Kamarátka si dala vzít nemanželské dítě. Co vy na to?

zuzka1
15. čer 2006

Nazdar holky, jsem plná rozporuplných pocitů a protože sem na tyto stránky nakukuju často a poznala jsem, že tady holky poradí, nebo třeba jen vyslechnou, tak se svěřím...Doma jsme měli děsnou hádku, která se netýkala našeho problému, ale i tak mě vytočil názor mého přítele.Máme kamarádku a ta otěhotněla po měsíční známosti s ženatým mužem..., když to zjistila a oznámila svému partnerovi(tomu ženatému)opustil ji...A ona po dlouhém zvažování, potoky slz se rozhodla jít na umělé přerušení...I když s tím nesouhlasím , chápu její důvody a v každém případě jsem při ní, ale můj přítel je tak znechucen, že se s ní odmítá stýkat.Podle něho nikdo nemá právo vzít život nenarozenému dítěti, ať už jsou důvody jakékoliv.A tak nad tím pořád přemýšlím, kde je pravda, jak to je s tím právem nenarozeného dítěte, jak je to s právy matky...Co si o tom myslíte?

aktaka
20. čer 2006

Choré je to pro nás, jemu to určitě přišlo jako nejlepší řešení, resp. normální řešení. Ale podle mého, rezolutní ne potratu může v tomto případě říci pouze člověk, který není plně seznámen s výchovou a péčí o takové dítě.

mishabv
20. čer 2006

si nejsem jista, jestli vubec verici clovek muze prebit logickymi duvody svou viru, jako ze by se sel podivat do ustavu na takove deti nebo by se sesel s matkou takoveho ditete, ktera se o nej 20 let stara dnem i noci a pak by si rekl, tohle bych se svou pritelkyni nechtel prozit a nepreji to ani tomu diteti, to, ze dite je bozi dar, proste nemusi platit vzdycky? jde to?

silvinecka
20. čer 2006

baby ja mam v rodine postihnuteho chlapca je to bratranec narodil sa zdravy a potom totalne ochorel ja som veriaca a co teraz rozmyslam ked je podla niekoho normalne ked sa dozvie ze sa mu narodi postihnute dieta iist na potrat to je presne to iste ako keby niekto teraz zavraždil toho mojho bratranca ved prečo nie šak sa chuda male nebude trapiť no nie isť na potrat je podla mňa vražda

nufka
20. čer 2006

misha : uplne s tebou suhlasim ... budu ta odzudzovat ze si si nechala zobrat postihnute dieta ale neuveduju si tie vsetky veci co prijdu potom, ako obdivujem zeny co vedome priviedli taketo dieta na svet ,ja osobne viem ze by som to nedokazala cely zivot sa pozerat na svoje postihnute dieta ze mu neviem pomoct ... kamoska tiez silne veriaca ma presvieca ze by som to nedokazala lebo materinsky put ... ale viem ze urcite by som tak zit nedokazala , takze by som sa rozhodla dieta si nechat zobrat 😔

aktaka
20. čer 2006

To je fakt, možná by to mělo za následek právě opačný efekt: nám Bůh dodává sílu, abychom se o to dítě zvládli postarat lépe.

aktaka
20. čer 2006

Nevím, ale argumentovat tím, že "....mohla bych pak zabít žijící dítě" mi nepřijde správné. Pokud se něco takového přihodí již narozenému zdravému dítěti, tak je rodič postaven před hotovou věc, ale u nenarozeného dítěte ta možnost volby tu je.

majcik
20. čer 2006

Aktaka - je tazko sa vyjadrit k situacii niekoho, koho vobec nepoznam ...
Kolko zdravych deti, ludi po svete chodi, ktorych matkam bolo este pred ich narodenim povedane, ze budu postihnuti, vazne chori? Aj nejaka kocka na tomto fore to tu pisala sama o sebe ...Lekarska veda v tomto smere nie je neomylna.

Aj zivot postihnuteho, choreho dietata ma zmysel.. Je to velmi tazke starat sa o takehoto cloveka, velmi obdivujem ludi, ktori to dokazu.

