Kamarátka si dala vzít nemanželské dítě. Co vy na to?

zuzka1
15. čer 2006

Nazdar holky, jsem plná rozporuplných pocitů a protože sem na tyto stránky nakukuju často a poznala jsem, že tady holky poradí, nebo třeba jen vyslechnou, tak se svěřím...Doma jsme měli děsnou hádku, která se netýkala našeho problému, ale i tak mě vytočil názor mého přítele.Máme kamarádku a ta otěhotněla po měsíční známosti s ženatým mužem..., když to zjistila a oznámila svému partnerovi(tomu ženatému)opustil ji...A ona po dlouhém zvažování, potoky slz se rozhodla jít na umělé přerušení...I když s tím nesouhlasím , chápu její důvody a v každém případě jsem při ní, ale můj přítel je tak znechucen, že se s ní odmítá stýkat.Podle něho nikdo nemá právo vzít život nenarozenému dítěti, ať už jsou důvody jakékoliv.A tak nad tím pořád přemýšlím, kde je pravda, jak to je s tím právem nenarozeného dítěte, jak je to s právy matky...Co si o tom myslíte?

pepibubu
19. čer 2006

mmmk: 😉

majcik
19. čer 2006

Mmmk - nemáš. celkom pravdu...Určite nie v tom, že kto sa riadi metódami PPR a kresťanskými zásadami, musí mať 5 detí - prípadne viac. Málokto vie pochopiť, že niektoré rodiny sú viacpočetné preto, že rodičia naozaj chcú mať viacej detí a nie preto, že sa to tak nechtiac "podarilo". Iste, sú aj takí...

Aj ja sa spravám podľa pravidiel a nie je to preto, že musím alebo mi to niekto nakázal, ale jednoducho preto, že to tak pokladám za najsprávnejšie a nemám 5 detí (zatiaľ ani jedno)..
Právo súdiť iných nemá nikto z nás, bez ohľadu na vierovyznanie.
Áno, bránenie počatiu je hriech, potrat je takisto hriech.

pepibubu
19. čer 2006

majcik tak to už mi je milejší nechránit se z přesvědčení, než z blbosti a neinformovanosti....

U nás v baráku bydlela rodina, věřící. Když paní přišla do jiného stavu potřetí, už měla prý vysoce rizikové těhotenství. Samozřejmě děcko na svět přišlo. Ale DŮRAZNĚ ji varovali, že DALŠÍ UŽ NE, že by to nemusela zvládnout. Samozřejmě otěhotněla, holčička se narodila, ale ona to málem odskákala a holka byla neduživá,, stonavá... Nevím. Na jednu stranu si říkám, že to od ní je nezodpovědné, co kdyby se naplnila ta nejčernější prognóza a ona tady nechala manželovi po sobě čtyři (nebo tři) malé děti???

majcik
19. čer 2006

Pepibubu - informacie k tymto veciam uz zbieram uz pomerne dost dlho a zaujima ma to ...

Tazko sa vyjadrovat k pripadu niekoho, koho vobec nepoznam... ale ...zodpovednost hra dost dolezitu rolu pri planovani velkosti rodiny... Zdravotny stav matky, jej vek, je podla mna dost vazny dovod pri rozmyslani, ci chciet este dalsie dietatko alebo nie.. Tazko sa vyjadrovat k pripadu niekoho, koho vobec nepoznam...

pepibubu
19. čer 2006

majcik já taky nechtěla abys ten případ vyřešila, jen jsem dala další kamínek do mozaiky 🙂 a jestli sbíráš podobné příběhy, tak máš další předmět k úvaze 🙂

hata
19. čer 2006

Myslím si ,pokud žena je pevně rozhodnutá,že dítě by nepřišlo do dobrých podmínek,nebo by byla sama a věděla že to psych.a finančně nezvládne-to dítě by bylo chudák,tak pokud je zodpovědná a ukončí těhotenství na úplném začátku,kdy se ještě nemůže mluvit o dítěti,je to v pořádku,osobně na věc nahlížím tak,že dušička člověka není přítomna v plodu od začátku-potvrzeno četnými regresemi,drsné mi přijde,pokud se těhotenství ukončuje později-to je hrozné a embrio to i cítí a popisy a vše co jsem četla viděla je opravdu děs a hrůza,rozepisovat to tu ani nebudu-plakaly bychom asi všechny...
Moc smutný případ byl,kdy oba moc chtěli mimi a snažili se dlouho,až to konečně klaplo,ale ouha-lékaři později zjistili vážnou vadu dítěte,že bude slepé a muž se k tomu postavil tak,že dal ženě na výběr-on a nebo dítě,že nechce slepého chlapečka,že to nezvládne jak by se ostatní na ně koukali a jestli si ho nechá,tak ji opustí,nevím jak to dopadlo,byla to taky diskuze,kde se ta maminka radila,co má dělat,že manžela miluje a že jí řekl,že si hned udělají další,ale pěkně sobeckým způsobem. ☹

