Jak Vás oslovuje tchýně?

hadruska
6. srp 2013

Jak Vám a muži říká tchýně? U nás to začalo tím, že se mě ptala, jestli je doma táta. Když sem jí řekla, že můj táta je asi u sebe doma, tak se mě zeptala, jestli náš táta. No, na to sem se zeptala, jestli její táta... A pak se mnou měsíc nekomunikovala.... A teď mi řiká "mami" nebo "mámo", ač jsem jí několikrát řekla, že mi nemá říkat mami. A svému synovi říká "táto".
Já tohle prostě nechápu.
Jak Vás oslovuje tchýně?

ange_de_la_morte
7. srp 2013

mi říká jménem, a já jí říkám mamko ( tykáme si) ... no tak ji říkej babičko a je to 🙂

papuellka
7. srp 2013

Tykáme si a říkáme si jménem...🙂

hadruska
autor
7. srp 2013

@kacenka1979 Me nastesti rikala Aneto jen chvili 🙂 ( jsem Jana 🙂 ). Aspon, ze psovi rika milacku 🙂

novynka
7. srp 2013

my si tykáme a oslovujeme se jménem, teď ale přemýšlíme, jak budem učit děti rozlišovat babičky... bydlíme totiž všichni v jedné vsi, naši rodiče v horní části a my ve spodní, takže rozlišení babička jilemská vs. babičká jilemská nejde, nejde ani babička horní nebo babička dolní, babička Křížková vs. babička Nováková nám přijde dlouhý, takže asi zvítězí babička Dana a babička Hanka 🙂

kacenka1979
7. srp 2013

@hadruska přesně prostě tchýně no😉 ale toleruju jí ona mě musíme i když je celá příšerná tak je to matka přítele a bude babička mého syna tak o mě tak nejde🙂

kaczka85
7. srp 2013

mě říká Kačenko, manželovi Peťko... já jí vykám a pokud nemusím, tak neoslovuju... když o ní mluvím s manželem, tak říkám mamka, když s někým jiným, říkám panimáma nebo Vlasta... Dcera babičky oslovuje babička Janička a babička Vlastička... 😉

terunka88
7. srp 2013

Nám říkají oboje rodiče jménama, i my jim (teda vlastním rodičům říkáme mami,tati 😀) máme se všema super vztahy, tykáme si 🙂

kacenka1979
7. srp 2013

@lucieandrlova já ji toleruju viz nahoře🙂 jo taky mi radi co mám dělat atd....a ona je i příšerná matka to mám vždy nůž v kapse....teď v 8 měsíci kdy člověk má sám že sebou co dělat a do toho se stehujem tak prudi že ji musím 30.9. Zařídit hned smlouvu na byt a když ji řeknu že 20.9. rodim že asi až po 6 neděli tak mi řekne že ji to nezajímá že ona rodila taky! Tak co jako na ty dny daš malému mléko z lahve no....to jsem nedala a vypenila:-/ ať si zaplatí někomu kdo jí to udělá hned že malej z lahve pít nebude a nazdar....ani se neomluvila a řekla jsme rodina tak proč někomu platit 20 tisíc když to můžeš udělat zadarmo mno hnus...ještě malému nekoupila ani dudlik:-/ asi mě klepne...je to alkoholicka o kterou jsem se do 6 měsíce starala po tom co slavila a skončila v nemocnici se selháním jater a ledvin tak teď se z toho doatala a tohle je. vděk🙂 takže být zakladatelkou neresim oslovovani🙂 a proč to dělám? Kvůli pritelovi protože by se zbláznil a sám by to nezvladnul....holt láska je mocná🙂 takže holky no stres

hadruska
autor
7. srp 2013

@novynka
@kaczka85 Taky o babickach mluvime se synkem, jako o babicce Jane a Hele a on jim fakt rika tak krasne "babičko" 🙂

