Jak snášejí vaši prarodiče vnoučata?

20. říj 2022

Jak snášejí prarodiče vaše děti? Chtějí je rozmazlovat, nebo mají tendenci je vychovávat až buzerovat? Já mám problémy se svým tátou. Vždycky byl přísný na nás, ale čekala jsem že u mé dcery - jediné vnučky- si dá pokoj. Ale poslední dobou je to hrozný. Když jsme u rodičů, cítím jak mu to je nepříjemný, mám pocit že je takový klasický bručivý dědek. Naší dceři jsou dva roky, je úplně normální dítě, v některých věcech dost vyspělá, ale prostě je dítě, nebude tiše sedět na jednom místě. Hraje si, blbne s babičkou, a on ji pořád jen buzeruje. Pořád ať jde už na nočník, ať kouká mluvit, když si rozsypala na gauč lego aby si šla stavět, pár kostiček ji spadlo na koberec, a on na ni okamžitě křiknul ať si to kouká sebrat, s něčím si ještě chce hrát ale on ji okřikuje ať si to už uklidí. S babičkou dělá ráda polštářkovou bitvu, a i u toho ji okřikuje ať toho nechá. Párkrát se stalo že na ni fakt zakřičel, a bezdůvodně, i mamka mu vynadala co na ni řve, dcera se pak akorát rozbrečí protože je hodně citlivá. On na mě pořád štěká že ji musím vychovávat tvrdě, jinak že z ní bude největší vyvrhel společnosti 🤦‍♀️ jemu vadí i to že si u nich dcera chce pouštět pohádku. Jak mu už opravdu důrazně říct že je to moje výchova, a že dcera oproti spoustě jiných dětí je zlatíčko? Normální promluvení si nefunguje.

palja
20. říj 2022

U nás tchyně prohlásila, že je moderní babičky a o vnoučata se nezajímá. Od svagrove (vlastní dcery) vnoučata neviděla snad už 2 roky a naše děti (od svého syna) neviděla přes půl roku.
Moji rodiče se k nim chovají normálně, neroumazluji je ani nebuzeruji, prostě jak dědeček a babička.

l01991
20. říj 2022

Upřímně,už by mě tam neviděli... babi ať přijede kdykoli k vám ale nenechala bych křičet od dědka na dceru..

autor
20. říj 2022

@l01991 Já už přemýšlím že bysme tam chodily jen když nebude doma.

xxx3d
20. říj 2022

jaký měl on prarodiče, zažil je? možná to prostě neumí.
takže chodit tam, když nebude doma zní jako dobrej nápad.

levandule_k
20. říj 2022

Já bych asi otci připomenula, že je dědeček, že jeho role je jiná, má vnouče, rozmazlovat, hýčkat a učit ho něco zábavného, že otcem byl tobě.

Také bych mu řekla, že hodlám dítě vychovávat s láskou a respektem a i když se mu to nelíbí, ať to respektuje. Výchova pomocí trestů a křiku vede k tomu, že z člověka uzlíček nervů.

Přijde mi, že u tebe problém hranic, otec tě nerespektuje. Takže se budeš muset postavit ty za sebe a vymezit se. Stát si za svým.

Na druhou stranu, může to být na něj moc a je zvyklý na klid, takže bych se ho i zeptala, jestli potřebuje víc klidu nebo jestli se bojí, že se v rámci polštářové bitvy zraní, něco se rozbije.

krisstina93
20. říj 2022

U nás ze všech stran děti rozmazlují. Ke školákovi se chovají jak k miminku, všechno za něj dělají, dělají z něj chudáčka, když chci aby byl trochu samostatný, druhá babi mu zas koupi na co si ukáže 🙄 takže zas opačný extrém a i to mě občas rozčiluje :D ale zas mít prarodiče, co neustále dítě buzeruje bych taky nechtěla.

autor
20. říj 2022

@xxx3d Vůbec nevím jestli znal prarodiče, něco mi říká že snad jo, ale nejsem si jistá.

autor
20. říj 2022

@levandule_k On ohledně té bitvy to bere tak, že babičku mlátí 🤦‍♀️ přitom babička i dcera se smějí, jen on s tím má problém. Souhlasím že jen s křikem se z člověka udělá uzlíček nervů. Taky jsem byla. A on mě nerespektuje jako dospělou, pořád si myslí že ho musím poslouchat, že nesmím mít vlastní pohled na věc,protože já mám pohled špatný.

