pomáhat mladým tím, že jim občas koupí nějaké ty dupačky, děcku kokino, pohlídají apod. Ne, že mladí co živí sebe, děti a dost možná i hypotéku ještě budou platit rodičům dovolené. A na jejich povedeného synáčka depkaře alkoholika bych nikdy nepřistoupila. Jedeme na dovolenou s vámi, s ním ne. Berte nebo nechte být.

blahova_andrea
18. črc 2014

@rajecka no my teda máme oba výhrady i ke vlastním rodičům a rádi si na ně postěžujeme a zjistíme, že jsme za jedno 😉

blahova_andrea
18. črc 2014

@rajecka to chápu. můj taky nerad řeší, takže s obojema rodičema jsem obvykle víc na kordy já 😀

rajecka
autor
18. črc 2014

@blahova_andrea Já si na vlastní taky umím postěžovat, jsem k nim celkem dost kritická. Ale manžel vše přehlíží, protože v jejich rodině to tak funguje, všechno je skvělé, všichni se milují a ničem špatném se nemluví.

rajecka
autor
18. črc 2014

@uztotakbude Určitě nebyl opilý na mol, to zas ne. Ale úplně fit být nemohl, protože jinak by mohl se psem jet na veterinu on - tchýně sehnala odvoz, protože neřídí. Takže dle mého vidění ho tchýně nechtěla pustit opilého se psem na veterinu, ale samotného s ročním vnukem ho nechala a to je to co mě na té věci štve nejvíc. Navíc tchán když usne u televize, tak ho nevzbudí nic a to ani nemusí nic pít.

kathy.skal
18. črc 2014

@rajecka tak ale zas jestli jde o tohle, tak se psem na veterinu už by neměl jezdit po jednom pivu ...

blahova_andrea
18. črc 2014

@rajecka chápu. můj přítel je taky z jiného typu rodiny. sice asi ne až tak jako tvůj manžel, ale i tak. o spoustě věcí se opravdu nemluví nebo velmi opatrně, spousta se toho neřeší a já vidím svět prostě jinak. přítel mě někdy chápe, ale sám s tím nic neudělá. musím si vše ošéfovat sama. takže pokud chci, aby něco tchánovci dělali nebo naopak nedělali, tak si to musím s nimi vyřídit obvykle sama. oni chlapi všeobecně neřeší tolik věcí jako my. je spousta věcí prostě ani nenapadne. a vůbec nemusí jít o to, že by bránili vlastní rodiče 😉

rajecka
autor
18. črc 2014

@kathy.skal Když nebude řídit, proč by nemohl se psem jít na veterinu? Je to yorkšír.

rajecka
autor
18. črc 2014

@blahova_andrea Tak tchýně má tři syny a všechny si je omotala kolem prstu. Otec moc nefungoval, takže podíl na jejich výchově měla jen ona. A je tak laskavá, milá a ochotná, že si prostě získá každého 🙂 Ona je hodná, to nemůžu říct, že by to byla nějaká potvora, ale celá rodina je tak problémová, mají úplně jiný životní styl. Ani jeden nepracuje - živí je tchýně otec a je to znát, jak jsou rozlítání, bez nějakého ukotvení a řádu, má se někam jet a tchán se nalije. Manžel koupí s tím problémových bráchou společně pobyt v Krumlově a den před odjezdem začne se vztekat, že se teda o psi nepostará, že si to rozmyslel, apod..... Za spoustu věcí ona nemůže, ale prostě si je neumí srovnat. Naši jsou taky sví, až moc pedantští, ale takového situace nikdy neřeší.

blahova_andrea
18. črc 2014

@rajecka no ale ty jsi o řízení psala. že tchýně neřídí, tak sháněla odvoz. takže jsme to pochopili tak, že na veterinu bylo potřeba psa zavést. ne teda asi kvůli váze, když je to nohavice 😀 ale třeba kvůli vzdálenosti, nevím.

gepe
18. črc 2014

@rajecka manzel nesedne za volant, byt si jen lokne jednou vina, ci neceho jinyho...

blahova_andrea
18. črc 2014

@rajecka no jako s třemi dnes už dospělými syny nic nenaděláš ani ty ani rodiče. na to už je bohužel pozdě. čas vrátit nelze ☹ jinak, že víc vychovávají matky než otcové je bohužel běžná realita a je to i logické.

rajecka
autor
18. črc 2014

@gepe Ale on nemusel řídit, tchýně sehnala odvoz kamaráda, takže mohl s ním jet on, tchýně neřídí.

rajecka
autor
18. črc 2014

@blahova_andrea Bylo tam potřeba psa zavést, ale řidič byl, šlo jen o to, aby šel někdo se psem jako doprovod, tak to dle mého soudu mohl být tchán, když údajně nebyl opilý, jen si dal skleničku.

luciebx
18. črc 2014

no nevim... pokud mel par piv a jak zname chlapa stejne by na te veterine jen cumel a pak by se ho tchyne ptala co rikal dr a tchan by rekl hmm nic.. vse je dobry.. vsichni vime jaci chlapi jsou... takze si to tchyne radsi chtela vyridit sama... urcite pochybuju ze kdyby se tchan doma valel pod stolem ze odjede... asi by zkusila zavolat o pomoct na tu linku pro zvirata.. ja si myslim ze to dost dramatizujes... tchyne nebude nikdy dokonala pro zadnou snachu... co se deje v rodinach a ve vztazich kolikrat nestiham cumet... ale nebudu resit tchyni atd.. moje tchyne je super.. nemuzu si stezovat...

