Kamarátka si dala vzít nemanželské dítě. Co vy na to?

zuzka1
15. čer 2006

Nazdar holky, jsem plná rozporuplných pocitů a protože sem na tyto stránky nakukuju často a poznala jsem, že tady holky poradí, nebo třeba jen vyslechnou, tak se svěřím...Doma jsme měli děsnou hádku, která se netýkala našeho problému, ale i tak mě vytočil názor mého přítele.Máme kamarádku a ta otěhotněla po měsíční známosti s ženatým mužem..., když to zjistila a oznámila svému partnerovi(tomu ženatému)opustil ji...A ona po dlouhém zvažování, potoky slz se rozhodla jít na umělé přerušení...I když s tím nesouhlasím , chápu její důvody a v každém případě jsem při ní, ale můj přítel je tak znechucen, že se s ní odmítá stýkat.Podle něho nikdo nemá právo vzít život nenarozenému dítěti, ať už jsou důvody jakékoliv.A tak nad tím pořád přemýšlím, kde je pravda, jak to je s tím právem nenarozeného dítěte, jak je to s právy matky...Co si o tom myslíte?

ivett
20. čer 2006

samer, vis o nekom, kdo by v te dobe zil? Vis o nekom, kdo by ti vsechno to co se pise v bibli realne potvrdil?Ja nevim,me by nebavilo zit porad jen v nejakych predsatvach, bez jakychkoli realnych skutecnosti...

samera
20. čer 2006

lakme
presne

aktaka
20. čer 2006

ježíš, brzdětě, já to nestíhám všechno ani číst, natož reagovat. 😀

samera
20. čer 2006

boh ddal cloveku vlastnu volu preto, lebo nechcel, aby bol z neho len obycajny robot.....
ja biblii verim, aj ked ju napisali ludia, bola bohom inspirovana, vsetky tie poroctva, ktore spolu suvisia, to by cloveka nenapadlo........a ked uz raz citam, tak zistim, ze toto clovek urcite vymysliet nemohol......

ivett
20. čer 2006

sama za sebe musim rict, ze tech par vesru z bible me desi, to jak je to psany, jezi semi z toho chlupy po tele, mela bych strach vubec to ukazat svym detem...Ve skole jsme meli ucitelku, ktera v hodine literatury dotahla bibly a nutila nas z ni cist...Nemohla se divit, ze se polovina lidi beze slova zvedla a v hodine opustila tridu, to byl teror, nedali nam za to zadny trest, uznali, ze ta ucitelka to prehnala a naopka dostala ten trest ona...No reknete je to normalni?

aktaka
20. čer 2006

Samera, ale mohli to vymyslet mimozemšťané, kteří nás stvořili. ale to už je zase jiné náboženství.

helabella
20. čer 2006

Mishabv -- nevím, jaká tenkrát byla země a lidi na ní, ale to co se děje teď je hrozný dost. Taky se někdy divím, že má Bůh s námi ještě trpělivost. Ale on chce dát co největšímu počtu lidí šanci, takže to ještě strpí.

Aktaka -- uhodila jsi hřebíček na hlavičku -- myslím s tou hrou po pobavení. Ale Bůh nechtěl jen hračku, chtěl nám dát možnost se projevit, prožít emoce.

majcik
20. čer 2006

Aktaka - keby nam Boh nedal slobodnu volu, tak by tu bola zem plna robotou, ktory by robili iba to, co by on naprogramoval, lebo nemohli by sa rozhodnut robit to, co by chceli.
Napr. by nemohli sa ani slobodne rozhodnut, ze ci budu niekoho milovat alebo nie. O com by bola taka laska, keby bol niekto donuteny niekoho milovat a ineho nie?

Sa toho sype ... 🙂

aktaka
20. čer 2006

Ivett, je fakt, že Starý zákon je celkem drastický, ale rozhodně je čitelnější než Nový, tam už je to tuplem samé pánbíčkaření.

ivett
20. čer 2006

jeste by me teda zajimalo, kdo tu bibli vlastne napsal, pokud vim, lide na zemi existovali driv nez vyroba papiru a knihtisku a co pravek? Tam lidi neumeli ani psat, tak by me zajimalo, kdo ji teda stvoril...

mishabv
20. čer 2006

ivett, ja myslim, ze pokud budeme brat bibli jako literaturu (tedy uzname, ze ji naspal clovek a ze je to proste historicka kniha), tak nevadi ji cist ve skole
vadi jen nekoho nutit, aby tomu veril

helabella
20. čer 2006

Ivett -- souhlasím s tebou, že to správný nebylo (ta učitelka). Nikomu nemůžeš víru vnucovat. Můžeš říct čemu věříš, porovnávat si argumenty (jako my tady), ale něco nutit správný není. To Bůh ani nechce. Chce, aby se každý svobodně rozhodl a pak si nesl následky svého rozhodnutí (ať jako věřící nebo nevěřící).

aktaka
20. čer 2006

Helabella, Majcik, ale vy tu svobodnou vůli až tak nemáte. Rozhodně ne tak, jako nevěřící člověk. Já se např. můžu svobodně rouhodnout, jestli budu užívat antikoncepci nebo ne, jestli podstoupím potrat nebo ne. Vám to víra zakazuje.