zrzinda
20. říj 2022

Můj taťka byl taky vždycky “zlej policajt.” Jako sranda ano, ale jasne vymezeny hranice. A občas nám par facek prilitlo, nebudu lhát.
Trochu jsem se bala, jak se bude chovat k vnoucatum, ale absolutně zbytečně.
Nechápu, kde se to v něm bere, ale je neskutecne trpelivej (mala má 19mesicu). Vysvětluje, blbne s ni, vaří ji oblíbeny jídla, kupuje jahody, protože ví, ze je miluje. Proste je z nej poprdenej rozmazlovaci deda. Mamka to má uplne stejně.
Až je občas musím “napominat,” ať jsou trochu přísnější. Ale vždycky jenom odpoví, ze babi s dedou mají rozmazlovat, na výchovu ze jsou rodiče.
Asi bych si v tvém případě zkusila promluvit s mamkou, aby mu nějak domluvila.. Je snadný říct, ať tam nejezdite, ale chápu, ze je to tvuj tata a to jde hodně slozite 😔

autor
20. říj 2022

@zrzinda Já s mamkou mluvila. Ta mi ale vždycky řekne že snad vím jaký je, že je opravdu vzteklý a protivný, čímdál víc, dokonce i na ni. A ať si teda jsme doma a přijdem když on doma nebude.

zrzinda
20. říj 2022

V tom případě bohužel nemám ponětí, co poradit, pokud je to takto 😔
Ale možná bych někdy zkusila tátovi v klidu bez emocí říct, ať si uvědomí, ze ten vztah k dětem si nastavuje on sám.. A ze pokud se bude takhle chovat i nadále, tak k němu vnučka, až bude starší, jezdit nebude.

tereza0111
20. říj 2022

Domluvila bych se s mamkou, at chodi k vam nebo bych chodila jen, kdyz by tam nebyl. Nevystavovala bych dceru ukricenemu brucounovi. Znam to sama od sebe... Nenavratne to muj vztah i s babickou poskodilo, protoze jsem tam proste nechtela jezdit. Babicka se to pak snazila zachranit treba spolecnou dovolenou a tak, ale (prestoze to bylo moje prvni more), tak si zase pamatuju jen jak deda na me stekal..

zmrzlinka
20. říj 2022

U nás je to rozdělené tak,že tchán děti ignoruje.Vidime se 4- krát v roce.Tchyne je děsně miluje a vidím se tak 6- krát v roce ,tak je asi až tak moc nemiluje 😂😂😂
Naši tak nějak normálně 👍
Dědeček ať se jde vyřvat na hokej nebo na fotbal ....

autor
20. říj 2022

@tereza0111 To samé moje babička z tátovy strany. Celý můj život pořád bručela, pořád se jí na mě něco nelíbilo. Upřednostňovala stále jen mého bratra. Neměla jsem to tam ráda, a nakonec jsem ji nešla ani na pohřeb.

autor
20. říj 2022

@zmrzlinka Stačí mu v televizi pustit zprávy, a to nadává až se celý dům otřásá.

emillyhk
20. říj 2022

Tchán je zlatý, vnoučka miluje, rozdal by se, vymýšlí s ním blbiny ❤️ Jedna babička má tendence vychovávat, ale dá si říct, zároveň v rámci možností na chvilku pohlídá, taky vymýšlí lumpárny, ráda koupí něco pěkného, pomazlí... Druhá babi si jenom počítá skóre - když ví, že první babi vnouče viděla, dožaduje se návštěvy, jednou ho pochová, dál si ho moc nevšímá a za hodinu odjezd 🙈 Pokud zrovna ten týden první babi neviděla, tak druhá babi ani neplánuje návštěvu 🤷‍♀️ Ale nikdy na naše dítě nekřičí, není zlá (jenom hodně svá).

daasqua
20. říj 2022

U nás jsou tchánovci taky ti přísnější. Hodně nás ale respektují, i naši výchovu, i když to někdy komentují. Dcera je taky spíš z těch hodnějších dětí (syn bude asi víc akční, to jsem na ně zvědavá 😀). Ale prý nemá režim (jo, můj režim bourá jejich synáček), prý je mlsná (v porovnání s jinými skoro není, jí pestře a ve školce 100 %), prý je bordelář (jejich syn je 1000x větší, takže kde se v jejich výchově stala chyba?), špatně mluví (to ano, holt začala až po 3r a co já s tím, prostě to s ní nehnulo), je citlivka (jo, je někdy mamánek a nechce u nich přespat, ale taky je vidí párkrát za rok a oni si s ní nehrají, jak si na ně má zvyknout). Takhle vidí jen špičku ledovce, často se do ní neumí vcítit a já naopak jsem hodně empatická, přesně vím, kdy si co myslí a co jí vadí. A co vidím, že vyrostlo z jejich syna, tak se jim některá výchova, na které tolik bazírují, moc nepovedla 😀
Moje máma byla spíš vždy rozmazlující, pomáhající, ošetřující - pořád se snaží krmit, řeší pořád čepičky, vitamíny, pomáhá se vším, leká se při bolístkách a nemocech. Já jsem flegmoš na tohle 😀 Děti ji každopádně milují a ona to s nimi umí 🙂
No a můj otec na malé děti moc nebyl, spíš na ty větší, ukázat jim něco, vysvětlit jim fungování světa, v péči o malé děti nebyl vůbec praktický.

