Jak tchýni vysvětlit, že na Vánoce chceme být sami?

kutcher
14. lis 2011

Ahoj holky, je mi jasný, že pár z vás naštvu, protože každej vidíme tuto problematiku trochu jinak, ale ty z vás, co to vidí jako já prosím, aby poradily, jak tchýni vysvětlit, že bychom si vánoční den přáli oslavit jen já, můj muž a naše děti a ona ať příjde třeba 25. a bude tu vítaná, ale ve sváteční den chci být jen s mou rodinou?? Tchýně teď posl. 7 let chodila k dceři, která je fakt ráda, že jí letos hodila nám, ale já takovýhle každoroční oslavy s ní prostě nechci, ani u nás doma se to nedělalo, tak to nechci zavádět ani u nás... já přece nebudu mít výčitky jen proto, že si za 33 let nebyla schopná nikoho najít a ani se upřímně nedivím - je strašně, ale opravdu strašně obézní, nedbá o svůj vzhled, je rychle urážlivá a k tomu hroznej generál - manželův tatínek nesměl nic - do hospody, na výlet s kámoši, nesměl mít koníčky, tak to nevydržel a odešel. Alimenty poctivě platil, ale děti vidět nesměl. Když jsme se s manžou potkali, byl v rozvodovém řízení, ale i tak jsem byla jen ta kurva a když měla narozky, tak pozvala jeho ex a manžu a mě ne, aby je dala zas do kupy... to už jsme spolu byli rok, sámo že tam nešel. I když to celkově zlá ženská není a co jsem porodila syny, tak mě má i ráda, tak bych ji ani nikoho jinýho tady na vánoce mít nechtěla, chápe mě vůbec někdo?:-/

elvira
15. lis 2011

@sanies - vztahy se mají budovat a udržovat celý rok. Pokud se budete s dětma k sobě chovat hezky, budete si pomáhat, vzájemně se k sobě chovat uctivě, tak Ti můžu skoro garantovat, že Tě samotnou na vánoce nenechají.

bureska
15. lis 2011

Ahoj holky, ja myslim, ze by to tchyni mel vysvetlit manzel. Ja bych se do takovych sporu radeji nepoustela. Je to prece jen jeho matka a od nej to pochopi spis nez ode me. Ja osobne bych asi nemela srdce na to ji rict ze ji na Stedry den doma nechci

llllucka
15. lis 2011

Osobně si myslím,že by toto měl řešit manžel,i když se mu do toho nechce nebo pak příjmout,že když to budeš řešit ty,tak se mohou vztahy nenávratně poškodit.
Já jsem jako dítě milovala,že jsme vánoce trávili s prarodiči a to stejné jsem chtěla dopřát i svým dětem.S tchýní taky moc nevycházím,je to taky generál a sobec,který by nejradši měl doma svoje syny až do konce života a když už nemůže mít mého muže,tak se mi snaží krást syna (nedávno pronesla,že máme jet na rodinou dovolenou jen my dva a mladší syn,ona že si veme toho staršího na hlídání ........;nemůže přenést přes srdce,že syn má logicky nejradši mě a ne ji).Ale i tak jsme je na vánoce pozvali,spolu s mými rodiči.Nepřijeli a nepřijedou,protože oni by vnuky chtěli vidět,ale jen za jejich podmínek,tzn u nich doma a ideálně,abych u toho nebyla já a nekazila jim iluzi vyjímečnosti(a to syn není žádný mamánek).Budeš se divit,ale pokaždé mě to zamrzí,ne kvůli mě,ale kvůli manželovi a dětem.

veruska007
15. lis 2011

Ještě mě napadlo - nevím, jak daleko od vás tchýně bydlí - že byste přijeli na oběd k ní a pak jeli na večer domů. Nemusela bys chystat jídlo a večer byste si doma dali jen cukroví a užili si večer u stromečku 😉. My letos takto možná pojedeme k našim, taky jsem po porodu byla dost nemocná a naši nám nabídli, ať nemusím lítat kolem jídla, ať přijedeme na večeři (máme to hodinu cesty). Tak to možná takhle provedeme. Prozatím jsme bývali sami, ale letos jsem se zdravím nějak na štíru.

