Hádky s manželem ohledně financí - práce v těhu

kacenka1111
2. led 2012

Ahoj, asi se potrebuju vypsat, ale budu rada za jakykoliv nazor. Dost se s manzzelem hadame o penize. To je asi v kazdem manzelstvi, ale u nas je to trosku jine. KDyz jsem manzela poznala, mela jsem skvelou praci. PO nejake dobe ale potreboval odejit do jineho mesta kvuli velmi dobre praci. Sla jsem. Pracovala jsem mesic tam, z toho prvni tyden jsem dojizdela pres 100 km denne. Pak uz jen asi 50km. Co by clovek pro lasku neudelal. Jenze on dal nepochopitelne vypoved z prace a sli jsme opet zpet do puvodniho mesta. Jelikoz delal 6 let v jedne praci a jinych zkusenosti moc nemel ( v oboru to uz neslo ), byl doma pres pul roku. Na UP a s min. podporou.l Ja to same. Jelikoz z tohoto mesta pochazim a jsou tu tak tri az pet firem a vsechny jsem uz vyzkousela ( bud prace nebo alespon pohovor, kde prislo zamitnuti ), neni sance neco poradneho sehnat. Mohla jsem dojizdet do okolnich mest, ale na to nebyly penize. Ani kdo by pujcil do zacatku. Pak jsem si nasla praci, cekala dva mesice navic, slibovali hory doly, vydrzela jsem. Slo o podvodnou firmu, coz jsem nevedela. Vydrzela jsem i toto. Jenze pak zjistili, ze jsem tehotna a ve ZD me vyhodili. Skoncila jsem na UP a nemam narok ani na socku ( trvale mam na meste kvuli matce ), ani na podporu (vycerpana) atd. Manzel je veden na UP, ale pracuje par mesicu, jenze za 12 tis. sice kazdy den na osmicku, ale jeho penize si vydela kazda zenska a i uklizecka ma vic. Podotykam - ma z predesleho manzelstvi 2 deti a alimenty 5tis. Nas najem cini 9300. Bydleli jsme v ruine a doplaceli 10 za plyn vdy po zime atd., takze kkdyz jsme zjistili, ze jsem tehu, s pomoci babi jsme si zaplatili kauci a najem a bydlime lepsim, kde uz nic doplacet nebudeme ( pokud nepocitam, ze se muze objevit nedoplatek napr. za elektriku treba 500kc, ale setrime ). To ze mame kazdej jedny kalhoty nebyt babi, tak se nenajime, beru jako dan, kterou prekoname a bude lip. Jenze problem je v tom, ze me nikdo nezamestna - mohu si privydelat pouze 4tis hrubeho, z toho na konkretni brigadu projezdim 600 mesicne, kde je jidlo do prace. Takze mi zbude 1tic. To nas nevytrhne. Manzela neustale buzeruju, at si najde jinou a lepsi praci, ze je otec skoro tri deti a ze by se mel postarat, kdyz me vyhodili, ze muzu pomoct az s rodicakem, ze proste to dopadlo jak dopadlo. Muze si najit lepsi. I se snazi dostat zpet do oboru, ale vy tyhle dobe to u armady proste nejde. K ppolisum nemuze, nema maturitu. Neustale se hadame kvuli tomu, ze me se nechce makat ( nevim, kde na to prisel ) a on se nejak nechce hnout, nebo ja nevim, co. Ceka jen na armadu a nic jineho nehleda. Tvrdi, ze ano, i par emailu poslal. Ale prijde mi, ze se neustale vymlouva. Nedostanu z nej nic, jen ze si mysli, ze ja jsem flakac a on ze dela vsechno. Bezvychodna situace. KDyz odmitnu tuhle brigadu, ze litr nam je k nicemu v pomeru buzerace v praci, dojizdeni s prestupama a neni mi uplne koser a za pouhou 1 tis., tak jsem opet flakac. Ale ze on ma rti deti a vydela deset, to uz mu neprijde diviny. A ted babo rad.

kacenka1111
autor
3. led 2012

@salsiccia to bylo pekne hnusny...ano, nudim se....ale mnohem radsi bych sla do prace nez tu cetla " nektere " ( opakuji nektere ) prispevky...

