Jak na nepořádnou nevlastní dceru?

kaja37
27. dub 2014

Ahoj,mám takový problém se 14 letou nevlastní dcerou,jezdí k nám každý víkend,tráví veškeré prázdniny a volna pokud jsou ve škole.To by mi vůbec nevadilo,vím jak její otec je rád,když jsme všichni pohromadě,také jsem ráda když přijede,jenom nemohu překousnout to ,že k nám jezdí jak na hotel.Přijede v pátek,lehne si na postel k počítači a tak je to celý víkend,tedy pokud není venku s kamarádkami.To,že by mi mohla pomoci o víkendu,alespoň s nádobím to nepřipadá v úvahu,protože když něco řeknu,okamžitě se muž urazí a řekne,že to udělá sám.Je rád,že přijela,tak jí prý musí nadržovat.Já sama mám 7 letou dceru,kterou učím pořádku,to aby si uklízela hračky a že špinavé prádlo patří do koupelny do koše,což ta starší zřejmě do teď neví ,zásadně vše hází za postel a někdy i spodní prádlo pod psací stůl,kde by to pokud to neuklidím zůstalo celý týden.Dokonce jsem navrhla,že se budou holky střídat po týdnu v luxování pokojíčku,bohužel dodržovala to pouze ta mladší.Pak nevím jak to mám té mladší vysvětlovat,proč ona musí uklízet a ta druhá nemusí.Muž to zásadně neřeší,pořád si myslí,že proti jeho dceři něco mám,tak jsem z toho docela unavená.Máme ještě půlročního chlapečka a když máte lítat okolo všech,tak nemusím říkat,co je to za kolotoč.Ona není zlá,jen prostě nevím jak na ní,a nechci si pořád o něco říkat (můžeš vynést koš,odnést nákup apod.),připadala bych si jako nějaký dráb,ale služku donekonečna dělat nechci.

kmotrice
27. dub 2014

no asi bych si sedla s ní a manželem a vysvětlila jí že doma uklízet musí taky a u vás jsou prostě nějaký pravidla taky. Aspon teda po sobě by si uklízet mohla když už nee pomáhat v domácnosti.

madulinka
27. dub 2014

Tezko radit..navic ted, kdyz je v puberte, je to blby cas na nastolovani pravidel, navic nevlastni maminkou, kdyz muz za tebou nestoji... urcite bych si o tom promluvila s manzelem a spolecne se domluvili na tom, co se po nejstarsi deri bude chtit.. neexistuje, ze jedna dcera bude muset delat neco a ta druha se na to vyprdne, neudela to, a nebudou z toho vyvozeny zadne dusledky. To je pak nefer vuci mladsi dceri.. ja jsem bydlela v usa u rodiny (vlastne pred tim i v anglii), kde jsem se jim starala o deti. Nebyla jsem nastesti jen uklidova sila, starost o deti byla priorita. Ale v cizine me naucili to, ze pokud se chceme zaclenit do jejich domacnosti, musim se stat jejim clenem, coz zahrnuje urcite vyhody - strava, vylety, dovolene atd. zrovna tak jako ty neprijemne stranky - uklizeni, tj.prostirani stolu, chozeni s kosem, uklid obleceni v pokoji (slozeni cisteho do skrinek, uklid do spinaveho pradla). Ve 14ti letech by nevlastni dera mohla uz i zehlit jednodussi kousky, udelat mladsim detem jednoduchou veceri - napr.palacinky. Kdyz jsme se po 10ti letech vratili do usa na navstevu, automaticky jsme jim s muzem pomohli se sekanim travniku, prestehovani televize a tak. Za poskytnuti "azylu" jsme jim vypomohli jak jsme mohli zase pomoct my... jestli ji chce tatinek nadrzovat muze, ale jinym zpusobem, treba, zeji koupi neco na sebe, nebo si s ni vyjede nekam na vylet. Podryvat autoritu jako ze mladsi tohle bude delat, ale starsi je tu jen obcas, tak nemusi, to je podpasovka. Je to nefer k tobe, ale hlavne k ostatnim sourozencum. Pak ty deti nebudou mit zadny hezky vztah mezi sebou, kdyz se meri dvojim metrem... ☹

uztotakbude
27. dub 2014

Stejně jak na vlastní nepořádnou dceru.

