Kamarátka si dala vzít nemanželské dítě. Co vy na to?

zuzka1
15. čer 2006

Nazdar holky, jsem plná rozporuplných pocitů a protože sem na tyto stránky nakukuju často a poznala jsem, že tady holky poradí, nebo třeba jen vyslechnou, tak se svěřím...Doma jsme měli děsnou hádku, která se netýkala našeho problému, ale i tak mě vytočil názor mého přítele.Máme kamarádku a ta otěhotněla po měsíční známosti s ženatým mužem..., když to zjistila a oznámila svému partnerovi(tomu ženatému)opustil ji...A ona po dlouhém zvažování, potoky slz se rozhodla jít na umělé přerušení...I když s tím nesouhlasím , chápu její důvody a v každém případě jsem při ní, ale můj přítel je tak znechucen, že se s ní odmítá stýkat.Podle něho nikdo nemá právo vzít život nenarozenému dítěti, ať už jsou důvody jakékoliv.A tak nad tím pořád přemýšlím, kde je pravda, jak to je s tím právem nenarozeného dítěte, jak je to s právy matky...Co si o tom myslíte?

majcik
20. čer 2006

Misha - co je podla Teba mladsi rocnik?
Uz som mala pomaturitne stretnutie a nebolo to tento rok 🙂

to dieta, co sa narodi postihnute - nikto nevie, co preziva.. a on ma tiez svoj svet,ktory Teba ako zdravu moze obohatit - minimalne tym, ze si uvedomis, ake je to super, ze som zdrava...
v USA su postihnuti ludia zapojeni do normalneho zivota - nie su na okraji spolocnosti - je to nieco, z coho si mozme brat priklad...

Aj taketo deti a ludia dokazu rozdavat okolo seba lasku, aj ked casto takym sposobom, ze mas co robit, aby si si to vsimla...

mishabv
20. čer 2006

holky, musim jit udelat neco v domacnosti, tak se loucim, prectu si vasi dalsi diskusi zitra
skoda, ze jsem jeste porad nepochopila, jak vam ten buh pomaha a radi, snad priste

helabella
20. čer 2006

Lakme -- koukala jsem do alba, malej je pěkný číslo 🙂
Můžu se zeptat na něco osobního -- máš před svatbou, čili mimčo sis pořídila v době, kdy jsi ještě nebyla "zakotvená v přístavu" 🙂 Napadlo tě někdy, že bys šla na potrat? Jestli nechceš odpovídat, tak nemusíš.

helabella
20. čer 2006

Mishabv -- tak se měj, ahoj.
Já už se taky pomalu sbírám, jdeme dneska na první lekci předporodního kurzu 🙂

mishabv
20. čer 2006

majcik, ja jsem mela prvni rocnik stredni tesne po revoluci, takze bibli jsme neprobirali, tak to myslim mladsi rocnik 🙂
ja si uvedomuju, jake je stesti, ze jsem zdrava kazdy den, staci, aby nekdo, kdo je pro me dulezity onemocnel a pro ten kontrast nemusim privadet na svet postizeneho cloveka, ktery tady navic po me smrti zustane uplne sam

majcik
20. čer 2006

Misha - nech sa Ti dari v domacich pracach.
Najlepsie sa chape pomoc Boha na zaklade vlastnej skusenosti.

alexandra
20. čer 2006

majcik tak si predstav dieta s razstepom brucha ako pomaly umiera, lebo sa mu na to neprislo, pripadne razstep chrbtice.. nehovorime o 6 prstoch, alebo DS, to je nic...

majcik
20. čer 2006

Misha - aha, tak ja som v case revolucie chodila este na ZS 🙂

lakme
20. čer 2006

ivett pro mě za mě si čti, co sama uznáš za vhodné.
Ale mně zrovna příjde zvláštní mluvit o Bohu z Bible, odsuzovat církev a snažit se pochopit věřící , pokud neznáš "základní" knihu tohoto náboženství a ani ji znát nechceš. 🙂
Pak nějak nechápu, proč chceš o tom debatovat.
Jak říká můj přítel většinou mají lidi potřebu komentovat něco, co neznají.