brisalek
15. lis 2011

@kutcher nechci te odsuzovat ani presvedcovat, me se k tchanovcum take nikdy nechce. Mame je 200km a rodice 100, takze musime byt vsude aspon par dni a stejne jsou vsichni vzdy urazeni, ze tam jsme malo .... a ja bych byla nejradsi doma. Ale zkus si predstavit sebe v jeji situaci az budes tak stara a tvoje deti se budou hadat kdo je chce a kdo ne, kuli tomu, ze je doma nechteji jejich partneri. Clovek nevi jak co se s jeho zivotem semela. Urcite bych to resila s manzelem at to resi se sourozencem on. A ja na jejich miste bych se dohodla, ze se budete stridat (jeden rok u vas jeden u nich), ale vzhledm k vasemu mimi je pozadala, aby to vzali tento rok jeste oni. To snad kazdy pochopi, ze s tak malym mimi a druhym malym ditetem nebudes chystat nejake extra oslavy. Drzim palce.

anetka1701
15. lis 2011

Na jednu stranu chápu - tchýně je sama a měla by trávit vánoce o samotě, to musí bejt fakt hnusnej pocit. Na druhý straně - má mít zkažený vánoce ona, nebo ty?? Já bych se teda prala za každou cenu o to, aby nejezdila. Nikdy bych to nedopustila, aby mi někdo zkazil vánoce, který jsem tolik let nesnášela - právě kvůli mejm a mužovo rodičům-a teprve v loni jsem si k nim zase našla cestu. Nejdřív jsme jezdili každej ke svejm a spolu jsme si je neužili... Pak jsme jeli nejdřív na večeři a stromeček k našim a pak jeho rodičům - u každejch byl zpruzenej jeden z nás a ve finále jsme byli naštvaný oba a taky zkažený celý svátky :o( Prostě to nebylo tak, jak jsme chtěli my - a já si moc přála vánoce svoje... Konečně loni, když jsme se vzali a já byla těhotná jsem si vydupala vlastní vánoce a bylo to krásný... Z obou stran škaredej tlak a brlblání, ale nakonec to vzali a pochopili. Viděli nás o dalších svátkách... Letos čekám obdobnej problém a scény - malinký bude deset a půl měsíce a každej jí bude chtít vidět u stromečku... Maj smůlu, fakt. Jsem sobecká a chci si první vánoce s dcerkou užít sama...

Tvrdě stůj za svým a vydupej si to... A nebo to udělej úplně jinak - zavolej jí a srdečně jí pozvi na 25týho na oběd :oD :oD O štědrym dnu se ani nezmiňuj :o)

kammka
15. lis 2011

@kutcher jejda s tak malým miminkem si do baráku nepouštěj na Štědrý den nikoho!!! natož tchýni!! naší malé byly tři měsíce, když s náma "slavila" první Vánoce...sice jsem stihla vššechno, ale jak jsme sedli ke stolu, začala šíleně ječet a i když muž vstal a chodil s ní a choval ji, protože ví, jak miluju štědrovečerní jídlo, klid nebyl. byla jsem po celým dni tak šíleně utahaná, že mi to drnkalo na nervy a skoro mi tekly slzy...u toho fakt nemusí nikdo být, u takových situací, na to si vystačíte i bez ní.. a jak už tu zaznělo: každý a't řeší se svými rodiči co je třeba a neháže to na partnera, pak je z toho akorát dusno, ve stylu, tohle si od tebe máma nezasloužila a takhle se k mýmu tátovi chovat nemůžeš... nenene, každej ať si řeší svou rodinu.. my to tak máme od začátku.. včetně přání ke svátkům a narozeninám.. voláme a přejeme i za toho druhého, dárky se kupují i za toho druhého.. jediné, co je na mně, je balení dárků naprosto pro všechny ale to mi neva..
pozvi ji na Boží hod a máš to..

zuhur
15. lis 2011

I já si myslím, že toto by měl s tchýní vyřešit manžel. My jsme slavili vánoce s rodinou dohromady jen jednou a to bylo z nutnosti, protože jsme přišli o byt. Neříkám, že to nebylo fajn, ale ač to byla moje rodina - radši mám variantu - 24. já, manžel a ten náš špunt a následné dva svátky k rodinám. Takže opravdu tě naprosto chápu.
Já teda naštěstí můžu tyto věci s tchýní řešit, ale obzvlášť pokud u vás ty vztahy nebyly zpočátku nic moc - ať to s ní vyřeší její syn.