zickemartina
27. dub 2014

tak nejdriv bych to vyresila s muzem, aby i on pochopil, ze na pravidlech neni nic spatneho a ze jsou proste ku prospechu a zapotrebi - na vsechny stejne meritko. bez jeho podpory to dokazes jen psychologickou manipulaci.

teeerez
27. dub 2014

@kaja37 dokud nebudes zajedno s muezm, tak nevyresis nic. Ale asi bych zacala tim, ze misto za dcerou at neco uklidi, bych zasla za nim, ze ji to tedy nebudes rikat, kdyz si to nepreje, ale at je tak laskav a vyluxuje pokojicek, protoze jeho dcera je proste podle nastavenych pravidel na rade, ty to za ni delat nebudes a mladsi uz vubec ne. Treba mu neco docvakne....

kaja37
autor
27. dub 2014

@teeerez To máš asi pravdu,ale nejhorší na tom je,když mu to řeknu,tak muž půjde a opravdu to za ní udělá.Já nevím,asi jsem vychovávaná jinak,musela jsem prostě fungovat jinak a když jsem někam chtěla jít,tak jsem se musela zeptat,jestli můžu.A né přijít a říct dnes budu spát u kamarádky a přijdu zítra.U nich je prostě zvyklé,že se skáče jak si holčina vzpomene.To chce být učitelkou,tak by snad měla být drobet důsledná i když je v pubertě,ale s tím asi nic neudělám,jinak budu pořád ta špatná.

kaja37
autor
27. dub 2014

@kmotrice Já sama nechci,aby tady myla okna,vytírala apod. Ale odnést talíř nebo hrneček po sobě ,utřít prach,vyluxovat v pokojíku by taky mohla,můžu říct,že pomalu rok trvalo,než si začala tady stlát postel,prostě odjela v neděli večer,a jak to bylo když ráno vstala,tak, to zůstalo.Možná kdyby holky měly každá svůj pokojíček,že by mi to tak nevadilo,ale to prostě v našem bytě není možné.

kaja37
autor
27. dub 2014

Chtěla jsem všem poděkovat za rady,zkusím to znovu s manželem probrat,snad nebude zase uražený tři dny.

milada2
27. dub 2014

Drzim pesti! Je to teda blba situace a ja bych byla nastvana jeste vic na manzela nez holcinu. Ten by si neco vyslechl 😉
@kaja37

petrajurinova
27. dub 2014

@kaja37 nevim jak vychazis s jeji maminkou, ale kdyz byl u nas podobny "problem" pomohlo, kdyz jsme si spolecne /ja, mlada a jeji bio-maminka/ zasly do cukrarny na pohar a u toho si popovidaly o tom jake povinnosti v domacnosti ma u mamky a ze u tatky by to melo byt to same - ma dva domovy a neni duvod aby v kazdem mela jine povinnosti nebo ulevy, zvlast kdyz v obou domovech mladsi sourozenci sve povinnosti plni at je patek nebo svatek.

superkousky
27. dub 2014

Jezdí k vám normální puberťák,který sice ví co a jak,ale nechce se mu 😀.
Moje dcera v 7letech taky uklízela nádobí,prádlo a pomáhala kde mohla.
Měla bys to vidět teď 😕 ....
Jenže já to narozdíl od tebe přehlížím,bo je moje a věřím,že i její puberta jednou skončí.
BTW - nebyla jsem jiná 😉 .

laurital
27. dub 2014

@superkousky To jsi genialne popsala mou pubosku, ta kdysi brala i vysavani jako odmenu 😀