Je možné dostat se spod věčného břemena?

britney
8. led 2009

Ahoj vsichni, kdo jste znali v pravech prosim poradte.
Mamka zije v domku s babickou a dedem(jeji vlastni rodice). Dum byl postaveny v roce 1974 pro ni, meho tatu a me mym tatkem a svepomoci. Bohuzel mati se rozvedla v 1975 a do domu se s ni nastehovali jeji rodice, aby nebyla sama se mnou. Ti meli v dome trvale bydliste. Mamka se celou dobu o rodice starala. Nyni dum byl prepsan na mamku s podminkou vecneho bremena , ze jeji rodice v dome doziji. Coz by nebyl zadny problem, kdyby deda se nezmenil a bezduvodne se od babicky a mamky a me izoloval a zacal nas vsechny terorizovat.... Uz to trva tak 3-4 roky, stupnuje se to a je to k nevydrzeni. Na mamku kdykoliv ji vidi nadava- do ku..., pi.., babicce to same, ja tam nastesti neziji, ale kdyz prijedu, mam to same..Lze, vymysli si uplny nesmysly, ale na verejnosti vystupuje jako milumilovny zlaty dedecek z pohadky...Mati mi denne s placem vola, jak napadl babicku, rozklepana a vynervovana. Tohle vsechno se deje bez priciny, nikdo mu nikdy neublizil, nechapu proc je takovy... Mamcin bratr a jeho rodina je na dedove strane- ale to je z duvodu financnich, deda mu odevzdava cely duchod a bratr na neho bere socialni davky, jako ze se o neho stara, coz neni pravda, ponevadz deda zije u nas a neplati u nas nic, nehorazne uziva plyn a elektrinu, mati neni schopna platit tak vysoke ucty... Mamka i kontaktovala ruzne linky pomoci :Dona, Bily kruh bezpeci, ale nic neporadili, jen ze deda je stary a to je normalni chovani starych lidi.
Tak se ptam je mozne se dostat nejak z vecneho bremena, kdyz on se takhle chova? Tohle se prece neda snaset! Ja kdyz tam jsem ,tak se bojim vylezt z pokoje, on take dela nachvaly -jakoze pokadi wc a jen se smeje, nebo vylije ryzi do umyvadla a zablokuje to....
Prosim poradte-diky moc.

lenula.b
8. led 2009

na to se nejlíp poradit s právníkem...protože věcné břemeno se ruší až smrtí oprávněného z věcného břemene-tudíž dědy nebo by se dal napsat dodatek na zrušení věcného břemene, ale to by musel podepsat i děda...

elise
8. led 2009

britney pozri si zákony u vaás v čechách na slovensku bývajú rozdielne ale vecného bremena sa nedá vzdať to sa ruší dohodou pred notárom alebo smrťou, inak ked brat berie peniaze za deda tak nech ho mamina nasťahuje k bratovi 😉 ale nech vždy po napadnutí volajú políciu a podajú trestné oznámenie. inak bohužial väčšina takých ludí nevie prečo sa tak správa 😒 držím ti palce aby si to vyriešila. skús zájsť u vás v meste za notárkou tak by ti ona poradila lepšie

britney
autor
8. led 2009

diky..
prave, ze my nemame zadny dukazy pro pravniky ci policii, on se totiz ne verejnosti chova jako ten nejlepsi clovek ale doma dela peklo za ziva. Mamka uz kolikrat chtela nahrat ty nadavky, ale nikdy se to nepovedlo.
Elise, prave ze bratr si ho nevezme! On jenom predstira zajem, kdyz jde o penize ale jinak nezajem... 😒

lenula.b
8. led 2009

britney nebo zavolat policii jak píše elise a nechat dědu vykázat z domu, jak to teď u nás jde na těch 10 dní, pokud by to bylo častěj, tak to pak jde prodloužit až na 1 rok myslím...

