Jak přežít Vánoce po rozchodu?

codal
2. pro 2013

Jsem sama půl roku a blížící se Vánoce mě děsí. Vždycky jsem je milovala, ráda nakupovala dárky a letos na to nemám díky všem událostem baterky. Nechce se mi nakupovat dárky, nechce se mi nic slavit. To, že nebudu mít naklizeno, napečeno, ozdobený stromek, o tom už jsem rozhodnutá, ale dárkům se nevyhnu. Původně jsem plánoval odjezd do teplých krajů, klidně i sama, k moři, kde by na mě neútočili vánoční stromky a výzdoba a kde by mi nic nepřipomínalo zimu, ale finančně mi to nevyšlo. Štědrý večer budu po letech slavit sama s rodiči (nemůžu jim to udělat a nepřijít), ale vím, že to bude bolestné a budu se cítit velmi nepříjemně. Miluju je, jsou úžasní, ale prostě to bude těžké. Představa, že bych ale doma zůstala sama, je taky děsivá..takže to budu muset přežít... Jak to zvládáte vy nebo jak jste přežili první Vánoce bez partnérů?

nellisek
2. pro 2013

ahoj, zažila jsem to samé, můj první manžel mne opustil před vánocemi, děti jsme neměli tak představa z vánoc byla úplně šílená. Odjela jsem k rodičům, atmosféra z mé strany na bodu O. Manžel mě vybral z účtu všechny peníze tak že paráda a odjel si prý ke kamarádce udělat jejím dětem pěkné vánoce. Ještě ten večer mi volal a deptal mě jestli mám už ozdobený stromeček atd. Hnus první třídy. Tak že sem si zažila svoje. Po večeři jsem si řekla dost!! přece se nebudu nervovat kvůli takovýmu hajzlovi, za to mi to nestojí kazit si vánoce a to i mým rodičům, který dělali vše možné jen aby mě to zpříjemnily. Musíš se nad tím povznést. Nevím kdo u vás ten vztah ukončil, ale netrápit se. Je to těžký a to hodně, ale jsou horší věci než rozchod z partnerem. Teď mám novou rodinu, dcerku, hodného manžela a vidím že důležité jsou jiné věci. Moje švagrová měla 1,5letou dceru na štědrý den v nemoci s laryngitidou a prasečí chřipkou, nemohla dýchat šlo ji o život, to beru jako hrůzu. Hodně sil ať vánoce zvládneš.

espada
2. pro 2013

Ahoj, no já jedu taky k našim. A beru to tak, že se budu radovat z toho, že se máme rádi, jsme zdraví a máme pořád za co být vděční. To, že mě manžel opustil je jedna věc a samozřejmě mi je moc smutno, ale to, že mám milující rodinu a můžeme být spolu je přece super. Nebudou tady navždy, tak je třeba být vděční za ty chvíle. Nesmíme dopustit, aby nám myšlenky na jednoho člověka zastínily ty ostatní lidi v našem životě. Navíc, když za to (a o to) ten člověk nestoji 😉

codal
autor
2. pro 2013

Mě ani tak není smutno, že nebudu s ním (on už mi nechabí), spíš je mi smutno z toho, že ve svých 28 letech jsem sama (jako bez partnera)... chtěla jsem o letošních vánocích otěhotnět a teď stojím na začátku a příjdu si teď kapku opuštěná (i když rodinu mám milující, to ano, ale partnera mi to nahradit nemůže)... prostě bych letos nějraději nějak zalezla a prostě to ignorovala, ale okolí mi to nedovolí... jako já to přežiju, ale budou to smutné Vánoce a těším se, až budou pryč...

bajana
2. pro 2013

@codal radsej sa nelutuj a nedeptaj samu seba....prezijes to tak, ako si zvladla rozchod....tiez sa so mnou rozisiel priatel po 5 rokoch, ked som mala 28, chytala ma panika, ze uz si nikoho nenajdem, a bola to samozrejme hlupost...do 3 mesiacov som sa zalubila do MM 😉 .... naopak, uzivaj si slobody a nezavislosti, urob radost, sebe aj blizkym a nemysli si, ze si sama - lebo nie si...a preto neverim, ze to budu smutne Vianoce....takze by si sa na to ani nemala takto pozerat...