asi bude lepsi to opravdu uzamknout, zacinaji me tu nektere napadat a to nebyl puvodni zamer...dokud slo o nazor i kdyby nepriznivy pro me, ale pravdivy, tak to ma byt ale tohle uz se mi nelibi...

poradi mi prosim nekdo, jak to uzavrit? da se to zamknout? zrejme pres admina, ne?

germaine
3. led 2012

@kacenka1111 Jo napiš adminům

kacenka1111
autor
3. led 2012

@germaine dekuju....

takze diky vsem za nazory, rady🙂 moc mi to pomohlo....
krasny den a vubec cely rok🙂
K.

milada2
3. led 2012

@kacenka1111 Co za 15 nepůjde... jako pracovat za 15 tisíc??? Ty vogo, kde žije??? Já za tyhle prachy byla ráda, a to mám dvě VŠ!!! Kdo má víc, tak musí míť buď vzdělání nebo dřít jako kůň a to on evidentně nesplňuje ani jedno...

zmrz_lina
3. led 2012

@camelinka - Rakovník

camelinka
3. led 2012

@kacenka1111 za 15 litru by nesel makat s vyucnakem??? no tak toho bych chtela mit doma,asi tak 5 minut 😔

kacenka1111
autor
3. led 2012

no ted by mel....jinak se nedivim ( podotykam ted jsme v situaci kdy by mel jit alespon o ty tri tisice vic by mel )...

ale i ja v kanclu kde jsem sedela na pr jsem mela vic....a on u armady mel taky, jak tu nekdo psal, stejny jako army si vydela i jinde....a sice by nam ted ty tri litry pomohly, ale dlouhodobe nam to nepomuze....potrebuje alespon dvacet a k tomu melouch....deset najem (s netem cca ), pet alimenty, to uz je 15.....kde je jidlo, pes...a pak muj rodicak prvni ( necely ) rok, to pokryje mimco....a pak az budu mit 3800 musim mit privydelek......

jak sjem psala, na dva mesice nam to pomuze, ale ze nya sto vytrhlo.....ale zas me tu nekdo odsoudi

knuffel
3. led 2012

Tak ještě rychle, než to zamknou. Když se chce, hledají se způsoby, když ne, hledají se důvody. Sedí to na oba dva. Pardubice nejsou žádná malá díra, kde by se nedalo nic najít. A byt 2+1 je v této situaci opravdu přepych. A ve 28 letech se nechat živit babičkou? No úúúúúlet!
Chováte se oba prostě jako puberťáci. Nezralí, nezodpovědní. Nic víc, nic míň.

zuzanalhotska
3. led 2012

@kacenka1111 Ahojky, hodne zbezne jsem probehla diskuzi a nezbyva mi nez souhlasit s ferinkou...muj nazor je ten, ze Tvuj manzel by se rozhodne mel vice snazit, pokud ma 2 deti a 3. na ceste...k dlouhemu dojizdeni v tehu, dokazu si predstavit, ze to neni uplne snadne, pokud cloveku neni nejlepe, pokud se do toho nehrnes, nedela to z Tebe automaticky flakace...napada me nejaka prace na doma, zkousela ses podivat po necem podobnem?nejsem si uplne jista, jake jsou dnes moznosti , pripadne jake jsou Tve schopnosti /kamaradka kdysi tridila/navlekala koralky, asi za pakatel, ale kazda koruna dobra a nemusela by ses hnout z domu, pokud Ti nebyva nejlepe, nejake rucni prace, pokud umis treba hackovat..../, treba by se neco naslo, co by Ti vyhovovalo, k vybavicce pro miminko, myslim, ze se da poridit i opravdu za malo /pokud mate kocarek, fusak, vanicku a zakladni obleceni po nekom/ a prvotni naklady na miminko, pokud maminka koji, nejsou tak dramaticke, my jsme sice nemuseli nijak dramaticky setrit, ale stejne jsme si vlastne vystacili s par bodycky a zavinovackach po nas samotnych, z kosmetiky staci detske mydlo, slunecnicovy olej a nejaka ta masticka na zadecek /rybilka je tusim nejlevnejsi a funguje dobre 🙂, pleny byly pro nas nejvetsi polozka. Casem se vydaje ale urcite zvysuji...drzim palce, at se Vasi situace zlepsi a Tobe hodne sily!

