Extrémní tchánovci, co dělat?

sklepsklep
17. únor 2014

Maminky, žádám Vás o názor na moji situaci. Jsem 4 roky šťastně vdaná, mám dvě děti (2 a 0🙂 let).
O rodičích svého manžela jsem slýchávala historky od mé maminky, která je znala osobně, ale vždy jsem si myslela,že to není tak hrozné.
Na zásnubní návštěvě u nich doma jsem nemohla popadnout dech (manžel už bydlel rok dva jinde). Smrad jak v opičárně, kuřárně (nekouří se tam), gauč se podemnou propadl asi o padesát čísel, nikdy nevymalovaný byt, všude igelitky s věcma, stohy oblečení na hroudách až ke stropu (nedělám si srandu). Talířek, na kterém jsem něco dostala vypadal,že přede mnou z něho tři lidi jedli, na skleničce při slavnostním přípitku jsem našla tolik jídla,že bych už nemusela k vínu nic zakusovat.... Zvedal se mi žaludek (a to vydržím hodně a nebyla jsem těhotná). Tchýně se nazývala přírodní ženou s vlasy po zadek asi se 40 cm odrostou barvou a zuby plnými jídla,co ten den asi jedla. Tchán dva zuby, notorický alkoholik (ne doma, v místní hospodě každý den s kamarády). Jejich dnes už 40letá dcera, psychopatka, 160 kilo, vlasy po zadek, obličej boláky, dva vypadené zuby, při jídle si mazala chlebíčky kolem pusy, její chování odpovídá asi desetiletému dítěti (tchýně tvrdí,že je normální) je na invalidním důchodu. Páchonoucí, že se kufr zvedne asi i figuríně. .... Nepečující se o sebe (v absolutním slova smyslu). Oblečení s dírama a po pěti minutách stolování celý po.... Tchýně velice jednoduchá, láskyplná žena, která nerozumí větě , která má více jak dvě souvětí. Když jsem dělala zkoušky na VŠ, tak jsem jí požádala o klid na učení (zrovna se u nás zastavila) a stála u mě tři hodiny a klábosila blbosti. Bavit se s ní mi přijde, jak s 90tiletou paní, které se ochotně v projevu přizpůsobíte. Její vyprávění, jak její maminka pila vlastní moč,aby se uzdravila nebo jiné historky mě doslova doráželi. Obvzláť,když já o voze a ona o voze, jak malé dítko, které chce něco k rozhovoru říct za každou cenu. Na návštěvě sedí klidně až do setmění, pak zívne a navrhne si sama přespání, aby nemusela jet autobusem půl hodiny domů, když vás má tak ráda a myslí si,že by vás její přitomnost moc potěšila. Jinak pochází z deseti dětí. Jinak ona je VŠ I její manžel je VŠ, její manžel je jinak fajn a teda jediný normální psychicky. Akorát věčně nažranej.

No a teď k věci, před rokem,kdy jsem už prostě nesnesla toto vše mít před očima a vystavovat před mým dítětem jsem ukončila styk s nimi (já a dítě, dnes děti). Připadala jsem si jako ta nejhorší snacha,ale udělala jsem to pro děti, mám strach,že by na něho mohli přenést nějakou nemoc, o hygieně trochu pochybuji, pokud tam nějaká je.A pokud je,tak to spláchně špinavá domácnost se stoletým kobercem prochcaným od psa. Pokusy typu, že pomůžeme to změnit, že to musí změnit, až budou vnoučata šly z jejich strany jedním uchem do vnitř, druhým ven.. dokonce řekli,že si vymýšlíme. Pokud jsem chtěla domluvit její dceři,tak dostala záchvat vzteku, sbalila se utekla někam pryč. Tchán se nechal slyšet, že je tak spokojený a nepřeje si doma něco měnit, tchýně, která by měla sice spoustu energie na pomáhání nám doma se vším byla najednou dle svých slov nemohoucí a bezmocná vůči manželovi. U nich doma i prolehnuté postele zůstaly, že je jich škoda...

