Kamarátka si dala vzít nemanželské dítě. Co vy na to?

zuzka1
15. čer 2006

Nazdar holky, jsem plná rozporuplných pocitů a protože sem na tyto stránky nakukuju často a poznala jsem, že tady holky poradí, nebo třeba jen vyslechnou, tak se svěřím...Doma jsme měli děsnou hádku, která se netýkala našeho problému, ale i tak mě vytočil názor mého přítele.Máme kamarádku a ta otěhotněla po měsíční známosti s ženatým mužem..., když to zjistila a oznámila svému partnerovi(tomu ženatému)opustil ji...A ona po dlouhém zvažování, potoky slz se rozhodla jít na umělé přerušení...I když s tím nesouhlasím , chápu její důvody a v každém případě jsem při ní, ale můj přítel je tak znechucen, že se s ní odmítá stýkat.Podle něho nikdo nemá právo vzít život nenarozenému dítěti, ať už jsou důvody jakékoliv.A tak nad tím pořád přemýšlím, kde je pravda, jak to je s tím právem nenarozeného dítěte, jak je to s právy matky...Co si o tom myslíte?

consti
21. čer 2006

hhenrieta co to bylo za kamarádky, že tě zatratily??Já bych v takové situaci stála při kamarádce a ne naopak 😠 .

hhenrieta
21. čer 2006

consti, asi neboli tie spravne, este stale som v malom meste, kde takyto preslap sa nevie tolerovat, dnes mi vela z tych akoze priateliek zavidi, uz je vela z nich rozvedenych a mna este len svadba caka, vsetko zle je na nieco dobre

alexandra
21. čer 2006

hhenrieta podla mna si ziadny preslap neurobila a nevidim ani nic zle na tom byt slobodna mamicka, ved predsa to ze mas dieta stastne a nic mu nechyba je dolezitejsie ako ci ma otca nielen biologickeho... Jasne, je krasne sa tesit na babo s manzelom, ci priatelom, no ak je moznost mu dat vsetko co potrebuje aj bez neho, nie je dovod to neurobit..
Prajem Ti vela sily, lasky a pohody, nech je Tvoj zivot uz len o krasnych chvilach.. 😵

hhenrieta
21. čer 2006

alexandra, cely zivot som doteraz zila tak, aby bolo stastne moje dieta, ak on bol stastny, tak aj ja, dnes uz je to stastie o niecom inom, dakujem za priania, dala som sem svoj pribeh, aby som ukazala inym, ze rozpravka, moze byt rozpravkou vzdy, staci, aby sme mali pri sebe cloveka, ktory nas podrzi, ci je to partner, alebo rodic, na tom nezalezi, keby som mohla tak znesiem svojej mamke modre z neba, verim, ze som dobrou matkou a ze mojej mame vsetko vratim, tym, ze sme vychovali spolocne dobreho cloveka

rosnicka2
21. čer 2006

Omlouvám se, nečetla jsem všechny příspěvky, ale:

Myslím, že o potratu se má svobodně rozhodnout každá těhotná žena.Jen ona ví, jak na tom je a jestli ji to vyřeší tíživou osobní situaci nebo prostě jen nevhodné načasování. A holt ona sama svobodně podstupuje riziko, že toho bude v budoucnu litovat či nebude moci znova otěhotnět. To jsou ty dvě strany mince. Samozřejmě, může vyslechnout názory jiných, hlavně rodiny, protože ta je jí neblíž (až na vyjímky) a pravděpodobně bude v případné výchově malého zainteresovaná.

Neberu žádné náboženské, společenské či morální předsudky a úplně nesnáším, když se někdo cizí vrtá do problému konkrétních jedinců. Ať jde o politiky (z 80% muže), pánbíčkáře (tím myslím věřící obecně a nemyslím to oslovení zle) či tzv. veřejné mínění, co je komu, sakra, do toho!