ankava
15. lis 2011

@kutcher můj názor je takový, že slavit Vánoce má vždycky rodina, která spolu bydlí v bytě (domě), pokud je to jinak a slaví se třeba s rodiči, tak to musí být svobodná vůle obou stran a ne že se jedni těm druhým vnutí. My večeříme s tchýní, protože bydlíme v jednom domě, tak by mi to přišlo divný, aby zůstala sama o patro níž. Ale upřímně nějak odvázaná z toho nejsem, protože si nemůžu udělat všechno podle svého. Určitě by to měl s tchýní vyřídit tvůj muž. Nevím, jak u vás, ale u nás, když má něco můj přítel vyřídit něco méně příjemného s matkou, tak to oddaluje, překroutí souvislosti a nakonec se většinou rafneme. Vždycky jsem si myslela, že jsem natolik silná, že by můj vztah nějaká tchýně nerozhodila, ale to jsem se v sobě hodně mýlila. Občas je to pro mě k nepřežití.

brusinka.pusinka
15. lis 2011

Myslím že toto má řešit tvůj muž a né ty úokud jste zajedno ,on je její dítě a on se má situaci postavit čelem...... ale za mě nevím nenechala bych samotnou mamku manžela na štědrý den samotnou , nedovolilo mi to svědomí..... je to přeci štědrý den a clověk by neměl koukat jen na sebe ale dělat radost druhým...... to píši za sebe.... Nikdy bych nenechal rodinného příslušníka samotného na vánoce pokud by to nebyla jeho volba, a to ať jsou jaké jsou mezi námi vztahy 😉 Píši za sebe takže neradím a neodsuzuji

aemmi
15. lis 2011

@kutcher Já tě chápu, my vždycky taky byli na štědrý den sami a u nás v rodině to bude zrovna tak, kdyby měl manžel jinej názor, tak stávkuju. A švagrová je teda pěkná koza, bych si to šla vyřídit nejprve s ní. No a vůbec, holky mají pravdu, at si to vyřeší manžel, je to jeho rodina 😉

blandik
15. lis 2011

@kutcher - to je zapeklité, ale pokud ještě mezi vámi - tedy tvou rodinou a tchýní neproběhla nějaká debato a o tom, že s vámi bude (a jen to víte od sestry), tak bych ji předešla a zavolala ji, že by jste ji rádi a moc rádi pozvali k vám na první svátek vánoční 😉 Tím ji vezmete vítr z plachet, třeba pak ani nepípne, že chtěla už na štědrý den...A přesně jak to tady někdo navrhoval - projít se tam ráno - třeba jen manžel se starším, popřát, dát cukroví (nebo něco, co já vím)...Ale je třeba si to i představit, jak se bude člověk cítít, kdyby se to týkalo jeho a jeho dítě by ho doma nechtělo na štědrý večer...Nechci moralizovat ,sama doma na štědrý den tchýni nechci...jen mě to tak děsí, jak to pak jednou poberu...a to, jestli je někdo divný nebo není, to je subjektivní, sami si můžeme připadat sobě normální, ale jednou snacha může mít jiný názor..a holt (a to fakt není rýpání, jen to, co mě děsí), protože mě taky vadí tchýně a fest a taky to není mezi náma dvěma růžové...a určitě nevídá vnuka tak často, jak by si přála (ani zdaleka, ale pro mě je nespolehlivá...).

blandik
15. lis 2011

a jinak jsem ještě chtěla napsat, že to chápu, mě by taky naštvalo, kdyby někdo rohhodl za naší rodinu ,že bude s námi tchýně - to že byla sedm let u sestry, to je jedna věc, to byla jejich věc, ale nemůže sestra převelet toto na vás, že za vás rozhodne, to je mezi vámi a tchýní, jak se dohodnete...Naštvalo by mě to.

katerinanov
15. lis 2011

Ahoj, já jsem vychovaná v tom, že na Vánoce má být každý doma takže tě úplně chápu. Ale zase i chápu, že nechce být doma sama.
Já osobně mám s tchýní docela pěkný vztah.... ALE!!! je to tchýně a taky mi na ní spoustu věcí vadí a na Štědrý den bych ji doma určitě nechtěla ale kdybych jí to měla říct, vůbec nevím jak bych to udělala. No asi bych to nechala na manželovi...
Každopádně hodně štěstí 🙂

berynka
15. lis 2011

@kutcher, četla jsem jen tvůj úvodní příspěvek... ale tvoje situace mi divná nepřijde, podle mne to řeší dost lidí. Někdo chce být na Vánoce ve velkém kolektivu a chápe to jako příležitost, kdy má být i širší rodina pohromadě. Někdo si chce vánoční svátky úžít opravdu v klidu jen se svými nejbližšími 😉 . Na tvém místě bych udělala kompromis, tchýni narovinu řekla, že na Štědrý den budete jen s manželem (a dětma) a že třeba 25. jí přijdete navštívit. Nikdo nemá právo diktovat, jak si ne-užít Vánoce 😝 .

