Jak Vás oslovuje tchýně?

hadruska
6. srp 2013

Jak Vám a muži říká tchýně? U nás to začalo tím, že se mě ptala, jestli je doma táta. Když sem jí řekla, že můj táta je asi u sebe doma, tak se mě zeptala, jestli náš táta. No, na to sem se zeptala, jestli její táta... A pak se mnou měsíc nekomunikovala.... A teď mi řiká "mami" nebo "mámo", ač jsem jí několikrát řekla, že mi nemá říkat mami. A svému synovi říká "táto".
Já tohle prostě nechápu.
Jak Vás oslovuje tchýně?

dorinek
30. říj 2013

@krizecek - na křestním jméně nevidím nic blbého. Možná kdyby mu říkala nějakou infantilní zdrobnělinou, tak by to bylo ujetější 😅 Švagrová na bráchu řve příjmením a synovi (puberťáckej klacek) říká Honzulínkůů 😅 To mi přijde dokonale blbý, kor před jeho kámošema 🙄

tkanicka
30. říj 2013

@pisisvori jůůů, tak my jsme taky asi rodina necitů... u nás je oslovení "máma" a "táta" normální, běžně se tak o rodičích bavím, říkám jim "mami" a "tati". Manžel je z jiné části republiky a tam frčí "mamka a taťka" a to je teda něco hrozného zase pro mě, zavlekl to k nám a když mi moje malá místo "mami" řekne "mamko" tak bych jí tu pusinku nejradši zalepila 😝

Tchýně s tchánem mě neoslovují, kolikrát jsem zjistila, že na mě tchýně mluví, když jsem zády k ní a ona na mě mluví v množném čísle a nepojmenuje mě, takže jsem se naučila, že neurčitá oslovení v množném čísle jsou na mě... Čím mě ale nadzvedávala bylo to, když se ptala na mojí mamču, tak ji označovala jako babičku!!! My ještě děti neměli (jen moji sourozenci). Když se zeptala prvně, co dělá babička, tak jsem koukala jak jojo, protože jsem babičku už 15 let žádnou neměla, a když se to opakovalo, tak jsem jí teda řekla, že já už babičku nemám, tak už to neříká. Ale zásadně když se manžela vyptávají na MOJE rodiče, tak se ho ptají co dělají "rodiče", což mi přijde divný, jeho rodiče to nejsou a on o nich tak ani nemluví. Buď o nich mluví jako o tchýni a tchánovi, nebo jako o Hanky rodičích. Oni se toho oslovení tchýně a tchán a mého jména asi bojí nebo co. No ale v rámci možností spoustu věcí radši přejdu, protože mám toho válčení s nima už dost.

lck79
30. říj 2013

@maciik Tak na tyto hloupé otázky tchýně typu "Maminko, papal jsem? Maminko, já nemám čepičku?" bych s klidem odpověděla: "Nevím, zeptej se babičky.." 😀 U prvního dítěte mi to takhle tchyně říkala podobně (akorát ještě ve verzi "mamko", takže to už se mi kudla v kapse otvírala hned u toho prvního slova 😀) a po této odpovědi už nikdy a vzala to sportovně a v pohodě, zasmály jsme se obě 😉

betelgeuzz
30. říj 2013

Mě oslovuje tchýně jménem a tyká mi. Já ji vykám a neoslovuju. Moji rodiče nabídli m tykání a oslovuje je jménem.

Ale zaujaly mě názory na oslovení "mámo, táto". Mně na tom nic divnýho nepříjde. Naopak "mamčo, taťko" mi příjde divný. Podle mě to není o citlivosti, ale o krajových zvycích. S označením "mamča" přišla kamarádka z Jižních Čech, mně by to teda z pusy nevylezlo. Jinak já tyhle označení - mami, mámo, mamko, maminko beru jako ekvivalenty, citově je nijak nerozlišuji. starší mi jednu dobu říkala matko, to měla z jedné pohádky 😀

chris_n
30. říj 2013

jménem

iva_kucerova
30. říj 2013

Ivčo a Láďo🙂...ale tohle mě docela pobavilo, i když to asi moc k smíchu není

kacikaci
30. říj 2013

já si s tchánovci tykám a oslovuju je jménem..ze začátku mi to přišlo divný, ale už jsem si zvykla a je to fajn.. 🙂

