Je Vám partner v těhotenství oporou?

seva2014
17. pro 2013

Na mimčo a těhotenství jsem se moc těšila. Ale těhotenství je náročné. Kvůli zdravotním problémům toho nezvládnu tolik co dřív. I když se partner snaží, občas mi dá najevo, jak mu to leze na nervy. Prý jsem se strašně změnila (no jasně - jsem těhotná!!!). Přípravu na porod prý strašně prožívám. ( jen se připravuji na přirozený porod s minimálním zásahem lékařů a bez nástřihu). Myslím si, že jako žena mám na to právo. Navíc, když u porodu být nechce, protože na to nemá. Když to shrnu, tak se cítím nepochopená a z celé situace dost zklamaná. Možná očekávám příliš. Jak to máte Vy?

pisisvori
17. pro 2013

@laurital taky souhals, ale někdy je to upnutí se na dítě útěk před tím zklamáním z partnera. Když ti dělá to co psala třeba @veruunek (ale stačí i třeba něco v mírnějším vydání) a po porodu zase zájem jen o sebe, je pak těžké mít k takovému partnerovi nějaký vztah, myslet na něj a na to, abyste byli spolu, abys mu taky dala nějaký čas...když on s tebou nebyl, když jsi to potřebovala....nevím jak to napsat líp a přesněji....prostě je potřeba aby to bylo vyrovnané. Samozřejmě nemyslím má dati = dal, ale nějaký soulad a ne pocit, že ve vztahu jen dáváš a je využíváno tvé dobroty🙂. Snad to půjde pochopit jak to myslím.

zuzi.111
17. pro 2013

Ta, co tady nejvíc řve, že tu druzí překrucují, tak sama překrucuje nejvíc 😀 Člověk se u těch diskuzí opravdu někdy pobaví, ještěže je máme 😎

laurital
17. pro 2013

@pisisvori Myslím, že to chápu, žena si pak de facto většinu citů, které chovala k partnerovi, přenese na dítě.A souhlasím i s tím vyrovnáním v citové oblasti, láska není hodina matematiky, ale dlouhodobě žít s tím, že já jsem ten, který pro vztah dělá vše a víceméně vše obětuje bez odezvy partnera, to asi v dlouhodobém horizontu nelze.

seva2014
autor
17. pro 2013

@fallingstars Jo jenže jak jsem se zmínila, já na ty nálady a přecitlivělost v těhotenství nárok nemám. A to je to co mě mrzí. On to vnímá tak, že jsem se strašně změnila. (no to asi jo, roste mi v břiše dítě 🙂 ). A jak mi sdělil, že nepůjde k porodu? Já k porodu nepůjdu, nesnesl bych to. Očekávala bych něco v tom smyslu - hele já ten porod nezvládnu. Byl by to nepříjemný pohled. Nebude Ti to vadit, zvládneš to sama?
Prostě rezolutní rozhodnutí, tak to bude a hotovo. Nicméně jsem neudělala žádnou scénu, smířila se s tím a nenutím ho do toho. Ale jedná se mi o ten přístup. Ale běda kdybych mu tohle udělala já - hele udělala jsem registraci v Podolí a rodíme tam. To by se mu teda nelíbilo.

laurital
17. pro 2013

@seva2014 Tak teď se přiznávám já, že jsem tu situaci u vás asi trochu špatně pochopila.Měla jsem pocit, že partner je spíše flegmatický a tobě je líto, že je mu to tak trochu jedno, nebo to tak působí.Přiznám se, že ten radikální tón ohledně porodu nebo výběru porodnice mi moc nesedí.To by mělo být věcí diskuze a ne radikálního rozhodnutí.Chápu, že partner má mít právo veta v otázce přítomnosti na sále, beru, že se nemusí cítit, stejně tak bych ale brala, že právo veta dá své partnerce ve výběru porodnice.
Tady naprosto chápu, že se cítíš rozmrzele.

fallingstars
17. pro 2013

@seva2014 Těžko říct, jak to máte doma, jak spolu mluvíte a na co je hlavně on zvyklý. Neviděla bych ani problém v tom, že to řekl, jak to řekl, ale v tom, že to tedy není vyrovnané, že Ty takhle zareagovat v podobné situaci nemůžeš...protože pak je tam asi problém 😕 A těžko říct, pokud on je takhle zvyklý se chovat, zda se s tím dá teď něco udělat... 😕

seva2014
autor
17. pro 2013

Ale jak jsem se zmínila v mém prvním příspěvku. Třeba je problém v mém očekávání a proto jsem se chtěla zeptat ostatních, jak to mají doma ony. Chtěla jsem získat odstup a posoudit celou situaci z jiných úhlů pohledů. Nepotřebuji soudit, moralizovat a klasifikovat mne jako princezničku na hrášku, které se nemůže nic říct. Jsem soudný člověk, který dokáže získat nadhled. Jen je to s těmi hormony malinko těžší 😉

mantaray
17. pro 2013

@seva2014 Můj manžel je v mém těhotenství skvělej, stará se o mě atd., ale rozhodně se o tom nebavíme denně - je to zbytečný i pro mě... Ale to, že je skvělej mě nepřekvapuje, protože ho znám a vím jakej je supr chlap! Tvůj muž je asi povahou velkej sobec a to se teď projevuje naplno, ale člověk se zase tak nemění, takže by mě zajímalo, jestli takovej nebyl i před tím...