blahova_andrea
18. črc 2014

@rajecka tak v tom případě ano...ale to ty nevíš, jak to bylo. jak moc teda opilý byl nebo nebyl, jestli si jen dal jedno pivko a pravdu ti asi neřeknou. ale taky by mě to štvalo z principu. pro mě je teda dítě rozhodně víc jak pes a pokud někomu svěřím své dítě, očekávám od něj stejné priority. nejdřív péče o mé dítě, poté o psa 😅 taky záleží jak dlouhou dobu na té veterině tchýně byla. můj táta třeba večer pohlídá, když jdeme do divadla a jde i máma, ale stylem...vykoupej ho, nachystej jídlo, pití, mlíko, přebal než půjdeš a až se vrátíš a já si s ním pohraju, uložím a zůstanu tu, kdyby se vzbudil. od mámy je hlídání jiné, prostě je to ženská, takže dostane jen instrukce a se vším si poradí sama 😀 ale jak je syn větší, tak už i děda funguje líp. jedí spolu, venčí spolu psa, děda ho nikdy nepřebalil, ale čůrat ke stromku s ním chodí bez problémů 😀

kathy.skal
18. črc 2014

tak jak to čtu, měla by sis s tchánovci promluvit, protože sama jen tápeš, jak to vlastně bylo...

jinak ad. rodiče, taky nesmím před manželem kváknout křivé slovo, jinak je oheň na střeše .. Tak o nich radši nemluvím a myslím si své 😀 Ale oni naštěstí nemají auto a k nám vlaky nejezdí a tchýni se dělá v buse zle ... 😀

lu777
18. črc 2014

@rajecka naprosto Tě chápu... já už bych asi vycouvala v momentě kdy by se řeklo, že jede ten problémový syn... na dovolenou čekám celý rok, stojí to dost peněz a logicky si to chci užít

jak je velký syn? pochopila jsem, že je ještě malý, takže se ho na nic zeptat nemůžeš... jako tohle je výhoda u větších dětí, já se dozvím když hlídá muž nebo babička sem tam i to co nechci 😅

jak to bylo se nedozvíš, ale já bych jim dítě delší dobu nesvěřila pokud se tohle stalo, je to o tom, že prostě zodpovědní za něj jsou rodiče a hlavně ta máma ho piplá... takže pokud si nejsem stoprocentně jistá, že ho děti někdo pohlídá pořádně a je zodpovědný, tak je nesvěřuju... a už se i stalo, že na mě tlačil manžel a neustoupila jsem, prostě je to o pocitu, když se mi někdo nezdá a nebyla bych v klidu, tak hlídat nedám... a naopak, nemám zábranu dát pohlídat "cizímu" protože se mi mockrát stalo, že pohlídal líp jak někdo z rodiny 😉

lu777
18. črc 2014

@rajecka jinak pokud manžel nerad něco řeší a Ty taky ne, tak asi se to řešit nedá 😅

a je to holt tak, že buď člověk má tu rodinu blízko a má to včetně takovýchhle záležitosti... a nebo je má daleko, pomoc žádná, děti skoro nevidí ale zase tohle neřeší...
my máme tu druhou variantu, jsou dny kdy na to nadávám a dny kdy si to chválím.... všechno má něco...

každopádně dočítám a vidím že za syna by dovolenou zaplatili, tak aspoň tak.... no nevím, záleží taky na jak dlouho jedete a kam....
asi je potřeba si v klidu sednout, rozmyslet si co chci (nejet s nimi na dovolenou, jet bez jejich syna, nebydlet s nimi nebo jim nedávat teď dítě na hlídání přes noc apod.) a pak to s nimi v klidu vykomunikovat.... jinak budeš vypadat jako hysterka, i kdyby jsi byla v právu 😉

blahova_andrea
18. črc 2014

souhlasím s @lu777

lucieandrlova
18. črc 2014

@rajecka udělala bych to jako @madre 1 buď bych se vymluvila na možnou nemoc syna (teď neštovice všude řádí) nebo bych se vymluvila na sebe. Třeba že jsem byla u doktora a ten nedoporučuje, abych teď odjela, tak to musíme zrušit. A za nějakou dobu bych už objednala dovolenou jen pro vás tři a řekla bych, že to byly poslední tři místa, že až příště...

uztotakbude
18. črc 2014

@rajecka Tak ono aby nemohl jet se psem k veterináři stačí jedno pivo, nebo jedna čtvrtka. A to není člověk, který je opilí do němoty. Jen si prostě dal třeba čtvrtku, nebo jednoho lahváče. Přece nepřijde o řidičák.

uztotakbude
18. črc 2014

@rajecka Jako já nevím, jestli řídila kamarádka tchýně, tak je logické, že jela tchýně. Navíc třeba má vztah k psovi jen ona, manžel ho třeba jen tiše trpí. I to se stává. Opravdu mám pocit, že to strašně hrotíš.