Kamarátka si dala vzít nemanželské dítě. Co vy na to?

zuzka1
15. čer 2006

Nazdar holky, jsem plná rozporuplných pocitů a protože sem na tyto stránky nakukuju často a poznala jsem, že tady holky poradí, nebo třeba jen vyslechnou, tak se svěřím...Doma jsme měli děsnou hádku, která se netýkala našeho problému, ale i tak mě vytočil názor mého přítele.Máme kamarádku a ta otěhotněla po měsíční známosti s ženatým mužem..., když to zjistila a oznámila svému partnerovi(tomu ženatému)opustil ji...A ona po dlouhém zvažování, potoky slz se rozhodla jít na umělé přerušení...I když s tím nesouhlasím , chápu její důvody a v každém případě jsem při ní, ale můj přítel je tak znechucen, že se s ní odmítá stýkat.Podle něho nikdo nemá právo vzít život nenarozenému dítěti, ať už jsou důvody jakékoliv.A tak nad tím pořád přemýšlím, kde je pravda, jak to je s tím právem nenarozeného dítěte, jak je to s právy matky...Co si o tom myslíte?

marciaros
19. čer 2006

mas pravdu, zuzano, ze nektere "protipotratove" prispevky, zvlast na zacatku jsou drsne (..."kdovi, kdy ji to zivot vrati" apod.). me reakce se vztahovaly k debate z poslednich par stranek.

ivett
19. čer 2006

ja myslim, ze nikomu neupiram uprimne presvedceni o tom, ze nikdy na potrat by nesly a taky na nej nikdy nepujdou, protoze jsou o tom presvedcene, ale ze na nej skutecne nesly neznamena, ze kdyby se neco stalo, ze by si porad staly za svym...Ja vim, ze pokud se nekomu narodi zdrave dite, ma ho jak zabezpecit, ma rodinu a zazemi, tezko bude tvrdit, ze nekdy pomyslel na to, ze by sel na potrat...Ale kdyz uz mluvime o tom kdyby, tak zrovna tihle by taky mohli pripustit, ze existuje ta moznost KDYBY a kdyby zrovna ti, co ted ziji spokojene se svymi detmi a rodinou, na tom nebyli takhle dobre a museli se rozhodovat, zda dite ano ci ne, treba by se rozhodli jinak a na potrat sli, v tomhle pripade proste nemuze existovat slovicko NIKDY, protoze se do takove situace nedostali...Takze pokud nekdo ma spokojenou rodinu a zdrave deti a tvrdi, ze nikdy nepomyslel na potrat a ze by na nej nikdy nesel, pak mu samozrejme blahopreju ze to tak vyslo a vim, ze takovych lidi je spousta, ale tady to NIKDY zaryte tvrdi holky, ktere deti nemaji a nedostali se do takove situace, aby nad potratem uvazovaly a proto proste nemuzou tvrdit, ze by za zadnou cenu, proste NIKDY na potrat nesly...Nevim jestli to dava smysl...ale snad chapete jak to myslim... 🙂

marciaros
19. čer 2006

jasne, ivett, cetla jsem pred chvili celou debatu a nad nekterymi nekompromisnimi devcaty se mi jezi vlasy na hlave!
mimochodem, ja jsem rozhodne pro moznost volby!

ivett
19. čer 2006

no nastesti myslim, ze promoznost volby je tu vetsina, coz je fajn, protoze jinak by za chvili po svete behalo x nechtenych, nezaopatrenych a odlozenych deti a to bybylo smutne... 🙂

marciaros
19. čer 2006

vzdyt uz takhle je planeta silene prelidnena 😉

ivett
19. čer 2006

no presne... 😀 😀 😀 Tak za tyhle vtipky nas holky z beremese.sk asi rozcupujou, takhle vtipkovat o lidskym zivote... 🙂

marciaros
19. čer 2006

no, on to ale nakonec vlastne neni ani vtip, ale tvrda realita... ☹ jenomze to holt nevypada hezky, oznacovat veci pravymi jmeny, oni ty hladovejici, zubozene deti s AIDS (rodice prece nesmeji pouzivat kondomy) jsou preci daleko v Africe...

ivett
19. čer 2006

...a ja myslela, ze Buh je vsevidouci a vsudypritomny...Mozna tu Afriku prehlidnul... 🙂

marciaros
19. čer 2006

vetsi problem je spis tom, ze ho prehlizeji zdejsi moralistky a moraliste, ktere tak snadno odsuzuji ostatni 😉

ivett
19. čer 2006

ale o tom to je, podle me je cela vira o tom, ze se prhlizi to spatne a vyzdvihuje se do popredi jen to dobre...Za to spatne muzou lidi, ktere Buh potresta a za to dobre muze Buh, protoze je tak velebny a hodny a stedry... 🙂

marciaros
19. čer 2006

mas pravdu, ze tuto tendenci casto verici maji. kdyz se mluvi o valkach ci zlocinech, prisuzuji se svobodne vuli lidi (Buh nechal lidem svobodnou vuli a oni s ni spatne nakladjai), kdyz se stane neco dobreho, e to bozi dar. to neni zrovna logicke, byl abych rada, kdyby tu nejaka verici nevesta tento rozpor vyjasnila 🙂