nadja73
30. říj 2013

tykame si, ona mi rika jmenem, ja ji mamko nebo babicko, podle toho, jestli jsou u toho deti

ninive211
30. říj 2013

@betelgeuzz Já to mám stejně, vykám a neoslovuji. Sice teď po svatbě když na to přišla řeč na chatě mezi sousedama, tak tchýně pronesla, že ji přece SAMOZŘEJMĚ můžu oslovovat jménem (což ale nikdy předtím neřekla), ale tykání jako takové nenabídli a říkat, Hanko Vy, mi přijde divné. Navíc mi to prostě nejde přes pusu. Už se aspoň učím, že když je vidím, tak se snažím neříkat dobrý den, ale "ahoj", je to takové přátelštější.
No a manžel našim také vyká a vykat bude, naše asi nějak ani nenapadlo a nenapadne, aby tykání nabídli, oni sami tchánův vždy vykali, taťka dokonce vykal své vlastní matce ještě!!! Takže tam by jim to asi nešlo přes hubu, kdyby je manžel oslovoval jménem (btw. taky je neoslovuje nijak - asi pak automaticky časem přejdem na "babi, dědo")

evulka25
30. říj 2013

Manželovi říká Peťulínku 😝 a mě říká Evi. Před synem mamko a taťko.

ninive211
30. říj 2013

@tkanicka Jako naše mamka si nějak zvykla, že já teďka se pomalu častěji vídám s tchánovcema než s nima (ne že by mě to nějak úplně těšilo, ale manžel je jedináček, takže navštěvují jediného syno, kdežto já mám ještě sségru, tak zas naopak jsou častěji se ségrou)) a normálně se mě zeptala " tak a co dělají VAŠI" (jako myslela tchánovci)??? Tak jsme čučela jako puk - jaký VAŠI, že NAŠI jsou snad oni dva s taťkou, a ne tchánovci...to jsem si připadala, jako by mě vydědila a předala do rodiny cizích nebo co. A prej že když jsem přece vdaná, tak teď to jsou i moji rodiče a tedy NAŠI...no tak to teda neee, tchánovci nikdy nebudou NAŠI (jen pro manžela, nikdy pro mě!)

ninive211
30. říj 2013

@dorinek tchánovci zas manžela často oslovují "Pepíno" (je Josef, tedy Pepa)..vždycky mi to připomene S tebou mě baví svět 😀 Ale tomuhle Pepínovi je už 29!

katchula
30. říj 2013

Tak tahle diskuze mě docela pobavila 🙂
Nechápu co je na oslovení "mami, tati" špatnýho 😲 Asi jiný kraj, jiný mrav... Mě to přijde normální, jako neuctivý mi spíš přijde oslovení "matka, otec (nebo hůře fotr)".
Jinak tchýně mi říká jménem, já jí neoslovuju a vykám jí. I když mi oba už před X lety nabídli tykání, tak mě to prostě nejde přes pusu. Ale asi přeju z "dobrý den" na "ahoj", jak tu někdo píše. Protože syn už několikrát řekl tchýni taky "dobrý den" 😀

ninive211
30. říj 2013

@katchula Já ještě hodně používám "zdravím"...to jsem se naučial od manžela...ten to používá skoro vždy, když neví, jestli má vykat nebo tykat...a často i tam, kde ví. Předtím jsem to nikdy nepoužívala a teď se sama přistihnu.

ann_87
31. říj 2013

Tchánovci mě oslovují jménem a tykají, já neoslovuji a vykám. Když to nenabídli po narození našeho syna, tak už asi nikdy. Přijde mi to hloupý, když se sejde celá rodina, tak já jediná u stolu vykám...
Partner našim tyká a říká jménem. To mi přijde fajn 🙂