blahova_andrea
2. pro 2013

já nevím, mě to nikdy jako taková krize nepřišlo. prostě buď jsem přítele měla a byli jsme spolu, nebo to nebylo ještě tak daleko a stejně jsme byli každý se svou rodinou a nebo jsem byla sama a tudíž jsem šla automaticky ke své rodině. nebrala jsem to tak, že je to hrůza, že mi musí být smutno, že je to v mém věku divné apod. je fakt, že já tedy vánoce ani asi až tak neprožívám. takže sama bych být nechtěla, ale jinak by asi bylo jedno kde a s kým budu 😅 neber to jako konec světa. nejsou to poslední vánoce v tvém životě. ještě jich bude spousta a budou dokonalé 😉 ber to tak, že jsou to třeba poslední vánoce s tvojí rodinou, protože příští rok tě možná čekají úplně jiné a "lepší". užij si je s tímto v hlavě.

codal
autor
2. pro 2013

@bajana @blahova_andrea Neberu to jako tragédii, jsou to jen svátky..dřív jsem je hodně prožívala, dneska už ne, spíš vím, že mi prostě bude všechno víc líto a trochu se toho bojím, právě abych to nepokazila ostatním...vím, že se kvůli mému rozchodu svět nezastaví🙂...je to pár dní a přežila jsem horší věci, ale nentěším se na to🙂..každopádně děkuju🙂

gellerka
2. pro 2013

@codal Je mi jasný, že budeš mít v hlavě, jaký to mohlo být a není, i když už svého muže nemiluješ, nejde tak o něj jako o to, co bylo a není (s ním nebo jiným chlapem). Úžasný to určitě nebude, ale snaž se z toho vytřískt co nejvíc. Rodiče se určitě budou snažit ti vánoce co nejvíc zpříjemnit, tak toho využíj. Co takhle si zase užít vánoce jako dítě? Rodiče se postarají, ty nebudeš mít povinnosti, koukneš se na pohádky a užiješ si vánoční atmosféru 🙂 Kdo jiný má šanci v 28 letech si užít dětské vánoce? 🙂

laurital
2. pro 2013

@codal Já myslím, že rodiče určitě tuší, že první Vánoce bez manžela budou...řekněme zvláštní.Do ničeho se nenuť, je přirozené, že po tolika společně strávených Vánocích budeš vzpomínat.Ber to spíše tak, že tento rok byl přelomový, uzavíráš jednu dlouhou životní kapitolu a ber svátky opravdu tak, že právě jimi něco nového a krásného začíná-tvůj nový život 🙂 .A že už bude jen a jen lépe.

liss_durman
2. pro 2013

@codal Neboj, děláš jako bys byla nad hrobem 😉 Štěstí se na tebe usměje a i dětí se dočkáš, vždyť je ještě čas 😉 Teplé kraje jsou na Vánoce drahá záležitost, ale co třeba nějaký hory? Vypadnout? Takhle jela moje kámoška, když měla plný kecky všeho a všech (taky se rozešla s partnerem po x letech) a hrozně si to chválila... Je pochopitelné, že se ti nechce trávit Vánoce ani s rodiči, oni si asi taky budou chtít na ex "smlsnout" a to ti asi na náladě nepřidá... Zkus ještě uvažovat. Zase když bych se na to chtěla podívat z té lepší stránky, teď po nějaké době můžeš rozhodovat jen sama za sebe, nemyslet, co na to ten druhý, ale prostě se rozhodnout impulzivně. Držím palce 🙂

michalasi
2. pro 2013

Jak pises,mas rodice,tak si to s nimi uzivej,oni tady taky vecne nebudou.A chlapy byli,jsou a budou.

vespinka
2. pro 2013

Kvůli chlapa se užírat??? Nikdy! :-* Zavolej známým, rodině, přátelům a slav svátky netradičně. Vánoce nerovná se partner!
Nekaz si život a buď s těmi, kteří tě rádi mají.

