Kamarátka si dala vzít nemanželské dítě. Co vy na to?

zuzka1
15. čer 2006

Nazdar holky, jsem plná rozporuplných pocitů a protože sem na tyto stránky nakukuju často a poznala jsem, že tady holky poradí, nebo třeba jen vyslechnou, tak se svěřím...Doma jsme měli děsnou hádku, která se netýkala našeho problému, ale i tak mě vytočil názor mého přítele.Máme kamarádku a ta otěhotněla po měsíční známosti s ženatým mužem..., když to zjistila a oznámila svému partnerovi(tomu ženatému)opustil ji...A ona po dlouhém zvažování, potoky slz se rozhodla jít na umělé přerušení...I když s tím nesouhlasím , chápu její důvody a v každém případě jsem při ní, ale můj přítel je tak znechucen, že se s ní odmítá stýkat.Podle něho nikdo nemá právo vzít život nenarozenému dítěti, ať už jsou důvody jakékoliv.A tak nad tím pořád přemýšlím, kde je pravda, jak to je s tím právem nenarozeného dítěte, jak je to s právy matky...Co si o tom myslíte?

cucuska
20. čer 2006

majcik. Každý človek má slobodnú vieru. nO nie?

majcik
20. čer 2006

Cucuska - ano, kazdy ma slobodnu volu a moznost si vybrat, v com chce verit ... ano, ano 🙂
Len ked uz sa rozhodne, ze prijme nejake nabozenstvo, tak by ho mal zobrat cele, nie len si z neho povyberat, co mu vyhovuje a co nevyhovuje, vyhodit ...

pepibubu
20. čer 2006

Holky, maličkost... Bůh taky píšu s velkým Bé, ale církev s velkým mi přijde.... no minimálně zvláštní. Možná je to tím, že církev já až tak neuznávám, připadá mi - a t eď mě nebijte - že je to samé "když nebudeš dělat to co my ti řekneme, tak dojdeš zatracení, bulisy bulisy...." přitom Bůh má být nekonečná láska a dobrota, tak proč tolik vyhrožování peklem a zatracením? Když -a teď to záměrně bagatelizuju - stačí jít ke zpovědi, odemlít pár zdrávasů a vše odpuštěno? Majciku, jsi evidentně hodně věřící a přístupná diskusi, tak mi to prosím objasni, klidně po IP, nebo veřejně, to nechám na tobě 🙂

cucuska
20. čer 2006

majcik.Možno máš pravdu, že by si to náboženstvo mal vziať celé ale čokeď napr. nesúhlasí, len s dvoma alebo s jedným učením. Tak ako som písala s tým umelým oplodnením.

aktaka
20. čer 2006

Majci, ano, každý má své hodnoty, ale já ty své nikomu nevnucuji. Teď to rozhodně nemyslím na tebe, ale nesčíslněkrát jsem se ve svém životě (a v této diskusi taky) setkala s faktem, že věřící mají neustále potřebu přesvědčovat nevěřící, že dělají hrozně špatně, když nevěří.

majcik
20. čer 2006

Pepibubu - poviem Ti uprimne, ze nie som si ista, ci je spravne pisat CIRKEV s velkym "c" alebo malym "C". Teraz som Ta asi sklamala ... ☹ ALe mozem to vyskumat 🙂

pepibubu
20. čer 2006

majcik 😀 jak vidno, dokonalej není nikdo 🙂 ale mně šlo spíš o to co jsem psala dál, o tom že církev těží z principu strachu lidí.... Zatím se nenašlo nic co by mi tenhle dojem vyvrátilo, tak mi zkus dát své argumenty. Třeba uznám, že máš pravdu, netrvám zkostnatěle na svém. 🙂

majcik
20. čer 2006

Aktaka - je rozdiel do niekoho nakladat svate recicky a je rozdiel zit si uprimne svoje presvedcenie..

pepibubu
20. čer 2006

majcik tak TEĎ jsi trefila hřebík na hlavičku.... za tu poslední krátkou větičku ti TLESKÁM.

ivett
20. čer 2006

cucuska: rekla bych ze mas zdravy pohled na svet a zivot, kdyz si jako krestan tohle dokazes pripustit, bohuzel je tu vic tech co radsi reknou JA NIKDY a tim to pro ne hasne... ☹

majcik
20. čer 2006

Pepibubu - spravny postreh 🙂
Ja nezijem podla cirkevnych prikazani, pretoze by som mala strach ... nemam pocit, ze ma niekto strasi.
Kludne sa spytaj na to, co chces ...

marciaros
20. čer 2006

Jedna vec: nemyslim, ze by se muselo prijmout kazde nabozenstvi se vsim, co hlasa. Vezmi si katolicou viru, kolik je v ni proudu a nakolik se zmenila katolicka doktrina v prubehu dejin. Napriklad celibat knezi je vec, ktera plati v cirkvi mene, nez polovinu jeji existence. proc by tedy treba dnes katolik nemohl byt proti knezskemu celibatu? nemusi prijmout vse, co mu rika papez, ostatne i dogma o papezove neomylnosti je stare jen o malo vice, nez 1 stoleti, predtim v papezovu neomylnost katolici verit nemuseli (jesteze, tak, kdyz clovek pomysli na Alexandra Borghiu a jine...) 😉

aktaka
20. čer 2006

Majcik, ale proti těm, co si jen žije své přesvědčení nikdo nic nemá. Mně je vcelku jedno, jestli někdo věří, sice to trochu nechápu, některé názoru nechápu vůbec, ale je mi to jedno, pokud mi to nezačne vnucovat, litovat mě nebo dokonce považovat za méněcennou. Já tě teď taky nebudu přesvědčovat, že děláš sakra špatně, když v něco věříš.
A nic z toho není mířeno na tebe, to jen tak všeobecně.

