Jak na manžela alkoholika?

anna_52
30. čer 2014

manžel denně pije alkohol.minimálně sedmičku vína a více někdy,A dotoho taky někdy piva.Je nervozni.Hledá akce kde se pije
K tomu ještě máme vinný sklep s posezením tedy živnost,což je samozřejmě horší,protože je denně ve sklepě,i když nemusí
a stále tam má práci, i když vím, že kolikrát tam nemusí.V neděli, když někam jedeme -buď jde ještě navečer do sklepa nebo
záminka k rodičům,aby si tammohl nalít aspoń vína.Nevím jak ho zabrzdit,I když jsem zkoušela kdeco.Chvíli je to mírnější,Alenikdy
nevím jestli večer přijde hodně napitý nebo mála.Ale každý den pije.Poraďte mi co udělat nebo jak na něj ,aby se nad sebou zamyslel
nebo jak to mám říct-napsat .Děkuji za všechny rady.

bambulal1
30. čer 2014

Muj otec pije od doby co si pamatuju a taky nekdy vydrzi i tyd.nepit ale jindy pije v kuse.Co udelat? Musis si ujasnit co k nemu citis.Jestli ho jeste milujes a si ochotna s tym bojovat (leceni i kdyz muze se to opakovat),nebo je konec vashi vztahu a nehat ho at se prepije.Ja vim,ze porovnavat otca a manzela je tezke ale moje mamka si vybrala 1moznost.Je to boj otec se drzi aspon ked ja pridem dom (vic krat sem ho zavrhla ale on ma vzdy obmekcil ted ma poslednu moznost u mna) lecil se uz x krat ale vzdy se k tomu vratil.Horsi je ze ho kamarati do toho tahaj.Kdyz mate sklipek je to podobne ma to po ruce a i kdyg skusi lecbu muze se to opakovat.Pevne nervy nic vic ti neporadim.

sarka1985
30. čer 2014

@anna_52 Je to smutné, ale s žádnou závislostí se nedá bojovat, dokud si dotyčný nepřipustí, že závislý je a potřebuje pomoc. Podle toho co píšete bych ale řekla, že váš manžel si to zatím nepřipouští... Sestra má alkoholika, rozvádět se nechce, takže udělala toto: má svůj účet, na který nemá manžel přístup a tam si posílá peníze na domácnost a všechny poplatky. Když je opilý, musí spát na gauči v obýváku. Nejvíc jim pomohlo stěhování, protože když nemá ty svoje kumpány, vyrazí tak maximálně se sestrou a to jde skutečně po těch dvou "kouskách" domů... To u vás asi nepřipadá v úvahu, takže pokud nechcete pálit mosty, budete asi muset myslet prakticky a zajistit se proti tomu, aby nepropil celé vaše živobytí...

anna_52
autor
30. čer 2014

Děkuji zatím za odpovědi.On si to opravdu nepřipouští.Jájsemta špatná.A když mu řeknu,ať jededo
sklepa autem,protože tam přece jede podleněj pracovat ne pít. Tak to neudělá a ještěmá někdy k sobě
pomocníka takovýho výpitka,který ho k tomu ještě přitahne víc než by možná pil sám.Ale vím , že kdyby
nechtěl tak nepije.Nejhorší je ,že je už náladový ,nervozní-dnes o mě řekl, že jdem p..a,sice ne do očí,ale slyšela jsem to.Mění se mo osobnost-má alkoholová okna.Samozřejmějsemjá ta špatnáco do něj mluví.
Večer není nikdy úplně střízlivý-málokdy jedeme večer ven, protože večer už jenapitý a to roky.Málo ,ale je.
Spíš bych chtěla poradit od žen jak na něj psychicky ,aby se praštil do hlavy triky , finty ,aby to s ním hnulo.
Na léčení určitě nepůjdeto si nepřipustí a rozvádět se taky nechci.Děkuji

hribecekbeztecek
1. črc 2014

Na tohle triky nejsou. Buď nehce pít a přestane, protože bude on sám chtít přestat nebo pít chce a nepřestane a vy se můžete postavit na hlavu. Nemůže to udělat kvůli vám, to není důvod, to není ten správný spínač v hlavě. Jediný kvůli komu může přestat je on sám. Na vás je se rozhodnout, sama za sebe (a děti, pokud je máte) jestli chcete čekat, zda ten okamžik jednou příjde. Může přijít za týden, za rok, nikdy

anna_52
autor
1. črc 2014

Děkuji všem za příspěvky.Asi máte pravdu-nevím jak se ještě rozhodnu jak na něj budu reagovat.