romcovaklarka
7. srp 2013

Říká mi jménem a já jí taky. "máma" a "babička" apod. používáme jen, když mluvíme k dítěti o dané osobě - nikdy jako oslovení, to mi přijde hloupé, anebo možná je to o zvyku, u nás doma se to taky dělalo takhle, naši se oslovovali jménem, svým rodičům říkali mami a tati, nikdy si nepamatuju, že by mě to nějak pletlo 🙂

marketajuppova
7. srp 2013

@hadruska Oslovuje me jmenem. I meho muze. Nevim, jak nam bude rikat pred prckem, ale snad to bude OK. My mame super vztahy. Tykame si. Ja ji rikam Evo 🙂 Treba o ni pred prckem budu mluvit jako o babicce, ale v zivote bych ji nerekla "mami", tu mam jen jednu 🙂

tehulemamule
7. srp 2013

Mě tchine taky oslovuje jmenem ackoli sem teď těhotná tak mi všichni říkají mami 😒

kikimaruska
7. srp 2013

Tchyně mi říká normálně jménem a manželovi taky. Když jsou děti na návštěvě, mluví s nimi jako že já jsem maminka, ale mě říká normálně Maruško. Já jí říkám babičko, jelikož vždycky máme děti ssebou. Mohu jí říkat i jménem, ale to bych říkala jen v případě, že bychom neměli děti,moc mi to jméno nejde přes pusu 🙂 . Jinak než se narodil mladší synek, tak sem tchyni říkala maminko a tchánovi tatínku. Tykat jsme si začali na svatbě. S první skorotchýní jsme si také tykaly a říkali si jménem. S oběma sem vycházela a vycházím krásně, spíš jsme jako kamarádky a jsem za to moc ráda.

hadruska
autor
7. srp 2013

@kikimaruska Ja prave s mou tchyni kamaradsky vztah nemam, ona je velice zvlastni pani, zda se mi, ze neprestava byt RnDr ani doma ☹

mija412
7. srp 2013

Když čtu vaše reakce, tak jsem se musela u některých opravdu zasmát, omlouvám se, vím, že ve skutečnosti všechno k smíchu není, ale říkám si, jestli je to opravdu možné, jaké jsou některé tchýně 🙂
Mě oslovuje jménem a mého manžela - svého syna taky 🙂

chesterbloom
7. srp 2013

Ty jo, to by mi taky vadilo.... u nás normálka jménem

milmic
7. srp 2013

My se všichni mezi sebou nazýváme těmi, kdo skutečně jsme. Moje maminka je pro mě mami, pro děti babi. Já pro tchýni jménem, ona pro mě jménem, pro děti babi, pro manžela mami. Můj tatínek je pro mě tati, pro děti dědo.

Já ani můj muž nejsme zastáncem nazývání se novými rolemi v životě. Mě nepřísluší říkat ani mojí ani manželovo mamince babičko, tohle oslovení patří dětem. Stejně tak si mezi sebou s mužem neříkáme maminko, tatínku. 🙂

A přiznám se, že když se mě někdo zpetá, kde mám tatínka, tak bývám dost v rozpacích, když tím myslí mého muže. Protože to je můj manžel a tatínek je někdo jiný. 😅 Já obecně strašně nesnáším, když mi ostatní říkají: čau, mamko. Pro ně mamka prostě nejsem a vadí mi to.

ebsian
7. srp 2013

Jménem..a já mám docela problém oslovovat ji. Hodlám říkat babi, ale nejde mi to zatím přes rty, dlouho jsem ji neoslovovala nijak. Když bych na ni měla zavolat, tak mám docela problém. Ačkoliv týkání mi nabídla hned na začátku. O to horší pro mě.
Já bych ji říkala babi tak, jak moje švagrová, ale ta ji hned porodila vnouče a my až po 11 letech, zdálo se mi, že říkat babi, když nemáme vnouče mi nepřísluší. V tom to měla švagrová lepší a jménem začít říkat po 11 letech nehodlám.

