Jak si dítě zvyká na nového partnera?

deathy
7. říj 2011

Ahoj, chtěla bych se "poradit" či jen počíst o tom, jak jste na tom vy - maminky nebo tatínkové, kteří jste si našli nového partnera a jak se vaše dítko na novou situaci tváří.
Já mám dvou a půl letou dcerku, s jejím tátou jsem bohužel neměla možnost vytvořit normální rodinu, takže si zvykla na to, že je máma a babí. Samozřejmě od doby, co jsem pryč od jejího táty se nějaký ten "strejda" objevil, ale nikdy to nebylo na té fázy, že bychom spolu v podstatě bydleli a bylo to opravdu to "vážné". Mám přítele, co by se moc rád podílel a snaží se o to perfektně, ale s holkou je to někdy pekelné. Má dvě tváře:
1) s přítelem se mazlí, směje, je v pohodě, hraje si a pod.
2) přítel na ní nesmí promluvit, říct jí sebemenší "příkaz", hned je jako bublina, zaražená a nemluví. Pokud se probudí, neexistuje, aby k ní šel on, protože ihned ztropí hysterickou scénu s křikem, že chce mamí (to probouzení nás trápí asi úplně nejvíc, protože madam se každou noc budí a trvá tak hodinu přemlouvání, papání, pohádek a jiných blbostí, aby se mi podařilo jí zase nacpat zpět do postýlky, přičemž přítel se opravdu nesmí objevit ani ve dveřích).
Přítele č. 2 nesmírně mrzí a je z toho dost často smutný.. a já jen tiše doufám, že se to postupem času zlepší a bude to dobré, protože momentálně není co s tím dělat ... asi.
Mimochodem, důležitý fakt je asi ten, že s přítelem jsme opravdu krátce, takže to bude asi prozatím kámen úrazu. Mě jen zajímá, jestli je opravdu šance, že si malá zvykne. Je to hroznej mamiňák a tak mám někdy pocit, že nikoho jiného než mamí nebude brát.

pet.s
7. říj 2011

@deathy Ahojky, tak já Ti můžu popsat situaci ze dvou pohledů...jednak z pohledu dítěte a pak z pohledu matky. Já do 6 let žila jen s mámou a babi. Tátu jsem nikdy nepoznala. založil hned po mém zplození jinou rodinu a nezajímal se. V 6 letech máma přivedla "tátu". A najednou byly děsné změny. Babi se odstěhovala, našim se narodila ségra, to vše jsme zvládla, ale jediné, co mi dělalo celé dětství problém, bylo, že jsem ho tak nějak nebrala na plno za tátu. Nikdy na mě nesáhl, nikdy nevyhuboval, jen když jse zlobila, tak se mnou nemluvil.(jednou jsme to vydrželi 3 roky=do mé svatby).Ale když jsme něco chtěla, tak jsem ho obešla a šla za mámou. Prostě si myslím že chyba byla, že máma s babi strašn sledovaly, aby mě nešidil, aby na mě nebyl ošklivý, atd. A já to samozřejmě jako dítě zneužívala. V podstatě jsme se našli až v dospělosti a musím říct, že čím jsem starší tím je to můj zlatý táta 😀
No a druhý pohled. S manželem jsem se rozvedla, když bylo dětem 9 a 6 roků. Hned jsme se stěhovali k příteli. Byl to bezdětný chlap, který měl představu o pravidlech a povinnostech a hlavně, aby ho děti moc neodstrkávali ode mě. Bára s ním děsně bojovala, zlobila jak deset čertů. Kluk protože je i jinak docela klidas, tak s ním vycházel v pohodě. Stačilo mu, že mu strejda postavil nový Pc, nahrál novou hru a víc mu šel z cesty. Jenže já jsme tohle nějka nerozdýchala, protože děti jsou pro mě prioritou. Po roce jsme od něj odešla. Cca 2 roky jsme byli samy. Pak mě můj pan šéf doprovázel stále častěji domů, až jsme museli přiznat pravdu. 😀 Zhruba ještě rok a kousek jsme žili každý ve svém, jen k nám jezdil na víkendy. Vzhledem k tomu, že on je docela klidas a flegmatik, a není sebestředný. Uměl těm dětem jakoby uhnout z cesty ke mně. Nevadilo mu, že Bára si se mnou chce povídat zrovna ve chvíli, kdy jsme měli naplánovaný romantický večer v ložnici při svíčkách.Nebo, že na večeři do "naší" restaurace šli s námi. Prostě je bral jako moji součást a prioritu. Na druhé straně jsem nekompromisně trestala když se pokoušela moje tehdy těžce pubertální dcerka, ukázat mu, kdo je v téhle domácnosti pánem. Prostě on ji žíví, tak ona ho bude respektovat. Nestaví se do role jejich otce.Oni otce mají. Spíš kámoš.
U vás bych radila. to samé, aby přítel trochumalé uhnul, ale na druhou stranu ty musíš ukázat, že on je tam ten kdo velí, ne malá.
A to že chce malá jen Tebe? to patří k věku.Obě moje dcery tohle dělaly (Terinka ještě stále dělá) i svým vlastním otcům.Já na to prostě říkám, že mě Teri povaýuje za dobré zařízení k její spokojenosti. S láskou a neláskou to nemá nic společného. Prostě se u tebe cítí bezpečně, však tě zná od prvních svých dnů.Voníš ji a jsi jistota jídla a klidu.Neboj čas, kdy malá vezme za ruku tvého přítele tobě udělá pápá a půjde s ním kopat ven do míče přijde,Jen to chce cit a klid.Držím palce, at to ustojíte všichni 3.Hlavně nic nelámejte přes koleno.-)