pehaka
15. lis 2011

jé a já mám opačný problém 🙂 já mám skvělou rodinu a i skvělou tchýni, která má báječného přítele ,hrozně bych chtěla ,aby byli na vánoce všichni s náma a užili si tu radost s malým u večeře a stromečku 😀 jsem asi divná ale vůbec v tom nevidím žádný lítání ,práci navíc nic...prostě jen velké krásné rodinné vánoce 🙂
ale jinak tě chápu já bych to tchýni řekla ,ale zálaží taky na manželovi..já osobně bych svou mámu nikdy na vánoce nenechala sama 😉

ija1
15. lis 2011

ja spis jen ziram kolik lidi tady je ochotno nechat rodice sveho partnera ne Stedry vecer samotne......... ja vim, ze je to jeden vecer, ale proste v lidech je to tak nejak zakoreneny, ze to je takovej vyjimecnej vecer, proto se fakt nedivim, ze nikdo nechce byt v ten vecer sam, je to totiz depresivni uz jenom byt sam a jeste v tenhle vecer..........
navic dyt nejde o uplne cizi lidi ale o ty, kteri vychovali partnera, manzela, navic vzdycky je to o dohode........ a proste pokud neni jina moznost, tak bych nekoho blizkeho samotneho nenechala............
ja taky nevidim zadny litani, ale proste snahu udelat si prijemnej vecer........ ruku na srdce, jak tady nektere maminky psaly, vy byste nechali svoji mamu doma samotnou?...... ja teda ne, a to s tchyni uprimne fakt nevychazim a obcas se taky chytnem......... ale je to o kompromisech z obou stran ahlavne o dohode............... mne to proste prijde takovy dost sobecky...............

ajriska
15. lis 2011

Souhlasím. I když s tchánovcema vycházíme, na vánoce budeme sami, malé bude 5 měsíců, budeme se přizpůsobovat jejímu režimu 🙂 no a na 1. a 2. svátek vánoční objedeme naše, vaše atd..:D k tomu ještě naše prarodiče, sourozence a budeme toho mít až až 🙂 ale vánoce jen my 3 🙂

ija1
15. lis 2011

a teda asi bych si nedokazala vazit takovyho chlapa, kterej by svoji mame rekl, ze s ni nechce stravit Stedrej vecer, at si je sama.............. jen proto ze si to manzelka nepreje............

ija1
15. lis 2011

@ajriska jinak s tim souhlas, pokud jsou tchanovci oba, tak samoska at jsou spolu, ale pokud je jen jeden?...to mi fer neprijde...........

crawler
15. lis 2011

tak my jsme ještě ani jeden štědrý večer nestrávili sami...tchýně je sama a navíc je singl i švagr, tak jsme byli loni takto v 5 lidech, ale pod stromečkem jen sami 3. Letos to bude opět tak...Jako já to chápu a nechci, aby byl někdo v depresi proto, že je sám na štědrý den, ale zároveň se těším až budeme v ten den sami, jen já, muž a děti...dělat si vše po svém, užít si večeři sami, takhle si člověk musí hlídat to a to...já se prostě neuvolním a není to ono 😝 :-/...

evaviki
15. lis 2011

asi ani ja by som tchyni nenechala samu na stedry vecer.. ale mat doma take miminko, tak by som jej povedala, ze proste nie.. Ze kludne buduci rok, ale mimi je moc malicke a nechces nikoho pustat na navstevy.. Resp. vysvetloval by to manzel, obvykle to tak u nas je 😀 Napr. po nas tchan chcel, aby sme travili stedry vecer s nimi a s mm sestrou, jej manzelom a dcerkou. Vzhladom na vztahy medzi mm a jeho sestrou som mu povedala, ze neprichadza do uvahy.. A ze nie je fer, ze s nimi budem a s mojimi rodicmi nebudem.. 😀

ajriska
15. lis 2011

@ija1 to beru, ale třeba letos...moji rodiče se po mnohaletém manželství rozešli a nevím, jak budou trávit vánoce. I když spolu výborně vychází, tak třeba si dají véču spolu, ale prostě jsme domluvení, že letos bude naše malá rodinka o samotě...a kdoví, co bude za rok 🙂 nejsem sobec, spíš blbec, ale tohle jsem si vyhradila 🙂

