Jde alkoholik vyléčit?

kucerka17
7. lis 2017

mám kamarádku, která je vdaná za alkoholika... mají spolu 2 děti 4 a 2 roky... nepije pořád, přes týden si dá třeba jen jedno pivo, ale pak se o víkendu zleje, je hrubý, nadává, jezdí pak i opilej... což se mu stalo před týdnem osudným, měl nehodu, narazil do druhého auta, nikomu se nic nestalo, škoda taky není nijak velká... sebrali řidičák a má dostat ještě pokutu až 50tis... kvůli tomu se hodil marod, aby nepřišel o práci a měl alespon nějaký příjem... zhroutil se, dokonce se i rozbrečel, co všechno způsobil... konečně si přiznal, že má problém a chce ho začít řešit... kamarádka si myslí, že je to pro něj impuls a vše se změní, chce mu tu šanci dát kvůli dětem... já už jsem zaujatá... proto se ptám, jestli má někdo zkušenost, že vyléčit opravdu jde... moc děkuji za jakoukoliv zkušenost

konidana
7. lis 2017

@kucerka17 já myslím, že jde. Ale musí sám chtít, což možná právě kvůli tomuhle průseru fakt začal 😉.
Moje zkušenost je, že můj muž, kuřák snad od šestnácti, zkoušel asi 3x přestat, ale nikdy to nevydržel (nejdéle rok, týden, nebo jen třeba nekouřil doma, ale v práci hulil jak fabrika). Pak se sešla situace, kdy měl velmi komplikovaný zápal plic, ze začátku to bylo dokonce podezření na rakovinu plic, doma dvě malé děti, byl hospitalizován, ... v nemocnici ještě kouřil, ale pak nadobro přestal. Po 35 letech. Už to je 7 let zpět a myslím že nafurt🙂

shine2015
7. lis 2017

@kucerka17 pokud člověk opravdu chce tak to jde .... kamaradka ale musí být nekompromisní a pokud pravidla poruší tak ho vyhodit...
Držím palce ať ro zvládne 😉

betelgeuzz
7. lis 2017

ano, jde to, znám takové. Ale musí sám chtít a většinou už si toho alkoholu nemůže dát ani trošku, protože nedokáže odhadnout míru. říká se, že neexistuje vyléčený alkoholik, ale abstinent.

konidana
7. lis 2017

@kucerka17 ano , bude muset už vždy abstinovat

leki
7. lis 2017

Ano, jde, znam z rodiny. Pokud je dostatecne silna vule a motivace. Driv byvala vodka bezne prez den u vareni ve sklince na stavu (v domeni, ze to nikdo nepozna..) atd. Ted je to asi tak 7 let od zlomu. Alkohol uz nepije, jen kdyz je nejaka oslava/navsteva, to si da decku vina na pripitek, sama nikdy. Opilou v telefonu uz jsem ji neslysela ani nevim (vyjjimkou byva datum umrti manzela, ale to chapu).

sobist
7. lis 2017

@kucerka17 Jde. Znám sice jiný případ a až po vyléčení, navíc jde o ženu, ale co jsem slyšela bylo to s ní dost zlé - potácení se po městě krvavá z toho, jak spadla a někde se flákla, věčně na mol.. a přestala sama od sebe. Od té doby se alkoholu ani nedotkne, sama má strach, že by do toho zase spadla - spíš to teda vidí jako jasnou věc, že by do toho zase spadla, takže si nedá ani přípitek. Takhle žije už víc jak osm let a je spokojená.

uzsezasenudim
7. lis 2017

Vsechno jde, kdyz se chce. Znam par vylecenych alkacu. Znam i vylecene narkomany. Clovek ma silu pohnout horou, jen chtit, verit a umet byt na sebe poradne tvrdy a prisny. Zato okoli si myslim, ma byt oporou a neznym dotykem. Ale kdyz se nechce? Tak nenadela nikdo nic. Preji panovi hodne sil a kamaradce taky.