mirunda
8. říj 2011

@deathy ahojky, já teda nevím, jak je to s novým partnerem, ale myslím si, že je to spíš taky věkem. Mám skoro stejně starou holčičku a občas má tohle ke svýmu tátovi taky, prostě jednou je to uplně v pohodě, ale pak jí večer nesmí oblíct ani pyžamo.. když jí chce přečíst pohádku, tak děsná scéna, že jenom máma.. a ráno je to zase prostě v pohodě a normálně si hrajou a mazlej se 🙂 Takže ano, určitě si na něj musí i zvyknout, ale taky z toho určitě i vyroste 😉 (teda v tom musíme doufat 😀 ) Pevný nervy 🙂

alamo
8. říj 2011

@deathy Ahoj, ja se taky priklanim k tomu, ze je to mozna vekem a tim, ze je to chlap. Moje dcera, kdyz ji manzel rekne uplne klidnym hlasem kuprikladu "s mobilem se nehraje", tak dcera nasadi ten strasne tragicky vyraz s koutky ust dolu, pak par vterin ticho a pak strasny rev. Pritom jinak se maji radi a jsou same srandicky. Ale pokud klidne rekne nejaky prikaz nebo pravidlo, tak je konec. No a kdyz ji to same reknu ja, treba i durazneji, tak se mi chechta! Nevim, co je horsi. 🙂. Preji hodne trpelivosti, snad se to casem podda 🙂 .

anatanka
8. říj 2011

@deathy To znam moc dobre, problem obou partneru je asi hlavne v tom, ze nevedi, jak to cely uchopit a co je vlastne dobre. My jako matky a partnerky mame navic dilema, jak vse zvladnout tak, aby jsme nesidily ani dite ani muze...
Miriam je taky zvykla porad jen na me, na babicku a na dedu. Kdyz si nasel ex partnerku, tak to vubec neresila, bylo ji to sumak, jak se ti otcove povetsinou maji...
Ale myho partnera resi vzdycky az moc.
Mela jsem dva vaznejsi vztahy a s prvnim to fungovalo tak, ze kdyz jsme prijely za nim, tak jsme spaly my dve v jeho posteli a on chudak na gauci v obyvaku a nesmel do vlastni loznice ani strcit nos, behem dne ho Miri povetsinou ignorovala. Kdyz prijel on k nam tak to bylo porad: "Kdy pojede pryc, jak dlouho tady jeste bude, ja ho tady nechci..." Pritom to byl fakt hodnej chlap a mel ji rad, ona jeho v podstate taky, ale musel by byt v jiny pozici, nez byl.

Se soucasnym pritelem to po tehle strance zatim jen otukavame, ale uz je mi jasny, ze to zase nebude zadna slava.

Kdyz bych se nekdy chtela k nekomu nastehovat, tak to vidim az tak za par let, ted by to Miriam asi nerozdychala. Jeji svet a domov jsem proste ja a babicka s dedou a nikoho jinyho tam pustit nechce.