marketnieuw
1. črc 2014

Bohuzel tady zadna zenska finta neplati. Silne mi to pripomina meho otce, ten uz si tak vychlastal mozek, ze s nim neni normalni rec.
Problem je uz ta vase zivnost - ze ma alkohol denodenne na ocich. On si nepripousti, ze je alkoholik, na leceni nepujde, tak z toho moc cesta ven neni. Meho otce nezastavilo ani nekolik autonehod v opilosti, ani to, ze pri jedne z nich zranil vlastni dceru a pri dalsi zrusil sluzebni kamion, z cehoz ma ted obrovsky dluhy. Samozrejme nepracuje, takze dluhy splaci moje maminka (i kdyz uz jsou rozvedeni). ... Alkohol je svinstvo a kdyz ctu prispevek od tebe, chce se mi brecet...
Drzim palce, at vse dopadne co nejlip. Moje rada bude nejspis utect a to hodne rychle nez zacne byt jeste agresivnejsi. ☹

anna_52
autor
1. črc 2014

ten poslední přispěvek od marketnieuw mě doslova dostal.Děti už mám velké -tedy
jsou to už dospělí lidé.Vidí to ,ale nedovolí si k němu nic,protože by na ně řval. Teť to řeším
tak,že se sním vůbec nebavím-nevšímám si ho.Ta živnost je psána na mě,tedy hostinská činnost
mě to živí a on dělá degustace a přitom tam je každý den po celý rok,i když nemusí jak jsem už psala.
Sklep je to moc pěkný-roky jsme ho budovaly, aby nám vydělával a teť abychom si to vše konečně užívaly
je zlý atd......zkrátka denně pije.A nevím kam bych utíkala-rodiče už nemám a máme spolu postavený dům.
Jinak za vše děkuji moc mě to pomáhá a otevírá oči -zamýšlet se nad tím.

sasanka033
1. črc 2014

@anna_52 tvuj manzel se musi jit lecit. pokud nepujde, musis od nej odejit. to je jedina rada na svete, ktera je funkcni ☹

amallie
1. črc 2014

@anna_52 a máte děti? kolik je vám let?
já myslím, že to bude jen horší, pokud se nepůjde léčit, aby nepropil barák ☹

anna_52
autor
2. črc 2014

Je mi už přes 50.On má co pít,protože děláv íno.Tak to tam není v penězích tak
vidět.Spíšsemu mění osobnost -je zlý náladový .sprostý.Nevíš s čím na tebe vyštěkne a co
ti vyčte.Jeho kvalita života je nulová.Sklep a chlast-tedy vše,kde se chlastá.A když ne tak si
ho nějak najde-důvod.Řekne kolikrát já nato seru.

hribecekbeztecek
2. črc 2014

@anna_52 Tak to je velice složitá situace ☹ Je těžké v padesáti sbalit věci a jít..... a kam ☹ Držím vám palce ať se to aspoň zlepší

veri0007
2. črc 2014

@anna_52 Myslím si, že jemu není pomoci i když bys třeba chtěla. Alkoholik se nezmění a pokud sám nechce, je to zbytečné. Nevím jak bych to přesně řešila ve tvé situaci, ale napadá mě možná tohle: Jestli je těžké odejít od něj, nechceš to udělat z nějakého důvodu, zařiď si svůj život sama. Udělej z něj spolubydlího. Zařiď si svůj pokoj, o domácnost se starej jak teď, sem tam mu navař ať neremcá, ale nepřeháněla bych to, zajeď si s kámoškama k moři nebo do beskyd na několikdenní výlet a začni si žít svůj život😉 Komunikuj s ním právě na úrovní spolubydlícího a hlavně se rozmazluj😉 Kup si něco hezkého na sebe a poseď s kámoškama na kafi😉 Pokud do něj budeš rýpat a vztekat se s ním a hádat, jen se budeš zbytečně stresovat. Nech ho ať si dělá co chce😉