Opravdový přátelé by si měli pomáhat a nesoudit svá takto velmi osobní rozhodnutí. Když to vezmu kolem a kolem, představte si, že byste takhle odsoudili bližního svého za to, že se chce dát pohřbít žehem a nechat rozplýlit, namísto uložit do rakve.

popleta
21. čer 2006

Přesně tak, Rosničko. Souhlasím plně s tebou. Je fakt, že je to osobní věc člověka a činí rozhodnutí s plným vědomím "kladů i záporů." A že nikdo jiný do toho nemá co kecat, protože mu do toho nic neni. Může samozřejmě poradit, ale to je tak všechno, protože to nebude on, který s tím bude muset žít jak v dobrém, tak zlém.

marciaros
21. čer 2006

Henrieto, zadny hrich si nespachala...kde to zijeme, kdyz se jeste dnes nekdo diva na svobodnou matku jako na hrisnici??? co je to za kravinu!!!! hodne sily, radosti z ditete a mene pokrytcu a zlych lidi!v 🙂

majcik
21. čer 2006

Hhenrieta - take zeny ako Ty, ktore su ochotne si dietatko nechat aj napriek nepriaznivych podmienok ci okoliu, obdivujem a zelam Ti, aby si sa stale tesila zo svojho dietata. 🙂

aktaka
21. čer 2006

V dnešní době je hřích být svobodná matka??!! Tak to mě podržte. Ale to můžou vypustit z pusy jen lidé, kteří nevědí o čem je řeč. Jak píše Majcik, je to spíš k obdivu než k zatracení, pokud byla v tak mladém věku schopná zabezpečit a vychovat dítě.

majcik
21. čer 2006

Aktaka - aby som tu uviedla na spravnu mieru - neobdivujem to, ze hhenrieta otehotnela tak ako otehotnela (to je jej vec a nemam pravo to sudit), ale to, ze to dieta nezabila a dala mu moznost narodit sa a vychovava ho s laskou ...

aktaka
21. čer 2006

Majcik, taky jsem to tak myslela. 😉

majcik
21. čer 2006

Aktaka - OK, tak sme sa pochopili. Som rada 🙂

aktaka
21. čer 2006

To je taková příjemná změna. 😀

majcik
21. čer 2006

Aktaka - 🙂

rosnicka2
21. čer 2006

Henrieto,
moc Ti fandim. Zvolila jsi cestu svobodné matky, i když jsi jistě věděla, že bude trnitá...
Přeju Ti hodně štěstí v dalším životě!

marciaros
21. čer 2006

ale devcata - proc odsuzovat, jak henrietta otehotnela? co je na tom? pokud se dokaze o dite postarat, at si otehotni, jak chce! co je komu do toho!

marciaros
21. čer 2006

tm: co je komu do toho - mslim sousedy apod. a navic - copak je to nejake stigma? copak jedine legitimi otehotneni je v manzelstvi? kdyz se ma detatko po narozeni dobre, co je na tom spatneho, jak a kde a s kym matka otehotnela?

hhenrieta
21. čer 2006

tak konecne som sa k vam babky dostala, som rada, ze mi zelate a prajete, hoci dnes je to fakt super obdobie, ktore prezivam, poviem vam pravdu, ze ani neviem, ako som otehotnela, ale otehotnela som, mozno v tomto mi mala viac pomoct mama, aby takemu niecomu nedoslo, a urcite je na tom velky podiel viny aj moj, moja mamka sa potom asi snazila to dohnat, a pomahala mi so synom, ako mohla, a inak som mala vtedy aj termin svadby ale matesov otec mi prisiel dva tyzdne pred svadbou povedat, ze si mysli, ze to dieta nie je jeho, tak som ho vyhodila, a videla len jedinykrat na sude

marciaros
21. čer 2006

pardon za prispevek 13:52 - spatne jsem si to precetla, vim, ze ji tu nikdo neodsuzuje...jen me zarazilo, ze to bylo potreba zduraznovat...

marciaros
21. čer 2006

ale henrietto, tehotenstvi neni zadne provineni! stane se to, no a co, je to moralne zcela neutralni fakt. nenech si od puritanskych pokrytcu nakecat neco jineho.

aktaka
21. čer 2006

Marciaros, nevím, jestli mi něco uniklo, ale nikdo jí za způsob otěhotnění neodsoudil.

aktaka
21. čer 2006

Jo, tak beru zpět, nedočetla jsem až do konce, že to Marciaros vzala zpět. 😉

marciaros
21. čer 2006

aktaka - uz jsem se za to omluvila, bylo to z me strany nedorozumeni.