pepibubu
19. čer 2006

Háta hmmmm tak to bych asi toho chlapa odkopla... pokud nedokáže být oporou v takovémhle případě.... Známá se v dubnu rozvedla po třinácti letech, když zjistila že její manžel jí nedokáže podržet a být oporou když to nejvíc potřebuje...

hata
19. čer 2006

pepibubuto- je taky děsný po těch letech společnýho soužití ☹

majcik
19. čer 2006

Pepibubu - OK. Mudry clovek sa uci z chyb druheho ...

pepibubu
19. čer 2006

majcik vždycky říkám, že pokud lidi chtějí, tak se domluví, a ani nemusí mít stejný názor 🙂

majcik
19. čer 2006

Pepibubu - 🙂

evkav
19. čer 2006

Tak jsem se tady tím prokousala a musím říct, že některé holky a jejich názory, jako že každé dítě je boží dar a musíme si ho nechat že bůh nás stvořil a podobně.Holky, neberte prosím ostatním jejich nevíru v boha, chce to toleranci, my vám nebereme vaši víru, ale to jak tu některé používáte argumenty, že dokonce i ze znásilnění by dítě mělo přijít na svět, což jsem se tu taky dočetla, no to teda fakt ne. 😖
Řeknu vám svůj příběh, chodila jsem s klukem, bylo mi 17 let brala jsem antikoncepci a přes to se prostě stalo, že jsem byla v tom.Rozhodla jsem se pro potrat a rozhodně nelituji, byla jsem studentka, neměla peníze otec dítěte byl sám dítě a navíc se klasicky, když došlo na to vyřešit co bude dál - vypařil. 😒 Tak jsem to musela s rodiči řešit hlavně já, mamka mi sice vymlouvala potrat, že se o dítě postará, že to zvládnem, za co jsme ji vděčná, ale já jsem k tomu dítěti nic necítila, nechtěla jsme otěhotnět, brala jsem antikoncepci, stalo se i tak.Šla jsme na potrat.
Dneska ničeho nelituji, jsme těhotná v 7 měsíci se svým manželem, na děťátko se těšíme a nevím, kde bych byla teď a co bych dělala, jak bych žila, kdybych si ho tenkrát nechala.Určitě bych nedodělala vysokou a nesplnila si své sny.Nemyslím si, že bych měla být restaná za to, že jsem se poctivě chránila a přišlo to i tak.Neodsuzujte ty holky prosím co se rozhodly pro potrat nemůžete se naplno vžít do té či oné a posoudit co je k tomu vedlo.Chápu, že některé pak mají problémy otěhotnět, ale s tím jsem do toho šla.Byla jsem si vědoma těch důsledků.

aktaka
19. čer 2006

Evkav, gratuluji, že jsi vyšla s pravdou ven, i když riskuješ, že Tě tu několik pánbíčkářek ubije. 😀 😀

mmmk
19. čer 2006

Skoda, ze tu neni ikonka pro potlesk! Protoze ja tleskaaaaam, tleskam! Evkav, opravdu moc ocenuji tvoji uprimnost a pravdomluvnost! A ja jsem stara ateistka, takze te neodsuzuji. Naopak chapu! Nikdy jsem v takove situaci nebyla, nevim, jak bych se zachovala ja! Mozna stejne... tuto moznost nemuze zadna z nas vyloucit! Bude vam 45, zjistite, ze nejste v prechodu, ale tehotne... co pak? Pokud se uz nebudete citit na ten maraton?

