Jak tchýni vysvětlit, že na Vánoce chceme být sami?

kutcher
14. lis 2011

Ahoj holky, je mi jasný, že pár z vás naštvu, protože každej vidíme tuto problematiku trochu jinak, ale ty z vás, co to vidí jako já prosím, aby poradily, jak tchýni vysvětlit, že bychom si vánoční den přáli oslavit jen já, můj muž a naše děti a ona ať příjde třeba 25. a bude tu vítaná, ale ve sváteční den chci být jen s mou rodinou?? Tchýně teď posl. 7 let chodila k dceři, která je fakt ráda, že jí letos hodila nám, ale já takovýhle každoroční oslavy s ní prostě nechci, ani u nás doma se to nedělalo, tak to nechci zavádět ani u nás... já přece nebudu mít výčitky jen proto, že si za 33 let nebyla schopná nikoho najít a ani se upřímně nedivím - je strašně, ale opravdu strašně obézní, nedbá o svůj vzhled, je rychle urážlivá a k tomu hroznej generál - manželův tatínek nesměl nic - do hospody, na výlet s kámoši, nesměl mít koníčky, tak to nevydržel a odešel. Alimenty poctivě platil, ale děti vidět nesměl. Když jsme se s manžou potkali, byl v rozvodovém řízení, ale i tak jsem byla jen ta kurva a když měla narozky, tak pozvala jeho ex a manžu a mě ne, aby je dala zas do kupy... to už jsme spolu byli rok, sámo že tam nešel. I když to celkově zlá ženská není a co jsem porodila syny, tak mě má i ráda, tak bych ji ani nikoho jinýho tady na vánoce mít nechtěla, chápe mě vůbec někdo?:-/

mpavlinka
14. lis 2011

Také budem mít tchýni u nás. Je sama. Už minulý rok byla u nás. Taky bych chtěla být jen sama s manželem, ale zase vůči ní to nejde, kdyby to byla moje máma, tak bych jí tu taky měla...

petrusew
14. lis 2011

No situaci ti vůbec nezávidím. Ale úplně tě chápu, že chceš být sama se svou rodinou (manželem a dětmi). Normálně bych jí řekla i přes to, že se na 100% urazí, že chcete být s manželem a dětmi na štědrý den sami. Že k vám nezveš ani svoji mámu. Nedávej ale prostor pro diskuse, nemůžeš se zavděcit všem.

ja.na81
14. lis 2011

@kutcher chapu te, soucitim, radu bohuzel nemam... ber to z te lepsi stranky, budes na Vanoce sice s tchyni, ale ve sve vlastni domactnosti 🙂 My totiz budem opet travit Stedry den u tchyne. Jsou to uz druhe Vanoce s prckem a taky bych byla na Stedry den radej jen ve 3... ale proste musime byt jak s manzelovymi rodici tak i jeho prarodici a ti uz k nam do 3. patra bez vytahu bohuzel nevyjdou... Navic manzel nechce ani slyset o Stedrem dnu jen ve 3, takze musim jen doufat, ze pristi rok uz nasi bytovou situaci nejak rozseknem a budem sice s celou "familii" ale ve svem a po nasem 😉

kutcher
autor
14. lis 2011

@mpavlinka njn já to probírala i s mou mamkou - ta mi sama řekla, že by ani po pozvání nepřišla, protože se to prostě nehodí... a já vím určitě, že já to jednou dělat taky nebudu. Asi jsem trochu sobec, nevím, ale podle mě, když se s ní uvidíme následující den, tak se z toho snad nezblázní...

kutcher
autor
14. lis 2011

@ja.na81 tak to tě upřímně a ze srdce lituju...

arianka
14. lis 2011

@kutcher : já tě chápu 😉 mám skvělou tchýni, ale ten super vztah funguje díky tomu, že se vídáme tak 2x měsíčně na dvě hoďky. Ona je fajn, ale velmi svá a autoritativní... A mne čeká podobný úděl, možná trochu horší ještě... Jedeme přes Vánoce pryč, do toho jsou to první Vánoce s našimi dětmi a já s námi beru mojí maminku ... Nicméně také to hodím na partnera, ať si to s ní vyřídí sám, pokud by vznesla námitku či požadavek ..., ovšem trochu se obávám, zda toho bude schopen, je to přece jen jeho máma a těžko se tohle řeší... Tak to můžná zbude na mne a asi ti moc nepomůžu, ale zatím nevím, jak na to 😀

