Kamarátka si dala vzít nemanželské dítě. Co vy na to?

zuzka1
15. čer 2006

Nazdar holky, jsem plná rozporuplných pocitů a protože sem na tyto stránky nakukuju často a poznala jsem, že tady holky poradí, nebo třeba jen vyslechnou, tak se svěřím...Doma jsme měli děsnou hádku, která se netýkala našeho problému, ale i tak mě vytočil názor mého přítele.Máme kamarádku a ta otěhotněla po měsíční známosti s ženatým mužem..., když to zjistila a oznámila svému partnerovi(tomu ženatému)opustil ji...A ona po dlouhém zvažování, potoky slz se rozhodla jít na umělé přerušení...I když s tím nesouhlasím , chápu její důvody a v každém případě jsem při ní, ale můj přítel je tak znechucen, že se s ní odmítá stýkat.Podle něho nikdo nemá právo vzít život nenarozenému dítěti, ať už jsou důvody jakékoliv.A tak nad tím pořád přemýšlím, kde je pravda, jak to je s tím právem nenarozeného dítěte, jak je to s právy matky...Co si o tom myslíte?

kopa
28. únor 2009

Kuchy 😉

jacquelinka
28. únor 2009

kuchy ako vravim ochrana je prvorada ale stat sa moze a aj sa stalo. Dnes uz viem ze jeden sposob nestaci, treba kombinovat aspon dva aby som nehodam predisla uz nadobro.
A to ze dovody na nechcenie dietata ti pripadaju neadekvatne je tvoja vec. Snazim sa len vysvetli ze existuje cela skupina zien ktore deti docasne alebo definitivne nechcu avsak casto o tom radsej nehovoria aby neboli odsudzovane a osocovane ostatnymi.
Ja sa nehanbim za svoju volbu, som uprimna a nemienim sa skryvat. Tak som tu a dufam ze tymto aspon dodam trocha odvahy podobne zmyslajucim zenam.
A co sa tyka tvojej uzasnej rady o donoseni a darovani - to si naozaj myslis ze zeny budu prezivat vsetky prisernosti tehotenstva, priberat desiatky kilov, pretrpiet porod a to vsetko na to aby potom dali nechcene dieta do detskeho domova???? Tak sa zobud. Ani za milion.

kuchy
28. únor 2009

...když jsi zastánce ústavy a svobodné volby , měla by si vědět, že když se ihned anonymně po porodu zřekneš dítěte, dostane se do milující rodiny velmi brzy. Neznáš baby box? Na Slovensku ho nemáte. 😲

A kdyby byla tvá maminka tak sobecká jako ty a nechtělo se jí prožívat ty tzv. příšernosti těhotenství a porodu, nebyla by jsi tu. ☹
Ona ti sanci dala.
A to ,že jedna ochrana nestačí věděly ženy už dávno. Ne až udělaly roznožku a bylo pozdě. 😢

Kdybych měla tak hloupé názory, jako ty, moje maminka se propadne hanbou, že mě přivedla na svět. 😢 😢 😢

Ostatní s tebou stejně smýšlející moc dobře vědí, proč své názory raději netrousí. Pochopení bych nečekala.

jacquelinka
28. únor 2009

estes tastie ze ty kuchy si uz popapala vsetku mudrost sveta a teraz mozes osvietit nas nevediacich =) mile od teba =)
Ale v kazdom pripade racionalne zmyslajuci ludia stali vzdy proti vacsine zmagorenej nabozenskymi ideologiami - preto ani necakam vela pochopenia. A ak mozem hovorit za moju matku - vzdy bola velmi hrda na vsetky moje uspechy a sama mi povedala ze ak deti nechcem tak je to uplne v poriadku. Vie ake mam priority a ze by moj sucasny zivot chybal. Kedze ma mala relativne skoro tak vie presne coho vsetkeho sa zena musi vzdat a co vsetko musi cely zivot obetovat pre svoje deti. a to ani nehovorim o permanentom strachu o ne. A kto sa na to neciti...

kuchy
28. únor 2009

...a když už máš takový názor, vykládej ho někde a stránkách,, potrat volba pro svobodu,, aneb užívej si bez trestu. Ne na stránce pro snažilky, maminky a tatínky a hlavně DĚTI.