laurital
17. pro 2013

@seva2014 Já to chápu, proto radím klid 😉 .
Někdy člověku pomůže se ze svého, nechci rovnou napsat zklamání, vypsat a nedělat si doma dusno.A věř mi, že v každém vztahu se najde něco..

seva2014
autor
17. pro 2013

@fallingstars Myslím, že máme povahy, které se docela častou třou. Ale máme se (i když to asi z mých příspěvků nejde moc znát🙂 ) hodně rádi. Jeho už nepředělám. To je mi jasné. Bude to o mém přístupu k dané situaci.

seva2014
autor
17. pro 2013

@laurital Jo a to mi právě strašně pomohlo. Děvčata všem díky. Právě jsem ušetřila minimálně 500,- za psychoterapeuta 😀

seva2014
autor
17. pro 2013

@mantaray Je to jedináček. Jako sobec se neprojevoval. I když od začátku ho vnímám jako sólistu. Je zvyklý si dost věcí řešit sám. Holt kvalitní vztah - to bude celoživotní práce.

fallingstars
17. pro 2013

@seva2014 Já myslím, že je to znát 😉 Já jsem, stejně jako @laurital, tu situaci z těch několika málo počátečních příspěvků také pochopila trochu jinak, a teď už asi chápu, co Ti vadí (a tu princeznu na hrášku jsem myslela s nadsázkou, ne nějak zle 😉 ). A vážně Ti přeju, aby si to sedlo, bude to třeba vyžadovat víc trpělivosti než u jiných chlapů, kteří to mají v sobě, a přesto si myslím, že Tvůj přítel může být fajn chlap a že po čase se adaptuje 😉 Někdy je to prostě někde větší boj než jinde, ale to nemusí znamenat, že je to špatně. Držím palce.

mantaray
17. pro 2013

@seva2014 jestli nemá sólista k sobci hodně blízko 😀 Nevzít těhotný ženský tašku s nákupem je pro mě víc než ubohý a , sorry že to říkám, jsem ráda, že s takovým člověkem žít nemusím!

seva2014
autor
17. pro 2013

@laurital No diskuze se tady docela rozjela, takže se v tom člověk trochu ztrácí. Mne mrzel tón sdělení z jeho strany. Tu porodnici - to mi tady radily některé ženy. Zaregistrovat se bez toho aniž bych to s partnerem prodiskutovala. To já bych teda udělat nemohla. Radily mi to proto, že jsem se zmínila, že z jeho pohledu to řeším příliš brzy. (v pražských porodnicích to je 12tt.).

seva2014
autor
17. pro 2013

@fallingstars Díky 🙂

lenka5731
17. pro 2013

@kajalka před několika dny jsi jinde psala, že "frčíš na vlně mateřství a života a užíváš si to". To vypadá tak, jak popisuješ v téhle diskusi a nebo jsi minule lhala? 😒 Jestli tvůj manžel staví sám dům a k tomu chodí normálně do práce, tak se mu ani moc nedivím. Ať je lépe. 😉

laurital
17. pro 2013

@seva2014 Já bych tu porodnici asi vyřešila bez něj, nebo spíše tak, že bych mu oznámila,o jakých přemýšlím a nechala si to potvrdit.Pokud se k tomu nemá, tak moc nechápu, proč se tak čílí.
A ta matrika je jasná, stát se bohužel může cokoliv a je dobré, pokud nejste manželé, mít toto pořešené.Tady bych asi moc chápavá 😉 a trpělivá nebyla.

