Hádky s manželem ohledně financí - práce v těhu

kacenka1111
2. led 2012

Ahoj, asi se potrebuju vypsat, ale budu rada za jakykoliv nazor. Dost se s manzzelem hadame o penize. To je asi v kazdem manzelstvi, ale u nas je to trosku jine. KDyz jsem manzela poznala, mela jsem skvelou praci. PO nejake dobe ale potreboval odejit do jineho mesta kvuli velmi dobre praci. Sla jsem. Pracovala jsem mesic tam, z toho prvni tyden jsem dojizdela pres 100 km denne. Pak uz jen asi 50km. Co by clovek pro lasku neudelal. Jenze on dal nepochopitelne vypoved z prace a sli jsme opet zpet do puvodniho mesta. Jelikoz delal 6 let v jedne praci a jinych zkusenosti moc nemel ( v oboru to uz neslo ), byl doma pres pul roku. Na UP a s min. podporou.l Ja to same. Jelikoz z tohoto mesta pochazim a jsou tu tak tri az pet firem a vsechny jsem uz vyzkousela ( bud prace nebo alespon pohovor, kde prislo zamitnuti ), neni sance neco poradneho sehnat. Mohla jsem dojizdet do okolnich mest, ale na to nebyly penize. Ani kdo by pujcil do zacatku. Pak jsem si nasla praci, cekala dva mesice navic, slibovali hory doly, vydrzela jsem. Slo o podvodnou firmu, coz jsem nevedela. Vydrzela jsem i toto. Jenze pak zjistili, ze jsem tehotna a ve ZD me vyhodili. Skoncila jsem na UP a nemam narok ani na socku ( trvale mam na meste kvuli matce ), ani na podporu (vycerpana) atd. Manzel je veden na UP, ale pracuje par mesicu, jenze za 12 tis. sice kazdy den na osmicku, ale jeho penize si vydela kazda zenska a i uklizecka ma vic. Podotykam - ma z predesleho manzelstvi 2 deti a alimenty 5tis. Nas najem cini 9300. Bydleli jsme v ruine a doplaceli 10 za plyn vdy po zime atd., takze kkdyz jsme zjistili, ze jsem tehu, s pomoci babi jsme si zaplatili kauci a najem a bydlime lepsim, kde uz nic doplacet nebudeme ( pokud nepocitam, ze se muze objevit nedoplatek napr. za elektriku treba 500kc, ale setrime ). To ze mame kazdej jedny kalhoty nebyt babi, tak se nenajime, beru jako dan, kterou prekoname a bude lip. Jenze problem je v tom, ze me nikdo nezamestna - mohu si privydelat pouze 4tis hrubeho, z toho na konkretni brigadu projezdim 600 mesicne, kde je jidlo do prace. Takze mi zbude 1tic. To nas nevytrhne. Manzela neustale buzeruju, at si najde jinou a lepsi praci, ze je otec skoro tri deti a ze by se mel postarat, kdyz me vyhodili, ze muzu pomoct az s rodicakem, ze proste to dopadlo jak dopadlo. Muze si najit lepsi. I se snazi dostat zpet do oboru, ale vy tyhle dobe to u armady proste nejde. K ppolisum nemuze, nema maturitu. Neustale se hadame kvuli tomu, ze me se nechce makat ( nevim, kde na to prisel ) a on se nejak nechce hnout, nebo ja nevim, co. Ceka jen na armadu a nic jineho nehleda. Tvrdi, ze ano, i par emailu poslal. Ale prijde mi, ze se neustale vymlouva. Nedostanu z nej nic, jen ze si mysli, ze ja jsem flakac a on ze dela vsechno. Bezvychodna situace. KDyz odmitnu tuhle brigadu, ze litr nam je k nicemu v pomeru buzerace v praci, dojizdeni s prestupama a neni mi uplne koser a za pouhou 1 tis., tak jsem opet flakac. Ale ze on ma rti deti a vydela deset, to uz mu neprijde diviny. A ted babo rad.

vendy26
4. led 2012

@kacenka1111 určitě to znovu zkus, @milada2 je z oboru, evidentně ví, co ti píše, tak to prostě zkus. Čas na to máš....

kacenka1111
autor
4. led 2012

jo jeste me napadlo, jak to presne bylo s tou pani ( babou 😠 )....