Problem je mozno v tom, ze to na prvy pohlad vyzera ako "OK" zabit nenarodene dietatko, ktore ma byt postihnute, nevyliecitelne chore (a vobec take nemusi byt). Keby chcel niekto zabit uz narodene postihnute dieta napr. rocne, dvojrocne - to by sa hodnotilo ako vazny precin. Pritom vo svojej podstate je oboje vrazdou...

mishabv
20. čer 2006

no to je proste ten rozdilny pohled vericiho a nevericiho a neexistuji zadne logicke argumenty, kterymi bychom se navzajem presvedcily
podle me to neni vrazda, podle me je to moznost volby mensiho zla

nufka
20. čer 2006

silvinecka : mozno to bude znet drsne ale tu nikdo nechce vrazdit tvojho bratranca ..je ine ked ochorie a ine ked vedome vies ze to dieta bude cely zivot chore a ma sa take narodit ... ja sa bavim o tom ze postihnutie je take ze to dieta ani nevie ze vobec zije ..ma svoj svet a bodka ty s tym nic nespravis nedokazes mu pomoct a to mna by ubijalo ze som taka bezmocna ...

aktaka
20. čer 2006

Majcik, je mi to jasné, ono to byla spíš takové hypotetická otázka, jasně, těžko na to dopovídat.

Ale jaký to má smysl, když máš třeba dítě natolik postihnuté, že není schopné ani vnímat vnější podněty?

silvinecka
20. čer 2006

nufi ja si myslim že je to živy tvor híbe sa dieťatku od 40 dňa počatia byje strdiečko potrat je vražda tak či tak a nikdy nemaš na 100 percent istotu že sa lekári nemília stava sa opak dieťa celí čas je zdrave v brušku a narodí sa chore to je o osude o nahode o štasti dieta je dar a ak ho raz zabiješ v brucu je to vražda
a namarrgot toho bratranec ma svoj svet a ma 13 rokov nechodi nerozprava nenaje sa sam ale je modrooky ma čierne kudrnate očka a vdaka panu Bohu že ho mame cela rodina z neho čerpa silu

helabella
20. čer 2006

Jsem v šestém měsící a vyšly nám špatně krevní genetické testy. Tak jsme doma s manželem rozvířili debatu, jak bychom to zvládli, postarat se o postižené dítě, jestli bychom ho měli rádi jako případné nepostižené, jak by se k tomu postavil zbytek rodiny...atd. Já sama jsem kdysi pracovala v ústavu pro postižené děti (jak fyzicky, tak mentálně), takže jsem věděla do čeho bychom šli. Ale potrat jsme ani jeden nechtěli. Cítím jak se miminko hýbe, jak se mnou komunikuje, nemohla bych najednou říct a dost, už tě nechci. Naštěstí ultrazvuk ukázal, že miminko je nejspíš v pořádku, i když samozřejmě bez plodové vody to není na 100%. Ale my s manželem jsme si to už ujasnili a prostě máme naše dítě rádi takové jaké je už teď.
To není návod pro všechny, jen píšu o své zkušenosti.

majcik
20. čer 2006

Aktaka - dalo by sa o tom spekulovat, ale asi to nema vyznam - myslim ta otazka ohladom matky s 8 detmi, cakajucej deviate.

hmm ... zase tu musim vopchat vieru - ja verim, ze utrpenie ma svoj zmysel. Ked mu clovek dokaze tento zmysel dat, tak je to ine, ma to inu hodnotu.
Ja vidim velke plus mojej viery to, ze mi dava nadej, ze kazde jedno utrpenie raz skonci a ak si tu na zemi splni dobre svoje poslanie, tak sa bude tesit zo zivota po smrti. Mne moja viera uz dost pomohla v zivote, proste niektore problemy boli pre mna dost tazke a keby som nemala tu istotu, ze Boh je pri mne a on je ten, ktory mi moze pomoct, ked ja uz nevladzem, nemam riesenia, tak neviem, kde by som bola ... mozno by mi preskocilo, mozno by som si siahla na zivot ... no neviem.

Samozrejme, ze kazda matka tuzi mat zdrave dietatko, ja takisto. Urcite by to bolo pre mna velmi, velmi tazke, keby mi lekar v tehotenstve oznamil, ze moje babatko bude postihnute, chore ... No viem, ze ten Boh, ktory ma nesklamal a tolkokrat mi uz pomohol, zase bude pri mne ... a teraz sa mozte do mna pustit 😉
Urcite to mnohi nepochopia, ale toto nie je fanatizmus, ale moja osobna skusenost, ktoru mi nik nevezme.

aktaka
20. čer 2006

Ano, v životě se může stát cokoli, jsou to neovlivnitelné situace a následky už musíme nést tak jak jsou. Ale před narozením tu ta volba prostě je. Netvrdím jesti je správná nebo ne, ale je tu a někdo využije a někdo ne. Ale nebudu odsuzovat toho, kdo jí využil.

aktaka
20. čer 2006

Majcik, ale co když to nebyl Bůh, co ti pomohlo. Co když to bylo jen štěstí, osud, shoda náhod nebo jen tvoje silná vůle věci překonat?

dorotka
20. čer 2006

nsoci to nie krestanstvo to cirkev v biblii sa urcite nic o antikoncepcii nepise 😉
by the way prezervativy pouzivali uz stary greci tak ja neviem preco by sme sa antikoncepcii branili

majcik
20. čer 2006

Silvinecka - preco prave od 40 dna pocatia?

