Kamarátka si dala vzít nemanželské dítě. Co vy na to?

zuzka1
15. čer 2006

Nazdar holky, jsem plná rozporuplných pocitů a protože sem na tyto stránky nakukuju často a poznala jsem, že tady holky poradí, nebo třeba jen vyslechnou, tak se svěřím...Doma jsme měli děsnou hádku, která se netýkala našeho problému, ale i tak mě vytočil názor mého přítele.Máme kamarádku a ta otěhotněla po měsíční známosti s ženatým mužem..., když to zjistila a oznámila svému partnerovi(tomu ženatému)opustil ji...A ona po dlouhém zvažování, potoky slz se rozhodla jít na umělé přerušení...I když s tím nesouhlasím , chápu její důvody a v každém případě jsem při ní, ale můj přítel je tak znechucen, že se s ní odmítá stýkat.Podle něho nikdo nemá právo vzít život nenarozenému dítěti, ať už jsou důvody jakékoliv.A tak nad tím pořád přemýšlím, kde je pravda, jak to je s tím právem nenarozeného dítěte, jak je to s právy matky...Co si o tom myslíte?

kuchy
28. únor 2009

vlastovka....to sice ano, ale ona nemá většinou vážný důvod myslet ,že její dítě zdravé není a už ho zabíjí. Odsoudí ho hned, protož se jí nehodí do plánu, to mě nadzvedá. ☹ ☹ ☹

sarlotta
28. únor 2009

sue-souhlasím s Tebou-to bude ten velký problém,který se tu teď řeší. Silná slova.

sarlotta
28. únor 2009

lenkabu-lidé jsou různě vyspělí v různých letech. Pokud by ho nechtěla tak by šla na potrat-ale bylo by to jen její rozhodnutí. Nepochopím rodiče,kteří tohle chtějí řešit za své děti.

kuchy
28. únor 2009

sue, sarlotta: taky to tak cítím,já jsem podobně maskovala missed, ale srdce mi pukalo ☹ ☹ ☹ .

sue
28. únor 2009

Kuchy ☹ tiež to poznám... o mojom MA doteraz moji rodičia nevedia 😔 ☹ 😔

lenkabu
28. únor 2009

sarlotta:dík za odpověď 😉

aponchie
28. únor 2009

jasne ..rozhodnout se sukat umi sama tak s emusi rozhodnout i pro /proti potrat..nekdy muzes mit sebelepe vychovane dite a stat s emuze cokoliv nikdy nevis..ja jsem kvocna takze bych asi podvedome se priklanovala k tomu si dite nechat a pomoc ji s tim,ale je to tezko pac to dite vychovam ja a ne ona vlastne 😝

sarlotta
28. únor 2009

kuchy cítím to dost stejně jako Ty. Dost mi ale uniká smysl debaty.

Vlastovko přiznávám dítě s postižením bych nechtěla-protože už jedno zdravé doma mám a kdybych se měla plně věnovat celý život/a to je na celý život/ nemocnému dítku-tak kdo se postará o to druhé ?
Kdybych šla úmyslně na potrat musela bych se s tím srovnat sama...určitě bych to neřešila stylem...je to v pořádku,moje rozhodnutí bylo správné-nikdy bych nenašla odpověď jestli jsem udělala dobře nebo ne. Ale to je o povaze.

Vlastovko v 8mém týdnu nemůžeš vědět skoro nic-proto je to rozhodnutí z rozmaru-na to jiný úhel pohledu neznám.

sue
28. únor 2009

...o tomto rozhodnutí je veľmi tažko polemizovať...ako by sme sa správali v prípade otehotnenia maloletého dieťaťa... ja teraz vôbec neviem povedať, ako by som reagovala. Viem, že sa budem veľmi snažiť zo syna vychovať inteligentného človeka, ktorý bude mať sex až vtedy, keď bude vedieť, že sa o prípadné dieťa vie postarať...pretože žiadna antikoncepcia nie je 100%...