elise
8. led 2009

britney okamžite po incidente volajte políciu nemusíte mať nahrávky 😉 a policajti to musia riešiť

britney
autor
8. led 2009

taky to rikam- ale vite jak to chodi -mala vesnice, mamka urcite policii volat nebude, je to proste zacarovany kruh 😒

lenula.b
8. led 2009

britney tak mamka si musí srovnat hodnoty, jestli bude snášet radši teror než pár drbům ve vsi... 😒

britney
autor
8. led 2009

ja vim, taky souhlasim....... ☹ ☹

elise
8. led 2009

inak sa to dá riešiť aj cez vášho starostu na obecnom úrade. ešte by bolo dobré zbaviť deda svojprávnosti len je to dlhá trať lekárskych návštev ale to sa dá vybaviť potom ho dať do domova dôchodcov a začať si užívať život 😉 tým sa vecné bremeno môže zrušiť ked bude zbavený svojprácnosti stačí že nie je schopný vykonávať právne ukony 😉

babulka
8. led 2009

Britney - vecne bremeno, ktore je "zriadene" voci osobe zanika smrtou tejto osoby...
Jedina moznost je poziadat o pomoc policiu, resp. obratit sa na sud, ktory u nas (v SR) moze predbeznym opatrenim zakazat vstup do obydlia osobe, ktora u ktorej je odvovdnene podozrenie z pachania domaceho nasilia. treba poriadne pozriet vase zakony, ci je nieco podobne aj u vas.

tatolu
8. led 2009

Je to riadny kruh...
Ja by som asi najprv riešila tie sociálne dávky. Prečo ich dostáva brat?
Potom by som asi riešila tú nesvojprávnosť, cez lekárov tak, aby právnym zástupcom bola mamka.
Potom by možno bolo možné zrušiť vecné bremeno na dožitie.
Možno by sa trochu ukľudnil...

Do ústavu bude asi problém ho dostať už aj preto, že sú tam čakacie doby a niekedy je potrebné dať sponzorský dar (čítala som v ktorejsi téme že 300 tis.Sk) aby ho mohli prijať skôr.

Na druhej strane, Tvoja mamka, je jeho dcéra. Myslím, že sa takto zmenil až v poslednom čase - na starosť. Nie nadarmo sa vraví, že starý človek je ako malé dieťa. A preto rátam, že žiadnu políciu na neho nezavolá.
Najhoršie je, že zmeny musí chcieť hlavne ona. Ty Britney môžeš iba pri nej stáť a akceptovať, ako sa rozhodne. Bude to aj pre Teba ťažké, lebo akokoľvek sa rozhodne, bude Ti volať... (alebo pre výčitky svedomia, alebo aby sa iba vyrozprávala, ak sa s tým nič neurobí)

saara1
8. led 2009

A nedalo by sa ist na to z druheho konca? Napriklad by si mohla nahlasit brata, ze pobera davky neopravnene. Nech si to socialka preveri. Ja rozumiem, ze o peniaze tu asi teraz nejde, ale aspon sa nieco rozbehne... Nemala by mat narok na tieto davky tvoja mama, kedze tam byva a stara sa o neho? Mozno by si ten podnet mohla dat anonymne...

dupinka
8. led 2009

Co sa tyka vecneho bremena, podstata je v cechach a na slovensku rovnaka, kedze vychadzaju z rovakeho (povodneho) pravneho predpisu....(40/1964 Obc. zakonnik - na SR plati dodnes, samozrejme s novelami)

Vecne bremeno vztahujuce sa na osobu, ako je to v tomto pripade, je mozne zrusit iba smrtou, alebo ak sa ho konkretna osoba vzda do zapisnice o notara. Co teda zrejme do uvahy nepripada, dedko nebude chciet, aby ste ho "vyhodili" z domu.

Pokial ide o to, ze dedko dava dochodok niekomu inemu nez dcere, ktora sa o nich stara, je to vec vztahov, tu policia ani sud nepomoze.