mpavlinka
14. lis 2011

@kutcher vždyť to udělej po svém 🙂, já jen píši jak to bude u nás. A nechce přijít třeba na chvíli odpoledne...? K nám letos přijedou po obědě naši, dají malé dárky a odpoledne odjedou. Bude tu i tchýně, ale ta bude trvat na tom být tu do rána... Uvidím, třebas se to ještě vyvine jinak 🙂

gumidek
14. lis 2011

@kutcher Řeším ten samý problém, jen u nás to naplánoval švagr a to tchýni měl doma jen na loňský vánoce (prý když jí měl loni on, tak letos my... ). Bohužel on jí měl doma na tři hodiny (přes večeři) a pak jí odvezl, má jí necelých 10 kilometrů od sebe, no, my bydlíme 70 kiláků a prý nám jí sem na štědrý den přiveze, ovšem kdo by si jí večer odvezl, už mi neřekl. NE NE NE, nenechám si zkazit vánoce a ještě aby tady spala. Dohady doma kvůli tomu s manželem, ale - malý mimčo, k tomu batole a muž neustále v práci... nebudu tady lítat jak hadr na holi. Navíc mě stejně nemá ráda, byla jsem dobrá jako inkubátor na vnoučata, jinak si na mě stěžuje, kde může.
Loňský vánoce už jsme si neužili, protože muž měl hodně práce, s ničím nepomohl a jen jsme ke všem museli na návštěvu a neměli jsme ani jeden den pro sebe jako rodina. A to už nedopustím.

Chápu přístup @weri1, takhle by to fungovalo u našich, ale s tchýní prostě ty vztahy vřelý nejsou, s našima vycházíme naprosto v pohodě, ale i tak by to bylo náročný. Mají prostě jiný zvyky, jedí úplně jiný jídla, navíc mají rádi svůj klid stejně jako my.

weri1
14. lis 2011

@gumidek to my jsme u našich každej rok 😀

gumidek
14. lis 2011

@weri1 To my taky, když jsme neměli děti, tak jsme k našim chodili procházkou na štědrej den po večeři na skleničku a super🙂 Tchýně vždycky chtěla, abysme k ní jezdili na první svátek (to si myslela, že nás u sebe bude mít dřív než naši), no a co se nám narodil Štěpán, tak najednou že máme přijet na druhej svátek vánoční - hehe, jsme jí viděli až do žaludku, vnouček měl svátek, tak opět chtěla, aby byl u ní a naši ho náhodou neviděli... prostě vyčůranost. Naší mámě dokáže říct, jak se má, že bydlíme ve stejným městě, že může vidět vnoučata, kdy chce... ale to že má vnučku od švagra, kterou vídá několikrát týdně, to je jedno, ta se prý nepočítá, protože jí vídá pořád 😕 Prostě nemá cenu řešit.

romcovaklarka
14. lis 2011

Mno tak já zrovna řeším něco podobného. I když tchýně je celkem fajn ženská, ovdověla loni a chápu, že nechce být sama na vánoce, jenomže... pro mě to prostě nebudou vánoce - s cizím člověkem a ona pro mě cizí člověk je, jako známá, nic víc. Tím, že je matka mého muže, se pro mě příbuznou nestala. Muž samozřejmě chce, aby byla u nás - respektive nijak extra po tom sice netouží, ale pokud by měla být sama, tak ji pozve. A já to chápu, taky by mi bylo blbý ji nepozvat, jenom zkrátka budu mít vánoce zkažený, protože jsem zvyklá od malička, že vánoce jsou táta, máma, já a později když se narodila ségra tak ještě ona. A letos poprvé budeme tři a já se těšila na společné rodinné vánoce... ach jo ☹ Ještě mě napadá, koupit jí nějakej pobyt třeba někde na horách přes ty vánoce - přišlo by vám to spíš milý, nebo spíš že se jí chceme zbavit? 😅 Asi spíš zbavit, co 🙄 No, asi to líp nevymyslím...

jop
14. lis 2011

diskuzi jsem nečetla, ale rozhodně doporučuju, ať to tchýni vysvětlí manžel, ty se do toho jakoby nepleť, protože když se v tom začneš angažovat, tak budeš ty ta nejhorší na světě. Je to složité, hodně štěstí.