ivett
19. čer 2006

ja se obavam, ze sami verici v tom nemaji jasno...Kdyz jsem se te znameco furt mele o Bohu ptala, jak je teda mozne (kdyz Buh mysli vse dobre) ze deti v Africe umiraji na hlad, nebo ze je nekde valka apod., zacla mi vysvetlovat, ze kazdy clovek se svym zivotem naklada jinak a ze proste pokud to tak je,t ak to Buh uznal za vhodne a proto to tak nechal a ze v minulem zivote ti lidi asi byli zli a proto musi pykat tim, ze ted trpi - no zkratka hole nesmysly a blaboly - pak zacla jeste neco o tom, ze svet speje kamsi, kde lidi budou zavidet mrtvym a podobne hlody...S takovymi lidmi se fakt normalne bavit neda a at mi nekdo vyklada, ze vira nikomu neskodi, vzdyt napr. te moji zname ta vira totalne vymila mozek... 🙂

petrakuba
19. čer 2006

ahojky, tak ivett, narosto souhlasim, já už jsem se tu o přelidnění taky zmińovala a raději méně ,ale dobrých lidí, a dobře vychovaných dětí, než všechny za kaž¨dou cenu, protože u žje to život a pak kolem plno grázlů 😉 konečně mam pocit, že se tu někdo baví normálně a vidí věci ze všech stran, a né jen zaslepeně z jedné . 😉

ivett
19. čer 2006

no jenze, holky co jsou proti zas tvrdi, ze my to vidime jen z te jedne strany, to uz asi jine nebude...No kazdopadne me tesi, ze prevlada souhlas s tim, ze potrat je kazdeho volba... 🙂

alcatko.j
19. čer 2006

Tak jsem si znova a znova precetla celou diskuzi...A je mi fakt smutno...A to smutno z nekolika veci, v 1.rade me tady zaskocila jedna veta..kdyz jedna nevesta napsala, ze v Boha neveri a jina ji na to rekla, ze je ji ji lito...Jako by clovek, ktery v Boha neveri, byl nejaky chudacek menecenny.Ja taky v Boha neverim, kdyby existoval, zabranil by aspon castecne hruzam, ktere se deji nevinnym lidem, zabranil by atentatum, napriklad 11.9.2000, zabranil by povodnim, zabranil by zneuzivani nevinnych deti...Kdyby existoval, nenechal by trapit tri roky cloveka, ktery umira na smrtelnou nemoc a nikdy v zivote nikomu vedome neublizil...
Ale zase na druhou stranu napisu, ze ja rozhodne nelituju cloveka, ktery v Boha veri!!!!
Dalsi vec, ktera me mrzi, jsou nektere prispevky, jako, ze debata je zbytecna..jak muze byt takovato debata zbytecna?pro me je kazdy rozhovor, diskuze na podobne tema prinosemA napsat, ze debata je zbytecna, je podle me lhostejnost.
A v neposledni rade me mrzi neschopnost prijmout jiny nazor.Snazila jsem se byt objektivni a mozna se pletu, ale devcata, ktere potrat zatracuji jsou ty, ktere nas ostatni za pripusteni , ze by mohla nastat situace, kdy bysme na potrat sly, kamenuji...Ty, ktere pripusti moznost, ze by situace, kdy by mohlo dojit na to, ze jedina moznost je jit na potrat, ty tu situaci pripousti, ty, ktere by na potrat nesly, pisi vety typu"vrazda je vrazda"coz by pripada nefer...
Uz tu bylo recene asi vse, a ja bych se jen opakovala, jen poslednich par vet...Pripoustim situace, kdy bych na potrat sla-znasilneni, situace, kdy by me dite nemelo sanci na plnohodnotny zivot.A dokazu jeste pochopit zeny, ktere na potrat jdou z duvodu absence financi, z duvodu nepodpory rodiny a partnera, protoze mi toto reseni prijde stokrat lepsi, nez mrtve miminko v popelnici...

marciaros
19. čer 2006

napsala jsi to krasne, alcatko!

petrakuba
19. čer 2006

alci, přesně tak. ale my jsme ve více věcech asi na jedné vlně. takže co doda pojd pokecat jinam, ať to tu nekazíme. 😉

alcatko.j
19. čer 2006

Dari, mne je z toho fakt desne smutno, dnes jsem byla po nocni a myslis , ze jsem spala?prdlajs, asi 2 hodky jsem nad timto tematem premyslela ☹

marciaros
19. čer 2006

Ja myslim, ze nema cenu se nad tim trapit, i kdyz ma rozhodne cenu branit si pravo, ktere jiz nastesti mame a nenechat si ho vzit jako Polky, kter eted musi jezdit do CR a draze za to platit.
pokud jde o tu diskusi: uplne me vydesily dve veci:
1) devce, co utvrzovalo zuzku v tom, ze jeji pritel dela dobre, kdyz onu kamaradku zavrhuje a nechce se s ni stykat.
2) jak vsichni delaji, jako by se jim to stat nemohlo, pripadne opiraji sve nekompromisni nazory o to, z emohou pocitat s pomoci rodicu, kteri by peci o dite prijali na sva bedra. to se to pak moralizuje, kdyz za nekym stoji pecujici a financne zajistena rodina.