anna_52
autor
2. črc 2014

veri0007 už jsem o tom taky tak uvažovala,protože celý mú jživot byly děti ,rodina a on budoval.
Tudíž komfortní servis.Na zahraděnemusel nic s dětmi minimálně.A tak nemusel odnikud spíchat
domů.Já co teť mám živnost,protože se lidem u násve sklepě líbí-starám se o ně,ale přece jen on je
ten ,který dělá degustace ví ,kde má víno v které bečce atd.Né ,že bych byla pitomá-vyřizuju zase spoustu
jiných věcí a on to ví.Ale je fakt , že si to moc beru -stresuju,ale,když dojde jak metla a vydím ho sedět předtím
u hospody s tím výpitkem,který mě před ním ještě uráží je toho na mě moc. A ještě s tím člověkom
pořád tvrdí ,že mu pomohá-ano pomůže, ale má vychlastanou už hlavu a je rád ,když může být s ním.Ovíjí se
okolo něj jako had-vždyckyse s ním slije.

elvira
2. črc 2014

@anna_52 - s alkoholikem je ta potíž, že pokud sám nepřipustí, že má problém a sám jej nechce řešit, tak ty, krom toho, že bys jej opustila, nemůžeš nic...
Otec byl alkoholik, jeho odpověď byla, že nepije, že až nebude chtít, tak pít nebude, protože to nepotřebuje, závislý není....
Z inteligentního chlapa s rozhledem se stal dement naprogramovaný na pití, zanedbával hygienu, nebyl schopný pravidelně chodit do práce, nedalo se mu věřit...
Skončil špatně.
V okamžiku, kdy tě partner tím pitím stahuje dolů, je jediná rada odejít. Dřív než propije podnikání, zničí si vztahy s okolím atd.
Sousedka vyřešila problém s manželem alkoholikem tak, že se nerozvedla, ale odstěhovala se do malé garsonky, kterou si pronajala a dala mu šanci se zamyslet... byl na léčení, ale už bumbá znova... takže happy end se asinekoná. 😖

sasanka033
2. črc 2014

@anna_52 mam osobni zkusenost s blizkama se zavislosti jak na chlastu, tak na drogach a jeste me napada, ze by ti hodne pomohlo najit nejakeho terapeuta, ktery se zabyva podporou zavislych. dojdes si tam promluvit, hodne se ti ulevi, srovnas myslenky...
napr:
http://www.alkoholik.cz/zavislost/ruzne/protial...

anna_52
autor
2. črc 2014

děkuji moc sasanko a všem

sasanka033
2. črc 2014

@anna_52 hodne sil!! zivot mas jen jeden...

jarcatko
2. črc 2014

byla jsem několik let ve vztahu s klukem, který taky pil a už měl závislost, ale nepřipouštěl si ji... ani jeho matka si to nechtěla připustit (jeho otec byl alkoholik, bil ji, rozvedli se a nestýkali - tak do určitý míry chápu, že nechtěla vidět, že ze syna vyrostlo totéž)... byla jsem hodně mladá a naivní a myslela si, že kvůli mně, kvůli našemu vztahu na sobě bude chtít pracovat... ale dopadlo to tak, že zatímco on neměl ještě dodělanou vysokou školu (studoval ji 10 let!) a nesnažil se nijak zvlášť si najít nějakou spolehlivou práci, tak já jsem při VŠ měla dvě zaměstnání a dřela se od nevidím do nevidím, abychom vůbec měli na jídlo... když jsem ho dokopala ke státnicím a on teda konečně tu školu dodělal, rozešla jsem se s ním, protože jsem viděla, že se nezmění, spolehnutí na něj nikdy nebude, nepostará se o rodinu a max. se mi stane, že nedodělám svoji školu (protože jsem fakt už měla dost, byla jsem hubená, vyčerpaná a unavená a nezbývala mi kapacita, vlastní studium jsem kvůli němu protáhla o dva roky) a jestli s ním kdy budu mít děti, tak se budu kromě nich starat ještě i o něj...
chápu, že v 50 se začíná znova poněkud hůř, než když je člověku 25, ale záleží na tom, co od života chcete - buď se smíříte s tím, jaký váš muž je a zařídíte se podle toho (víceméně jako se spolubydlícím, jak tu už padlo) a nebo odejdete... jiná možnost asi není... držte se a hodně sil, ať už to uděláte jakkoliv 🙂