jop
14. lis 2011

@romcovaklarka hm, tchýně je celkem fajn, ovdověla loni... to bych nedokázala říct jí, ať je na Vánoce sama ☹ Ale chápu, že tě to štve. Člověk se asi nesmí upínat jenom na ten jeden den, Vánoce jsou přece několik dní a ze své zkušenosti vím, že tak malé miminko, jak máš ty, Vánoce vůbec nezajímají 😉

slena
14. lis 2011

@kutcher taky bych nechala,ať jí to vysvětlí tvůj 😉 já osobně bych hrozně ráda trávila (aspoň) Štědrý den s mojí rodinou (poprvé ve třech),ale bohužel - tchýně bydlí ve stejném domě s náma 😠 jenom o patro níž 😖 a navíc je už xxx let sama 😒 takže pochybuju,že bysme my mohli být sami jako rodina bez ní. Navíc ona to nechápe,že bysme radši trávili vánoční čas jenom my tři spolu a mně to hrozně vadí,že budem na Štědrý den večeřet u ní 😢 😢 😢 na "všechny" věci je hrozně "chytrá" - nejlépe nás furt poučovat, všechno děláme blbě a ona by všechno dělala jinak a samozřejmě líp 😅 ale takové základní věci nechápe,a to mě na tom mrzí nejvíc 😢 😢

sanies
14. lis 2011

@kutcher
Tak já chápu, že je to někdy docela těžké,ale, Vánoce jsou tak krásné a rodinné svátky, že je smutné,když je někdo tráví sám a ať si kdo chce co chce říká,myslím,že všem,kteří jsou v ten čas sami je smutno. Myslím,že je normální,že se sourozenci střídájí s Vánocemi ,které sdílejí se samotným rodičem,myslím,že je to fér a určitým zpúsobem úcta k rodičúm. Jsem matka dvou synú a nějak si nedovedu představit,že třeba jednou budu taky ta nechtěná tchýně... nedej bože abyste se jednou neocitla na jejím místě.

romcovaklarka
14. lis 2011

@jop Já vím, právě, no... Taky vím, že to dopadne tak, že ji pozvem... Ale prostě to pro mě nebude to vánoční kouzlo, bude to večer jako každej jinej, možná celkem prima, ale... 😢 No nic, holt asi se na to nesmím nějak upínat jakožto ná "vánoce" a pak si to snad i dokážem trochu užít. A s tím miminkem máš samozřejmě pravdu, to spíš by byly vánoce pro mě, no 😅

weri1
14. lis 2011

souhlasím se @sanies ...vánoce jsou rodinné svátky a jednou taky můžeme zůstat sami a nikdo nás nebude chtít ☹

ija1
14. lis 2011

ahojky, taky mam ten pocit, mam sice tchyni, se kterou obcas nevychazime, nebo spis od porodu sly vztahy od 10 k 5, tedka se znova nejak buduji za vzajemny snahy a ustupku z obou stran, ale nedokazala bych ji nechat na Stedry vecer samotnou, at je jaka je..........proste clovek aspon ten jeden vecer by nemel byt sam........ a prece se daji dohodnout pravidla, ze se jeden vecer kazda strana zdrzi pripominek a navzdory ocekavani to muze byt fajn, ale chce to spolupraci z obou stran............ proste jednou je to rodina at je jaka je........ a nemylsim ze by to Vanoce zkazilo........

petrakm
14. lis 2011

@kutcher
Ahoj,jasne je to maso,ale jediny řešení:odjedte na Vánoce prYc, třeba na hory🙂)my to takhle občas praktikujem,i kdyz tchyni máme jinak vždy🙂manžel je jedinacek a tchyne jde pak za svým bratrem,ta vaše taky někoho ma.. a je fakt ze bych nerada se ocitla jednou úplne sama a já určitě nebudu žádná úžasná tchyne..která taky je..zvlášť kdyz budu mít 2snachy a vnoučata jen občas:-/takže raději,at kluci ví,ze babičky patrí do rodiny..

bocinka
14. lis 2011

Myslím, že holky mají pravdu, vyřešit to musí manžel.... 😉

ludva
14. lis 2011

Dobrý večer, hmmm a já budu trojnásobná tchýně - no potěš!!!
K nám chodila tchýně na Štědrý den první roky po svatbě a musím říct, že jsem nikdy nebyla v pohodě, tak jako když jsme jen rodinka. Moje tchýně je ... tchýně dýně 🤐 Není zlá, ale prostě má ke všemu připomínku a třeba to myslí dobře, ale stejně... třeba - my dáváme do salátu, my to děláme... atd, atd. znáte to 😉 Chodívali k nám i se švagrovkou, chápala jsem to, taky chtěli vidět ty rozzářené dětské oči. Jenže já jsem z tho měla nervy, abych měla dokonale uklizeno, abych měla napečeno atd. Poslední Vánoce přišli bez švagrovky (byla čerstvě vdaná) a já 3 týdny po porodu s druhým děckem, první žárlilo a druhé nepřibývalo, no bylo veselo. A babička? Slzela pod stromečkem, že jsou první Vánoce bez dcery. No, myslela jsem, že jí praštím fakt.... Naštěstí se pak odstěhovala a byl relativní klid 🙂 Relativní, protože k nich chodíme 23! Takže první rozsvícený stromeček, první dárečky, všechno to nejkrásnější vidí děti u babičky.....