vlastovka385
28. únor 2009

Kuchy, tak na tom se shodnem, že je samozřejmě lepší ho nezplodit, když ho nechci, ale když se stane, tak se s tím každý srovná po svým. Já fakt nemůžu říct, co bych dělala, kdybych do toho třeba v 18ti vletěla, ještě před rokem bych Ti řekla, že bych si to určitě nechala vzít, ale teď fakt nevím, když těhotná jsem a na prcka se těším. Zase si ale říkám, že i teď, když je mi tolik roků, mám dobrou práci, kterou můžu dělat i s miminem, partnera, zázemí, si občas říkám, co kdyby se něco stalo, jak bych to zvládla. Natož v 18ti bez chlapa a bez koruny....

kuchy
28. únor 2009

sue...My budeme věřit,že zodpovědným rodičům se snad v budoucnu podaří vychovat také zodpověné děti... 😀 😀 😀

kuchy
28. únor 2009

vlastovka: já můžu za sebe říct, že bych nikdy na UPT nešla, ani jako mladší. Byla jsem vždy zodpovědná a důkladně se chránila, než jsem byla připravená se o miminko postarat.
Ted si jen přeji,aby bylo zdravé.
Nejsem věřící, ale dítě je plodem lásky 🙂 a tak by mělo být i bráno. Ne jako rychle řešitelný omyl při sexu 😔 .

zuzu333
28. únor 2009

necitala som vsetky prispevky,ale z toho co som precitala,mam pocit,ze sa tu vytvorili dva tabory.. ja som tiez otehotnela nechcene a premyslala som nad interupciou,ale rozhodla som si to dietatko nechat.. mam 22 rokov a vobec toho nelutujem,hoci pred nieco vyse rokom som bola bezstarostna mlada baba,ktora nad dietatom ani len nerozmyslala.. chodila som do skoly,riesila ine problemy - do ktoreho podniku dnes vecer a pod - a zrazu sa to zmenilo. dnes riesim kedy mala papala a kedy kakala.. a vobec mi to nevadi,lebo staci jeden usmev mojej dcery a zahreje ma pri srdiecku..

a jacquelinka mne z tvojho pisania skor pripada,ze nie nas tu chces o tom presvedcit aka si stastna aj ked si podstupila interupciu,ale samu seba chces o tom presvedcit.. vacsina zien ktore to totizto podstupili a su relativne stastne nepotrebuju o tom presvedcat ostatnych.. tolko moj nazor..

mandarinka
28. únor 2009

Já nevím, ale myslím si, že každá dospělá ženská by si měla v hlavě srovnat jestli dítě chce a nebo ne a podle toho se chovat a případně chránit. V dnešní době je tolik možností..... jak tu někdo psal, podvázat vaječníky jen tak lehce nejde, je to omezené, komu to jde udělat

k.ate
1. bře 2009

Já osobně jse od nějakých 16 byla přesvědčená, že UPT nikdy... Prostě ne... A pokud by mi přišla domů těhotná 14tiletá dcera? Nevim, jak bych se zachovala, asi by mě to v prvé řadě zklamalo... A snažila bych se jí vysvětlit můj názor na UPT... Pokud by si myslela, že je dost dospělá na sex, měla by bejt dost dospělá i na ten "zbytek"... S prckem bych jí klidně i pomohla, ale spíš bych se minimálně přikláněla k tomu, aby ho donosila... 🙂 Asi budu hrozně zlá matka, já vim... Ale pořád tak nějak doufám, že díky výchově mi domů dcera těhotná ve 14 letech nepřijde... 🙂
Ve 14 je člověk sice ještě do jisté míry dítě, ale už si dokáže domyslet následky toho, co dělá, pokud ví, co dělá... 🙂

Jinak jacq - pokud bys věděla, jak ten plod vypadá, nikdy bys nemluvila jen o "kusu tkáně" 🙂

V podstatě se ztotužňuju s názorem, kterej tady padl, že pro mě potrat začíná být vraždou v okamžiku, kdy začne tlouct srdíčko...