mmmk
19. čer 2006

aktaka - 😀

aktaka
19. čer 2006

Mmmk, naštěstí jsou mezi námi lidé, co jsi jsou 100% jisti, že by něco udělali nebo neudělali, ne jak my, slabošky, co jsme schopné připustit, že nevíme a že bychom možná i ten potrat za určitých okolností podstoupily. 🙂

ikke
19. čer 2006

aktaka, prave naopak, slabosky su tie, co sa tu najviac hadaju a maju najextremnejsie nazory. a je jedno, ci su tie nazory za alebo proti. naopak my, co sa tu nebijeme do prs, ake sme my uzasne rozhodnute urobit to ci ono, sme si asi skor vedome toho, ze sme omylne a nie vsetko vediace... 😉
mat v comkolvek 100% istotu mi zavana extremizmom. a extremizmus ja naozaj menusim. aby som totiz mohla s druhymi diskutovat, musim tak trochu pripustit, ze aj oni mozu mat poravdu...
a aj z tohto pohladu povazujem tuto diskusiu, ako som uz raz pisala, za ZBYTOCNU!!! tu sa nediskutuje, nepripustaju sa tu ine nazory, tu si len kazda strana melie dokola to iste 😒

(ocakavam teraz sprsku prispevkov od mmmk, majcik a niektorych dalsich. ale kludne si piste, co potrebujete, toto bolo moje posledne kliknutie na tuto temu...)

majcik
19. čer 2006

Aktaka - preco ta ironia?
Pointa celeho problemu je v tom, ze ako vysoko si clovek postavi hodnotu ludskeho zivota. Ak si ho velmi cenim, neznicim ho len tak lahko...

aktaka
19. čer 2006

Ikke, to je hezčí pohled na slabošství. 🙂

Ironie? Možná ani tak ne. Nemám ráda, když někdo přesně ví, jak by se zachoval v situaci, do které se nedostal a odsuzuje někoho za něco, co udělal nebo neudělal. Pokud si budu myslet, že bych nikdy nemohla jít na potrat, tak je to moje věc a já se musím srovnat s náslekdy. Ale neodsoudím někoho za to, že na něj šel.

majcik
19. čer 2006

Aktaka - neviem presne, na koho si narazala tou 100% istotou, to by som si neodvazila tvrdit, ze to a to na 100% nikdy nespravim alebo spravim. Ale mozem sa o to zo vsetkych sil usilovat, no nie? 🙂

Myslela som to tak, ze je asi normalne, ze kazdy clovek uznava nejake hodnoty vo svojom zivote a podla nich aj ten svoj zivot nasmeruje ...

Ikke - Tvoj nazor Ti nikto neberie ... pokladaj za slabocha, koho len chces..

aktaka
19. čer 2006

Majcik, nic nebylo myšleno na Tebe. Jen se tu vyskytlo několik názorů, že "já bych nikdy". To jsou na můj vkus trochu silná slova od někoho, kdo se třeba do podobné situace nikdy nedostal.

Já si taky myslím, že když bych byla svědkem nějakého neštěstí, že bych pomohla. Ale, co když budu tak skoprnělá šokem, že se nehnu z místa? Nemůžu vědět, nikdy jsem se do takové situace nedostala.

Už jsem to tu psala, nejsem rozhodně zastáncem potratů, nežiji stylem, abych si každé ráno řekla "no co, v nejhorším půjdu na potrat", ale dokáži si představit situace, kdy bych se rozhodla ho podstoupit. Prostě, nikdy neříkej nikdy.

marciaros
19. čer 2006

Holky, prominte, ale atso se to tu vyhrocuje zcela zbytecne:
neberte nekomu, ze "ona by nikdy". jsou lide, kteri by na potrat opravdu nikdy nesly. je to vec presvedceni a maji stejne pravo toto presvedceni vyjadrit, jako my ostatni, ktere si myslime, ze potrat je za urcitych okolnosti prijatelna volba.
neco jineho je odsuzovat ty, ktere na nej jdou, ale to tu snad nikdo nedela. Jen nektere divky proste vyjadrily, ze pro ne osobne to nepripada v uvahu. To neznamena zakazovat to tem ostatnim...