deenyska
17. pro 2013

@seva2014 Nečetla jsem všechny reakce holek, takže se omlouvám, jestli budu někoho opakovat. Chlapi jsou holt úplně jiná dimenze... všechny věci, co se nám v životě přihodí, s námi prožívají, jen to vidí trošku jinak, než my. Zase je to o povaze, je chlap, kterej ženskou až přehnaně hlídá, aby třeba v těhotenství nevypila ani jedno kafe, pak je chlap, kterýmu je jedno úplně všechno, co ženská dělá, pije a jí.. no a nebo je chlap, takovej ten zlatej střed, kterej má o ženu starost tak, že jí pomáhá, ale nijak neomezuje. Z toho popisu přímo v tvé otázce jsem nabyla asi stejného dojmu jako ty - zklamání a nepochopení. Taky si myslím, že by chlapi měli být k těhotným ženám daleko víc empatičtí. Ale taky chápu, že oni o spoustě věcí nemají vůbec šajn. Dřív ženská otěhotněla, odrodila, a to bylo to jediný, co chlap mohl vnímat. Dneska je daleko víc možností, takže ženská otěhotní, každou chvíli je u lékaře, navštěvuje kurzy, vymýšlí výbavičku, sestavuje si porodní plán atd. .. jenže ti chlapi "zakrněli" u toho základu - otěhotnět, odrodit, a jde všechno ostatní tak nějak mimo ně, není to tak, že bysme je nezajímaly my, ale nezajímají je ty všechny věci kolem. Od toho už jsou na klábosení ženský, maminky, sestry, kamarádky - to jsou ty, na který by ses podle mě měla zaměřit, abys neměla pocit nepochopení, chlapi tohle pochopit prostě nemůžou 🙂...... Pak jsem se dočetla k tomu nošení nákupu - snad se nebudeš zlobit, když ti napíšu, že první, co mě ve spojení s tvým drahým v téhle souvislosti napadlo, bylo hulvátství. To už je vyloženě bezohlednost, ne nepochopení. I když pominu zásady slušnýho chování, kdy by muž měl ženě s nákupem, třeba i lehkým, pomoci, každý člověk bez ohledu na pohlaví ví, že těhotná žena je těhotná od okamžiku početí a ne až v době, kdy je to na ní vidět, a přesně od té doby na sebe musí dávat pozor. A to, že když si řekneš, že chceš pomoc s taškou a on ti na to poví, že je to lehký, to je prostě neochota a bezohlednost. Já bych na tvém místě tašku položila a šla bez ní, on si panáček rozmyslí, jestli bude mít co jíst nebo nechá nákup za 200 kč nějakýmu šťastnýmu nálezci 🙂 . Samozřejmě, že když poneseš v tašce rohlíky a chleba, újmu na zdraví to nezpůsobí, ale tady už jde opravdu o zásady slušnýho chování.....

seva2014
autor
17. pro 2013

@deenyska Děkuji. Ohledně nákupu. Taky že ho vzal, ale měl u toho zbytečné řeči a samozřejmě jsme se chytli.

deenyska
17. pro 2013

@seva2014 To je mi líto, že si musíte obhajovat i takovouhle samozřejmost 😒 držím pěsti, ať se drahému rozsvítí 😉

pavlinaoo
17. pro 2013

@seva2014 ...tak jsem to dočetla a začíná se to u vás rozkrývat...taky jsem to na začátku pochopila špatně...taky se mi váš muž začíná jevit jako pořádný sobec...☹ Ale přece asi takový byl pořád...jen tak se nezmění. Bojujte za rovnoprávnost ve vztahu. Každá žena ví, co toho jejího naštve, nebo v jakých situacích na něj musí diplomaticky, ale ne, aby to tak bylo pořád!! a svět si řídil podle milostpána a jeho nálady. Hodně štěstí. S jedináčkem, sólistou to asi bude práce. 😅

pisisvori
17. pro 2013

@pavlinaoo jenže dokud žena nic nepotřebuje, tak se to projevit až tak nemusí...ano určitě si každá všimne, že není bůh ví jaký romanti, že nepatří mezi ty nectlivější a starostlivější, ale myslím, že si každá většinou řekne " no prostě chlap" jinak je hodný a rozumíme si.....jak moc je to "vážné" se bohužel právě začne projevovat až ve chvílích, kdy má partner být alespoň trochu oporou a aspoň trošku pomoc☹, protože žena z nějakého důvodu něco nemůže....a to se do té doby než přijdou děti nemusí stát🙂

rozzaarka
17. pro 2013

@seva2014 ono je to asi chlap od chlapa... ten muj je asi andel, protoze mi se vsim pomaha a sama v podstate nic nesmim. Kdyz jsem byla par dni na neschopence kvuli vycerpani a pak jsem se chtela vratit do prace, byl rezolutne proti, od te doby, co jsem tehotna, chodi sam kazdy den delat nas vedlejsak - uklid patra ve skole a nikdy nerekl ani pul slova. Driv se mnou nejezdil na nakupy, jen mi vzdycky "vynadal", kdyz jsem neco tezkeho tahala, ted jezdi se mnou a venku mi chce nosit i kabelku. Uprimne jsem za to strasne stastna a neumim si predstavit, byt tehotna bez podpory. Necetla jsem, co ti odpovidaly ostatni tehotne, ale drzim palce, at se ten tvuj chlap srovna. Taky je sance, ze se to zmeni v prubehu tehotenstvi, ted jste jeste pomerne na zacatku a chlapi to moc nevnimaji, coz se lehce zlepsuje s postupem tehotenstvi. My jdeme za chvii na posledni screening a Honzovi stejne moc nedochazi, ze tam je zivy tvorecek - spis se zajima o me, nez o nej jestli mi rozumis. Na zacatku to s naladama bylo u me horsi, nez ted, tak treba se ti to taky srovna 🙂 kazdopadne drzim palce 🙂