..no a tedy jsem od nich měla pokoj, manžel to pár rozhovorech akceptoval. Ale dnes když mám práce s dětmi po hlavu, a manžel je často od rána do večera v práci, by mi moc pomohlo, kdyby tchýně nebo tchán na dvě hodiny zmizely s kočárem se starším. Moji rodiče ještě pracují a je to cítit, že pomoc není taková jako kdyby byly v důchodě. Manžel několikrát rejpnul, že bych nemusela mít tolik práce, kdybych na některé věci přistoupila. Jenže já mám strach,aby na děti ( i když by si je jen vzali tady do kočáru) neměli nějaký špatný vliv, navíc by se člověk za ně styděl, mají oblečení jak bezdomovci a jediné pěkné věci mají od nás, jinak jste ve stejných věcech viděli bezdomovce u poplelnic (např. tchýně má maskáčovou mikinu,kterou nosí už 30 let a taky tak vypadá,ale má k ní "vztah").

No a mě teď hlodá, jestli kontakt umožnit a sobě odhlečit, manželovi asi taky,aby nemusel poslouchat nářky, jak nevidí vnoučata, jenže je tu strana druhá, celý ten rok, jsem byla moc spokojená,že jsem o nich neslyšela, že se mého dítěte nedotýkali... nevím, co všechno se dá z takové domácnosti chytnout, myšleno, co se na nich bude držet, když budou v oblečení, které mají doma.... Co vím jistě, tak jejich dceru nechci k dětem za žádných okolností, ta není normální a vypadá jak z hororu, sice by byla mentálně podobně dětem, ale příšeru, kterou jsem přistihla, jak se nechala.... naším psem a zpívala si u toho písničku ( jen pro pořádek, byla oblečení a psovi její partie asi smrděly natolik, že ho to přilákalo). Jinak ona je teda dosti vyčůraná, několikát matku okradla o peníze a podlatila své partnery, aby s ní zůstali a oni vyřešili svoji tíživou "finanční situaci". Také mám strach, jestli by tchýně zvládla vůbec byť jen malou starost o dítě, i když nemohla najít klíče, tak běhala tam a zpátky se zdvyženýma rukama a naříkala, místo,aby se podívala, kam je položila....

Tak nevím, jestli to nechat, jak bylo nebo to změnit, výčitky sice mám,ale děti jsem chtěla chránit...
Jinak můj manžel je jiný, má rád pořádek a čisto, sice se občas dohadujeme, jestli něco vyhodit nebo ne,ale já zase ráda reorganizuji. Jen sním o normální tchýni ☹

boban
17. únor 2014

@sklepsklep Dle toho co popisujete, tak se zvedá kufr i mě 😅 😀 😀 já bych kontakt s dětmi nepovolila 😉

apacheee
AMBASADORKA
17. únor 2014

No, skoro bych řekla, že tady jde o bezpečnost dětí a tam musí jít ohledy stranou. Ze špíny se dětem asi nic nestane, ale bála bych se jim dítě svěřit, zda je vůbec zvládnou ohlídat, atd. Jinak já bych tam po popisu tvé první návštěvy nepáchla už nikdy více a asi bych z té návštěvy i odešla. Tohle bych nezvládla:(

monunkaaa
17. únor 2014

Ty jo, tak to je mazec.. ☹ Já osobně děti ještě nemám.. Ale názor na to mám stejný, jako ty.. Tohohle bych děti chtěla ušetřit a hlavně bych se opravdu bála, aby něco nechytli..

maruja
17. únor 2014

@sklepsklep to bych radši zemřela vyčerpáním,než děti dát takové tchýni 😨 omlouvám se, ale tohle bych nedala
hrozně bych se bála co bude s dětma dělat, jen dát napít ze skleničky by bylo strašný 😢

sklepsklep
autor
17. únor 2014

@apacheee no já pak absolvovoala ještě asi 3 návštěvy, se zatnutými zuby, dýchajíc pusou...., hrozně jsem se snažila, ted toho lituju, když jsem otěhotněla,tak jsem k nim nemohla, měla jsem nevolnosti a reálně bych se tam pozvracela

sklepsklep
autor
17. únor 2014

@maruja no tady by se jednalo,že by je vozila u nás v kočáře, ale já z toho prostě vidím,že pak z toho bude víc, navíc ona je taková ludra,že by klidně za rohem vyzvedla svoji dceru a vzala jí sebou i přes můj zákaz, aby se s dětmi taky potěšila

laurital
17. únor 2014

Ať si tchýně třeba rozdělává oheň v obýváku a močí do vany, je to její byt a její život, ale dítě bych jí nesvěřila.