kacenka1111
autor
3. led 2012

@knuffel ahoj...diky za nazor...
opravu tu tolik prace neni.....samo ale nejaka je,....

nevim, kdy ajeslti to zamknou, nasla jsem si ze admin je treba ikarkulka a te jsem napsala IP, nevim, jak jinak to udelat....snad mi pak alespon kdyztak poradi kam se obratit, jinak nevim jak presne na adminy

kacenka1111
autor
3. led 2012

@zuzanalhotska ahoj, moc dekuju🙂 zase trochu mily prispevek🙂
krasny den🙂

mam81
3. led 2012

nezlob se na mě ale být tebou tak jdu dokud je čas, mluvím z vlastní zkušenosti, takys em nechtěla vidět co ex dělal a jak sem dopadla, pplno nasekaných dluhů o kterých sem ani nevěděla, on má teda slučšný ořííjem cca 20 tis. čistého ale já sem musel s mateřské živit jeho a malou protož o n neměl!!!!!!!!!! až mi skončila trpělivost,když sem malé nemohla koupit mlíko letěl jak hadrovej pavouk, u soudu sem ho oškubala do posledni kačky a pěkně mi ted musí cálovat. konečně zpět ne dostává malá to co potřebuje a co sem proní chtěla.

nedoufej že se to změní až bdueš mít mimčo u sebe pak poznáš co jsou priority a věř že on má prioritu pouze a jenom sám sebe!!!!! a dítěte m se to jenom zhorší a pak budeš brečet a brečet, fakt utíkej dokud je čas

kacenka1111
autor
3. led 2012

@mam81 to me mrzi☹ asi si nechci pripustit, ze by se tohle mohlo stat me

ale u nas v rodine mek kazdej zrazuje, kdyz treba fnukam, ze kdyz uz jsem si tohle nadrobila tohle prekousla, ze kdyz jsem tehu, preci neodejdu....dost lidi se nam snazilo pomoct a ja si ted sbalim kufry...
na to ze mi nechtel koupit sampon mi rekne i vlastni matka, ze mam jit makat a budu si ho moct koupit....takze jsem tak trosku rozpolcena...

knuffel
3. led 2012

Jak říkám, fňukat doma na zadku je jednoduché... Snad si nemyslíš, že ti má máma kupovat šampon? 😀

milada2
3. led 2012

Tak to je pak smutný a těžký, když v rodině nemáš psychickou podporu... ale jak psali holky, nemusíš se hned rozvádět, třeba jen na čas odejít (aby viděl, že jsi toho schopná a mohl by o Tebe přijít). Pravdou je, že závislost partnerky (třeba v těhotenství a na mateřské) v některých chlapech vyvolává o to větší pocit síly, které pak mají tendenci zneužívat (typické u domácího násilí). A jak tu některé holky psaly, hodně dobré by bylo zúžení společného jmění manželů! To by Tě mohlo uchránit právě před tím bezdomovectvím a splácením dluhů Tvého muže do budoucna! To se dělá v rámci manželství proto, kdyby Tvůj manžel nasekal v manželství další dluhy (o kterých ty třeba nemusíš vůbec vědět), aby je v budoucnu nemohli vymáhat po Tobě...

zmrz_lina
3. led 2012

@milada2 - zúžení majetku jí nepomůže, protože by musela prokázat, že věřitelé (tj. ti, co mu napůjčují) byli informováni o tom, že takovou dohodu mezi sebou mají sepsanou. Což její manžel pravděpodobně samozřejmě nikde říkat nebude. Pokud nebude moci dokázat, že banka/lichvář věděl, že to mají sepsané, tak na ni jeho dluhy spadnou tak jako tak. Bohužel.

mitote
3. led 2012

@kacenka1111 napadl te eshop? pokud nejsi programator, tak te to bude stat pekny balik. Muj manzel je programator, aktualne rojektovy manager ve firme, kde delaji eshopy a weby. Castky na eshop se pohybuji v desetitisicich nebo ty velke i ve statisicich. Pocitej tak s platbou za domenu, s platbou za server, s tim, ze musis naskladnit zbozi /casto maji dodavatele podminku, z emusis mit prvni odber napr v hodnote 6 tisis, atp/.