kateline
15. lis 2011

Autorku diskse plně chápu, taky bych měla po klidu, kdyby s námi vánoce trávil ještě někdo, sice bych tchýni k sobě vzala, kdyby byla sama, ale měla bych po klidu. A ještě bych se chtěla vyjádřit k tomu, jak tady psaly ostatní, ať si představí, až jí nikdo nebude chtít, tak já s tím předem počítám, Jsem naprosto smířená s tím, že odchovám syna a až vyletí z rodinného hnízda nebudu mu zasahovat do života, člověk si má svůj život organizovat po svém. Asi mi bude občas smutno, ale pokud sám za mnou nepřijde, nebo mě nepozve, nebudu mu ty vztahy nutit, rodiče si člověk nevybere, ale může si vybrat, jak s nimi bude vycházet.

zazulka
15. lis 2011

jejejejeje, copa to tady máme za téma??? Že bych se připojila s tchýní, která dala mýmu chlapečkovi sušenku ve 4 měsících???

llluckaaa
15. lis 2011

Já myslím, že tohle tchýni prostě rozumně nevysvětlíš, aniž by se urazila (každopádně té mé by to vysvětlit nešlo). A souhlasím s ostatními, tohle by měl řešit manžel. Já mám taky ráda Štědrý den jen s manželem a dětmi.

berenika39
15. lis 2011

@kateline s tím souhlasím. ono jde hodně i o přístup té druhé strany, přeci je nesmysl se urážet proto, když mladý pár přijde s tím, že by rádi strávili štědrý den sami v soukromí a že se rádi staví o svátku. stačí zvolit vhodný slova, říct, že jo, máme vás rádi, maminko, ale rádi bychom byli sami. mám už dospělýho syna. a jsem si jistá, že nebudu prudit - žiju svůj život, oni svůj (jo, mám už skorosnachu, který je u nás pečená vařená🙂))), a nikdy by mě nenapadlo se jim míchat do života, vím přesně, jak mě moje první tchyně dávala sodovku, až jsme se rozvedla🙂.
jistě, pokud rodiče potřebují pomoct, nemohou být sami, je to samozřejmost, ale pokud jde jen o to, aby tchyně mohla o někom říkat - oni mě ani nepozvali na štědrý den - tak to bych si klidně postavila hlavu.
tímhle se právě učíme, abychom byly lepší tchyně než ty naše. 😀

anetka1701
15. lis 2011

Holky ano, je pravda, že to JE sobecký. Ale sakra proč bych nemohla bejt na Vánoce sobecká já? Proč by měla bejt sobecká jenom ta tchýně a nacpat se do domácnosti, kde o ní nestojím??? Ano, udělala bych to takhle i se svojí mámou. S tátou jsou od sebe, je to jejich řešení, jejich věc, že si někoho najdou, nebo ne... Já jim do života nemluvím, tak proč by se měli najednou začít hrozně "kamarádit" a cpát se sem na Vánoce? Co se týká potenciální budoucnosti, kdy já budu sama a moje děti mně nepozvou na Vánoce? Necpala bych se jim tam. Nikdy. Mám dost škaredý zkušenosti se svojí tchýní a nikdy nechci, aby moje děti dopadli stejně. Ocenila bych návštěvu o svátkách, nebo třeba na Štědrej den na oběd, ale večer má bejt rodiny :o)

marketka.27
15. lis 2011

@kateline
@berenika39
Neřekla bych to líp. Jako bych slyšela svou mamku. Můj názor je stejný. A stejně to viděla i babička (tchýně mojí matky), která bývala na Štědrý den sama celý život. Dobrovolně. Od svých tehdy 9 žijících dětí s rodinami dostávala pozvání každý rok. Nikdy ho nepřijala, protože byla přesvědčená, že má být na Vánoce každý doma se svými dětmi.
A taky bych řekla, že autorka diskuze se ptá, jak to říct tchýni, takže v tom, jak chce strávit svátky má jasno, jen váhá, jak to zmáknout s co nejmenším cirkusem. Kdyby šlo o opuštěnou nemohoucí stařenku, je to něco jiného. I když bych to ani v takové situaci asi nehodila na mámu maličkého miminka, která si ještě líže rány po sekci a má sama svých starostí dost.

kutcher
autor
16. lis 2011

holky fakt moc děkuju!