hviezda
20. čer 2006

ivett: katolicka cirkev hovori, ze sa mas riadit podla svojho svedomia. co ti tvoje svedomie hovori, podla toho sa mas riadit, aj keby ti hovorilo nieco ine, ako hovori katolicka cirkev. jedina vec, ktora je v tomto vyroku doplnena je, ze sa mas vzdelavat a na zaklade tvojho vzdelania si vies utvorit nazor na svet a na vec.
teda: ked ty dospejes podla informacii, ktore mas a ktore kriticky skumas k tomu, ze pre teba je dajme tomu moslimske nabozenstvo to prave, tak je to fajn a spravne (a mozes byt v tej ci onej cirkvi spasena.. - co sa tyka viery.). ak ale mas pristup ku informaciam - roznym a to kriticky neskumas (vratane kritickeho skumania informacii toho co cirkev hlasa a preco to hlasa), a tieto informacie nevyuzivas a sa nevzdelavas, tak sa ako clovek nevyvyjas a svedomie ti moze "otupiet".. (toto vsetko je napisane v encyklike - spis pisane papezom.. ta encyklika sa vola gaudium et spes - radost a nadej..). a preto, ked si pozerate vyroky (aspon poslednych 2 papezov), tak vidite, ze nejaku nabozensku nenavist urcite nezasievaju, ale naopak, sa snazia o dialog a zblizenie..

helabella
20. čer 2006

Alexandra -- ale smrt (z nemoci nebo potratem) je bohužel stejná. V době, kdy se chodí na genetické vyšetření je miminko už kolem 15 cm velké. Tudíž, normální potrat není už možný. Víš, jak takový potrat probíhá?

alexandra
20. čer 2006

helabella ano, viem.. zial..

helabella
20. čer 2006

Pak je otázka, zda není lepší pro to mimi (ne pro rodiče), aby zemřelo v lásce?

lakme
20. čer 2006

halabella, když jsem se seznámila s přítelem, tak jsem nebyla věřící, to jen tak na okraj.
Jinak o potratu jsem přemýšlela v tom smyslu co bych udělala, kdyby mi řekli, že naše děťátko je postižené a nakonec jsem došla k tomu, že bych si ho nejspíš nechala, ale v té situaci, že by bylo postižené jsem nidky nebyla, tak nevím jak bych se nakonec zachovala. Jinak jsem nad tím neuvažoval, a to jsem se znali necelé dva měsíce. Pokud bys ještě něco ráda vědela, tak se zeptej přes IP, ať to tu nezahlcujeme.

helabella
20. čer 2006

Lakme, díky za odpověď. Je zajímavé slyšet názor někoho, kdo asi neměl nejlepší podmínky pro mimi a přesto se rozhodl si ho nechat.

ivett
20. čer 2006

Lakme: myslim, ze jsem tu nikdy nerekla, ze cirkev odsuzuju, ani jeji cleny,prave naopak, kadzy at si veri v co chce, to jsem tu psala
jestli jsem bibli cetla doslova nebo necetla neni podstatne, mozna neuveris, ale mam ji doma (no spis hozenou v krabici v garazi), manzelova babicka je silne verici, dala nam ji na svatbe, jen z toho duvodu ze je od ni, neletela obratem do kose, byt to od kohokoli jineho tak uz lezi nekde na smetisti...Nicmene i kdyz jsem bibli necetla, docela vim, co se v ni pise, jelikoz mi to nejednou manzelova babicka vstepovala do hlavy (nebo se o to aspon snazila), i odtud mam na cirkev a bibli nazor jaky mam...Stejne jako jsem uz psala, ze z kostelu a vseho toho bozstva v nem je mi zle, byla jsem tam jednou a slozila jsem se tam, od te doby jsem tam nepachla, tak stejny pocit mam z bible (po tom co jsme ji dostali, jsem ji otevrela, ze se teda aspon podivam, precetla jsem par prvnich stran a udelalo se mi zle),i presto jsem ale chtela pochopit, proc jsou ti lidi verici a veri v neco co neni, o to mi slo...Jestli mas pocit ze komentuju neco co neznam, tak sorry...
Ale to bys musela tvrdit skoro o vsech na teto diskusi, jelikoz pochybuju ze vetsina z vas se dostala do situace, kdy by zvazovala potrat, a presto o nem debatujete, i kdyz ten pocit vubec neznate...
Clovek je zvdycky hrozne chytry, kdyz se ho to netyka... ☹