ladenka
19. čer 2006

Holky přispěji svou troškou do mlýna ...
S přítelem, budoucím manželem, jsme od mých patnácti let. A také od svých patnácti let spolu sexuálně žijeme. Rozhodně nejsem nezodpovědný typ, právě naopak, antikoncepci jsem začala brát dříve než jsme spolu poprvé spali a kondomům (i když je přítel navrhoval) jsem prostě nevěřila a jako samostatné ochraně nevěřím (prasknutí, sklouznutí apod.). Proto jsem chtěla mít tak nějak jistotu a tak jsem si nechala napsat pilulky (i když vím, že samozřejmě také nejsou stoprocentní). Na střední škole jsem mívala menší zdravotní problémy s trávicím traktem - jednoduše jsem často zvracela. Byla jsem upozorněna, že to může snižovat spolehlivost antikoncepce a tak jsme k tomu používali i kondom.
Nějak jsem se rozepsala, ale ... nikdy jsem sice neotěhotněla, ale kdyby se to stalo, šla bych na přerušení. Důležitější pro mě bylo a je vzdělání.
Dnes je mi jednadvacet, s přítelem chystáme svatbu, antikoncepci beru pořád, ale kdybych nyní otěhotněla, nevím to stoprocentně, ale nejspíš bych šla na přerušení také. Na dítě se necítím být zralá, a navíc teprve řešíme bytovou situaci, bydlíme ještě odděleně, u mých rodičů to nejde a u přítelovy matky také ne, u svých rodičů mám vyhraněnou jednu místnost kde přebývám, a do takové situace bych dítě přivést nechtěla.
Doufám, že se do takové situace nedostanu a nebudu ji muset řešit, ale stát se může bohužel cokoliv........

ivett
19. čer 2006

no tak jak vidime, docela se to tu zase rozjelo...Ale musim rict, ze uz je to opravdu omilani porad dokola, jedna strana urputnehaji svouj nazor a druha taky, tohle nikam nevede...
Ja samozrejme patrim k tomu taboru, ktery pripousti, ze potrat je volba na kterou ma kazda zena pravo...Aani buh ji tohle pravo nezakaze...A opravdu si myslim, ze kdyz nekdo tvrdi, zeby NIKDY na potrat nesel, tak by dokazal zmenit nazor, kdyby se dostal do takve situace, ve ktere by jinereseni nepripadalo v uvahu...Myslim, ze i mnohe verici, ktere se tu prave ohaneji recma o bohu a o tom, ze si vazi lidskeho zivota a proto by jej nedokazali jen tak zahodit, by zmenily nazor...Samozrejme budou tvrdit ze ne, ale to uz je tu celkem bezne... 😀

aktaka
19. čer 2006

Ještě k tomu NIKDY, ono je strašně jednoduché to říci, pokud má člověk zázemí a milujícího manžela, který je schopný uživit ženu na mateřské. V tomto případě to to nikdy taky klidně řeknu, tedy pokud pominu fakt např. těhotenství po znásilnění nebo celoživotně postižené dítě.

marciaros
19. čer 2006

Ivett, pochop ale, ze nekdo je zcela uprimne presvedcen, ze by na potrat nikdy nesel a take nikdy na nej nejde a dite na svet privede. Takovych zen je na svete spousta. trvdily, ze by na potrat nikdy nesly a opravdu na nej nesly, v souladu se svym presvedcenim dite porodily. Mela bys pripustit tuto moznost, protoze skutecne existuje.
Ja jsem rozhodne zastankyni moznosti volby, s podobnymi nazory se proto neztotoznuji, ale jina vec je, ze jim budu upirat uprimnost a ochotu stat si ve svem osobnim zivote za svym. Pokud by nam tu vnucovaly, ze se takto musime zachovat vsechny, byla by to jina vec, ale pokud pouze rikaji, ze ony by na potrat nesly, protoze je to v rozporu s jejich presvedcenim, proc jim to brat...ony nam take nic nevnucuji!

aktaka
19. čer 2006

Marciaros, my jim to nevnucujeme, jen tomu prostě nejak nemůžeme věřit. Ale to je jen tím, že to prostě nemáme takhle postavený. 😉

zuzanal
19. čer 2006

marciaros: Já mám pocit, že některé věřící ze Slovenska nás odsuzují a vnucují nám tento přístup. Zkus si přečíst příspěvky expertky.

marciaros
19. čer 2006

Verit tomu klidne muzete, vzdyt takovych zen, pro nez je potrat tabu,je na svete spoustu. o jejich zodpovednosti a schopnosti se o dite postarat muzeme pochybovat, ale o tom, ze si za svym presvedcenim stali, svedci jejich narozene deti.
Ja to take nemam "tak postaveny", ale nepochybuji a priori o uprimnosti cloveka, ktery tvrdi, ze to tak postaveny ma, protoze vim, ze takove pripady opravdu existuji a svym zasadovym rozhodnutim porodit si dost zkomplikovaly zivot.
stoji za to snazit se pochopit postoje druhych a ne je podezirat z neuprimnosti.

marciaros
19. čer 2006

jasne, zuzano, prectu si to 🙂