moudivlacek
3. led 2012

@zmrz_lina to je divny,to by pak nemelo smysl... tezko clovek,kterej bude delat dluhy,at uz umyslne (hazadr), ci neumyslne (spatne podnikani) bude nekde vykladat o zuzeni majetku 😉

jinak situaci nezavidim, ale jak zadily ostatni maminy, pokud mas moznost jit na cas,treba mesic jinak,sla bych, treba mu docvaknem,pokud ne,tak bych nevahala ani minutu a odesla nadobro
preju hodne stesti

zmrz_lina
3. led 2012

@moudivlacek - asi jako spousta dalších věcí v tomhle státě. Je to vlastně zbytečný lejstro, protože jí to nebude k ničemu. Jak říkáš - těžko bude notorický dlužník vykládat, jak mají zúžený majetek. To by mu nikdo nepůjčil.

moudivlacek
3. led 2012

Hlavní úskalí smluvního zúžení SJM spočívá v tom, že smlouva o zúžení nesmí zhoršit postavení třetích stran, zejména věřitelů. Proto se manželé podle § 143a odst. 4 občanského zákoníku mohou vůči jiné osobě na takovou smlouvu odvolat jen tehdy, jestliže jí byl obsah této smlouvy znám. To v prvé řadě znamená, že tato dohoda nemá žádné právní účinky vůči věřitelům, jejichž pohledávka vznikla před uzavřením dohody o zúžení SJM. Kdyby tedy manželé po vzniku vymáhané pohledávky dohodou zúžili společné jmění, při exekuci by se k takové dohodě vůbec nepřihlíželo. Dohoda o zúžení SJM tudíž manželům nijak nepomůže ve vztahu k dluhům, které již existují. Může se vztahovat maximálně na dluhy, které vzniknou některému z manželů v budoucnu.

zda-li dobre chapu,pokud by prej podpisem zuzeni manzekl nadelal dluihy,byt o nich nevis, budes je splacet i ty, pokud uzavres dohodu a dluhy vzniknou pote, bude to ciste jen na manzelovi

moudivlacek
3. led 2012

@zmrz_lina tak promin, ja furt verim, ze by vse melo mit logiku a evidetne nema, neco jsem nasla,viz vyse,ale stejne nechapu, je to des, pokud nekdo nadela dluhy a ty vlastne nemas ani odvolani a do smrti splacis

zmrz_lina
3. led 2012

@moudivlacek - já mám právě pocit, že už byly nějaké rozsudky, které to nějak upravovaly a věřitel musí být i v případě existence zúžení SJM o tom seznámen, jinak případné dluhy jdou i po druhém partnerovi. Ale zas nejsem právník, tak to nechci tvrdit na 100 %.

moudivlacek
3. led 2012

@zmrz_lina no tak to bych se bejt @kacenka1111 tak trosku i bala, pokud i v minulosti zatloukal a byl zavislej,tak se dluhy nadelaj velice snadno, no je to teda v tomhle state debilne zarizeny 😠

moudivlacek
3. led 2012

@zmrz_lina takze mas pravdu
Podle ustáleného rozhodování soudů je nezbytné prokázat, že třetí osobě byl opravdu znám obsah smlouvy o zúžení SJM. Nestačí pouze doložit, že se věřitel při vynaložení náležité péče mohl s obsahem smlouvy seznámit. To platí dokonce i v případě, že ze SJM byla smluvně vyloučena nemovitost, v katastru nemovitostí je na základě dohody o zúžení SJM vloženo výlučné vlastnické právo jednoho z manželů a samotná dohoda je součástí sbírky listin, která je vedena katastrálním úřadem. Rozhodující je tu navíc důkaz o tom, že třetí osoba znala obsah dohody manželů před tím, než vymáhaná pohledávka vznikla. Bere-li si tedy jeden z manželů spotřebitelský úvěr, měl by ještě před podpisem smlouvy upozornit věřitele na existenci smlouvy o zúžení SJM a seznámit jej s jejím obsahem. Měl by tak učinit pokud možno před důvěryhodným svědkem, který mu v případném budoucím sporu tuto skutečnost dosvědčí. V ideálním případě by měla být přímo do smlouvy o úvěru vložena věta typu "věřitel prohlašuje, že se před podpisem této smlouvy seznámil s obsahem dohody o zúžení SJM, kterou manželé X a Y uzavřeli dne ...."