usvitka
7. lis 2017

Ano jde, případ z rodiny. Po té co přišel o řidičák dostal ultimátum-buď chlast, nebo rodina. Rozhodl se pro rodinu, šel na léčení se vším všudy a od té doby je 13 let čistý. Pravdilo úspěchu: musí sám chtít, musí mít podporu, ale zároveň vědět, že o ni stejně rychle může přijít

svetlanalana
7. lis 2017

Ano, jde to. Po takovém silném stresu, když si uvědomí, jak špatné to je, že je to nebezpečné a takhle žit nechce, může se změnit a přestat úplně. Mluvím z vlastní zkušenosti.

lv
7. lis 2017

Ne vylecit, ale jde nepit (uz nikdy). Nemusí hned do léčebny, jde to i ambulantně.

eldrag
7. lis 2017

Podle mě se alkoholik nikdy nevyléčí... sorry, můj názor má zkušenost. Neznám alkoholika , kterému by se to povedlo.

svetlanalana
7. lis 2017

spíš takhle - alkoholik vždycky zůstane alkoholikem, ale může přestat pit a stane se z něj alkoholik ve fázi abstinence. A je to řešení - úplně přestat

katerina1106
7. lis 2017

Ano, ale musí chtít sám!!! V rodině mám oba případy.
Muž po aut.nehodě a ultimátu (rodina) šel na 3měsíce do léčebny. Ví že už pít prostě nemůže a je z něj abstinent.
Žena, která si to nikdy nepřiznala je už bohužel mrtvá. Doplatila na závislost. Nikdo ji nedokázal přesvědčit - manžel, synové, vnoučata. A když byla střízlivá tak byla hrozný mravokárce co se alkoholu týká 😒

ariadna12
7. lis 2017

Kdyz chce, muze prestat, ale musi se pak cely zivot kontrolovat. Jakykoli stres mu muze prispet k tomu, aby se znovu napil. Jde o vuli prestat a jak je silna. Pomuze rodina, ktera mu veri.

evawest
7. lis 2017

Problem je, ze spousta alkoholiku si mysli, ze zadny problem nemaji a tim padem neni co resit. Pomoc v podstate odmitaji, protoze zase - neni duvod, proc by o pomoc zadat meli nebo nechteji priznat slabost. Pro svoji drogu by udelali cokoliv, lhani je na dennim poradku. Po 'preslapu' naslibuji hory doly, ale zase budou pit. Priznani vlastniho problemu je prvni krok k vyleceni, i kdyz o vyleceni ve smyslu kompletniho vymizeni neni rec. Ta chut tam porad bude, musi byt kazdy den prekonana. Zvladat se to da, tudiz 'vylecit' to jde, ale je to tezky. Soucasti problemu je, ze alkohol je droga legalni a vyskakuje na nas na kazdym kroku, tudiz je tezsi se mu vyhnout.

smajle
7. lis 2017

Jde to ale musí opravdu chtít sám a je potřeba spolupráce rodiny-doma žádný alkohol,vanoční cukrový bez rumu...nejlépe sehnat odbornou pomoc. Mám přítele jsme spolu 5.5 roků a 9let nepije a od té doby co jsme spolu tak taky nepiju. Byl i 3 měsíce v léčebně a zvládl to a to měl těžší formu alkoholismu

dadamatysek
7. lis 2017

Já myslím, že nejde. Otčím byl též agresivní alkoholik a léčil se mnohokrát. A ač věřím, že měl mamku rád a dělal to hlavně kvůli ní.. nikdy nevydržel. Soused, léta slušnej chlap, začal pít, zavinil nehodu, skončil do smrti s berlema, pít nepřestal až ztratil celou rodinu postupně. Je to droga, kterou koupíš na každým rohu..včetně benzínek, což nechápu.. A tak je to asi velmi těžké. Já na místě Tvé kamarádky bych naopak kvůli dětem od něj odešla. Moje máma to léta nedokázala a zkazila nám tím docela dětství.

anguly
8. lis 2017

Já se obávám, že je jen velmi málo případů, kteří se chtějí z toho dostat a teda dostanou...

Stačí najaký další stres... další záminka k tomu, aby se napil. A u těchto lidí stačí málo... U někoho to bezpitný období vydrží týden... u někoho rok... u někoho třeba i 20 let... Ale osobně bohužel neznám nikoho, kdo by to vydržel celý život...