hadroslava
17. únor 2014

Tak udělej kompromis, když budou chtít vidět vnoučata, můžete jít všichni společně ven. Hlídat bych radši dala do nějaké soukr.školky, pokud vyděláváte oba, neměl by to snad být takový problém. Protože vyhýbat se jim a pak najednou kvůli hlídání škrábat prstíčkem, je tak trochu povrchní. Vycházkama venku a školičkou bys bachla dvě mouchy jednou ranou, zároveň bys udržovala kontakty, ale nebyla bys na nich závislá.

marca22
17. únor 2014

Taky bych kontakt nepovolila! Rozhodně ne pro vlastní pohodlí,to bych se radši z kůže sedřela!

nixee
17. únor 2014

to je tedy opravdu sila.☹ Souhlasim s ostatnima holkama a kontakt bych neobnovovala. Pokud potrebujes pomoci na par hodin v tydnu,nebo si jen na chvilku odpocinout a zajit s kamaradkama ven,nebo jen deticky zabavit venku existuje spousta mladych slecen,ktere maji silny vztah k detem,chodi ciste oblekane a radi by se detem venovali nebo ti pomohly bud za nejakou malou penizku nebo jen tak. Existuji agentury, ktere tyto hlidacky poskytuji,ale nevim,jak je ti cenove. Ja osobne jeste deti nemam a kvuli VS pristich pet let neplanuji,ale po maturite se do nejake takove agentury prihlasim. Uz ted hlidam,ale vetsinou z blizke nebo daleke znamosti a vidim,jak moc to maminkam prospiva🙂

sklepsklep
autor
17. únor 2014

@hadroslava nevyděláváme oba, navíc já mám ted novorozence, na mateřskou jsem šla po škole. Moc jsem o tom přemýšlela, vím,že to manžela mrzí, při tom on vnímá jací jsou a také si nepřeje,aby se u nich děti doma pohybovaly, ale zase nevidí důvod, proč pod dohledem kontakt třeba neuskutečnit a proč si pak nenechat třeba pomoc, když vezme kluka na dvě hodiny do kočáru. Prostě má je rád,protože jsou to jeho rodiče a ty si člověk nevybírá☹

sklepsklep
autor
17. únor 2014

dlouho jsem měla výčitky z toho,že jsem připravila prarodiče o vnoučata a vnoučata o prarodiče,ale snažím se opakovat, že ten kdo se o ně připravil jsou oni

elvira
17. únor 2014

No - podle popisu mi tchýně připadá jako psychicky nemocná paní - pokud je stav skutečně takový, jako popisuješ, tak se jedná o nějakou nemoc - pokud byla schopná vystudovat vysokou školu, tak nejspíš s inteligencí na tom nebude úplně bídně...
Ale jestli s tím chce něco udělat, něco změnit - to je pouze na ní - pokud nebude chtít, tak s ní nehneš.
Jinak - pokud o tchýni nechci ani slyšet, ukončila jsem styk, tak si musím taky nést následky...tzn. že mi tchýně nebude "dobrá" ani na vození kočáru... Prostě si to, bohužel, musíš sníst až do konce - to nemyslím jako rýpání - mám to naprosto stejně, jen ty důvody, proč se s tchány nestýkám jsou jiné...
Není jiná možnost, jak si odpočinout? Nějaká ochotná sousedka, kamarádka? Nebo placené hlídání?