Je jasné,že když tady v těch tématech o nezdařených početích a těhotenství uvidí žena diskuzi potrat, podívá se jen ze zvědavosti, co tak závažného dožene ženu k rozhodnutí tak strašnému.
A PAK SE DIVÍ, kvůli jakým hloupostem je matka schopná, zabít své dítě a ještě se nestydí si to omlouvat 😢 .

mandarinka
28. únor 2009

Tak jsem tak pročetla tuhle diskusi - Jasquelinka, pokud dítě nechceš, mít bys ho neměla, stejně by Ti nejspíš bylo na obtíž. Ale měla bys být natolik zodpovědná, že se budeš chránit tak, abys do jiného stavu nepřišla. A jestli to neumíš, tak jsi sobec..... a jestli Tvoje máma chápe, že jsi šla na potrat - no potěš. Nějak se mi nechce věřit, že jí je jedno, jestli bude nebo nebude mít vnouče.... 😖

k.ate
28. únor 2009

jacquelinka - víš, mě by zajímalo, proč lidi jako ty "maří čas" s normální antikoncepcí a nenechají si fakt třeba podvázat vaječníky (už tady taková otázka byla) nebo proč to dítě nendonosí a nedají ho k adopci... Jasně, chudák ženská, která se neuměla před otěhotněním pořádně ochránit by si musela "přetrpět" těhotenství a bylo by pak pro ni mnohem těžší dát dítě pryč, ale pořád by mu dala šanci na normální život... Chápu, že se to neztotožňuje s tvým pohledem na svět, ve kterým je pro tebe nejdůležitější, abys TY měla to co CHCEŠ a brát na někoho ohledy je zbytečná přítěž... Ale není pravda, že jedinou možností, jak naložit s neplánovaným a nechtěným dítětem není ho zabít... 😉 Umělý přerušení těhotenství z důvodů, jaký tady ty propaguješ je při nejmenším šíleně sobecký... A pro mě je to odsouzení hodný, at se ti to líbí nebo neee 🙂

Každopádně se nedivím, že tvojí mámě to nevadí, vždyť ona tě vychovala, takže ti při nejmenším řekla, že máš právo o sobě svobodně rozhodovat atd. Po pravdě kdybych od mamky slyšela, čeho všeho se kvůli mně musela vzdát a jak jí to štvalo, možná bych měla k těhotenství a dětem stejnej přístup jako ty... Jen u nás prostě ta výchova probíhala jinak, mamka vždycky byla ráda, že nás měla a nikdy jsem ji neslyšela si stěžovat na to, že kvůli nám se musela něčeho vzdát, i když zpětně vím, že to dělala a ne zrovna málo... Tím nemám nic proti tvojí rodině, jen tím chci říct, že v tomhle ohledu záleží podle mě u vnímání potratu hodně i na tom, jakej přístup k němu vždycky rodiče měli a v jakým duchu svoje děti vychovali... Jestli spíš jako "rodinnej typ" nebo jako "kariéristu"... Neber to jako útok na sebe, ale prostě tady spíš narazíš na lidi se smyslem pro rodinu a pro ty děti, kteří většinou nebudou mít pochopení pro tvůj přístup k tomuhle... Je to stejný, jak kdybych já vlezla na forum o budování kariéry a začla všechny přesvědčovat, že mít dítě je lepší, než budovat kariéru.. Myslíš, že se tam setkám s pochopením? 🙂 Těžko...

