Jedna vnučka vše, druhá nic

rozcarovana
1. srp 2016

Ahoj holky, už dlouho mě trápí situace mezi manželovou rodinou a námi. Tedy mezi tchánem, jeho dcerou a 15letou vnučkou. Vztahy máme skvělé. Mám je ráda a oni mě. Pravidelně se navštěvujeme, ale...
První vnučka je odmalička vychovávána v nekritické opičí lásce. Má vše, na co si vzpomene - nejnovější ultrabook, iPad, iPhone, oblečení za desetitisíce, soukromá škola, 3x ročně exotická dovolená.. Na cokoliv potřebuje peníze, vždy dostane. Vše je dovoleno, ve výchově žádné hranice. Nikdy jsem proti tomu nic neměla a nijak nic nekomentovala - pokud mají, ať dají, jejich věc, stejně jako výchova. Před časem začal mít tchán problémy v podnikání, jeho firmě se přestalo dařit. Půjčili jsme mu peníze z našich úspor. Automaticky jsem manželovi řekla, že mu pomoct musíme a šla do banky. O týden později mi švagrová volala s tím, že je v obchodě a kupuje s tchánem své dceři už třetí (!!!) Air Maxy (boty, co stojí 2500,-). Předchozí dvoje už nosit nechce... K narozeninám si přála bazén. Samozřejmě ho dostala. A financovaly jej naše úspory. Nám za chvíli odejde kotel, díky poslaným penězům se budem mýt nejspíš v dešti, protože slečna se koupe v bazénu.
Nejvíc mě ale trápí jedna věc. Naší dceři (6m) tchán ani švagrová nikdy nic nedali. Ani jako novorozeněti nebo k svátku. Prostě vůbec nic.
Já jsem byla odmalička vychovávána ve skromnosti (a chci k tomu vést i naši dceru). K narozkám jsem dostala triko, bonbošku a hotovo. Moji rodiče moc peněz nemají, taky jim občas vypomůžu. Moje máma malé vždycky něco přinese. Nějakou prkotinu za pár kaček. Jsem vždycky tak hrozně ráda, že můžu říct "Koukej, to máš od babičky." Těch věcí od ní si tak nějak víc vážím. Nechci, aby můj příspěvek vyzněl, že z nich chci tahat peníze. Já i manžel si je umíme vydělat, příjmy máme hezké. Taky nechci, aby malá byla rozmazlenec, který od dědy dostane vše, na co si ukáže. Mě moc trápí ta nespravedlnost. Proč má jedna vnučka vše a druhá nic? Jsem jedináček, tohle jsem nikdy nezažila. Bojím se chvíle, kdy si naše dítě začne uvědomovat, že její sestřenice je zahlcována drahými věcmi, zatímco ona od dědy nedostala ani chrastítko k svátku. Co jí řeknu?

merope
3. srp 2016

@alkuska kotvy do stropu - pokud nemáte nějaký fakt divný, tak to jde a je to fajn.

Jinak z popisu mi to skoro přijde jako "já PAN podnikatel, mám úžasného a dokonalého syna a ten si vzal nějakou Popelku z Horní Dolní a ještě bez peněz" a holt "ubohá druhá dcera zůstala sama, ten bídák ji odkopl" a navíce ještě (tchán žije sám) mě ta moje mrcha taky opustila, tak tu mám aspoň moji malou holčičku.

Určitě bych tchánovi nadhodila, že byste pomalu potřebovali ty peníze zpátky (nevím, kdy to bylo půjčeno), že se vám rozpadá kotel.

alkuska
3. srp 2016

@michaela_2 Možná to zní hrozně a jsem nevděčná, ale přesně o tomhle je tohle téma, takže si myslím, že se vyjadřuju přesně k věci. Zakladatelka řeší finanční a materiální nepoměry v rodině a já odpovidám ve stejném duchu. Až se bude řešit pozornost a péče, tak se budu vyjadřovat jinak, vycházíme s tchánovci dobře. Vyjmenovala jsem věci, které jsem v souvislosti s malou od manželovy rodiny dostala (nebo co dostala malá). Moc víc toho opravdu nebylo (ještě jsem dostala v šestinedělí pár sklenic polévky co si v práci nevyzvedla kolegyně tchyně), možná proto to zní pro tebe tak směšně že mluvím o jabkách, ale tak to prostě je. Pokud se ti ale nelíbí, že otevřeně mluvím o tom co kdo od prarodičů dostal pro vnouče, tak jsi opravdu ve špatném tématu.