hadroslava
17. únor 2014

@sklepsklep aha, tak to promiň, špatně jsem to ohledně práce pochopila. Každopádně i tak můžete na společnou procházku, minimálně uvidíš, jak se tchýně chová venku k dětem. Postupně jí můžeš "zaučit", jednou podá dudlíka, dá napít.. Ono těžko můžeš nařizovat člověku, jak má o sebe pečovat. Ale zase musí splňovat podmínky (pokud je vyžaduješ), např umyté ruce, pokud chce manipulovat s tvým dítětem. Zkuste začít postupně, třeba budeš v něčem příjemně překvapená nebo tě to naopak utvrdí v tom, že tudy ne.

sklepsklep
autor
17. únor 2014

@elvira no samozrejme to bylo i o té pomoci, ale hlodat mě to začalo,když manžel několikrát zmínil,že náročné si to dělám sama,protože si například nenechám pomoc od tchýně, která by mi uklidila nebo pohlidala děti a jak on musí poslouchat ty řeči a otázky neustálé, když se u nich mihne...a že on sám z toho není nadšený,že jeho rodiče vnoučata neuvidí... ale já jsem jasně řekla,ještě před otěhotněním i při, co mají změnit a akorát se tom vysmály, že to je všechno lež,že doma mají krásně uklizeno a vonavo, tchýně tvrdila dokonce,že třikrát denně vysává a čistí koberce

sklepsklep
autor
17. únor 2014

@hadroslava no ono by bylo trochu ujetý ji nahnat do naší sprchy at se umyje celá a pak jí dát naše oblečení, a jak ji znam, tak by řekla,že ji to urazi

sklepsklep
autor
17. únor 2014

@elvira viděla si někdy pořad Aj moudrý chybuje? ona studovala dálkově na slovensku, mám pocit,že tehdy mohla být učitelka asi každá tam.... co já vím od jejich známých, tak u nás si na ni k vůli hygieně dokonce zaměstnavatel došlápl k vůli stížnostem

anetka1701
17. únor 2014

to co píšeš se mi zdá až těžko uvěřitelné... Ale... lidi jsou různí. Pokud jde o mně, pokud je to co píšeš pravda, rozhodně bych NIKDY děti takovým lidem nepůjčila. Nejde ani tak o hygienu, jako o jejich psychiku... Tito lidé nemůžou být zcela psychicky v pořádku a nikdy nevíš, co se jim může v mozku spojit... Proto bych od nich dala ruce pryč... Chápu jak ti je - mám také dvě děti, dva a půl roku od sebe a začátky byli krušné... Ale časem bude líp - a za nervy co by jsi měla, kdybys jim půjčila kočárek s dítětem to nestojí...

p.s. co manžel? ten je úplně normální?

elvira
17. únor 2014

@sklepsklep - a manžel dokáže u rodičů normálně sedět a bavit se s níma? 😕 Musí vidět, jak to tam vypadá, ne?
On to má těžké - z jedné strany unavená manželka, která má toho se dvěma dětma dost, na straně druhé slyší matku, jak upláká, že nevidí vnoučata...
Řekla bych, že na pouhém vození kočáru nemůže být nic závadného, ale nakonec by to babi tlačila na to, abys jí dala děti k nim domů - je na tobě, jestli bys to vydýchala...
Po svých zkušenostech bych po tchýni nic nechtěla - ona ta pomoc je potom několikrát zaplacená.... 😒

sklepsklep
autor
17. únor 2014

@anetka1701 ano manžel je jedinej z nich uplně normální, tehdy se ho hodně ujali, kamarádi jeho otce, kteří ho směrovali tím správným směrem...

sklepsklep
autor
17. únor 2014

@elvira dokáže,taky mu to tam nevoní a děti by tam nepustil,ale on zas by to vyřešil tím,že by je pozval k nám,což zase vadí mě... např. po jeho sestře jsem musela čistit gauč před třemi lety, protože tak smrděl, že se to nedalo... ona chodí i v léte ve třech svetrech

bambulal1
17. únor 2014

Páni to je sila,nikdy im nedaj své deti ani na minutu.Skús ale popremýšlet o náhradných prarodičech.Je spousta starých ludí,ktorý nemaj nikoho a radi by si chvíle spestrili s malými detmi.Samozrejme musíš mat k nim důvěru ne jen tak dat své deti cizím.