mishabv
20. čer 2006

aktaka, pekny postreh s tou svobodnou vuli a kdyz pujdeme do dusledku, tak ani milovat koho chcete byste nemeli, jak pise majcik, co kdyz on bude treba zid nebo muslim?

aktaka
20. čer 2006

Jo, jsem dobrá! 😀 😀 😀

Ale jiné naboženství by přeci vadit nemělo, když miluj bližního svého, ne? Tam se nepíše, že miluj jen křesťany.

ivett
20. čer 2006

No mi to cteni z bible rozhodne nebylo prijemny, proste prisla, svihla bibli o stul a rika, dnes budeme mit takovou klidnou hodinu...blablabla, par lidi precetlo par versu, kdyz to dokolovalo ke me (byla jsem asi pátá v poradi) zaklapla jsem tu "knihu" a vratila ji beze slova ucitelce, ta zacla vriskat, ze si to s nami buh spocita a podobne nesmysly, tak jsem ji jednoduse rekla, ze ja v to neverim a prici se mi to cist, je mi z toho zle, a odesla jsem, nasledovala me vetsi pulka tridy, takze nejsem jedina, ktera se "toho" desi...
aktaka: jenze oni si tu svoji neuplne svobodnou vuli zase pridaji k tomu, ze to tak chtel buh, to je tezko, my to asi nikdy nepochopime, obavam se ze to nepochopi ani ti verici kdyz jesta za x stovek let to tu bude stejny, nebo cim dal horsi a porad budou cekat a doufat, ze ten Buh uz si rekne DOST, ze uz tech sanci bylo moc a neco s tim udela...

aktaka
20. čer 2006

A nebyl čistě náhodou Ježíš žid?

helabella
20. čer 2006

Aktaka -- myslím, že mám úplně stejnou svobodu jako ty. Můžu jít klidně na potrat třeba desetkrát, ale vím, že bych to neměla dělat. Nicméně, pokud se k němu rozhodnu, tak asi kvůli mě Bůh tu nemocnici nezapálí. Ale já to nechci udělat, protože si myslím, že potrat není správný. To je trošku jako s kradením v sámošce -- vím, že to není správný, ale ukrást čokoládu klidně můžu. Jen si pak ponesu následky.

Mimochodem, já tak úplně nesouhlasím s tou nemožností používat antikoncepci. Hormonální antikoncepci bych nepoužívala, i kdybych nebyla věřící. Ale na kondomu nevidím nic špatného.

helabella
20. čer 2006

Jasně, Ježíš byl žid. A milovat bližního svého platí fakt pro všechny -- od ateistů přes lidi jiného náboženství. Ale jedna věc je milovat bližního a druhá jeho činy. Tj -- můžu mít respekt k muslimovi, ale nebudu milovat jeho teroristické činy.

aktaka
20. čer 2006

Hela, jasně, ale už musíš řešit to, jak si to srovnáš nejen se svým svědomím, ale i se svou vírou a to už je další omezující bod.

ivett
20. čer 2006

hel: a co ty nasledky, pokud porodis dite a zjistis ze to nezvladnes, nechas ho hladovet, nezajistene apod.

helabella
20. čer 2006

Aktaka -- ale svědomí a víru v to co se má nebo nemá dělat řešíme každý den všichni, ne?

mishabv
20. čer 2006

ale s tim kondomem by asi papez uplne nesouhlasil, co?

lakme
20. čer 2006

ivett starý zákon vznikl někdy 12.-2. stol př.n.l. a nový zákon 1-2.stol n.l. . Starý zánkon je psán hebrejsky a aramenjsky. Nový pak řecky.

Jak už tu někdo psal jedna věc je číct Bibli a druhá je někomu nutit víru, nicméně si myslím, že pokud je Bible jedna z nejvíce rozšířených knih po celém světě, bylo by dobré ji aspoň trochu znát.

helabella
20. čer 2006

Ivett -- proto si myslím, že by početí dítěte neměla být náhoda, ale spíš by si člověk dopředu měl rozmyslet jestli to dítě opravdu chce a může se o něj postarat. Vím, že žádná antikoncepce není 100%, pak si tedy budu muset rozmyslet, jestli s tím člověkem budu spát i s možností otěhotnění.

majcik
20. čer 2006

Aktaka - slobodnu volu mame tiez rovnaku ako Vy. Takisto si mozem vybrat. Lenze so svojim rozhodnutim si automaticky vyberam aj nasledky - takisto ako neveriaci clovek...

Ano, to je spravne, ze biblia nam hovori, ze mame milovat vsetkych ludi bez ohladu na svetonazor, nabozenstvo, farbu pleti ... atd.

Ano, Jezis bol zo zidovskeho naroda .. Preco?

aktaka
20. čer 2006

Hela, ale já mám jen to svědomí, ty k tomu ještě víru, která je v některých případech ještě víc svazující než to svědomí.

helabella
20. čer 2006

Mishabv -- nevím, co by na to říkal papež. Ale jsem protestantka, takže papeže uznávám jako věřícícho, ale pro ne jako rozhodující autoritu. Autoritou je pro mě vždy Bible. Takže kondom klidně beru 🙂

mishabv
20. čer 2006

aha a proc teda existuji ty nabozenske nesnasenlivosti?

mishabv
20. čer 2006

helabella, aha a co je v bibli o antikoncepci? jako je rozdil mezi hormonalni a barierovou antikoncepci?