beatrice.h
31. říj 2013

Dobré ráno, všem... 🙂

@ann_87 To samé je i u nás a stále si říkám, proč to tak je... Byť mám s nima dobré vztahy - nikdy mi nenabídli tykání - ale o tykání mi ani nejde - bylo by pro mě mnohem příjemnější, kdybych jim říkala: Ahoj babi, prosím vás... když přijedou - říkám jím dobrý den, když odcházejí, tak nashledanou... - a to jsme s nima skoro denně - řekla bych, že je tchyně pro mě jako máma vztahem, tchán je super - je jako můj táta (kterého nemám) - pěkný vztah k sobě máme a nikdy mi to nenabídli... nevím proč.. manžel měl problémy s moji mamčou - nemohla ho překousnout, jak si mamča našla přítele (fajn člověka), tak ten ty ledy mezi nima prolomil - když nabídl tykání mě, tak i manželovi a tím pádem i mamča nabídla manželovi tykání a tykají si a kde jsou ty časy, kdy se nenáviděli - tatam... je to super.. jen se bojím, až přijde den a Beátka (starší dcerka) se zeptá: Mami, proč babi a dědovi říkáš dobrý den a bla bla bla... a jestli mi to nabídnou jen proto, aby se nevyptávala - nevím, jestli se tak zaseknu v sobě a řeknu jim, že když mi to nenabídli hned kdy jsme neměli děti, ale byli už manželé, proč bych to měla měnit teď... jsem Beran a kolikrát takové rozhodnutí dělám... bojím bojím... 🙂

kajalka
31. říj 2013

Holky, to čumim, kolik z vás vyká a neoslovuje. Mám to stejně. Ani mi nejde přes pusu "babi a děda". Nemáme dobrý vztahy. Někdy si říkám, nakolik oni jsou babička a děda, když malýho ani nepochovaj, natož, aby projevili zájem, jestli je zdravej a nebo něco nepotřebuje.

blahova_andrea
31. říj 2013

Mě říkají jménem - Andreo a tykají a já jim vykám a buď se to týká dětí a tudíž řeknu babi nebo děda a nebo tam děti nejsou a buď neoslovím nebo řeknu příjmením. jsou holt jiná rodina. naši si raději s každým tykají, na vykání si nepotrpí.

tkanicka
31. říj 2013

@ann_87
@beatrice.h u nás třeba ségry manžel i bráchovy manželky (předchozí i současná) i můj manžel našim vykaj a přijde mi to normální. Vykají ale tak nějak familiérně. Já třeba byla trochu nesvá, když mi v mé první práci nabídli někteří tykání, protože v tu chvíli jsem se musela k nim chovat mnohem slušněji, protože se zároveň jednalo o mé účitele. Dokud jsem vykala, tak ta "drzost" byla taková "slušná".
Švagr než se jim narodily děti moji mamču oslovoval i před lidma tchýně. A to byste měli koukat jak všichni čuměli 😀 Mamka se jenom smála a říkala, že přece to je jejich vztah, tak nevidí důvod proč by jí tak neměl říkat. Za to já třeba manželovým rodičům taky vykám, ale pořád je to takové strojené, prostě k sobě nemáme takový vztah a tykání by to rozhodně nezměnilo

ann_87
31. říj 2013

@beatrice.h no jako to je přesně ono - jsme v dvojdomku a pořád dobrý den, nashledanou, jak u cizích. Je mi to nepříjemný, tudíž se i kvůli tomuto snažím návštěvy a kontakt hodně omezovat. Jsem tvrdohlavá a vadí mi to, hodně. Nemůžu si pomoct. A chápu Tě. Jako aby to jednou nabídli jen kvůli tomu, že má z toho Vojtík rozum a nedivil se, tak to nepřekousnu 😒

ann_87
31. říj 2013

@tkanicka Jak jsem psala v příspěvku výše - u nás to ten dobrý vztah narušuje, z mojí strany.

ninive211
31. říj 2013

@ann_87 No za nás to bylo tak, že rodiče svým tchánům, ale při setkání říkali třeba ahoj dědo...když už teda. Je to takový blbý, říct "ahoj Vy", ale je to rozumný kompromis, jak se vyhnout přímému tykkání a přitom nebýt tak formální při zdravení, potkáváte-li se denně.
Já si třeba nějak zase nedokážu představit, že bych tchýni oslovovala jménem - možná kdyby byla třeba jen o 20 let starší, taková "mladá tchýně", ale je jí skoro 58, starší než moje mamka. Prostě mi to nějak nejde přes pusu.