marciaros
21. čer 2006

dneska mi to pise nejak zmatene 🙂 to, co jsem napsala v 14: 30 o tom provineni a o pokrytcich, se nevztahuje ke zdejsi diskusi, ale k tomu, co pise henrietta v 14:00, kdyz mluvi o tom, kdo mel na tom jaky podil viny - tehotenstvi neni zadna vina, a kdo tvrdi opak, muze to jen tezko rozumne zduvodnit 😉

hhenrieta
21. čer 2006

nie, nie je to vina otehotniet, ale vinou bolo to, ze mi to vazne nikto nikdy poriadne nevysvetlil, to je ale fakt dnes jedno, dnes sa uz smejem nad tym, ked sa to stalo prvy krat a ja som nevedela naco mu je uterak, nie je to vina, ani hriech, chvilami som myslela nato, ake by to bolo, keby som matesa nemala, ale potom to vsetko prejde, nikdy som sa nepozastavovala nad tym, ze som prisla o diskoteky atd, skor tej skoly mi bolo luto, a nie raz vam to daju pocitit, ze ste matka a je to nezelane, ked mal matus po operacii pneumotoraxu vyhodili ma z prace, robila som riaditelku logistiky, lebo som prvy krat v zivote bola na ocr, potom som si hladala pracu, napisala som 249 ziadosti, absolvovala 28 pohovorov a mala som v penazenke na tyzden 100 skk, prezila som, dalo sa, a tym chcem povedat, ze ktorakolvek sa rozhodne zostat slobodnou matkou, musi ratat so vsetkym, ze raz nemusi mat to, alebo ono, ziadne prispevky neexistuju, ani privilegia, skor naopak, a je to v dnesnej dobe!! mile kocky, mozete sa cudovat nad spravanim inych ludi voci nam slobodnym matkam, ale je to vazne tak, ja by som nevolila inak, lebo ja vzdy, ked som v zivote padla na zadok, postavila som sa a vystupila o dva kroky vyssie, ale su vsetky take ako ja? je to tazke rozhodnutie mat ci nemat dieta, je tazke stat v obchode a rozhodovat sa, ci kupit ochuteny jogurt alebo biely, ci kupit mlieko susene, ale si doma vyrobit sojove, aj to som robila, mala som matersku 1320 skk, to trvalo dva roky, pokial mi sud nestanovil vyzivne 400 skk, ktore mam dodnes, robila som preklady kazdu noc 5-6 hodin, doucovala som deti jazyky, ked moj syn spal atd, a nestal pri mne nikto, kto by mi osusil pot, ked som zehlila plienky, varila, prala, upratovala a mala doma aj babku , o ktoru som sa starala, lebo mala alzheimera, a este som studovala na skole, mile dievcata, nesudte nikoho, kto sa na toto vsetko neciti, je to slobodne rozhodnutie, to dievca, ktore nad potratom uvazuje, potrebuje povzbudit, aj ked sa rozhodne, tak ci onak, nikomu nezelam tie chvile, ktore som zazila ja, myslim tie horsie, vlastne teraz som si na ne spomenula hadam 2 krat v zivote, su to pohlady matky, ktora to vydrzala a prezila, ktora dnes nasla svoje stastie

marciaros
21. čer 2006

gratuluju Ti za Tvou statecnost!

hhenrieta
21. čer 2006

marciaros, dakujem, fakt to pisem, len preto, aby si kocky, ktore su pred takymto rozhodnutim uvedomili, co ich v zivote caka a ci su schopne tomu vsetkemu celit, ja som si v 19 tich nic z toho co som potom prezila neuvedomovala, dnes som stastna, ale nebolo to vzdy tak

pepibubu
22. čer 2006

henrieto, jsi živým důkazem, že rčení "co tě nezabije to tě posílí" není jenom fráze. 😵

hhenrieta
22. čer 2006

pepibubu, diky moc, ale fakt su to len skusenosti, zeny, ktora skoro dospela a ktora sa nevzdala, mozno moje slova povzbudia, mozno pohorsia okolie, ale napisala som, co som prezivala, s cim som bojovala, hoci len v skratke, lebo to by bolo na roman

expertka8
22. čer 2006

..hhenrieta....*smekám pred Tebou* 😵
....aj keď viem,že si svoj životný príbeh v skratke nezverejnila preto,aby sme Ti tliekali *bravó*../..aj keď si to nepoxybne zaslúžiš/...ale najmä preto,že si ukázala,že človek je neskutočne silný tvor..a keď je presvedčený o správnosti svojho rozhodnutia...nič ho nezastaví 🙂
...vážim si Ťa i preto,že si si dieťatko nexala....i napriek tomu,že si musela tušiť,že to bude ťažké....