crca
8. říj 2011

Já ti sice moc neporadím,ale jen k tomu ,že chce jen tebe...mám stejně staré děti a právě jsme už asi tak měsíc-ne-li víc ve fázi,kdy prostě musím vše jen já a nedejbože něco udělat táta 😀 dostanou na prdel ode mě,já se na ně zlobím,manžel je chce ukonejšit,ale ne-vřískot a maminka,manžel je vžy koupal,ale najednou ne,s tátou nejdou,jen maminka,vyndat z vany a utřít a dát do pyžámka-jen maminka a toho je spousta,takže si troufám,říct,že reakce na tvého přítele je součástí věku.Určitě bude líp a držím palečky 😉

evulinkab
9. říj 2011

@deathy Tak já myslim, že dcerka je jeste malá a to, co predvádí pred tvým pritelem, by treba delala i pred svým vlastním tátou.Děti zkouší, mají chvilky, kdy chteji být jen s maminkou, nekdy chteji být a hrát si s nekym jiným.Navic pokud jste spolu opravdu jen krátce, tak uvidis, že dcerka si zvykne, zacne přítele "brát" a zacne ho mit i rada.Myslim, že u takto malých deti to jde jeste samo si vytvořit pěkný vztah k novému partnerovi svých rodicu.Kdežto u starších už to muže být problém.

deathy
autor
9. říj 2011

Holky, všem moc děkuju za reakce, musím uznat, že mě potěšilo a zároveň trochu uklidnilo, že v tom nejsem sama 😉
Když má takhle ty svoje výlevy, a převážně ty noční akce, tak pak sedím, smutně hledím na přítele a prostě nevím jak dál..
Přítel se k ní chová hezky. Co je správné, to dovolí a co je špatné, to zakáže. Prostě normálka, ale ona to hold někdy bere po svém. Myslím, že mu dám přečíst tyhle řádky, aby viděl, že je to opravdu jen reakce na novotu a netrápil se tím, že ho nemá ráda. A že čas to vše spraví, doufám 😀
Minule ho hrozně mrzela situace, že holka se vzbudila, já byla v kuchyni, tak jí chtěl vyndat z postele, ale ona nééé, hysterka. Tak jsem naběhla, vzala jí, šla dolů do kuchyně a tam byl přítelův malý synovec.. holka se na něho okamžitě začala smát, hned hračky atd. Prostě mávnutím proutku nejhodnější nejmilejší usměvavé dítě. A když tohle přítel viděl, byl opravdu... no smutný.

Co se týče chování k jejímu vlastnímu tátovi... nikdy mi nebylo sděleno nějaké zlobení nebo truc tohohle typu, takže mám takové podezření, že když je u něj a jeho manželky, kterou bere též velmi v pohodě, tak že prostě nezlobí a je to nejmilejší dítě 🙄 Ale možná je to tím, že ho vidí cca 1-2x do měsíce (způsobeno z jeho strany).

hancazivocich
10. říj 2011

@deathy - ahojky, jen když je u svého otce - tak tam nemá tebe, víš? Tak musí asi ,,sekat latinu"
Já mám to samý - i když má tatínka vlastního.. Vyndat z postýlky mamka, obléct mamka, koupat mamka, dát čůrat mamka, číst mamka, foukat mamka....
A když byla s ním a s tchýní sama na chatě, tak milionová - musela se obejít beze mě, tak tam to šlo.. Ale přijeli domů a jenom Mamíííí
Buď ráda, že k ní CHCE tvůj současný přítel vůbec vstávat.. Nebo s ní chce něco dělat.. Nedokážu si představit, že by MP k ní v noci vstal.. On usne u všeho a vzbudí ho... Snad jen nějakej silnej výbuch nebo kakání 😅 😀

deathy
autor
12. říj 2011

@hancazivocich Jo, přítel má fakt zájem ve všech možných aktivitách, jenže holka prostě začne hysterčit a já rychle vždycky vymýšlím jak jinou alternativu zabavení tak, aby to nevypadalo že ho nechce 😅
Nejsem na takovej přístup od chlapa zvyklá, nikdy mi žádnej takhle nepomáhal, takže mě to těší, ale zase mrzí co vyvádí to moje dítě.. ale snad máte holky pravdu, že je to otázka času a my se zlepšíme.
Teď prvně spal přítel u nás, což znamená žádné oddělené pokoje, mám holku u sebe v pokoji, jen na druhém konci 😉 čekala jsem co zase bude za čoro moro, naštěstí zvečera holka usnula normálně, pak se vzbudila kolem půl 1 že papat, vyjímečně teda v kuchyni když ho viděla v posteli, ale pak ochotně zalezla do postýlky a spala dál. A ráno? To vám bylo nejmilovanější dítě, i na přítele byla jak mílius.

esterka610
12. říj 2011

@deathy Souhlas s holkama, je to věkem 😉 jsou dny kdy dvojčata tátu absolutně ignorujou, nesmí se na ně ani podívat, nedejbože napomenout 😀 a pak jsou dny,kdy celý den poslouchám jenom táta, táta přijede ?? A jakmile přijde domů, tak já nesmím koupat,uspávat atd.

Je super,že přítel má zájem! 🙂