nerreidda
7. srp 2013

Mě jménem. A já ji nijak...když chci konkrétně jí něco zdělit....není to víc jak jednou dvakrát do roka... tak paní Lučná .

ebsian
7. srp 2013

Taky mi už tehdy řekla, že mami ji nemám oslovovat, že mámu máme jen jednu. Ale jak teda? 😀 Je to těžký. Svého muže oslovuji zdrobněle - spíš zkomolenina jeho jména a jsem na to fakt zvyklá, jen před lidma je to horší, protože si uvědomím jak to zní blbě. 😅

helcenka
7. srp 2013

Tchýně mě oslovuje jménem a tyká mi, manžela (svého syna) oslovuje také jménem. Když o nás mluví s dětma, tak o nás mluví jako o mamince a o tatínkovi. Já tchýni vykám, víceméně ji nijak neoslovuju, ale kdyby mělo dojít na to, abych ji musela oslovit, tak paní+příjmení, ona sama se za ty roky nevyjádřila, jak jí mám vlastně říkat (nicméně všichni její potencionální zeťové - tedy každý přítel její dcery jí tykal a říkal jménem...). Když o ní mluvím s dětma, tak o ní mluvíme jako o babičce+křestní jméno (máme rozlišené babičky jmény, aby jsme věděli, o které mluvíme), děti jí oslovují normálně babi.

edelin
7. srp 2013

To jak mě oslovuje by mi bylo úplně ukradený, ať mi říká klidně Franto když jí to udělá radost... Mě spíš dneska naštvala ani nevíte jak.... Minule jsme si bavily a začla něco o přesnídávkách tak sem jí říkala, že to jako ještě ne, že jí kojim a chci tak do půl roka klidně a pak až začít domácí mrkvičkou atd atd... A ona, že to už se může, no dnes mi vrátila malou které nejsou ještě ani 4měsíce a byla od něčeho zamatlaná, růžovou pusinku i šatičky, samozřejmě jsem poznala, že je to přesnídávka... Tak jí volám jestli malá nekrvácela, že je špinavá tak se teda přiznala, že jí dala JAHODOVOU přesnídávku, ale jen dvě lžičky - pochybuju a že je to od 4.měsíce a že se to smí a klukům svým, že to taky dávala! Tak mi bylo úplně na nic, řvát na ní nemůžu, má teď nějaký problémy tak mi ještě než jsem jí dala malou brečela a stejně by to nic nezměnilo, ani nemá cenu jí něco říkat, stejně by to nic nezměnilo a malou jí dávat musim, sice jen na dvě hodky třeba 3x v týdnu, ale vzhledem k tomu, že nepatřím mezi ty co mají hromadu sociálních dávek tak musím ještě pracovat jinak by jsme asi zdechly hlady... :( Maličká se mi samozřejmě asi 3x poblila, nevím jak jí to vysvětlit, že to prostě nechci! Úplně je mi do púláče, těšila sem se jak malou budu krmit poprvé já ze lžičky a přitom si jí natáčet a bába mi udělá tohle... :( Úplně mám pocit jako by mi něco strašně vzácnýho ukradla - asi jsem magor, ale je mi to hrozně líto... Ani tak ne kvůli tomu, že jí teda dala přesnídávku když jsem nesouhlasila a malá se pak poblindila, ale že jsem u toho ani nebyla...

llluckaaa
8. srp 2013

Moje tchýně mě oslovuje různými jmény, já slyším většinou na všechno, už jsem si zvykla. Používá moje jméno, jména mých dětí, manželovo jméno, jméno neteře nebo švagrové 😀 Já ji neoslovuju nijak, když o ní mluvím, tak před dětmi je to "babička z ...", před manželem to je "tvoje mamka", před kamarádkami "tchýně".