vikinkav
20. říj 2022

Muj tata byl na nas taky dost prisny a obcas to “rozbali” i na moje deti. Spis na ty starsi. Ale podle me nechce, jen to jinak neumi. Rika jim takovy to: nefnukej, uklid si to, nejec atd. Ja s tim sama taky hrozne bojuju, chci byt hodna a nepeskovat je, ale nejde mi to tak jak bych chtela 😕

te_reza
20. říj 2022

Táta na nás kácel a vnoučata na něm můžou dříví štípat. Já bych tam nejezdila. Na druhou stranu nemám problém, když naší holku okřiknou oprávněně.

autor
20. říj 2022

@daasqua Přesně jako u nás, já jsem empatická, znám svou dceru nejlíp a on se nedokáže do ní vcítit, nezná ji. Třeba když začne být ukručená, tak táta na ní začne hned zvyšovat hlas, přitom já poznám že je jen ospalá, stačí když si mě vleze na klín, utěším ji a už spinká. Ale on táta jí ani nechce porozumět. On bere děti jako bezduché loutky co musí na slovo poslouchat, co nemají právo projevit svoje emoce. A když začnu debatovat na psychologické úrovni, že děti musí projevit emoce atd., tak mě pošle do pr**** že sem akorát tahám kraviny z internetu.

mmm12345
20. říj 2022

tvůj otec má stejné názory jako ten můj.... být tebou tak tam nechodím tak často, případně když nebude doma nebo ať přijde babička k Vám... na druhou stranu, za pár roků bude dcera velká a budeš ji tam dávat na prázdniny, když budeš v práci... snad si to do té doby otec uvědomí.

jjasmina
21. říj 2022

Asi si mu to důrazně ještě neřekla nebo ať jezdí babi k vám no

sinicka
21. říj 2022

Nema smysl neco vysvetlovat o empatii, kontaktni vychove atp. Vsechno budou kecy od biomatek z internetu. Rekla bych mu do oci, ze se s nim uz dal nechci vidat, protoze je na malou zlý, ne neni to vychova, je prostě zlý a negativni. Je ještě maličká na to, aby ji někdo takto peskoval. Bude z toho vystresovaná a nedejbože aby si přenášela nějaký negativní vzorce ( je normalní, když muž řve). Prerusila bych kontakt na to nejnutnejsi a vidala bych se jen s babickou.. muj tatka byl na nas pes asi jak popisujes ty chovani k vnucce. Ale vnoucatka muzou vsechno. Vylita konvicka s hnojivem v jeho posteli? Vyfotil si to na FB a smal se tomu. Me by zabil, fakt.

levandule_k
21. říj 2022

Jsou 2 cesty, buď tam nebudeš jezdit, nebo to řvaní utneš. Jako myslím si, že tvůj otec musel mít hodně drsné dětství, ale to ho neomlouvá, aby svou frustraci a zraněnost vybíjel na dceři. Kdyby začal něco, že jsou to kraviny z internetu, tak bych mu řekla, že to mám od svojí pediatričky 🙂 Prostě tati, polštářová válka je mezi babičkou a vnučkou, babička s ní chce takhle blbnout - dospělá osoba to povolila. Tečka. Buď to budeš tolerovat, nebo si jdi uvařit kafe do kuchyně a tam můžeš tiše zuřit.
Možná bych u tebe hledala nějakou cestu, jak si nastavit hranice, třeba tím, že více budeš věřit v sama sebe. On sice jiný nebude, ale zároveň bude někde cítit, že jsi jiná.

jaroslavasv
21. říj 2022

Radu asi v podstatě nemám, znám obojí. Jedna babička je rozmazlovací, ale zas až do extrémů. Na druhé straně zas bručivý děda, který pořád komanduje. Snažím se to vydržet, prarodiče tu nebudou věčně, společný čas je třeba si užít. Možná ještě zapátrat, jestli je děda podrážděný stále, málo hormonů štítné žlázy způsobuje podrážděnost.

gabu6
21. říj 2022

Problém je už v základu .. pokud Vás táta nebere jako dospělou , nepovídá si s Vámi v klidu a normálně , tak se jinak chovat k vnučce nebude.
Je bručoun , všechno mu vadí. Takže buď si promluvit - pokud to nepomůže tak nechodit na návštěvy a scházet se s Vaší maminkou jinde.
Já mám zase jiný problém , ač jsou děti hodný a poslechnou. Tak někdy mají i stavy , kdy neposlechnou.
Když jsme s mojí mamkou tak musí někdy zakročit i mamka a synovi vynadat (on si někdy umane , že to chce po svým a ne vždy se dá vyhovět , ale on se dostane do jistého bloku, z kterého než se dostane tak to zabere další čas.)
Já to mám každý den doma a popravdě už mi dochází síly.