nika251
28. únor 2009

Ahojte. Neprecitala som tuto diskusiu od zaciatku ale zato som citala niektore nazory.
Takze ako prve pridavam nazor: ked som bola mladsia- mala som do 24 rokov a druheho partnera, skolu pred sebou tak som tiez hovorila ze ak by sa pritrafilo dietatko a nedaj Boh malo by aj nejaku VVV tak by som to dala prec. Ono to pre mna este nebolo dieta, len hm, ako to povedat - pozitivny test.
Ale, potom som stretla svojho manzela a dieta sme zacali planovat ale nebolo to take jednoduche: Presiel rok a viac a nic. Takze z planovaneho dietata sa stalo vymodlene. Ked som otehotnela, strasne som sa o to malinke bala, stresovala. Potom sa narodil a je to najvacsia laska nasho zivota- pravdaze teraz sa uz deli s bracekom o tento titul. A teraz si neviem predstavit nic horsieho ako potrat- ci uz spontanny alebo ,,vynuteny,,.
Ale- na druhej strane si myslim ze zena, ktora dieta nechce by ho mat nemala. Aka z nej bude matka ked bude z toho od zaciatku nestastna, bude ju tahat len a len kariera. Ako ma urobit stastnym to dietatko ked ona sama by z toho bola nestastna? Ved ju bude tahat len kariera, dieta bude s vychovavatelkou, pripadne ak bude mat stastie tak s otcom alebo so starou mamou. To je zivot pre dieta?

Exustuju dva druhy zien- tie ktore dokazu byt matkami a tie ktore jednoducho tuto potrebu nepocituju a spolocnost by to asi mala akceptovat. Tak ako ked sa muz rozhodne neozenit lebo nema na to ,, bunky,, ta tak existuju aj take zeny.
A este jedny- su take ktore na to proste potrebuju vyzriet, potrebuju pocitit tuzbu po dietati a az potom ho mat.
Nemali by sme odsudzovat, mali by sme to akceptovat.
Dajte si otazku: co je horsie- zla matka alebo len zena co dieta porodila a financuje ho, alebo UPT hned na zaciatku.
V dnesnej dobe prevlada nazor, ze zena ma pravo rozhodnut o svojom tele. Myslim ze na to pravo teda ma.

jacquelinka
28. únor 2009

k.ate, urcite nie, zrejme by ta vysmiali ako domacu putku 😅 ale tato tema je vsak o UPT a potratoch. Tak som sa vyjadrila - sama som sem prisla ked som sa rozhodovala pre zakrokom a bola som rada ze som tu nasla nazory za aj proti. Boli tu zeny ktore ma presviedcali aby som si ho nechala a potom tu bolo zopar dievcat ktore naozaj pochopil ze som uz rozhodnuta a dost ma podrzali a poradili. Preto ak sem pride zena v podobnej situacii ako som bola ja - budem jej moct s cistim svedomim poradit...

jacquelinka
28. únor 2009

nika - mas stopercentne pravdu 😉

alias313
28. únor 2009

nema tato tema nahodou nazov Potrat?boze ked je tu nim vacsina zien taka poburena neviem naco to citate...kazda zena ma pravo rozhodnut sa!!!maminky, ktore ste stastne so svojimi anjelikmi tazko pochopite, ze niektore maju na to aj iny nazor-lebo uz svoje mimco mate-ano, je to uz pre Vás vaše dietatko, ale zena, ktora ma v sebe plod (sorry, ze tak blbo), to proste tak neciti. a co je horsie?ist na potrat, alebo dieta donosit a nic k nemu necitit, byt zlou matkou, zle vychovat...kazdy mame svoj zivot a chceme ho prezit stastne...a stastie pre kazdeho znamena nieco ine.dieta donosit a dat ho na adopciu?vsak decaky su stale preplnene a deti v nich su formovane uplne inym prostredim, co do znacnej miery ovplyvnuje ich spravanie.jednoducho by sa tato tema mala zmenit na Potrat?V žiadnom prípade...lebo ak tu niektora bude hovorit opak bude len sebecká, egoistická a nezodpovedná...a tá čo to spraví? (ak nebude znasilnena, alebo to nebude zo zdravotnych dovodov) len vrahyna...