zuzaczech
8. srp 2013

@edelin Možná bys měla být ráznější i přesto, že má nějaké problémy...

ivular
8. srp 2013

@edelin Tenhle pocit, že mi tchýně něco vzácného ukradla, jsem měla, když jsme přijeli z porodnice a ona mi syna vzala z náručí hned u auta a nesla ho domů ona. Prostě takový ten pocit, kdy ho slavnostně neseš tam, kde bude doma, poprve ho položíš do postýlky, apod, ten mi prostě vzala ☹ Tehdy jsem se udržela a nekomentovala to, ale stejně mě to mrzí. I když postupem času už se mi daří nebrát to tak dramaticky.
S tím hlídáním mám taky problém - vždy když tchýni vysvětluju, že něco malému nemá dávat, přebere si to tak, že dávat to může, jen se to nesmím dozvědět 😝 Je prostě svéhlavá a když nazná, že je to ok, tak žádné moje přání nerespektuje😖

elastiq
28. říj 2013

Nás oslovuje s manželem jménem, já tchýni vykám, nevadí mi to, nemám s tím problém, oslovujem ji někdy mamko, někdy babičko

dorinek
29. říj 2013

@hadruska - mě a manžela oslovuje jmény. Pokud mluví s našimi dětmi, tak o nás mluví jako o mamce a taťkovi.
A jak jí říkáš ty ?? Začni ji oslovovat "babi", třeba jí to dojde 😅

dorinek
29. říj 2013

@edelin
@ivular - naprosto přesně vím, jak vám je 😔 Mě to nedělá tchýně, ale tchán... Několikrát jsem opravdu nutně potřebovala pohlídat a jelikož je už v důchodu, tak to vzal on. Vysvětlila jsem mu přesně, co ano, co ne...udělal si to po svým. Nemocný dítě vzal ven, málo ustrojený, bez pití,pak zase přišli pozdě....ale tchán si hlídání pokaždé "ohromě" užil a byl spokojený, jak mi pomohl. Už jsem ho o hlídání nikdy nepožádala a když se mi stále nabízel, tak jsem mu vysvětlila, že nepotřebuju nespolehlivého člověka, že nebudu celou dobu trnout, co se doma děje, že nebudu celé noci ponocovat a odsávat nudle a měřit horečku jen kvůli jeho přesvědčení, že on je nejchytřejší a ví přesně co mé děti potřebujou. Nedávno (cca po roce) jsem ale vyměkla a opět mu dovolila, aby si "půjčil" děti. Vyšlapoval jak hodinky 😀

soleilll
29. říj 2013

Tchýně při rozhodovu se synem o nás mluví jako o mamce a taťkovi, což mi přijde normální. Stejně tak my s mužem si neříkáme mamko a taťko, ale jménama. Když ale o sobě navzájem mluvíme se synem (spíš k němu), používáme máma-táta. Mně tchýně tyká a říká jménem, já jí vykám (tak jsme se od začátku domluvily), ale spíš ji neoslovuju. V komunikačních otázkách je taková zvláštní - několik let trvání vztahu mi vůbec neřekla, jak by jí vyhovovalo, abych jí říkala. Zkoušela jsem nadsázku, ale to nebylo pochopeno, až jsem to po 7-mi letém vztahu s jejím synem nevydržela a sama se zeptala, jak ji mám oslovovat. Křestní jméno mi ale moc nejde z pusy, takže se oslovování vyhýbám.

dorinek
29. říj 2013

@milmic - také se takhle oslovujeme a mojí dceři to pořád vrtá hlavou, proč říkám (její) babičce "mami" (je to moje mamka) 😀 😀 A poslední dobou strašně řeší, kdo měl koho v bříšku (rozuměj kdo koho porodil) a nemůžu jí vysvětlit, že babička nosila mě a já dcerku. Alespoň že se zatím nepídí, jak se to miminko do bříška vlastně dostane 😀