helabella
20. čer 2006

Holky, musím taky běžet. Ráda si s váma zase popovídám. Mějte se hezky a neuvařte se v tom počasí 🙂

majcik
20. čer 2006

Alexandra - akokolvek male dieta trpi nejakou chorobou, je to tazky pohlad ...
Suhlasim s helabellou - myslim ten nazor na smrt.

hviezda
20. čer 2006

ivett - skus novy zakon .-) zober si to najkratsie evanjelium 🙂
ja som bibliu citala, ale nemam pocit, ze by som ju celu poznala... samozrejme, viem, co sa v nej pise, ale su tam vzdy nove a nove veci, ktore som si predtym nevsimla..
s tou mojou kamoskou, co rozmyslala ist na potrat, som sa rozpravala.. takze znam aspon jej pocity..
(pisala som v pred-pred-predoslom prispevku..)
urcite ziadna zena, ktora rozmysla nad potratom nie je v lahkej situacii.. a aj ked sa rozhodne pren, tak z toho nie je ani pred a asi ani po potrate nadsena..

ivett
20. čer 2006

hviezda: ja nechci cist ani stary ani novy zakon, proste ne, mam kolemsebe tolik odpuzujicich prikladu vericich, ze uz tomu ani porozumet nechci, tema znelo potrat, na to jsem tu svuj nazor napsala...Mam taky kamaradku, ktera byla v 15 rokach na potratu, v te dobe ani na vterinu nepremyslela jinak...im, ze to pro ni bylo tezke, ale i presto si myslim, ze ani jedna z nas si to nedokaze na valstni kuzi predstvait, i kdyz jste to ve svem okoli zazily, ale netykalo se to primo vas...

hviezda
20. čer 2006

ivett: mas pravdu.. nevie si to tu ziadna z nas predstavit, ale diskutovat sa o tom da.. mozno kazda z nas bude raz v situacii, ked mozno o tom bude premyslat.. a ked nie ona, tak nejaka kamaratka..
a ku veriacim: je to skoda, ze si natrafila len na takych odpudzujucich..
dobry krestania sa vyznacuju tym, ze nerozpravaju a nepresviedcaju, ale ze hlavne ZIJU svoju vieru tak, ze druhy sa pytaju - preco je taky stastny, preco je taky dobry.. (napriklad - aj toto je napisane v novom zakone .-) - ale to uz podpichujem - prepac. nuz, mame na com pracovat.. len si treba uvedomit, ze aj veriaci/krestania (a takisto aj knazi) su len ludia so svojimi pozitivnymi aj negativnymi strankami....
ale tak ci tak - pekny vecer, ja sa pre dnes lucim!

trissie
20. čer 2006

ANTIKONCEPCE A VĚŘÍCÍ

pozor na jednu věc, ona se obecně ta encyklika vykládá, že anti ne - ale to není pravda, taková anti, kde nedojde ke spojení vajíčka se spermií, je OK. Právě že katolík má ochraňovat život od početí, ale když k početí (spojení vajíčka se spermií) nedojde, tak není co ochraňovat.

Akorát že někteří kněží trvají na tom striktním výkladu a jiní rozumně tvrdí, že encyklika nic takového nevyžaduje...