sklepsklep
autor
17. únor 2014

@bambulal1 ted mě to taky napadlo, pár kamarádů je svobodnými mládenci a jejich matky by se s dětmi možná rády jednou týdně potěšily

caboonek
17. únor 2014

@sklepsklep já jsem si myslela, že horší tchýni už jsem mít nemohla, ale ty to máš složitější. Být na tvém místě určitě bych jim děti nedávala. Vím, že je to těžké. Já se hádám s manželem jen kvůli kontaktu s tchýní. Ona manžela psychicky vydírá a mě terorizuje...A hrozně jí to baví.

hojda
17. únor 2014

Tak já si tedy po přečtení popisu situace nedovedu přestavit, že bych si odlehčila tím, že mi oni pohlídají děti. To bych měla nervy v háji. Tohle mi nepřijde jako dobrý nápad 😔. Mě taky děti nikdo nepohlídá, protože prarodiče jsou prostě daleko a protože jsem se sem přistěhovala, tak jsem tu ani nikoho neznala komu bych děti svěřila a taky to dávám. Je to sice náročné, ale dá se to.

ipkh
17. únor 2014

@sklepsklep Ahoj,
já takový extrém nemám, ale taky žádný slast, tchýně umí velmi dobře radit... a tchán? Na jednu stranu pomůže, pohlídá, ale na druhou stranu je strašně nezodpovědný. Řekne, že přijdou za hodinu a já po 2 hodinách trnu hrůzou kdy dojdou... Teď už je ten mladší skoro 8 letý, tak si říkám, že když tak dojde domů sám, ale když měl asi dva roky, tak mi ho odvezl spícího v kočáru na chodbě v dvoubytovém domku, protože mu ho prý nepůjčujeme...

Být tebou ,tak bych si raději našla nějakou jinou maminku, která by si přibrala ještě jedno dítko na hlídání.

superkousky
18. únor 2014

@sklepsklep
Rok tchánovcům holku neukážeš a teď když potřebuješ hlídání,protože jsi "unavená",tak bys jim děti cpala ?
Nikdy by mě nenapadlo,"házet" někomu na krk své děti,abych si odlehčila 😕 .
Taky jsem měla děti po 2letech a zvládnout se to dá i bez babiček.
Jsem si je udělala,tak se hald musela starat - únava / neúnava.
Pokud tchánovci dítka pohlídají (popravdě já bych ti nehlídala),měla by jsi se podřídit a ne – tam nesmíš,s tím nesmíš,to nesmíš atd.
Jsou maminky co mají i 4děti a zvládají to bez pomoci 😉 .

rory_g
18. únor 2014

@sklepsklep ahoj, já bych nenechala tchánovce ani vozit. Nikdy nevíš, co je napadne, kam pojedou atd...udělala jsi dobře, že jsi utla kontakt a chápu, jak to myslíš, a ne, že chceš jen hodit jim děti na krk, jak píše paní nade mnou...ale radši bych fakt padla vyčerpáním, než trnout kde vozí a jestli se vůbec vrátí včas, jestli malý olízla dudlík, ble...

superkousky
18. únor 2014

@rory_g
Omlouvám se,jestli jsem špatně pochopila větu zakladatelky - Ale dnes když mám práce s dětmi po hlavu, a manžel je často od rána do večera v práci, by mi moc pomohlo, kdyby tchýně nebo tchán na dvě hodiny zmizely s kočárem se starším. 😕 😕

rory_g
18. únor 2014

@superkousky já to nemyslela zle, ale myslím, že zakladatelka psala i něco o tom, že přeci jen to jsou prarodiče a chtěli by děti vidět a taky manžel by měl ulehčeno od jejich výčitek...a taky občas povozit kočárek mi nepřišlo jako hodit jim děti na krk...ale fakt nic ve zlým, pokud zakladatelka má takové tchánovce, zdrhala bych, i kdybych měla dětí 5... 😅