pepibubu
31. říj 2013

nejčastěji Veruš, před dětmi o mně samozřejmě jako o mamince, mamce. Honzovi říká "Honzí," před dětmi tatí, já jí "babi," ale vykám jí (po svatbě se mi omluvila, že kdyby mi to nevadilo, jestli bychom u toho mohly zůstat, že bych jí vykala dál, je tak zvyklá, že své tchýni taky vykala.... a vzhledem k tomu, že jinak máme vztahy hodně nadstandardní, tak mi to nevadí...)

kacenka1979
2. lis 2013

@dorinek ja uz ji neresim🙂 ted se mi narodil krystof a rika mu michale 🙂😲 ze pry je cely tata mno...tak asi vypadam jako byvalka co nadelam:-P!

m.e.l
3. lis 2013

Já tchánovce dnes už oslovuji babi, dědo a vykám jim. Mě tchýně říká Mílo, Milčo. Což je občas sranda, když mě takhle osloví tchán, protože já jsem Milena a tchýně Miluše, oběma se říká stejně. 😀 A aby se to nepletlo tak manžel je Pavel a tchán taky Pavel. 😅 Jménem bych je oslovovat nedokázala, beru je jako "rodiče" a svým rodičům taky neříkám jménem, že?

barevka
3. lis 2013

S tchýní si tykáme, takže si normálně říkáme jménem 🙂 😉 I když častější je ode mě oslovení babi 😵

lenkazdenek
3. lis 2013

Tak u nás si říkáme jménem,před malou ,,mamka říkala,taťka říkal,babička...... ,bydlíme v jednom baráku,tak je občas horší rozlišit pak naši\vaši,když se bavíme,pro nás je to prostě jedna rodina 😅 navíc máme i sestry se stejným jménem takže teta Lucka a teta Luca-dělá to trošku bordel 😅

dorinek
3. lis 2013

@kacenka1979 - tak to bych ji asi roznesla v zubech 😠 Mě ať si říká kdo chce jak chce, já to pochopim, že je to blbec, ale aby mi někdo mátl dítě tím, že ho bude přejmenovávat... 😖 Když jsem čekala první dítě, tak se mojí mamce nelíbilo jméno, které jsme vybrali pro kluka, prohlásila, že ona mu teda bude říkat po svým... Tak jsem ji pěkně rychle usadila, že mu rozhodně bude říkat tak, jak ho pojmenujeme a basta. Bylo to klasický český jméno, žádná extravagance 🙂 Ona si svoje jména pro nás vybrala taky sama a nikdo jí do toho nekecal. Tak se nakonec uklidnila a se jménem se smířila. A ona se stejně narodila holka 😀 Tvoje tchýně je fakt děsná a já tě obdivuji, že to máš tak na háku 😉 To já už bych se hádala 🙄

letalnica
3. lis 2013

Ahoj, tak já jsem bývalé tchyni vykala a neoslovovala ji, ona mi říkala jménem a tykala. Když o mně mluvila s mým bývalým, svým synem, používala zájmeno "VONA". Nebo je zvyklá mu nechávat dopisy na lince (bydleli spolu a zase bydlí), a tam byly takové perly jako: "Chováš se jako blbec pokaždé, když je Tvoje "přítelkyně" přítomna", nebo "Rybu Ti jíst nebude, bažanta už měla, tak jí něco dej" a podobně. Jsem ráda, že už s tou rodinou exotů nemusím trávit čas 🙂

kacenka1979
4. lis 2013

@dorinek no ted se byla juknout na maleho a uz mi pila krev po minute🙂 takove ty keci v kleci a ja zas bara po bejvalce ...na maleho mysaku tak rika pritelovy...tak jsem ji rekla ze jsem katka a malej krystof! a ona ze je to prece jedno ....to jeho bejvalku nenavidela tak jsem ji odpovedela ze tedy ok a rikam ji karle:-P ta koukala kdyz jsem ji rekla karje a ty uz jdes domu vid.....tak snad se to nauci do priste...jako lopatu doma kdyztak mam🙂 !!! a maleho ji urco davat nebudu za prve je zla ...nesnasi deti...proste je jina ani nevim proc se o ni pritel stara ! a ze je narocna ☹