k.ate
28. únor 2009

jacquelinka - u mě se to prostě má tak, že nebudu ani v nejmenším sedat na zadek z někoho, kdo něco dokázal na úkor dítěte, může to být mistr světa v čemkoliv, ale pokud to bude "vykoupený" potratem, je to pro mě tak jako tak slaboch... Pokud je ale žena schopná myslím skutečně schopná a nesobecká. A dokáže něčeho dosáhnout i přes to, že vejšku dodělává s malým dítětem a lítá sem tam a potom si ještě vybuduje docela slušnou kariéru, tak před tou smeknu (a znám takový, co to zvládly)... 🙂 Člověk, kterej si myslí, že ženská, která chce mít dítě a je proti tomu, aby kvůli kariéře bezbranný dítě umřelo, je domácí puťka, není nic jinýho než slaboch, kterej zvládne něco dokázat jen pokud se nestane něco neočekávanýho, jen pokud mu věci jdou podle jeho nalinkovanýho plánu... Ale to přece není žádný umění... 😉 U toho stačí jen chtít, nebýt línej a snažit se, případně mít dobrý kontakty... 🙂
Pro mě rodina je a bude na prvním místě, takže pokud se mám rozhodnout mezi dítětem a kariérou vyberu si dítě a kariéru hold začnu budovat později, možná to budu mít těžší, ale myslim, že pokud skutečně budu chtít dítě určitě nebude tím základním problémem... Stejně tak pokud si budu muset vybrat, jestli se jednou budu starat o rodiče, pokud to oni přestanou zvládat, a kariérou, vyhraje to opět moje rodina... 🙂 Možná kvuli tomu budu pro někoho domácí puťka, prosím... 🙂 Ale aspoň budu mít srdce, narozdíl od lidí, co se nechají semlít tou mašinérií kariéristů, kteří jdou jen po tom, aby měli co nejvíc peněz a na ostaní se neohlídnou, protože to je jen přítěž... 🙂
Mimochodem ses pořád nevyjádřila třeba k tomu podvázání vaječníků nebo donošení dítěte a jeho okamžité nabídce k adopci? 🙂 To je podle mě kompromis, kterej by mohla udělat i žena, pro kterou je starání se o dítě šílená přítěž... 🙂

zuzulik
28. únor 2009

nika: pekne si zacala, ale blbo skoncila ...o com tu v tej druhej casti pises? ved my akceptujeme zeny ,ktore sa chcu venovat kariere, ktore chcu cestovat a uzivat si zivot plnymi duskami ...ale neakceptujeme to, ze si najprv splodia dieta a potom sa ho bezcitne zbavia... to teda ziadne vysvetlenie nema a uz vobec nie to, ze ona chudera by nebola stastna ...ahaaaa,ale pocit stastia a slasti zrejme pri tom milovani pocitovala, ci nie??' tak kde je problem?!
a ty alias: to akoze kazda z nas ,ktora ma opacny nazor je egoisticka, sebecka a nezodpovedna... ??? a ako si k tomu prisla: mala by som byt egoisticka a sebecka, pretoze myslim na dieta a nie sama na seba?! no akosi mi to nedava zmysel.... nezodpovedna, pretoze som sa rozhodla vychovat diieta, ktore som s partnerom splodila ???? nezodpovedna, pretoze sa rozhodla vychovat dieta, ktore je z decaku??? ...haloooooo, preber sa buduca mamicka 😕 ...
a jacquelinka: neviem co Ti mam napisat, snad len, ze keby som bola taka frajerka, ako sa tu prezentujes,tak by som isla na podviazanie vajecnikov !!!!!!! ☹ 😔

kuchy
28. únor 2009

kate- ale anooo 😀 jacq se už z části mě k tomuto řešení vyjádřila: napsala :

A co sa tyka tvojej uzasnej rady o donoseni a darovani - to si naozaj myslis ze zeny budu prezivat vsetky prisernosti tehotenstva, priberat desiatky kilov, pretrpiet porod a to vsetko na to aby potom dali nechcene dieta do detskeho domova???? Tak sa zobud. Ani za milion.