ivett
19. čer 2006

ahoj ali, to je prave to, ze ti, kteri pripusti, ze je to mozne, ze se to proste muze komukoli stat a dokaze nad tim 2 hodiny premyslet, byt z toho smutny, to jsou lidi, kteri maji rozum a vi, zenez by dite stradalo, bylov domove, na ulici nebo v horsim pripade zavrazdene v popelnici...Ti, kteri napisou jen "vrazda je vrzadaů a "nikdy bych na potrat nesla, za zadnych okolnosti", ti to maji jednodussi, nemusi nad tim vubec premyslet, jen si rekou to se NIKDY a maji to z krku, a to je opravdu smutne... ☹

sunny6
19. čer 2006

co sa tyka temy potrat,myslim si,ze je vec zeny [popripade paru]ci si babo nechaju,alebo nie.Som znechutena obvinovanym a intrigami susedov,ktory sa budu na nu pozerat cez prsty,zato,ze si dietatko zobrala.Ja by som na potrt nikdy nesla,ale chapem matky,zeny,dievcata,ktore tak urobia-je to slobodna volba kazdeho z nas 😉

marciaros
19. čer 2006

nejhorsi na tom je, ze kdyby se tato matka s ditetem ocitla bez prostredku, ani sousedi ani ti kamaradi, co by ji byvali byli zavrhli, kdyby sla na potrat, pro ni ani pro jeji dite v takove situaci nehnou ani prstem a dite ji klidne muze odebrat socialka ☹

mmmk
19. čer 2006

A ty bys nesla na potrat, ani kdyby mohlo tehotenstvi ohrozit tvoje zdravi nebo kdyby bylo dite velmi silne postizene, neschopne samostatneho zivota? Nebo z duvodu znasilneni? Nebo ze bys otehotnela ve 45 a uz by ses necitila??? 😉

alcatko.j
19. čer 2006

Jojo Dari, to me taky sokovalo, kdyby ma kamaradka prisla, ze je tehotna treba s mimozemstanem a ke vsemu zenatym, zna ho treba tyden a rekla by mi, ze se rozhodka jit na potrat, nikdy, ale opravdu nikdy bych se k ni neotocila zady a nedala ji najevo, ze je treba děv**, ja bych si to o nni ani nikdy nemyslela, byla bych u ni, protoze at je to jak chce, ta kamaradka si musi prozivat svoje a kdyz ma clovek trapeni, tak podle me nema byt sam...

marciaros
19. čer 2006

Presne tak. Sice chodit se zenatym by melo byt tabu, ale podle me na tom stejne vzdy nese hlavni vinu ten zenaty/vdana, protoze je to on, co u oltare/na radnici sliboval a ted neplni!!!
v kazdem pripade, tehotna holka nepotrebuje, aby ji nekdo cetl levity, ale aby ji podporil a postavil se za ni, at uz se rozhodne jakkoli

ivett
19. čer 2006

mmmk: nikdy znamena nikdy, myslim, ze je totu uz dost rozebrany a asi vime (a nejspis i ty co to NIKDY pisou), ze v takovych situacich by na ten potrat sla nejedna z nas (i ty, ktere rikaji NIKDY, jen to tu z principu a ze svych zasad nepriznajiú... 😀

petrakuba
19. čer 2006

no sunny, rozumná slova. ano, každá máme to své. ale u tebe je vidě, že i když ty to máš v hlavě srovnané jinak, tak máš taky rozum na to, že chápeš, že jiná žena to taky má jinak . takže díky, zase mam pocit, že jsme schopni se tu normálně bavit a komunikovat a to i lidé s odlišným názorem.

marci: to mě taky zaráží, a je to smutné.
ivett.: ano, nikdy neíkej nikdy 😉 protože dopředu nevíš co se stane, ano, je to tak. a všechny ty holky by si to tu měli uvědomit.

mmmk
19. čer 2006

Ja myslim, ze na tohle tema bylo napsano opravdu dost. Proto bych to shrnula a uzavrela a nechala zamknout! 😵

marciaros
19. čer 2006

dalsi vec, co me sokovala, byly hlasky jako: vsak on ji to zivot spocita, ponese si ten kriz s sebou cely zivot, apod.
To je uplne ahistoricke, s prominutim: samozrejme, pokud ji bude vlevano do hlavy, ze je to hrich, spatne, vrazda a nevim co, tak si z toho samozrejme odnese trauma, jak jinak, kdyz o to spolecnost tak usilovala. Kdyz se to ale takhle podavat nebude, bude to brat uplne jinak a nijak ji to poznamenat nemusi...to neni predem dana skutecnost, jak to budou zeny brat, to dost zavisi na tom, jak se o tom bude ve spolecnosti mluvit

ivett
19. čer 2006

mam pocit, ze cirkev rada lidi tresta, vsechno Buh lidem spocita,budou trpet apod...misto aby se snazility lidi pochopit, hned by je zavrhli...