prisla jsem tam, jestl mi poradi jak muzu dosahnout na hmotnou a nebo jaky mam moznosti...a ona ze at si vyolnim byt a kde bydlim, rikam ze na meste...ona jak to ze chci prispevky kdyz bydlim na meste a ja na to jak to s tim souvisi, ze nemame "na chleba"...a ona se me zeptala, jak bydlim a s kym, a ona a z ceho platite najem? taki ji rikam, ze zatim jsme meli nastreno ( nemuzu priznat, ze MM maka nacerno )...ale ze me vyhodily po zjisteni meho tehu a ona jak to budeme platit dal a uz to bylo...ze mi neda hmotnou, protoze to se vykazuje na jidlo apod ( ci jak presne ) a ze kdyz si nechci napsat trvalak ( vysvetlila jsem ji situaci ), tak asi nepotrebuju na bydleni a kdyz nepotrebuju na bydleni, na asi mam na zaplaceni najmu a tudiz se to bere jako ze mam prijem a ze mi proste nic neda....

takhle presne probihala ta debata...u ty jedny kravky, tamty druhy me to vylozene jen vysvetlily obecne

kacenka1111
autor
4. led 2012

Emaily napsany, jdu studovat dal....

petpop
4. led 2012

Zajimave, jak najednou nikdo nepise.. Napsala jsi totiz, ze pro dnesek koncis, a ono by "nektere" nebavilo si tu otevirat huby zbytecne, ze.. To uz mi taky leze na nervy, jak jsou tady nektere moudre..
Drzim palce, neubirej z plynu !!!

moudivlacek
4. led 2012

@petpop ja si spis myslim,ze uz neni co rict,vse receno bylo 😉 @kacenka1111 psala ze poslala ty maily ohledne davek, takze stejne ceka, co ji odpovi, vic uz se tady na netu tezko vyresi, ted uz je to jen a jen na Katce, tak pak dej vedet, ale urco na neco narok bez prijmu mit musis prestoze nejsi tmave pleti 😀 😉

petpop
4. led 2012

@moudivlacek Ne vsechny tady psaly jen proto, aby poradily. Nektere si tady proste jen "chladily zahu" nebo dokazovaly, jak jsou chytre... (nemluvim o tobe, nikoho radsi ani nejmenuju). Kazdopadne by na tehle strankach meli lepe fungovat admini!!

moudivlacek
4. led 2012

@petpop nebo koukaji od osmi na bednu no 😉 no jo ale to je v kazde diskuzi, bohuzel, holt lidi jsou lidi

mitote
4. led 2012

@petpop kdybys tu stravila tri dny psanim a razenim, zajimalo by me, jak bys treti den byla nadsena, kdyz by vse bylo jako na zacatku. Ne na kazdeho plati tutu nunu chudacku, na nekoho se musi dupnou, i na me. A vida, duply jsme a mejly rozeslany, coz je jen dobre a za to taky @kacenka1111 chvalim

petpop
4. led 2012

@mitote No sorry holka, zrovna tebe jsem myslela. Tvoje rady, nerikam ze jsou spatne, ale opakovat se porad dokola, a prosazovat svoje nazory... Nikdo se te neprosil, abys tady ty 3 dny stravila, a jako sorry, ale myslim si, ze zakladatelku osobne neznas, tak co te tak trapi...??
To ze ona zacla neco delat opravdu pochybuju, ze je prave diky Tobe a Tvemu huceni..

mitote
4. led 2012

@petpop aha, tos cetla celych 31 stranek prispevek po prispevku, abys hodnotila jestli se opakuju?

germaine
4. led 2012

@mitote Klídek, nenech se vytočit 😉 já sledovala taky celou diskusi a od začátku, pak už jsem radši jen nakukovala a nekomentovala 😀

petpop
4. led 2012

@mitote Věř mi, že ano-přečetla jsem za poslední dva dny celých 31 stran. A jestli Ty nemáš ten pocit že se opakuješ, přečti si třeba jen posledních pár stránek zpětně Tvých příspěvků.. Podívej, já se nechci hádat, ani se někoho zastávat, mám svý problémy, svoje starosti, ...jde mi jen o to, že holka má problém, chce se nějak poradit, a určitě nezakládala diskuzi, aby ji tady někdo urážel, ryl do ni apod. I když, bohužel, i tak se děje, pokud je diskuze veřejná...

