Dvě příjmení - jsou s tím komplikace?

kebule123
29. srp 2017

Ahoj,

chci se zeptat jestli tu některá z Vás má dvě příjmení a jestli s tím má nějaké komplikace? Díky

kaja2016
31. srp 2017

@luj89 Ale tak to jo, ale u dr. se staci predstavit jednim, mam taky dve. Ja se treba predstavovala u detskyho lekare prijmenim dcery, aby v tom nebyl bordel. Proste jedna vec, co mas v obcance a druha vec je co pouzivas kde, dle toho jak se ti to hodi, kazdej to pochopi....

editah222
31. srp 2017

Mám 2 příjmení už 9 let 🙂 Manželovo je první a dala jsem ho v mužské formě (což zákon povoluje, protože rodné mám s -ová).
Můj dovod byl, že máme rodinnou firmu a já jsem víc jak 18let její součástí a když se představím rodným tak všichni odběretelé i dodavatelé ví s kým mluví. Navím mám své příjmení ráda.
Problém mám jen někdy s formuláři, prostě se mi tam celé jméno nevejde :D
S mužem a dětma máme společné příjmení po manželovi, jen dcera ho musí mít s -ová.
Co se oslovení týče : - ve škole a školce se představuji společným příjmením a pro zjednodušení ho říkám ve formě s -ová. Zvykla jsem si. Učitelky vědí, že to není "moje" jméno, ale je to tak pro něj snažší a já si zvykla.
Běžně mi lidi říkají jen rodným na to slyším normálně.
A pak je malá skupinka lidí (můj gynekolog a naše daňová poradkyně) mi říkají jen vyvdaným bez -ová. Takže např. co potřebujete paní Novák.
Ani to mi nevadí.
Celým jménem mi v ČR neříká níkdo!! Ale v zahraničí jim to přijde normální a jsem Ms Novák Vohnoutková.

luj89
31. srp 2017

@kaja2016 predstavit se muzes samozrejme jakkoliv, ale registrovat k Dr. se musis pod obema. Malokdo se predstavuje obema prijmenimi 🙂.

luj89
31. srp 2017

@editah222 jo , presne, v ČR mi taky nikdo nerekne/nenapise obe prijmeni, ale lidi ze zahranici dost casto 🙂. Ne ze bych si stezovala, je to jen takovej poznatek 🙂.

kaja2016
31. srp 2017

@luj89 presne tak, asi jsem spatne pochopila, co jsi psala.

kaja2016
31. srp 2017

@luj89 Mam stejnou zkusenost. No on je tady v cechach i takovy "nesvar" prechylovat do zenskeho rodu prijmeni🙂 Ono se to casem srovna, svet nezacina a nekonci v cechach a vlastenectvi se bude projevovat na uzitecnejsich mistech🙂

makky1310
31. srp 2017

@kaja2016 to je pravda. Pak se doctete nebo slysite o Angeline Jolieove, Kylie Minogueove, atd... To mne rve usi. By asi holky koukali co tu s jejich jmeny provedli😀

kebule123
autor
31. srp 2017

@makky1310 :D :D

lotosek
31. srp 2017

Máme s manželem společné příjmení - to moje! 😉 Kdybyste věděli, jak to u nás v práci chlapi řešili, že jako próóóč?

makky1310
31. srp 2017

Jo pardon *koukaly😉

kebule123
autor
31. srp 2017

@lotosek tyjo jak jste toho dosáhla - přemluvit manžela?

lotosek
31. srp 2017

@kebule123 Manžel mne o to požádal, já jsem váhala, ale nakonec svolila. Složitější rodinné vztahy na jeho straně.

kaja2016
31. srp 2017

@makky1310 Je to zvlastni, udajne je to podle ceskeho pravopisu a jmena cizinek se prechylovat maji. Je to teda zvlastni pravidlo pravopisu, menit neci prijmeni, asi jako v zahranici by nas pripravovali o -ova🙂

drakenn
31. srp 2017

Mam taky dve.. Kvuli syna z predchoziho vztahu, ktery se jmenoval po me.. Hodne mi to ulehcilo jednani napr. pri vyrizovani veci na uradech ohledne deti, ve skolce, u lekaru. Kazdy holt vedel, ze ke me synove s rozdilnymi prijmenimi patri..

viktorieraketka
Autor odpověď smazal
Zobraz