marketnieuw
2. črc 2014

@anna_52 situaci ti nezavidim a je mi to opravdu moc lito.
Je potreba se na alkoholika divat jako na nemocneho. Je to nemoc a pokud se nebude lecit, tak jsou sance na zmenu k lepsimu minimalni.
Myslim, ze by pomohlo, aby sis o tom promluvila s nejakym odbornikem, jak psala @sasanka033 . Snad by ti poradili, jake jsou moznosti a co dal. Naprosto chapu, ze se ve svem veku rozvadet nechces, at uz kvuli majetku, detem a nebo ze ti na nem jeste jakztakz zalezi.. Jenze se obavam, ze jeho vztah k tobe se zlepsovat nebude, spis naopak. 😖

anna_52
autor
2. črc 2014

moc mi pomáháte,dík

ostrizi
2. črc 2014

Zrovna zítra jdu s manželem na kontrolu. Mám muže alkoholika. Můžete se vztekat, vyskakovat, vyhrožovat a je to k ničemu, akorát to zničí vztah. Musíte ho přemluvit a dostat na léčení. My chodíme na psychiatrii k paní doktorce, která je úžasná, dokázala si s ním poradit, všechno s ním citlivě probírá a to, co dokáže s tím mým tvrdohlavým a namyšleným vemenem, to si neumíte představit. Zatím se vše obrací k lepšímu....už mi párkrát selhal, ale vždy to ustál. Na internetu jsem četla, že dost pomáhá konfrontace se zbytkem rodiny, pozvat ostatní domů a té ostudě ho vystavit, aby mu všichni řekli, co si o tom myslí. A taky si sama na tu psychiatrii zavolat, domluvit si schůzku s doktorkou a ona Vám řekne co a jak. A máme doma alkoholtester.

leniiis
2. črc 2014

Léčit. Myslím, že sám to jinak nezvládne a pokud máš faktpocit, že se to jinak vyřešit nedá a že je to k nevydržení, tak léčba. Třeba moje teta má manžela, co bez toho pití taky nemuže být, denně musí mít pivo a štamprdličku, ale staral se..a vždycky jí pomohl s dětma a večer třeba si dal nebo šel do hospody. Zase záleží,co kdo vydrží atd. Já bych teda asi takovýho doma nechtěla, snažila se to s ním nějakým způsobem vyřešit aby se to nějak pohlo.

verunka_korunka
2. črc 2014

@anna_52 Babicka mela s dedou podobny problem... Chodil do sklepa na slivovici 🙂 a ona nesnasi opilce protoze jeji otec taky pil... Vyresilo to jedine... Zdravotni problemy a zakaz alkoholu od doktoru. Velmi natvrdo receno, protoze ma problem se strevy, srazlivosti krve a jeste dalsi veci. Ale zezacatku to byly jen ty streva a to se babicka pokud vim bavila s doktorem aby mu to rekl tak aby uz nepil. Pomohlo to 🙂

marecek4
2. črc 2014

hlavně si musí sám uvědomit že má problém-pokud ne,tak je všecko zbytečný

zmrz_lina
2. črc 2014

Jak na manžela alkoholika? Nejlíp vzít nohy na ramena a velmi rychle... A to píšu na základě vlastní zkušenosti - dítě vyrůstající v rodině alkoholika.