leiladelly
4. led 2012

@amallie v tom případě by měla hledat psychologa, který má smlouvu s pojišťovami, je jich dost. Jinak, kdo chce věc řešit, hledá řešení, kdo nechce, hledá důvody , proč to nejde. Zakladatelce tématu se nápad s psychologem líbil, tak jí přeju, ať to řešení najde. A k těm penězům, sorry, ale kdo chce peníze vydělat, tak je prostě vydělá. To je můj názor a za tím si stojím, živím se celý dospělý život sama a dost lidí zaměstnávám a někdy mám spíš problém solidní zaměstnance najít..... Já bych práci poskytla, ale ne každému se dělat chce a já nejsem jako zaměstnavatel sociální úřad, abych platila " za nic....". Samozřejmě je to složitějí v těhotenství, si práci hledat, o tom nepolemizuju a nijak situaci "kacenky" nezlehčuju. Ale obecně, kdo pracovat chce, příležitost sežene. 🙂

mitote
4. led 2012

@petpop posledni stranky se opakuji, ale ono kdyz radis na zacaku prvnich deset patnact stran a napises vse co lze, tak myslis, ze kazdy sypeme dalsich 15 stran novych veci? Opakovali jsme se tu ke konci snad uz vsichni a spousa prispevku nebyla ani Kace urcena ale tem, kterym byla adresovana
@leiladelly pozor, na slovo psycholog jsou u dos alergicti 😉 a me teda napsala e ho nepotrebuje a ani nikdy nebude

leiladelly
4. led 2012

@mitote asi tak, já napsala svůj názor a radu. Každý, resp. zakladatelka tématu ať s tím naloží , jak chce. 😉

anina32
4. led 2012

@kacenka1111 Pomalu se bojím něco napsat abych nebyla zase nařčená že mi vzali dítě 😀 Nevím jak to funguje teď, ale pochybuju že by se toho tolik změnilo, i když kdo ví, ty holky jsou tak chytrý že třeba choděj žádat dnes a denně 😀 Tenkrát když se mi narodil syn, v květnu to bude devět let, jsme chodili tenkrát ještě s bývalým manželem žádat o dávky a bylo to rozdělený. Byl odbor sociální podpory který měl na starosti porodný, rodičovský příspěvek, dětský přídavky, sociální příplatek a příspěvek na bydlení. O porodný a dětský přídavky budeš žádat až po porodu a budou chtít doložit od zaměstnavatelů příjmy, tuším za minulý, néli předminulý rok a to od obou, nevím jestli ještě budete manželé. Rodičák je jasnej, sociální příplatek zrušili a na příplatek na bydlení zatím nemáš nárok bez trvalého bydliště, až ho budeš mít tak tam potom musíš chodit každý tři měsíce s platnou nájemní smlouvou a se složenkama, že máš zaplavený nájem a elektriku, plyn, vodu... A pak jsme ještě chodili na odbor sociální péče, bylo to úplně někde jinde, v jiné budově, teď to všechno přešlo pod jednu hlavičku úřadu práce, ale jinak to určitě zůstalo rozdělený a každý jinde, nevím jak v Pardubicích ale takhle to bylo v Jičíně. No a na tom odboru socialní péče se žádalo o doplatek do životního minima, o doplatek na bydlení a pak po rozvodu mi tam i chvíli platili i výživný když bývalý neplatil. Tam to fungovalo tak že se tam muselo chodit každý měsíc, museli se nosit sebou výpisy z učtů jaký měl člověk příjmy v minulých třech měsících a když to bylo menší než životní minimum tak to dopláceli, ale člověk nesměl nic mít, nikde na žádným jiným účtě, stavebko, penzijko, nic... taky zkoumali jestli člověk nevlastní automobil a šli domů na kontrolu jestli nevlastní něco co by se dalo zpeněžit a pokud jo tak se to muselo nejdřív prodat a žít z těch peněz. To je ten doplatek do životního minima a na ten byste teoreticky mohli mít nárok už teď, teda pokud se nic nezměnilo 😕 Ale protože jste ještě manželé, museli byste tam chodit žádat spolu, protože budete posuzovaný společně jako rodina. Když jsne se pak rozváděli, tak než jsem měla oficiální rozsudek tak jsem musela potvrzovat že už spolu nejsme a že se rozvádíme. On byl tenkrát na pracáku a kromě potvrzení z toho pracáku musel taky každý měsíc přinést aspoň tři papíry s razítkem z nějaké firmy, že ho tam nepřijali, já byla na mateřské a do té doby než jsem šlana mateřskou jsem pracovala, tak mě neřešili. Takže jestli to funguje jak to fungovalo, tak byste měli mít teoreticky taky nárok 😨 Ale neptej se tam kde davaj dětský přídavky a příspěvek na bydlení, tam o tom nic nevědí, ani tady o tom tenkrát nic nevěděli, je to úplně jiný úřad a nelekni se, většinou je tam dost velká fronta, převážně romů, a ti tam dost křičí když to není podle jejich představ a to tenkrát bylo pořád 😀 Pak je na tom samém odboru doplatek na bydlení, který ti tady tak předhazují, že by si na něj měla mít nárok 😉 No jestli se nic nezměnilo, tak bohužel. Je to doplatek a doplácel se příspěvku na bydlení a když nemáš příspěvek na bydlení tak nemůžeš mít ani doplatek. Aspoň takhle mi to tenkrát říkali a nárok na něj jsem získala až když jsem měla trvalý bydliště v tom podnájmu. Ale zase až to trvalý bydliště budeš mít, tak to bude dobrý v tom smyslu, že když dáš do hromady všechny příspěvky co měsíčně dostaneš, tak ti to stačí néjen na veškerý výdaje na bydlení, ale ještě ti zůstane částka životního minima na tebe plus částka životního minima na dítě a pokud ještě budeš s manželem tak i částka životního minima na něj. V tom případě ale bacha na to , na čí účet si ty dávky necháváš posílat, doporučuji aby k němu neměl přístup 😝 Ale ty to určo zvládneš a v té době už budete od sebe 😉 Celej ten systém je vlastně na prd v tom že vlastně nemotivuje člověka k tomu aby něco dělal, protože když si najdeš práci a vyděláš něco tak ti poníží ty dávky a vyjde to úplně stejně jakoby si nedělala. Voni jsou třeba tvrdší k lidem bez práce, ale až budeš na rodičáku, tak tě nikdo nikam hnát nebude, a když budeš mít trvalý bydliště tak budeš mít svý jistý. Pak je ještě ta dávka existenčního minima, ta za nás nebývala. Ale podle to je jako to životní minimum, a dávaj to třeba těm co je vyřadí z úřadu práce a nemaj tím pádem nárok na životní minimum, tak jim daj jenom to existencní 😨 Nevím, to je můj názor a nevím jestli to ještě funguje jako dřív, zkus se ptát na ten doplatek do životního minima, bývalý odbor sociální péče, na to byste měli mít teoreticky nárok i vy. Ale počítej s tím že dokud nebudeš mít podanou žádost o rozvod, tak tam budete muset chodit oba. Držím palce 😉