@merope houpačku neřeš, stropy máme rákosové, všude se nám sype omítka po kusech kde do toho vrtneme, ale to je fuk, myslela to dobře, akorát že nad tím asi moc nepřemýšlela.

alkuska
3. srp 2016

@michaela_2 jo a ještě jsem nad tím přemýšlela a máš pravdu v tom, že to zní nevděčně. Já jsem to ale špatně napsala a nevyjádřila co chtěla - jsem manželově rodině vděčná za všechno, co pro nás udělali, pomohli nám v začátcích hodně. Co jsem ale nezvládla vyjádřit je to, že ve srovnání s manželovou sestrou a jejími dětmi je to fakt úplně jiné, dostávají hromadu hraček, hadříků... Ono by mě to možná ani tak neštvalo, kdyby mě ještě neprovokovaly hlášky v manželově rodině o tom jak oni potřebují pomoct a že ví, že švagrové dávají víc, ale že to potřebuje. Tyhle řeči ve mě tu žárlivost akorát rozněcují, už mi to fakt leze krkem. Kdyby to aspoň pořád nezdůrazňovali, celé to pak vyznívá že sami dobře vědí, že je to nefér a musí to nějak omlouvat. My jsme schopní se o sebe postarat, stejně jako zakladatelka (i když otázka bydlení je do budoucna velký otazník), ale já byla vychovávaná v tom, že všechny děti dostávají stejným dílem a jak s tím naloží je jejich problém, a mám potíž se s tím srovnat.

hani007
4. srp 2016

@alkuska Vůbec to nevděčně nezní. Chtěla bych vidět tu, která to napsala jak by se na to tvářila ona. Jedno by jí to určitě nebylo. Napsala si to tak, jak to cítíš a popravdě být na tvém místě tak jsem taky pěkně nakrklá. Nejde o nějaký tuny hraček, ale o princip. Prostě to zamrzí a já to chápu.

alkuska
5. srp 2016

@hani007 Díky. Já nad tím celý včerejšek přemýšlela jak mě to mrzelo jak mě ta holka zkritizovala, nechci se chovat jako rozmazlený spratek, a nemyslím si že bych taková byla, opravdu jsem to mysela jinak a blbě jsem to nakonec napsala. Dobře vím, že mi nemuseli nosit ani ty jabka, že spoustě lidí rodiče nepomůžou vůbec, nic jim nedarují, a vážím si toho že to máme jinak. Mě jen vadí, že tchánovci měří jiným metrem jedněm a druhým, nelíbí se mi to a nebudu to dělat ani svým dětem. Tu nepodporu během těhotenství a shánění všeho potřebného pro miminko jsem cítila dost silně, moje vlastní rodina žije daleko, takže na ně víc spoléhám a úplně to není ono.

hejsa
5. srp 2016

Rozčarovaná naprosto Tě chápu! Bohužel,tcháňata můžou dávat komu chtějí a nedávat komu nechtějí.Jiná věc je,že to dávají z vašich půjček.Přestaňte s tím!Mužovi prostě řekni,že už nemůžete dávat nic- potřebujete pro sebe a na co.Až bude vhodná chvíle zeptej se muže,kdy chtějí půjčené peníze vrátit - ať to zjistí.Pokud přijdou na návštěvu,udržuj odstup,nebuď moc důvěrná ani upřímná - jsou to lidi,kteří nebudou na vás brát ohledy ani v budoucnu.Rozhodně bych si s nimi nechtěla vyjasňovat to,že nedávají Vašemu dítěti...je to jejich svobodná vůle! Vaše svobodná vůle je - hájit si svoje!

marketa11112
5. srp 2016

chápu tu nastvanost. my se také s manželem mame dobře, ale.... tchanovci dotuji manzelovu sestru a opravdu poradne ... od opravy bytu, kupovani plen na jeji dite, sunaru a pod.. az do ted, kdy tam jak ona , tak prcek každý den snidaji a obedvaji a cpou jim pro chlapa zradlo domu.. nununka je to... potvora, která všechny vydira, na dite nikdy nic nekoupila, vse dostala, taha s e s chlapama apod....a nas syn? občas dostane banan a jde.. ok, je mladsi.. a muj manzel? nikdy od nich nic nedostal, ještě , když tam jedeme, tak privezeme něco dobrého na stul.. také mi to stále lezi v krku... ale nic nenadelate....všude je něco...