Helabella - zelam Ti, aby ste sa s manzelom mohli tesit z krasneho zdraveho babatka 🙂

helabella
20. čer 2006

Aktaka: souhlasím s Majčíkem. Někdy se to může zdát jako náhoda, ale věřící člověk věří, že to byl Bůh. Navíc, osobní zkušenost se asi nedá bohužel vysvětlit

aktaka
20. čer 2006

Helabella, já vím, pro vás je to Bůh. Jen by mi asi vadilo vědomí, že jsem některé životní situace nezvládla překonat sama, vlastní silnou vůlí a pocitem sebezáchovy, ale že jsem k tomu potřebovala nějakou neexistující bytost. Ale to je zase to samé dokola, střet víry a nevíry.

samera
20. čer 2006

to je existujuca bytost......clovek niektore tazke situacie ani sam nezvladne, potrebuje niekoho silnejsieho.....sam na to nestaci....... ale ako si "aktaka" pisala stret viry a neviry, niekto veri a niekto nie

helabella
20. čer 2006

Ale některé životní situace nejde řešit jen sám. Nebo možná bych na ně nechtěla být sama... V konečném důsledku je samozřejmě na mě jak se k dané situaci postavím. Bůh za mě neudělá něco těžkého, to musím sama, ale dá mi sílu to věc překonat a zvládnout.

aktaka
20. čer 2006

Jasně, ale pokud se o někoho opírám v běžném životě, tak je to hmatatelná osoba, která mi dává konkrétní rady.

helabella
20. čer 2006

To je právě asi ono -- Bůh mi taky dává konkrétní rady 🙂 Ale to je asi těžký pochopit, pokud to člověk nezažije. Navíc je ten, který vidí danou situaci se všemi důsledky.

mishabv
20. čer 2006

helabella, taky preju, aby vsechno dobre dopadlo
majcik, opravdu to ted nemyslim nejak zle nebo konfrontacne, treba mi to konecne nekdo vysvetli, jak konkretne ti nekdy buh pomohl v nejake tezke zivotni situaci? protoze podle me proste kazdou situaci nakonec musi zvladnout clovek zase jenom s lidmi

majcik
20. čer 2006

Aktaka - pre toho, kto veri v Boha, je to existujuca bytost. Tak ako napisala samera.
Este je rozdiel verim v Boha asi tak, ze OK - verim, ze existuje, niekde sa nachadza a verim tak, ze mu aj skutocne doverujem, ze moze vstupit do mojho zivota a spolupracujem s nim.

Tazke situacie, ktore clovek neviem riesit sam, sa vyskytnu v zivote cloveka bez ohladu na jeho vierovyznanie, svetonazor ... preco su samovrazdy? Nie aj preto, ze clovek v danej situacii nevie najst riesenie, tak sa rozhodne skoncit so svojim zivotom?

aktaka
20. čer 2006

Helabella, tak to už je na mě moc, na to už je asi potřeba nějaká vyšší církevní, to už nestíhám. 😒 😉
Nicméně, jakou konkrétní radu ti Bůh kdy dal?

helabella
20. čer 2006

Třeba když jsem se rozhodovala ohledně zaměstnání. Na jedné straně známá firma, víc peněz, na druhé straně méně prestižní práce, méně peněz, tudíž z lidského pohledu to bylo jednoduché. Jak asi očekáváš, rozhodla jsem se pro tu druhou práci 🙂 Máme bezvadný kolektiv, penízky už jsou taky lepší, práce mě moc baví a díky ní jsem se poznala se spoustou nových lidí. Ale přiznávám, že jsem si na začátku říkala, jestli jsem udělala dobře, jestli jsem dobře pochopila co mi Bůh říkal.

aktaka
20. čer 2006

A co Ti tedy řekl, že jsi se rozhodla pro tu druhou práci?

mishabv
20. čer 2006

ufgh, a jak takova konkretni rada od boha vypada?

samera
20. čer 2006

VBiblii je vela rad