A tvrdit, že je UPT do 12 týdne v pohodě, protože do 12 týdne končí potratem 30% těhotenství? 60 % z těch těhotenství končí při menstruaci, takže žena ani nepozná, že těhotná byla... těch zbylejch 40% z těch 30% těhotenství končí, protože by to to dítě nepřežilo tak jako tak... Proto nechápu, proč tomu nedat volnej průběh? 🙂 Vždyť je přece třetinová šance, že to těhotenství skončí samo? Utěšovat se tím, že je 30% šance, že to dítě by nepřežilo, když je 70% šance na to, že by mohlo v pohodě žít mi přijde alibistický... 🙂

Převedeno do řeči čísel, pokud vezmu v úvahu, že otěhotní 100 žen, tak 30 z nich o malý příjde do 12tt. ALE 18 z nich ani nezjistí, že těhotný byly. Zbylých 12 do toho 12tt samovolně potratí, protože plod není životaschopnej a už ví, že těhotný jsou... Ale 70 z těch počatejch dětí se nakonec narodí... Proto se tak často sahá k potratu a většinou to odnese zdravý dítě a ne to, o který by matka přišla samovolně... To, že se do těch 12 těhotenství, který by skončily samy, "strefí" zrovna žena, která se rozhodne pro UPT je relativně malá i když samozřejmě je, ale pro mě osobně to není věc, kvuli které bych zvládla UPT překousnout....

verculka
26. bře 2009

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat.Kamarádka před 14dny podstoupila miniinterupci (6tt) dle kontroly u lékaře je vše v naprostém pořádku.Ale nelíbilo se mu, že by měla 3týdny po výkonu chodit na aquaerobik.Můžete mi prosím sdělit zda je to opravdu tak nebezpečné, může použít tampon?Děkuji za názory

kagatkaga
26. bře 2009

verculko, kamarádka by měla dodržovat aspon šestinedělí....tzn., že určitě aquaaerobik NE!!!.....a co mi všichni radili....at se bazénu hodně dlouho vyhnu i po šestinedělí......je to fakt nejbližší cesta k infekci, která jí snad zato nestojí 😖 😕 ??? tampony také ne....ale možná má někdo jiný názor 😕

kajra
26. bře 2009

mám stejný názor. Má se dodržovat šestinedělí. Do bazénu nechodím ani teď, protože mám strach z infekce. No a natož po takovém zákroku.

verculka
26. bře 2009

Děkuji moc za názor 😉

miracko
26. bře 2009

fakt zaujímavá debata, ale priklanam sa k nazoru ze potrat nikdy, aj keby malo byt to dietatko postihnute..ale bolo by moje, mimochodom poznam x pripadov, ked sa matky rozhodli nechat si dieta aj napriek tomu ze im lekari odporucili potrat a bac narodili sa celkom zdrave deti...
Zuzu 33 ty si na svoj vek neuveritelne psychicky vyspela a vycitila si o co ide, nemyslim si ze by potrat priniesol zene klud, mozno v prvej chvili ked sa jej zda situacia neriesitelna ale podla mna časom sa svedomie ozve samo,...
Ja mam dve krasne deti, vsetci si mylseli ze to druhe bolo nepalnovane ale my sme ho vazne chceli a nemali sme lahku situaciu, ci uz financnu alebo s byvanim ale vsetko sa vyriesilo utraislo a chceme este dalsie det..
Ale este k potratom ja som potratila samovolne v 8tt, este pred 4 rokmi, dodnes rozmyslam nad tym ci by to bol chlapcek alebo dievcatko a kolko by uz malo akoby vyzeralo...a najhorsi zazitok s nemocnice,je ked pridete o svoje dieta, ktore chcete a dostanete sa na izbu s babami, ktore sa dohaduju kde pojdu oslavit ze sa "toho " zbavili 😢

kajra
26. bře 2009

Můj názor je takový, že je to věc ženy, pokud chce jít na potrat. V žádném případě neodsuzujiinterrupci kvůli postižení ani umístění postižených dětí v ústavech. Ten, kdo s postiženými pracuje mi jistě dá za pravdu, že je to velmi náročné jak fyzicky tak psychicky. Já sama nevím, jak bych se zachovala, ale určitě ostatní nebudu soudit. Ovšem jiná věc je ta, když někdo z nezodpovědnosti otěhotní a řeší to potratem. Zažila jsem, že jedna ukrajinka byla na potratu po 11. A to mohla mít max.do 35 roků. Z této nezodpovědnosti mi bylo zle...V dnešní době je spousta metod, jak se před nechtěným početím chránit.

