Jak řešíte první vzdor?

terezzz_zl
16. říj 2012

Ahojte maminky, momentálně mám problémy se synkem (2,5 roku) - zřejmě první vzdor umocněný žárlivostí na bráchu (8 měsíců) - prostě to začíná být peklo, nevím co s ním, dřív celkem poslouchal, teď ignoruje co mu řeknu nebo dělá opakovaně věci, o kterých ví, že je nesmí (stěna vypadá jak z doupěte přiznivců grafiti). Abych ho k něčemu dotlačila, musím být důraznější, dřív stačilo několikrát opakovat, případně plesknout přes ručičku nebo prcku. Jenže teď nic nefunguje a ze mě stává nervní a vysílená matka. Nechci na něho stále jen křičet a nechci dospět do stádia, že bych ho zmlátila, protože už mi prostě ujedou nervy. Říkali jsme si, že si manžel bude víc brát menšího a já budu se starším, aby mě měl víc pro sebe, tak jak to bylo dřív. Prosím o vaše postřehy, rady a zkušenosti, které by mi pomohly 🙂)

berenika39
16. říj 2012

ve foru nahoře je rámeček, vyhledávač, do něj bez háčků bez čárek napiš "obodbi vzdoru", třeba, a vyjede ti už xx diskusí na tohle téma tady.
kuk, tady jich je pár, stačí to pročíst a hned uvidíš, že je to normální, že tím projde každé dítě a taky to jistojistě přejde.

https://www.modrykonik.cz/diskuse/ma-1-az-3-rok...
https://www.modrykonik.cz/diskuse/staram-sa-o-d...
https://www.modrykonik.cz/diskuse/staram-se-o-d...

za mě tady, rady, jak se to dá klidně přestát bez bití, plácání, ječení a nervů.
https://www.modrykonik.cz/diskuse/ma-1-az-3-rok...

terezzz_zl
autor
16. říj 2012

@berenika39 - Ahoj, díky za odpovědi, zatím v tom dost tápu, páč někdo píše jak být na dítě hodný a trpělivý a neomezovat a paní doktorka říká, že ale nastavit hranice je třeba a chovat se k dítěti jako kamarád není vhodné. Zkusím mu víc říkat co budeme dělat a tak, na nějakém přesném dělání věcí nelpím, nechce se oblékat teď, neva, obleču menšího a ho obleču potom a zkusím mu formulovat spíše výhody jiného způsobu dělání věci než mu to zakazovat. Ono je to složité s tím maličkým, musím se mu věnovat a stíhat oba dva v klidu a pohodě jde o to hůř 😝 Hlavně mě ničí, jak furt dělá čurbes, rozhazuje věci, vytahuje oblečení, čmárá po zdech, vylívá vodu na pití, lije si šťávu do jídla (teď už vím, že mu ji nemám dávat k jídlu, ale nechat ho napít se předem), ono to vypadá jako žádná hrůza, ale strávím s uklízením jeho vylomenin strašně moc času, do toho ječí menší, že má hlad atd....Když šel dneska menší spinkat, tak se mu hned zlepšila nálada, tak jsme blbli, hráli si, ukazovali si v knížkách a mazlili se, to bylo fajn 🙂)

ined77
17. říj 2012

@terezzz_zl ...ahoj 🙂 , on prostě nedělá nic jiného, než se na sebe snaží upoutat pozornost.
příchod sourozence je pro něj obrovská změna a rodiče to také kolikrát stojí mnoho nervů a hlavně sil ty nervy udržet.
určitě bude fajn když budeš trávit se starším více času o samotě, pokud to jde, je to paráda.pak třeba mu nabízet vhodné varianty k vyřádění se...chceš malovat, můžeš tady..velký kus kartónu na zem, nebo pořídit tabuli či tapetu určenou k malování křídama. pokud ho baví hrabošit věci...vyčleň mu jednu skříňku, kde může věci tahat a zase házet zpět, hrátky s vodou jdou dobře umožnit třeba v umyvadle...bude sice jako vodník, ale jeho potřebu to uspokojí.choďte hodně ven, mimi se prospí a ty se mu můžeš věnovat...třeba si zahrát fotbal, vylézt s ním jen tak na průlezku....on se vyřádí a bude spokojenější 😉.
on je sám ještě maličký, těžko od něj očekávat nějaké pochopení, empatii či extra spolupráci...to je těžko, dlouho měl maminku jen sám pro sebe a najednou to tak není.u nás to bylo to samé...časem se to zlepšilo, ale nastaly zase jiné "problémy" 🙂...např.hádky o hračky...to je moje, ona mi to bere, ať mi to nebere...atd....pištění, pošťuchování...někdy je toho opravdu nad hlavu 😉.
hranice jdou nastavit i za vlídného chování...akorát se to lehce napíše a hůř provádí, ale určitě to jde 😉

terezzz_zl
autor
17. říj 2012

@ined77 Zdar, to já vím, že se snaží upoutat pozornost, že žárlí, ale teď prostě nerespektuje nic co předtím šlo, je to na palici. Samozřejmě se ho snažím zabavit a chodíme ven, aby se nenudil a nedělal doma bordel, kvůli čemuž bych byla pak naštvaná, ale teď prostě domluva nula. Stačí mu pár sekund co se otočím, už ho i hledala policie, protože prostě odešel, když jsem se otočila a uložila menšího do kočárku. Než uložím nákup, nasedne na jezdící schody a je o patro výš v obchoďáku plném lidí, taky vjel na odrážedle normálně na silnici, kde jsou auta....já už se i bojím, že se něco stane 😢 navíc k nám často jezdí mamka a tatínek se mu odpoledne taky hodně věnuje, takže nudou a nedostatkem podnětů rozhodně netrpí. Jen je to teď rarach alias neřád prvního řádu 😀 😀 a já to chci vyřešit k jeho spokojenosti....

ined77
18. říj 2012

@terezzz_zl ...já vím, ale asi nezbude než tomu dát čas...já mám doma něco podobného, taky neohrožený typ 😀 .a vysvětlovat a vysvětlovat.... 😖

elgereta
19. říj 2012

@terezzz_zl ahojky,tak u nás to vypadá úplně stejně a poslední dny, mám pocit, že nezvládám se o ně dobře postarat a cítím se jak neschopná matka, ale zas vím, že je to jen období, které přejde a zas bude dobře 🙂