gepe
17. pro 2013

@seva2014 muj manzel me nenechava nikdy tahat nakup, kor v tehotenstvi a po porodu.
A odpoved na otazku: manzel je mi velkou oporou stale celou dobu - skoro 8 let, co jsme spolu V ttehotenstvi me vozil na vsechny kontroly u mych lekaru, nejen na gyndu a cekal a byl mi po boku. A je stale.

kajalka
17. pro 2013

@lenka5731 A to si nějak odporuje? Užívám si mateřství a života se svým dítětem. To, že mě zklamal manžel, je věc úplně jiná.

laurital
17. pro 2013

@gepe Četla jsi téma, kde se probíralo, jestli muži chodí s partnerkou na UTZ?Já jsem tam psala, že můj muž ano a přišlo mu to přirozené.Reakce spousty žen ale byla "ffff, chlapa to nebaví, zbytečně ho tam taháš" atd, některé dokonce tvrdily, že jim nepřijde nic trapnějšího než chlap na gyndě a že všichni tatínci tam mají znuděný výraz...
Docela mě taková reakce překvapila a přiznám se, že jsem si v duchu pomyslela cosi o možné závisti, ač tuhle notu nemám ráda.
A podobně to bylo u mého muže na firmě, jako majitel si samozřejmě mohl odejít a doprovodit mě pak v posledních měsících na vyšetření.A kdo si myslíš, že to komentoval?Chlapská část ne, ti to brali jako něco co neznají a proto nekomentují.Naopak ženské ze mě dělaly pomalu cukrovou panenku.

savinga
17. pro 2013

@seva2014 Ahojky, tak já musím napsat, že můj chlap je v tomhle suprovní. Jakmile jsem otěhotněla poprvé, byl těhotný i on 😀 . Když mi v začátku bylo špatně, tak mi hned řekl, že nemá smysl abych vařila, když je mi u toho ještě hůř a rozmazloval mě doneseným jídlem, na které jsem měla zrovna chuť. Chodil se mnou na ultrazvuky a ten 3D byl pro něj tedy zážitek. Počítal s doktorem prstíčky na nožkách i ručkách, obdivoval srdíčko a všechno co bylo vidět a když doktor najel na obličejík, tak jsem viděla slzy. Byl dojatý i když nám řekli, že to je kluk, protože on si tajně přál holčičku 😉. V tu chvíli pro něj bylo důležitější, že je ten náš zázrak zdravý. Studoval kde co o těhotenství a porodu na internetu. Já se tedy na porod nijak nepřipravovala ani na kurz jsem nešla. Můj jediný plán byl, prostě porodit tak, aby jsme byli oba v pořádku a taky se tak stalo. Doktoři byli úžasní a zachránili mě před Císařem. Muž u porodu nakonec být nemohl protože ho nepustili z práce ☹ ale stihl přijít ještě když jsem ležela s malým v boxu. V pohodě ho k nám pustili a taky nás tři vyfotili 🙂. Teď čekáme druhé mimčo a tuhle mi sáhnul na břicho a povídá... škoda, že ještě nekope 😉. Je mi zase špatně, takže opět rozmazlování a moc mi pomáhá i se synem, když mi není dobře, tak se stará na 100% jako vždycky. Těší se zase na přebalování, koupání a tak dále.... je to skvělý táta a partner 🙂. Ale znám ze svého okolí i tatínky sobečky, kteří si myslí, že těhotenství je jako slabší viróza a ženy nakonec dítě v porodnici jen "vyprdnou" a je po všem..... tak těmto tatínkům bych dala klistýr a s prominutím...zašila zadní výfuk, aby si to užili 😀

lenus202
18. pro 2013

@seva2014 podle mě to chlapům stačí říct, jestli by tu tašku mohl vzít, že to neuneseš, to snad pak udělá každej ne...tohle je téma na dlouhý povídání 🙂 četla si knížku od Zdeňky Blechový? "Partnerské vztahy" tam to všechno je a sedí to hrnec na....😀 to jestli bude chlap u porodu nebo ne, je jeho volba, ale já jsem manželovi, řekla, že bych byla moc ráda, kdyby u toho byl s náma a on i chtěl...

seva2014
autor
18. pro 2013

@pavlinaoo Ano, jedináčkovi se některé věci špatně vysvětlují. Ale má spoustu dobrých vlastností, Jen je to takový tvrďák a z toho jsem občas na palici.