ani3012
26. bře 2009

Prečo tomu hovoríte umelé prerušenie tehotenstva? Ja by som to nazvala ukončenie tehotenstva. Prerušiť môžete pracovnú cestu, telefónne spojenie, kontakt s kamarátkou, skrátka ak sa dá v tom ISTOM pokračovať ďalej.
Na ukončenie tehotenstva mám len 3 slova: Nikdy nehovor nikdy!
(nikdy by som to nespravila alebo nikdy by som si take bábo, v takej situácii ... nenechala)

ani3012
26. bře 2009

ozaj, aj ja odsudzujem potraty, ktoré sú robené ako nejaký druh antikoncepcie 😠

kajra
26. bře 2009

ani, u nás v češtině je to odborný výraz pro potrat.

miracko
26. bře 2009

Ani suhlasim s tebou,prerusuje sa nieco v com sa da nasledne pokracovat, takze ja by som to nazvala umele ukoncenie tehotenstva

elana
26. bře 2009

Jo, je to nesmysl...takový anachronismus, převzato z anglického "interrupted", přerušený (a původ slova, snad latina? nevím, nejsem jazykovědec🙂), naprosto to nevystihuje podstatu věci. Je nicméně fakt, že se pomaličku začíná termín "ukončení těhotenství" i v odborných kruzích protlačovat. Leč, bude to trvat, zvyk je železná košile🙂 a kdo byl zvyklý nazývat to přerušením, těžko se, pokud si neuvědomí plytkost toho výrazu, bude dobrovolně přeučovat.

roasha
27. bře 2009

jacquelinka,tiez som presvedcena,ze u teba je to len "smiech cez slzy"

judit7
27. bře 2009

Žena, alebo dievča, ktorá sa do takejto situácie dostane je nešťastnica - a pri rozhodovaní ako ďalej si vyberá menšie zlo. Či sa rozhodne tak či onak, celý zvyšok života to bude niesť zo sebou - vždy ju bude trápiť myšlienka, čo by bolo keby sa rozhodla inak ... keby sa to stalo mne, ja by som si to dieťa nechala - v momente takého zistenia je to výber "horšieho zla" (čo povie okolie, som na to sama, ešte chodím do školy, ...), ale dlhodobo je to určite tá správna cesta.

Poznám aj jeden rozprávkový príbeh:
Bývala spolužiačka ušla z domu v 15-ke a v 16-ke prišla domov aj s velkým bruchom porodiť. Bola vždy nespútatený živel ale veľmi inteligentná, a momentálne pôsobí v čechách s ukážkovou kariérou a úspešným manželom po boku (nie s otcom dieťaťa). Samozrejme, úplne sama by to až tak ďaleko nedotiahla - rodičia ju maximálne podporovali, aj keď im pretým robila veľké trápenie.

svistik
3. kvě 2009

Ja sa k tejto otazke staviam velmi jasne... kedysi som to tak jednoznacne nevidela, ale odkedy som prekonala samovolny potrat mojho vytuzeneho babatka, mam v tom jasno.... mna sa nikto nepytal... a vidim v tom velku nespravodlivost, ze niekto si zabije vlastne dieta preto, ze mu prave nevyhovuje ho mat, ale je vela zien, ktore o babatko pridu i napriek tomu, ze po nom velmi tuzili

svistik
3. kvě 2009

ale zasa aby to nevyznelo uplne brutalne... neodsudila by som za to nikoho... len s tym jednoducho nesuhlasim