weri1
14. lis 2011

@ludva tak to je snad horší než tchýni na vánoce, to bych nedovolila já, aby děti viděly stromeček prvně u babičky ☹ a ještě o den dřív

berenika39
14. lis 2011

My už se pět let, právě z preventivních důvodů, aby se někdo nedohadoval s někým a nikdo nebyl odstrčený a ukřivděný a opomenutý, klidíme na hory. Nejsme k mání. Nenakupuju, nevařím, nepeču, nešílím, nebalím dárky.
Balíme bágl, děti, lyže a pryč. Dáváme si každý JEDEN dáreček, ten pro babičku a tchyni mám nachystaný předem a dáme jí ho po vánocích, před Silvestrem, když jim zajdeme popřát hezký nový rok.
24.prosinec je den jako každý jiný, zbytečně se z toho dělá traumatizující situace, tchyni řekni, že ji rádi uvidíte, ale o den později, to přece nic nemění na vztahu, jestli se uvidíte v pátek nebo sobotu....na světě jsou horší věci k řešení...tak at to přečkáte 😉

berenika39
14. lis 2011

A ještě něco - nevěřím na to, že na vánoce by neměl být někdo sám, že by se měli všichni snažit být na sebe hodní, že by měli být spolu u jendoho stolu....že "alespoń" na Vánoce se budeme mít rádi....to je přece křeč, buďto vztahy fungují, a to celý rok, nebo ne. Ale přetvářka jednou za rok, aby se všichni snažili býti spokojení, jen proto, že na vánoce mají být všichni spolu, to se mi moc nelíbí.
Až budu tchyně, určitě, na 100% si počkám,jestli budou mláďata chtít, abych třeba byla s nimi, aby mohli jít na Půlnoční a já hlídat. Ale to je tak všechno🙂

germaine
Autor odpověď smazal
Zobraz
germaine
Autor odpověď smazal
Zobraz
carculka
14. lis 2011

proc zvat nekoho aby nebyl sam kdyz pro me pak ztraci vanoce vyznam a svy kouzlo a radsi bych ten den vymazala-to je trosku blby ze...a taky pak muzu pozvat x dalsich ldii aby nebyli sami..no kazdy by si to mel rozhodnout sam ale vanoce jsou svatky klidu a pokud se ma clovek ten den trapit tak proc to lamat pres koleno a zvat...
ja bych to nesnesla-kecy proc ma mala tolik darku,ja bych emla nakoupeno navareno a ona by prijela s jidlem a veceri a at to my se neji,malou bysme si neuzili,furt by na ni dorazela,mala by pak jecela atd

kutcher
autor
15. lis 2011

ach jo, koukám, že tchýně je věčné téma a všude je něco... všem moc děkuju za názory!

elvira
15. lis 2011

TAk podobnou situaci jsme řešili i my. Jen s tím rozdílem, že první rok - rozuměj naše první společné vánoce - se nám díky slzičkám a vydírání vetřela na štědrý den domů.
TAkže místo toho, abych si užívala, tak jsem od rána šůrovala, chystala, nezastavila jsem se celý den - v pět odpoledne přišli, odcházeli ve 2 ráno.... 😝
Druhý rok totéž - manžel nedokázal říct, jak to je.
Třetí rok jsem řekla já, jak to cítím, ale nepomohlo, opět zpracovala manžela slzama, tak jsem si dupla a když jedni rodiče, tak i druzí...
Najednou tcháni vycouvali, ani nevadilo, že budou u stromečku sami.... vzlyk. 😀
Od té doby máme na vánoce klid. Respektive - co se narodil malý, tak nás nezvou, my nezveme je, oni k nám vlastně nechodí vůbec, my jen při určitých příležitostech. 🙂
Takže rozumím, chápu.

Na boží hod, nebo na Štěpána ať přijde, ale štědrý den bych chtěla slavit se svou rodinou.

elvira
15. lis 2011

@berenika39 - naprosto souhlasím, cítím to stejně. 🙂