Já bych po zkušenostech, které mám s takovým člověkem nebyla... ani (nebo hlavně) kvůli dětem.

Jo a jiná než ústavní léčba není účinná... /jsem socka a mnohokrát jsem řešila tyto mé klienty s odborníky/

lv
9. lis 2017

@anguly jde to i ambulantně, pokud nemá silné abstinenční příznaky, docházet k psychatrovi na antabus. Zkušenost z blízké rodiny. 30let abstinence.

sunny1sis
9. lis 2017

Znam 3 ruzne pripady po velice tezkem alkoholismu. Jeden abstinuje uspesne bez kapky alkoholu uz leta, druha (kde uz se pila i okena) si obcas to piti da, ale celkove se drzi a treti, bohuzel nepomohlo nic. Ani vazna autonehoda, nekolikrat zabaveny ridicak, problemy se srdcem, porazka, proste nic. Po te autonehode nepil asi mesic a pak byl zpatky. Vule zadna. Ted tak vydrzi max par dni, mozna tyden, ale pak chlasta vkuse mesic. Dela dluhy, nepracuje, v podstate znicil rodinu. A to nemluvim o tyrani. Takze lze alkoholika "vylecit", ale prvni krok je ten, ze si sam musi uvedomit, ze je neco spatne. Nalehani nikoho dalsiho nepomuze. Kdyz ten clovek nechce, nebo si to proste neprizna, ze ma problem, tak se z toho nedostane. Vsechny pripady mam z nejblizsi rodiny, takze zadne takove..jedna babka povidala. Krom toho, ze nici sebe, nici i lidi kolem.

anguly
9. lis 2017

@lv To je moc dobře, že jsou i takové případy... to je právě ten krásnej případ, že když se člověk rozhodne včas sám se sebou něco udělat, tak to jde. Bohužel jich je málo...

A s antabusem musí pacient souhlasit... a není to jen o antabusu, myslim, že bez kvalitní psychoterapie to nejde... A většinu alkoholiků to ambulantně nedonutí a v běžném životě "nemaj ten čas" se nad sebou zamyslet. Už jen proto, že výzam psychiatrie a psychoterapie, je u nás dost bagatelizovaný... (viz můj děda alkoholik). Na druhou stranu i z ústavní léčbu můžou předčasně ukončit,...

Jo a ještě jsem chtěla dodat... Je hrozně moc důležitá podpora rodiny pro takto nemocného člověka... Nejsem pro rozchody při "prvním" větším problému, ale kamarádka by si měla uvědomit, že pro děti je to hrozně moc zatěžující a oni nechápou, proč je tatínek najednou pořád podrážděný a naštvaný... A velmi často si myslí, že oni zlobily nebo něco udělaly špatně...:-/ Ale to musí posoudit kamarádka sama... jak moc je/byla u nich situace vážná...

marimal
9. lis 2017

Alkoholik zůstane alkoholikem po celý život a to musí sám přijmout (je to tak u každé závislosti). Opravdu jde především o to, aby ten pán sám chtěl. To, že má ženu a děti je velká výhoda v tom, že to může být obrovská motivace v tom přestat, a už nepít.
Velmi málo lidí to zvládne samo, já osobně doporučuji hospitalizaci. U mužů se jedná o 3 měsíce.
V mé práci se s tím setkávám velmi často u svých klientů, a nejlepší výsledky vidím u těch, co se léčili v PN Bohnice u pana profesora Nešpora. Mám i klienta, který pil 8 let v kuse každý den a nyní se už přes 2 roky alkoholu nedotkl. Takže určitě jde, ale někdy se to nepovede hned a může to být těžké, stejně tak jako boj s jakoukoli jinou těžkou nemocí 🙂

kika266
9. lis 2017

@kucerka17 Kdyz je nekdo alkoholik, tak z vlastni zkusenosti vim ze se musi uz cely zivot hlidat, aby do toho nespadl znovu, ale pokud bude mit v rodine oporu, tak se to da a zvladne to 🙂. Je dobre ze si uvedomuje co udelal a ze ma problem a chce s tim neco delat, bez toho se zacit neda. Kamaradce drzim palce, je to beh na dlouhou trat, ale v cili to stoji za to 🙂