Spravanie ludi sa zmenit paragrafmi neda.... 😖

saara1
8. led 2009

dupinka, ja som to pochopila tak, ze okrem dochodku ten brat dostava aj opatrovatelsky prispevok a to neopravnene.

britney
autor
8. led 2009

Holky zlaty diky moc...
Ten socialni prispevek: kdyz prisli ze socialky na kontrolu, mamka jim rekla jak to je, ze se o neho bratr nestara, ale nic s tim neudelali, jen pokrcili rameny..
Ja si osobne myslim a z toho co vim, ze mamcin bratr si delal velky zalusk na ted uz mamcin dum(ma dcery a budou se brzy vdavat) a timto zpusobem -terorizovanim si snad mysli, ze to mamka vzda a odstehuje se i s babickou nekam do podnajmu ci co... Ja na vlastni usi slysela jakym ,,silenym a detinskym'' zpusobem on ci deda vyvolavaji hadky, takze v tom neco takovyho je....
Jak ale Dupinka napsala to jsou mezilidsky vztahy a s tim asi nikdo nehne...
Byla jsem tam naposledy v listopadu (ziji v zahranici) a kdyz jsem to videla, jak se mamka bala jit na dvur a dedek tam cihal a rval z nicehonic :ty p..o, k...o , tak jsem nechapala a myslela, ze se nejakym zpusobem da z toho bremena dostat.. Mamcin kolega ji poradil, ze dobry pravnik by ji dostal z toho.... No nevim..... ☹ ☹
Ja ji poradila, aby sla za obvodackou a rekla jak se ona a babicka citi-mentalne vydeptany, aby to aspon bylo nekde vedeny.....

xmata
11. led 2009

Ahoj, jak už tady někdo psal věcné břemeno a jemu odpovídající právo z věcného břemene je upraveno v občanském zákoníku. §151n odst. 3 stanoví, že pokud se účastníci nedohodli jinak, je ten, kdo je na základě práva odpovídajícího věcnému břemeni oprávněn užívat cizí věc, povinen nést přiměřeně náklady na její zachování a opravy - tzn. pokud v darovací smlouvě nebylo stanoveno, že se maminka bude o prarodiče starat a platit za ně, tak by se měli babička a dědeček podílet na nákladech spojených s užívaním domu a pokud to nečiní, tak by soud mohl toto věcné břemeno zrušit a nebo aspoň dědečka donutit platit. Jinak s těmi scénami bych se také obrátila na polici - pokud bude sepsán protokol, tak by k němu soud mohl přihlédnout a zrušit VB pro hrubý nepoměr podle § 151p odst. 3 občanského zákoníku.

marecek4
30. led 2013

bratrovi zakázat vstup-je to dům jeho sestry a i když tam žijí jeho rodiče,tak podle všeho má ,,zájem ,,jen o otce z jistých důvodů a ten není nemohoucí,takže na setkání si můžou najít jiné místo,není mamčinou povinností bratra domů pouštět,a pokud se otec nebude doma chovat slušně,tak jedině policie-ale chtělo by to opravdu získat tu nahrávku-i když u soudu ji asi těžko použijete,no a pokud už bude sepsaný nějaký zápis,tak to nechat projít přes městský úřad a pokud by se otec i nadále choval agresivně a sprostě tak i když má právo v domku dožít,není Vaší povinností trpět jeho nálady a umístit ho do DD-na základě zápisu a projednávání na úřadu by to mohlo pomoct-a třeba se chytí za nos a dá pokoj

janysek21
30. led 2013

Řešili jsme v domě loni něco podobného. Bez policie a právníka se to neobešlo. Vyřešilo se to, ta osoba ví, že si už nemůže dovolovat. Dostala pokutu, proběhlo přestupkové řízení na MV, musela před komisi. Ale důkazy musíte sesbírat sami, na těch to bylo postavené. Takže radím třeba nainstalovat kamery, nebo stačí, když to někdo cizí dosvědčí na úřadě. Jestli potřebujete kontakt na právníka , ozvěte se. Vypadá to na účelové jednání, když se děda před cizími chová vzorně. Řešení to má.

mysiiickaaa
30. led 2013

ano, jde to soudně, jen je to zdlouhavé a složité