marciaros
20. čer 2006

Majciku, myslim, ze cele nedorozumeni je na zacatku debaty, kdy ze strany katol.devcat padaly silne odsudky. kdyz jsem cetla vasi predchozi debatu, pripadal mi prudky ton devcat "pro-volbu" prehnany, protoze Ty napr.nikoho neodsuzujes, ale precti si zacatek debaty, to clovek pochopi, proc se to tak vyhrotilo 🙂

majcik
20. čer 2006

Pepibubu - dik moc, no viac ocenim ten potlesk, ked sa mi podari tak zivot naozaj zariadit 🙂

pepibubu
20. čer 2006

majcik 🙂 to věřím.

helabella
20. čer 2006

Ahoj holky, jestli můžu, tak se vyjádřím k původnímu tématu 🙂
Potrat se mi nelíbí a nesouhlasím s ním, nicméně chápu, že po ženách, které v něm nevidí problém, takový názor nikdo nemůže chtít. A taky je mi jasný, že si nakonec každá udělá co bude chtít podle svého. Ale dokáže mě fakt naštvat, když je holka nezodpovědná, skočí někomu do postele aniž by přemýšlela a pak má potrat jako takovou antikoncepci.

aktaka
20. čer 2006

Helabella, to je prostě o člověku. Někdo na to žaludek má, někdo ne.

majcik
20. čer 2006

Baby pomalsie, neblaznite, nestiham odpovedat 😉
Takze:
Marciaros - katolicka cirkev vo svojej podstate, to co je hlavne - v tom ostala stale rovnaka od svojho pociatku. Jasna vec, ze nejake veci sa museli upravovat priebezne, aj sa upravuju.
Knazi pri vysviacke slubuju poslusnost biskupovi a ten je spojeny s papezom. Nejaky poriadok zase musi byt.

Citala som celu debatu, pekne od zaciatku.

marciaros
20. čer 2006

Majciku: kdo urci, co je podstata a co je to podruzne, co se muze upravovat??? Sposuta silne vericich katoliku napr.nesouhlasi se zbrusu novym (co je v dejinach cirkve 1 stoleti) dogmatem o neomylnosti papezove. prestavaji snad byti katolici, protoze nejsou ochotni zmenit nazor podle toho, co rozhodnou ve Vatikanu?

helabella
20. čer 2006

Majčíku, zajímalo by mě nakolik je závazné pro katolíky rozhodnutí papeže (nebo nějakého koncilu?). Nejsem katolička, takže v tomhle nemám úplně jasno.

majcik
20. čer 2006

Marciaros - samozrejme, ze tie vacsie zmeny nejdu len tak. Napr. v nedavnej minulosti boli dva vatikanske koncily, kde sa zislo velke mnozstvo cirkevnych predstavitelov a odbornikov z roznych oblasti a riesili sa mnohe otazky a problemy.
V katolickej cirkvi plati, ze co papez vo svojom urade vyhlasi za clanok viery, tak to jednoducho plati. V tomto smere ma na to "patent" 🙂.
Su potom zalezitosti mensieho vyznamu alebo vaznosti, ktore moze na uzemi diecezy riesit biskup alebo na uzemi urciteho statu biskupska konferencia. Uplne presne jednotlive kompetencie nepoznam, lebo som sa tym nezaoberala.

helabella
20. čer 2006

Majčík, díky za vysvětlivku 🙂

katrin
20. čer 2006

majcik: nechceš si založiť novú tému? napríklad poradenstvo ohľadom katolíckej viery? pretože posledné príspevky vôbec nesúvisia s pôvodnou témou 😉

marciaros
20. čer 2006

za to nemuze majcik, katrin, to my jsme ji k tomu ponoukaly 🙂

katrin
20. čer 2006

pardon, ospravedlňujem sa, ale naozaj by ste mohli dodržiavať pravidlá a kecať k veci, nie od veci 😎

majcik
20. čer 2006

Katrin - nehnevaj sa, aj v inych temach sa odbocuje od hlavnej temy - ani Snazilky neboli vynimkou.

Uhadla si - nechcem si zalozit ziadne poradenstvo. Odpovedala som len na otazky, ktore dievcata mali. Mna ked nieco zaujima, tiez sa spytam ...

katrin
20. čer 2006

majcik: snažilky sú téma, v ktorej sa debatuje všetko možné 😉 Toto je téma potrat ☹

ešte raz:

http://www.mojasvadba.sk/forum/rules.php?vRedir...

poslednýkrát klikám do tejto témy 🤐

pepibubu
20. čer 2006

ale katrin, jako bys to neznala. začneš mluvit o jednom, zjistíš že nevíš druhé, tak se zeptáš, a řeč je jinde....

majcik
20. čer 2006

Katrin - ďakujem za link, tie pravidlá poznám a čítala som si ich nie raz.

To, o čom sme tu debatili pred chvíľou nie je podľa mňa až tak "odveci" od hlavnej témy. Diskutujúce tu prezentujú svoje postoje a dostali sme sa k pozadiu týchto postojov. Podľa mňa je to OK.

Želám Ti pekné popoludnie.