Jak Vás oslovuje tchýně?

hadruska
6. srp 2013

Jak Vám a muži říká tchýně? U nás to začalo tím, že se mě ptala, jestli je doma táta. Když sem jí řekla, že můj táta je asi u sebe doma, tak se mě zeptala, jestli náš táta. No, na to sem se zeptala, jestli její táta... A pak se mnou měsíc nekomunikovala.... A teď mi řiká "mami" nebo "mámo", ač jsem jí několikrát řekla, že mi nemá říkat mami. A svému synovi říká "táto".
Já tohle prostě nechápu.
Jak Vás oslovuje tchýně?

kacenka1979
4. lis 2013

@letalnica taky husty....

megy
4. lis 2013

já mám zlatou tchýni - oslovujeme se jménem, tykáním, totéž i u tchána🙂
problém je v naší rodině - moji mamce manžel vyká, mamka se odmítá jakkoliv zapojovat do rodinných aktivit, i když je ji to nabízené z manželovy strany, nenechá si říct babičko - je ji přece 50 :-/ a to bude teď po čtvrté :-/ tohle mě strašně štve. Mí tchánovci jsou srdeční lidé a nedám na ně dopustit - chtějí vnoučátko - přímo se o něj perou, když přijedeme k nim, tak malý vždy něco dostane a to vlastně nejen od nich - od celé jejich rodiny, to se v mé straně od mé mamky stát nemůže :-/ bohužel teda kromě - miničokoládky

maaky
4. lis 2013

@hadruska ja si s tchyni tykam , ona mi rika krestnim jmenem a ja ji taky ale kdyz o ni mluvim tak jako o mamce , je to fajn zenska

dorinek
4. lis 2013

@kacenka1979 😀 😀 😀 Karle.... 😀 😀 to sedí 😀

scheetje
30. led 2014

🙂 mne take tchynka zacala v tehotenstvi oslovovat "mamino", coz mi neskutecne vadilo, tak jsem se potreti uz ohradila, ze zadna mamina jeste nejsem a ani porodem nebudu, neb titul matka se ziskava az lety vychovou a nabytymi zkusenostmi. Trosku jsem ji urazila, ale od te doby mi jiz tak nerekla 😀

prapodivna
30. led 2014

Já třeba pochopím, že je na něco někdo zvyklej, ale když někoho požádám, aby mi nějak neříkal, tak je snad základní slušnost to respektovat 😖

Manžel si s mými rodiči tyká a oslovují se jmény, já svým tchánovcům vykám a oslovuji je příjmením. Na svatbě mi sice tchán nabídl tykání, ale nějak nám to nešlo asi přes pusu a hned při dalším rozhovoru jsem plynule přešli k vykání. Na jednu stranu je mi to líto, že jsem to prošvihla, ale na druhou stranu mi to nevadí nijak zvlášť.

Až se malé narodí, budu o nich mluvit jako o babičce a dědečkovi, ale oslovovat je budu stejně. Koneckonců funguje mi to tak i s neteří, když jsme všichni pohromadě. Řeknu jí třeba "dívej, co dědeček zase vyvádí za legrační kousky".

V rodině se oslovujeme reálně tím, čím jsme, moje mamka je mamka a hotovo, před dětmi o ní bubu mluvit jako o babičce, oslovovat ji ale budu pořád mami. A tak to bude se vším. Měli jsme to tak jako děti taky a nikdo zmatený nebyl, naopak to možná trochu urychlí dítěti udělat si pořádek v tom, co je kdo čí :D

prapodivna
30. led 2014

Jinak dva roky to sem tam tchánovcům ujelo a mluvili o mně jako o Marice(manželova bejvalka), ale to už je dávno, jen jednou se tchán zeptal manžela, jestli už vyvenčil psa a místo toho, aby řekl jméno psa tak použil jméno moje. :D no smáli jsme se tomu všichni a docela dlouho :D Samozřejmě to bylo nechca