codal
autor
2. pro 2013

@liss_durman Já nejsem nad hrobem, neberu to zas tak vážně, jen mě prostě zajímá, jak to děljí jiní v podobné situaci...🙂

olik76
5. pro 2013

Ahoj, já to samé prožila před 9 lety. Bylo mi 28, rozchod po 7 letech, 6 let jsme spolu žili a několik let jsme spolu trávili Štědrý den. Rozešel se se mnou v dubnu, na Vánoce jsem byla u rodičů a bylo to hrozné. Celé jsem je probrečela, i štědrovečerní večeři, naši a ségra ze mě museli být na nervy. Po večeři a dárcích šli rodiče a ségra s přítelem na půlnoční a já zůstala doma a brečela a brečela. Po Vánocích jsem se ale dala rychle do kupy, v únoru jsem potkala dnes už manžela, jsem šťastně vdaná a mám dvě děti 🙂 takže jde o to ty svátky nějak přežít a věřit, že pak bude líp. Přeji hodně sil.

codal
autor
22. pro 2013

Hezké Vánoce všem a v novém roce jen to nejlepší! Užijte si to!

krystalice
22. pro 2013

Taky bych to nebrala jako trágu 😉 .Můžeš se třeba naložit na svátky do lihu 😀 Ale vážně,měla jsem podobnou situaci před cca 4 lety,zůstala jsem ze synem sama a dalo se to u rodičů vydržet,snažili se nám to co nejvíce zpříjemnit,i když nepopírám,že mě to líto bylo...No a po novým roce to bylo o hodně lepší a jak začalo svítit na jaře sluníčko,tak to bylo už úplně super 😎

alena36
10. lis 2016

hele vytřela bys mu zrak, kdybys mu zavolala a řekla mu, že tak krásné vánoce už jsi dlouho nezažila, aby si trochu uvědomil, že i bez něho se svět točí...chlapi za to nestojí...

codal
autor
10. lis 2016

@alena36 uz je to par let,co jsem tuto diskuzi zakladala. Letos bude vsechno uplne jinak.Letos slavim svoje prvni Vanoce se svym skvelym pritelem a nadhernou mesicni dcerkou... jak ty ctyri roky utekly a co vsechno se zmenilo...

alena36
10. lis 2016

@codal tak vidíš, nic není tak horké, jak vypadá, já zas budu mít vánoce s rodinou, ale svou zlámanou nohou po operaci...neudělám vůbec nic...jen budu přihlížet

codal
autor
11. lis 2016

@alena36 ty zacatky po rozchodech byvaji zle,clovek ma pocit,ze mu skoncil zivot...cas nastesti opravdu hoji rany.. Uzij si Vanoce v kruhu rodiny a nech se obskakovat,odpocivej a at je brzo lip..

maja2017
22. pro 2016

....prave prozivam to, co @codal pred ctyrmi lety, jen mi neni 20+, ale rovnych 40 a muj (ex)partner nechape proc se s nim rozchazim....pred ctyrmi lety jsme planovali rodinu, ale ted zu se mu do toho nechce, protoze on vlastni deti ma, tak se s tim mam smirit, nic nehrotit (vzdyt vse prece funguje, ze?) .... takze me pravdepodobne cekaji ubrecene vanoce u rodicu a vubec se mi do toho nejak nechce...

jarkarichter
19. pro 2020

Ahoj holky, co na ty naše životy říct. Každá máme to své bolístko, to píše sám život, bohužel. Mě teď bylo 46, 5 dní do štědrého dne a mám pocit, že to to nezvládnu. 10 let vztah na psí knížku, samé trápení. Ex bylo 52, pořád fixován na děti - dospělé. Oni na něj kašlou, znají ho jen když potřebují peníze a s něčím pomoct. Bydlely za režii a ještě bydlí v mém bytě. Mě tady neříká nic pane. Jeden byt prodávám, ve druhém zatím bydlí jeho dcera. Jsem v pasti. Nechci se vrátit do bytu, který jsem svěřila realitce. Do druhého až do února nesmím, přestože je můj nemám už sílu se hádat. Tady už taky nevydržím. Odstěhovala jsem se za ex do jiného města. Už tu mám spousty přátel, ale je mi trapné je obtěžovat. Syn paradoxně bydlí v pronájmu, zatím jsem mu to neřekla, vím jak ho bolel rozvod. Měli jsme jen jeho a těžce to snášel. Rodiče už nemám. Hotely zavřené. Asi první Vánoce o samotě od té doby co jsem se narodila. Odletět do tepla teď taky nejde. Tak kdo ví co bude? Jediné co vím je, že jsme ženské a my to zvládneme. Krásné Vánoce a hodně síly, budeme jí potřebovat pro lepší časy.