A mimochodem, když se ta encyklika připravovala, tak se vážně uvažovala o tom, dát zelenou antikoncepci obecně...

nufka
20. čer 2006

ja nechapem ze vas to este bavi 😕

pepibubu
21. čer 2006

nemám napsat bobovi, aby tohle téma uzamknul? vždyť už se stejně motáme do kolečka...

hhenrieta
21. čer 2006

Moje zlate kocky, je to velmi chulostiva tema, kedze som slobodna mama, dlho uz nie, tak viem, ake je to vychovavat dieta, moj syn ma 14 rokov, 14 rokov som sama,otec mojho syna ho v zivote nevidel, mam 400 skk vyzivne, a nemozem sa dopracovat k zvyseniu, tak mi nezostalo nic ine, iba pracovat, tak aby som svojho syna uzivila, pracujem v Bratislave a o mojho syna sa stara cez tyzden moja mamina, najlepsia zena na svete, bez ktorej by som to nezvladla, rodila som v 19 tich a vsetky moje sny o studiu zurnalistiky sa rozplynuli, ale studovala som popri zamestnani a dietati, o rok sa stahujeme do Bratislavy vsetci, dnes tam mame s priatelom 1-izbovy byt a chceme si kupit vacsi, priatel a buduci manzel ma tiez nemanzelsku dcerku, ktora ma 4 roky, je to nas poklad milujem ju velmi, neviem, si to uz bez nasich deti ani predstavit, ale jej mamka, to bolo hrozne, vyvolavala mi v noci, napisala anonym mojmu zamestnavatelovi, ze sulozim v pracovnej dobe, povedala mojmu synovi do telefonu, ze je panghart, podala na mna trestne oznamenie, ze narusujem vychovu jej dietata, lebo pred malou mame spolu pomer, atd. je toho vela, moj priatel plati vyzivne 5000 skk, a bude platit 6000 skk, a to je "detska psychologicka", nasa mala sa k nam tesi, lubi ma a stale na mne visi, ale dokedy to bude, neviem, verim v lasku, a viem, ze ju nase deti citia, nezili sme v harmonickej rodine, ale dali sme a davame detom lasku, nase deti su citlivejsie a prejavuju svoje city na kazdom kroku, v podstate po vsetkych utrapach aj so zdravotnym stavom mojho syna, som stastna

dorotka
21. čer 2006

skus ten vykricnik hore napises majke uzatvaranie tem ma na starosti skor ona 😉

dorotka
21. čer 2006

a ivett napriek vsetkemu ja ako ateiska si raz ten stary a novy zakon precitam len kvoli vseobecnemu prehladu len musim najst cas 😉

hhenrieta
21. čer 2006

a este nieco, aj ked som si v malom meste vysluzila nie pekne pomenovanie, viete si predstavit ake, som rada, ze som si svoje dieta nechala, kazdy raz spacha hriech, kazdy raz urobi chybu, ja som sa rozhodla nechat si dieta a urobit mu zivot najkrajsi aky sa da, neodsudzujem potraty, pretoze kazda zena ma pravo rozhodnut sa, je to len na nej, ja by som to nespravila nikdy, deti maju byt stastne, preto prichadzaju na svet...mala som problem dat mojho syna pred 14 rokmi pokrstit, farar to nechcel povolit, nastastie sa v tej dobe striedali farari u nas na fare, a novy mi syna pokrstil bez problemov, ked sme po krste ho isli vyplatit, spolu s nami mali krst dalsich 5 deti, farar zobral vsetky peniaze a daval ich mne, ze ja ich v zivote budem viac potrebovat, a ze si ceni a je hrdy nato, ze napriek jednemu preslapu, ktory som v zivote urobila, som sa rozhodla ako som sa rozhodla

pepibubu
21. čer 2006

Henrieto, tak to byl fajn farář 🙂 více takových 🙂

hhenrieta
21. čer 2006

pepibubu, bol, a ver, ze vtedy mi to pomohlo, bol to po mojej mamke a sestre, prvy clovek, ktory ma neodsudil, nevypalil mi na rameno znak, stratila som vtedy vsetky priatelky, jediny kto stal pri mne, bola mamina, potrebovala som to vtedy, povzbudilo ma to, dnes ked je tazko si castokrat na jeho slova spomeniem