pincola
4. led 2012

@salsiccia
@camelinka
Holky nečtu to celé, tak se nezlobte. Reaguji zejména na příspěvky salsiccia. Přesně jak říká@romca13. Salsi proč do ní rýpeš. Tady nikdo nepochybuje o tom, že Kačka má problém a o tom, že manžel, který podléhá nutkání sázet není opora. Mne vadí, že ji urážíš. Z principu. Jak můžeš kopnout do člověka, který leží na zemi. Ať se na tu zem dostal jakoliv. I kdyby svou vinou, jak říkáte ty nebo camelinka. I kdyby se sám pořezal a krvácel, taky bys do něj kopla a řekla mu, že když je tak hloupej a neváží si života, tak ať si tu vykrvácí na chodníku?

Jak můžeš přikládat člověku, kterému je zle. Tahle diskuse nevyřeší nic zásadního. Naše rady nemají moc změnit Kačce život (je mi líto!). Naše příspěvky můžou ublížit nebo pohladit. Jedno nebo druhé. Víc ne. Uznávám, že Kačky muž není pro Kačku životní výhra. Uznávám, že tu každá může navrhnout nějaké řešení. Pak je ale taky možnost podpořit. Nemůžu pomoct, na to jsem malej pán, jako osobo na netu, ale můžu dodat energii tam kde zoufale chybí. Můžu dát najevo účast a nic mě to nebude stát. Pár dobrých slov, které posilní. Sounáležitost, která podpoří člověka držet se správných rozhodnutí, a neuhýbat strachu.

Jak jí pomůžeš, když jí začneš brát zbytky sebedůvěry urážlivými, potupujícími, nebo povýšenými vzkazy? Chceš jí ještě oslabit? Aby už uplně ztratila orientaci ve svém životě? Kam až bys to nejraději dotáhla, aby jí bylo špatně ze sebe samotné? Možná se ti to podaří, když budeš dál pokračovat. Urážet nešťastnou těhotnou holku, která je v téhle chvíli určitě slabší než jsi ty.