moudivlacek
3. led 2012

Z toho plyne, že zákon klade na publicitu dohody o zúžení SJM u třetích osob značné a obtížně splnitelné nároky. Například v situaci, kdy jeden z manželů bez vědomí druhého manžela přebírá závazky, lze jen stěží očekávat, že by tento manžel před podpisem smlouvy seznámil věřitele s obsahem smlouvy. Druhý manžel naproti tomu stěží může budoucího věřitele prvého manžela s obsahem dohody o zúžení SJM včas seznámit, když často netuší, že jeho manžel hodlá úvěrovou smlouvu uzavřít. Ještě obtížnější je situace u mimosmluvně vzniklých pohledávek - např. u pohledávky na náhradu škody, kterou způsobil jeden z manželů na cizím majetku. Pokud poškozený nebude prokazatelně znát obsah dohody o zúžení SJM (a to již v době před vznikem škody), pak se manželé nebudou moci smluvního zúžení SJM vůči němu dovolat.

Nepodaří-li se manželům prokázat, že třetí osobě byl v rozhodné době obsah smlouvy znám, bude se ve vztahu k této osobě postupovat jako kdyby žádná smlouva o úpravě rozsahu SJM uzavřena nebyla. To znamená, že ve vztahu k tomuto věřiteli bude součástí společného jmění i to, co podle dohody připadlo do odděleného majetku některého z manželů.

pak teda moc nechapu smysl

mitote
3. led 2012

ja nevim, ale prijde me to uz trochu zvlastni. na celych 11 stranach neni snad clovek, ktery by ti poradil zustat s manzelem. Prvne ho poplives, kdyz ti vsechny reknou, jak te obdivuji, ze to vydrzis, tak ho jeste oprasujes ja te miluje a jak ty ho milujes, na vse odpovis, ze mame pravdu, ze jsi otevrela oci a vzapeti napises, ze to s nim jeste zkusis. Mam pocit, ze to o tech otevrenych ocich a o tom, ze si to vedomujes a mame pravdu, jsem cetla snad uz stokrat. Kdybys situaci vazne chtela resit, tak uz ji resis. Uz by ses dnes informovala na socialne, na urade prace, nasla by sis psychologa a premyslela jak odejit od manzela. Evidentne jsi neudelala ani jedno. Jak tu kdosi psal, ze skoncis u popelnic, ano, dost mozna tak skoncite oba i s ditetem. Zrovna dnes jsem cetla clanek v Psychologii jak pres kopirak jako ten tvuj pribeh....a kde myslis , ze skoncili, kdyz se clanek zabyval bezdomovci?

moudivlacek
3. led 2012

@mitote ty jsi psala,ze mas mamu pravnicku, nevis,jak je to teda s tim zuzenim majetku, ne ze bych to potrebovala,ale docela me to zajima 😉

mitote
3. led 2012

A dalsi vec, tobe je 28 let, manzelovi dokonce 32. TO ze vas babicka vydrzuje pominu, ale kde je nejaka zodpovednost? Jsi v 18. tydnu tehotenstvi a ani nevis, co budes potrebovat pro dite a kolik to bude stat. Kdybys tak starsne touzila po diteti a sileli ti hormony, jak tu pises, tak vis co je to Nanny, jaky je rozdil mezi monitorem dechu a chuvickou a vis, co budes potrebovat a budes mit na to neco malo nasetreno. My treba jeste dite necekame a syslime kazdou korunu, abychom mohli vse pro dite poridit. Prijde me, ze k tehotenstvi a diteti pristupujes dost lehkomyslne.

mitote
3. led 2012

@moudivlacek promin, necetla jsem cos tu psala o zuzeni SJM, napis me prosim strucne otazku a ja se dnes zeptam, ju?

moudivlacek
3. led 2012

@mitote zda pokud se uzavre zuzeni majetku a druhy z manzelu nadela dluhy, jak je to s placenim,na netu jsem nasla info,ze pokud o smlouve o zuzeni nebyl veritel informovan,tak ma ten druhej smolika a platiti bude stejne,pak v tom zuzeni nevidim smysl, tezko dluznik bude nahlasovat veriteli zuzeni majetku ne? diky