rozzaarka
30. led 2014

No, minule mi rekla "tak co matko?", coz je fakt otresny... doufam, ze ji to nevydrzi, protoze bych ji musela (zase) něco říct 🙂 jinak me moc neoslovuje, nastesti se moc nevidame 🙂 🙂 Ale pry uz o me nemluvi jako "ta holka", tak se to asi lepsi 😀 😀 a tchan mi rika Janicko 🙂 A nasi manzela taky zasadne zdrobnuji - Honziku, Honzicku 🙂

rozzaarka
30. led 2014

@megy nic si z toho nedelej, tchyne si taky nepreje byt babickou... 🙂 a soucasti rodiny taky ne. Letos odpiskala i Vanoce. ☹ nekdo asi neni moc "people person"... jsem rada, ze v tomhle funguji nasi, ty mas zase tchanovce 🙂 na druhou stranu kdyby tchyne byla jako moje mama, nevim, co bych delala, protoze bych musela porodit trojcata, abych si mohla jedno dite nechat 🙂

vikakey
30. led 2014

Tchani bydli tak 1 km od nas, takze se vidime casto - manzelovi i me rikaji jmenem, hned kdyz jsme spolu zacli, chteli abych jim tykala, to mi neslo pres pusu - a to hodne dlouho, jsme spolu uz skoro 14 let (10 let vziti) a zacla jsem tchyni tykat tak pred rokem (tchanovi ne, mam z neho vetsi respekt), furt mi to opakovala, nejvic po svatbe a pak kdyz se narodily decka. Tykaji ji i mladsiho svagra kamosi a svagrena ji zacla tykat hned co se starsim svagrem dali dohromady - byla jsem snad jedina v rodine co jim furt vykala 🙂
Vztahy mame normalni, nic extra, jako mamku nebo kamosku ju rozhodne neberu - snazi se, ale obcas to az prepisknou, nebo slibi a pak nesplni - no nasi jsou nasi 😀

rychetkami
Autor odpověď smazal
Zobraz
volcok87
16. říj 2019

Říkají mi křestním jménem, tchán občas mladá paní z legrace

montelvina
30. kvě 2021

@hadruska sama ze zkušenosti vím ,že je třeba od samého zacatku stanovit hranice .Prostě ji uvař kafe kup dort a normálně ji Oto požádej ...pokud ti je to nepříjemné ...nebo se na to povznes ...me říká tchyně Jménem stejně jako svému synovi jen když mluví s vnukem oslovuje me maminka protože snad aby věděl kluk o co se jedna a nakonec je přece důležité aby dítě taky vědělo jak se rodiče jmenuji ne jen máma a táta ...ale je pravda ze pokud je to jen jeden problém sní ...já jsem si užila celkem dost a vím ze tchyně dělají horší věci ale i tchani a snachy ...rodinné vztahy jsou nehorši ale jde tak trochu o respekt

hadruska
autor
30. kvě 2021

@montelvina Je sranda,ze uz si tohle vubec nepamatuju 🙂.Asi se to casem obrousilo 😁

montelvina
30. kvě 2021

@hadruska no tet koukám ze jsem odepisovala na starou diskuzi ...omlouvám se 😀😀

zuzineckah
30. kvě 2021

@hadruska tykame si, takže jménem

hadruska
autor
30. kvě 2021

@montelvina To je v poradku 🙂
@zuzineckah Uz mi taky rika jmenem 😁.Ja si stale vykam

elviegirl
30. kvě 2021

@hadruska to je mi známé 😅 taky ji mám dole 🤨Už mám i slušnou averzi. Je to herečka a šikovnej manipulátor. Rozvedená 20 let a žije jen svyma detma(dva synové 30+); takže i já ji dopravam bezesné noci prý 🤓. Už jsme byli i na hraně rozvodu.. Bohužel s ni mám tolik zlých zkušeností, ze už to asi do kupy nedáme 😕 Snažím se i na to koukat tak, ze mě to má někam třeba posunout. Ale je to kva těžký 😒 K tomu oslovení- dokonce me i asi po 12letech tykání pozdravila “dobrý den” doma na schodech 🙃🧐 Před muzem na mě ovšem švitoří 😬

pavca1982
30. kvě 2021

Říká mi Pavlí nebo Pavlínko 😉