Urážky nejsou na nic. Dobré slovo může aspoň zahřát. Urážka způsobí jen bolest. Podle mne, kdo chce povzbudit, tak to má cenu! Pár podpůrných slov, někdy dokáže mnoho. Kdo nesouhlasí ať nepřispívá. Prosím o to za Kačku.

romca13
4. led 2012

@petpop jak najednou nikdo nepíše??, já si s ní tady dopisuju od rána, doma jsem nic neudělala, jen sedím u PC ,,, vyhledala jsem jí tu x odkazů na to, kam se obrátit o radu a o pomoc,,, a psala jsem sem proto, abych diskutovala s ní, ne s někým jiným....

salsiccia
4. led 2012

@pincola docela rozumná reakce. ono to v tom zapadá a je vidět to, co je vidět víc. opakuji, že jsem po prvním/druhém příspěvku, který byl pravda rýpavý, ale do diskuze, kde se zakladatelka jevila více než sebevědomě a sebejistě, slyšela na svou adresu opravdu zajímavá slova. každý má právo to ve veřejné diskuzi, jak bylo pěkně řečeno, vidět dle toho, jak se mu to hodí, já jsem chtěla upozornit na to, že není třeba jít s davem a pochlebovat a psát to, co chce sama slyšet. nemusí souhlasit, ale z každého je možno si něco vzít, pokud je chuť. ona sama a i jiné přispěvatelky by si měly ústa vypláchnout mýdlovou vodou. když se to podchytí v začátku, dá se s tím něco dělat...

romca13
4. led 2012

@anina32 no my jí tu necpali doplatek na bydlení,ale já např existenční minimum,,,, a to je myslím něco úplně jiného,,,

pincola
4. led 2012

@milada2 ,
@anina32
@petpop
Praktické rady jsou vůbec nejlepší. Když člověk neví, kam se vrtnout, tak je každá zkušenost dobrá. 🙂

anina32
4. led 2012

@pincola Naprosto s tebou souhlasím, ta holka potřebuje nabrat sílu a odvahu k něčemu velikýmu a nedivila bych se, kdyby se poté špíně co tady na ní byla naházena, rozhodla radši na svém životě nic neměnit a dávat vinu sobě 😒 Myslím že to chtělo velkou odvahu aby o tom začala psát a myslím že hledá pomoc a podporu a né odsouzení, kterého se jí tady dostává 😨

romca13
4. led 2012

@anina32 na příspěvek na bydlení ano ,, to musí mít v bytě hlášen trvalý pobyt ---- Životní minimum ani existenční minimum nezahrnují nezbytné náklady na bydlení. Ochrana v oblasti bydlení je řešena v rámci systému státní sociální podpory poskytováním příspěvku na bydlení a v systému pomoci v hmotné nouzi doplatkem na bydlení.
toto je zkopírováno přímo z mpsv. ,,,,, takže na existenční bynárok měla mít,, jen jí asi nebude doplacen právě ten příspěvek na bydlení, jelikož v bytě nemá trv bydliště,,,,

romca13
4. led 2012

@kacenka1111 ještě tady jsem ti našla,,,, http://portal.mpsv.cz/soc/poradce,,, mrkni na to a vyplň si to,,, je to nějaký poradce,, vyponíš tam přesně vaši situaci, a tam by ti to mělo nabídlout o jaké dávky by ses mohla zajímat,, neznám přesně dopodrobna vaši situaci,,, jak dlouho jste na pracáku, jak dlouho jste oba předtím pracovali a podobně

anina32
4. led 2012

@romca13 to existenční minimum neznám, to tenkrát nebývalo, ale co jsem o tom četla tak je to nižší než životní minimum a dávaj to nepřizpůsobivím co je vyřadí z úřadu práce, jinak musí splnovat podmínky jako u životního minima 😨 Nevím ale jestli se něco nezměnilo tak by měli mít nárok na to životní minimum, pokud nemáj někde nějakej majetek 😕

mitote
4. led 2012

@anina32 vse se porad v tomto state meni a aby se v tom prase vyznalo 😉 divim se, ze v tom maji jeste poradek ti, co jakekoliv davky priznavaji 😀

marupe
4. led 2012

@kacenka1111 blbost..neco pres dva tisice dostavaji i bezdomovci..to proste clovek dostat musi! A tak to proste je.. je jedno co ti kdo navykladal,ale tady to minimum dostavaji i bezdomovci a ti urcite bydleni nemusi potvrzovat🙂

weri1
4. led 2012

nečtu celou diskusi ale existenční minimu musí mít každý jak píše @marupe

anina32
4. led 2012

@romca13 http://portal.mpsv.cz/soc/hn/obcane/obecne
http://portal.mpsv.cz/soc/hn/obcane/zivobyti teď jsem na to koukala, měli by mít nárok na to životní minimum, teď se tomu říká příspěvek na živobiti. Existenční minimum mají jenom ti co na alimentech dluží víc než trojnásobek, ti co v posledním půlroce přišli o zaměstnání vlastní vinou a ti co jsou celý měsíc v nemocnici.

mamkamarketa
4. led 2012

ufff to nemam sanci docist 😅 deje se neco zasadniho? naky zvrat v situaci?