michaela_2
5. srp 2016

@hani007 Ta holka, která to napsala, možná sama zažívá, od svých tchánovců rozdílný přístup k vnoučatům 😉 . Ale možná ten vztah poměřuje z hlediska pozornosti a ne materiálních věcí. Manželovi rodiče dávají sice vnoučatům stejně co do darů, ale úplně zřejmě, upřednostňují dva z nich.
A za zlé jim to nemám, tohle si člověk prostě nevydupe ani nevynutí, jsem ráda, že o naše děti mají upřímný zájem a kladný oboustranný vztah.
Já byla v tomto vychovávána jinak. Moje sestra s přítelem teď například dostali od našeho tatínka nové auto - a věřte mi nebo ne, závistí nezelenám, ani nezakládám tady na Koníkovi podobné diskuze 🙂.
Prostě teď cítili potřebu pomoci jim, příště to zase může být jinak.
Své děti také nevychovávám na principu geometricky stejných dílů ve všem! Když potřebuje něco dcera, dostane to. Pokud chci něčím udělat radost synovi, tak zase obdaruji jeho. Učím je, aby si vzájemně věci přáli a nezáviděli si.

anelamates
5. srp 2016

@alkuska A to máš nakoupeno přo dítě všechno až pomalu do školního věku? Copak to nešlo jim říci třeba - jo, pěknou soupravičku k lékaři, když budeme chodit, anebo nějaké ty pleny, tu a tu značku, nebo kosmetiku - víš, ten tvůj příspěvek mi přišel hodně přes.
Nemůžeš přece přepočítávat vztahy v rodině na dary. Kdyby to tak bylo, tak se s námi nebude stýkat téměř nikdo. nedáváme dětem krom narozenin a ted tem větším i k svátkům a pak samozřejmě na vánoce - ale zase jim dáváme hodně času. A stejně tak to máme i v celé rodině - ne moc dárky, ale pomoc, čas, kdykoliv. A doufám, že nebudeš nikdy muset poznat co to je mít věci a nemít pomoc.

alkuska
5. srp 2016

@anelamates Nemůžu a ani nepřepočítávám vztahy na dárky, tohle už je teda vážně hodně překroucené. Probůh vždyť jsem už uznala že to vyznělo jinak než jsem to myslela! Mě přijde že jaksi zapomínáte že právě o tom materiálnu byla celá tahle diskuse, ne že já o tom takhle sama od sebe začala! Proto jsem odpověděla ve stejném duchu a o vztazích jsem nenapsala nic. Až na výtku od jiné holky jsem odpověděla že vycházíme dobře, ale o tomhle jsem vůbec psát nechtěla, nebyl důvod. Probůh už mi přestaňte něco vyčítat, vždyť píšu k věci, o tomhle přece byl původní příspěvek zakladatelky, o různých dárcích pro různá vnoučata a o penězích ne?

Mimochodem my si taky dárky jindy než o Vánocích, narozeninách a svátcích nedáváme, mě přijde že ze mě děláte strašnou semetriku, to jsem přece nikdy nepsala že vztahy měřím podle dárků. Já jen napsala že je u nás v rodině rozdíl v té ochotě finanční a materiální pomoci a že si myslím že je to pohlavím dotyčného potomka-rodiče. To ze mě snad nedělá nějakou mrchu, která jen čeká s nataženou rukou.

A ještě mimochodem, já si na dotaz jestli něco nepotřebujeme řekla, ale stejně to skončilo jen u toho dotazu. A jak jsem napsala, uživíme se bez problémů sami, jen to zamrzí.

hejsa
5. srp 2016

@alkuska Klid, to bude nedorozumění,myslím,že nikdo to nepochopil tak,že něco přepočítáváš...bohužel,jenom píšeme slova,nemluvíme,takže neslyšíme se - intonaci a cit,se kterým to říkáme.Taky nechceme psát romány a všechno vysvětlovat... Proto dochází k těmto nedorozuměním - jen můj názor.

pavlinar
7. srp 2016

Úplně ti rozumím 🙂 Pokud bys na to měla koule (a to já bych asi neměla, aby to nevyznělo křečovitě :/ tak pokud by se se před tebou zmiňovali o těch drahých věcech (boty, bazén..) a nějak by se to tak celkově naskytlo.. nadhodila bych, že to je skvělé, že tchán už finanční krizi zažehnal a zase prosperuje.. neboť my tuze potřebujeme ty peníze před zimou na nový kotel 🙂)
Chápu, že tě to štve. A třeba je i to žárlivost a závist, to si člověk jen tak nepomůže. Moc bych chtěla mít v tomto nadhled a netrápit se podobnýma nerovnostma, kterých máme v rodině taky mraky, a mě to užírá.
Ber to aspoň tak, že tvoje děti budou dobře vychované. Ta starší vnučka z tohotu nebude mít výhodu, pochybuju, že tento přístup ji bude motivovat k tomu, aby se dobře učila, měla dobře placenou práci.. aby si udržela tento standard. Spíš si najde pak dalšího "dědečka", co bude cálovat 😲 jen tak fantazíruju, netuším co je to za osobnost 🙂
Myslím, jak bude tvoje dcera starší, tak se děda taky víc zapojí. Aby nekonec nebylo nutné ho krotit v rozmařilostech 😉