Hypotéka, máme oba dluh vůči bance?

semisovamys
16. dub 2018

Ahoj maminky, potrebovala bych radu/vysvetleni. Jste tu nektera z oboru bankovnictvi-hypotecni poradkyně? Samozřejmě pokud zde nikdo nebude vedet, obratim se na banku.
Chtela bych se zeptat, vzhledem k narůstající manzelske krizi jsem se zacala zabyvat majetkem a s nim souvisejícím dluhem-hypotekou. Kdyz se hypoteka na dum uzavirala, byli jsme jiz manzele a manzel mi rekl, ze musim podepsat take, ale jen z duvodu toho ze jsem jeho manzelka a abych tedy o tom dluhu vedela. Dluznik ze nebudu. Dum je psany pouze na manzela ( rekl mi, ze nelze aby byl dum psany na nas oba a hypoteka pouze na nej. Ze napiseme dum do SJM az bude hypotrka splacena. Smlouvy se podepisovaly u nas doma, nememela jsem duvod manzelovi neverit, mela jsem za zadkem male dite a byla tesne před terminem porodu druheho, tak jsem se o to prilis nezajimala( ja hloupa).

Jak ale ted zjistuji, vse je trosku jinak. Ve smlouvach ktere jsem ted nasla jasne stoji Zastavce-muj manzel, dluznici- ja a manzel. Je to tedy opravdu tak, ze oba mame stejny dluh vuci bance, ackoliv dum je psany pouze na neho? Kdyz se rozvedeme jak to bude? Budu muset splacet hypoteku na jeho dum?? Kdyby nesplácel, pujde exekuce za mnou? Mohu dostat v pripade rozvodu hypoteku na vlastni bydleni?
Deluji moc za odpovedi, uplne se mi z te nove situace toci hlava..

barchen
16. dub 2018

@semisovamys I ty výpisu z účtu mohou být důkaz, že si mu peníze posílala. Pokud máš internetové bankovnictví, najdi si všechny platby, co s mu posílala, (před manželství i v průběhu) případně zajdi na pobočku, ať ti to poskytnou, aby bylo viditelné, že si posílala peníze na jeho účet. Materiály doporučuji skladovat mimo domov, u rodičů, nebo u právníka. Dnes máš možnosti na začátku i bezplatné konzultace s právníkem, ujasnit si, jak postupovat, co si sehnat za materiály a důkazy, než se oficiálně pustíš do rozvodového konání. Hlavně nic neříkat doma a být na všechno připravená.

stazinka2018
16. dub 2018

Darovat jen tak svůj pozemek chlapovi a nebýt napsana jako vlastnik, je opravdu nepochopitelna hloupost..souhlasim s tim, najit si právníka, co se tim zabyva, a manzelovi hlavne nic nerikat. Hodne spatna situace, ale urcite ne neresitelna.

thalia
16. dub 2018

@semisovamys já to auto uvedla jen jako příklad, spíš mi šlo o to, že pokud ti řekl, že jen podepisuješ souhlas s tím, že o úvěru víš, tak tě úmyslně uvedl v omyl. Jako jo, měla sis vše přečíst, ale prostě jsi mu věřila, tak tě snadno oblbnul. Třeba se z toho bude dát nějak vyjít. Plus to navrácení daru, jestli to bude vypadat (což i vypadá) jako dopředu promyšlené, mohlo by to třeba vyjít. Samozřejmě nejsem právník a je mi jasné, že jen selský rozum tu fungovat nebude. Asi by to chtělo zjistit u právníka vše ohledně možnost vrácení daru a pak s tím na něj vyrukovat, ať půlku napíše na tebe.

leniczka23
16. dub 2018

Nevim jestli to uz nekdo psal, ale pokud jste uz byli manzele kdyz jste uzavirali hypku tak tak to musi byt SJM a pokud to tak na katastru vedene neni tak to jde lehce napadnout a SJM to bude mzset byt.

janapetrvalska
16. dub 2018

@anetka9 vyklad znam uz jsme to jednou zjistovali, ale o terminu nebyla zminka, no kazdopadne pravnik by si s tim mel poradit ...

zuzineckah
16. dub 2018

@semisovamys ani jsem nedocetla do konce a mužů ti říct, ze ti manžel lhal. Dům muže být psán na oba, i když je hypotéka jen na jednoho. My to tak máme už pár let. Mezicasem jsme se vzali a dům jsme do sjm doteď nepřevedli (každý vlastníme 1/2).

zoniga
28. říj 2018

@semisovamys ahojky, jak jste to nakonec vyresila? Po me chtel pritel taky penize za chatu a za byt a ze bude jeho byt i muj, ale ze si jen spolu napiseme nejaky papir. Ze me nemuze napsat jako spolumajitele. No jeste, ze jsem mu na to neskocila a za mesic se stehuji, jdeme od sebe

luckeyluckey
21. únor 2019

Dobrý den, zajímalo by mě, jak to nakonec dopadlo?

vero987nika
30. zář 2023

také by mne moc zajímalo jak tohle dopadlo 🌸