Tak, to pobouřilo mě a manžela šíleně, ale nebudem se kvůli takovým lidem rozčilovat 😎 .

zuzulik
28. únor 2009

spravne kuchy: na kazdeho raz dojde !! 😔 😉

k.ate
28. únor 2009

kuchy - jo to jsem si četla... 🙂 Ale nějak to furt nechápu, teda chápu 🙂 Ono je mnohem jednodušší dát pryč "něco" co si sama ani neumí představit jak vypadá "něco", co je pro ni jen malej parazit v břiše 🙂 Až mimčo porodí, je to o dost těžší... Ale asi je to o osobnosti toho člověka 🙂

jacquelinka
28. únor 2009

jojo aj na vas 😉

kuchy
28. únor 2009

...kate: spíš nezralostí, 🙂 , tyhle řeči jsem vedla tak ve 14, než jsem poznala ,co je v životě důležité 😉
Moudrost světa jsem rozhodně nesežrala, ale asi máme holt o pár životních zkušeností víc .
Co je dobré a špatné rozezná už malé dítě.
Na dospělost by měla být příručka a zkoužka 😀 😀 😀 .

zuzulik
28. únor 2009

samozrejme aj na nas , jacquelinka ....samozrejme 😉 ... na kazdeho!

jacquelinka
28. únor 2009

k.ate, a to si naozaj myslis ze zeny co idu na potrat nevedia ako to "neco" vyzera??? to si myslis ze mi sme presvedcene o tom ze je to embryo dinosaura alebo co?

jacquelinka
28. únor 2009

kuchy - a pre jesitnych mudrlantov a moralistov by mali vymysliet odznak nech ich hned spozname a mozme sa im vyhnut 😉 to by bolo zuzo 😝

kuchy
28. únor 2009

kate: vidíš, hřebíček narazil na hlavičku 😀 😀 😀 A HNED JE TU VESELJI 😀

jacquelinka
28. únor 2009

😀

zuzulik
28. únor 2009

jacq: bud rada , ze sa tie odznaky nerozdavaju, lebo takym ako ty nazivas" racionalistkam", ktore sa dobrovolne rozhodli pre potrat, by sa ludia vyhybali oblukom 😔 😝 😕

kuchy
28. únor 2009

zuzu: 😀

alias313
28. únor 2009

zuzulik:jezisssssssssss nie nemyslela, som zeny, ktore sa chcú stat/sú matkami.keby si to poriadne citala, tak by si to pochopila-pri zmene temy na nazov (Potrat?V žiadnom prípade) a tym som myslela, ze ked niekto povie opak..chapes, ako to myslim?je skupina zien-ktore by na potrat nikdy nesla-ano som tam aj ja/ALE proste zeny, ktore to urobia neodsudzujem-nemyslim, ze su sebecke, egoisticke....je to ich zivot, oni ho ziju...
plne suhlasim s nikou251. a ked nechcu deti chrania sa-niekedy zlyha antikoncepcia, kondom..da sa dnu vloziť vnutromaternicove teliesko-to sa neodporuca pokym zena neporodila-aspon mne to tvrdili dvaja doktori..a vtedy je pre ne int.vychodisko/pre ine vrazda...

jacquelinka
28. únor 2009

och zuzulik - chvalabohu ze uz nezijeme v stredoveku - lebo tam by si aby bola sefkou inkvizicie a dobre by si si zgustla ked by palili na hranici 😉 bohuzial dnes si uz mozes len.... 😀

vlastovka385
28. únor 2009

Po kate: Myslím, že zakopaný pes je v tom, jak kdo vnímá, kdy se z embrya stane člověk. Těch názorů je strašně moc, od jednoho exterému k druhému. Zákon umožňuje ukončit těhotenství z důvodu vážné vrozené vady do 24. týdne. Proto, že od ukončení tohoto týdne je plod schopen života mimo dělohu. Takže to můžem interpretovat tak, že podle zákona, od 24. týdne těhotenství je plod člověk a jeho zabití je vražda. jsem vrah, pokud mi ve 20. týdnu zjistí plod s DS a já se rozhodnu, že ho neporodím? To dítě by bylo schopné života a dokonce i poměrně kvalitního života. Druhý extrém jsou některé církve, které odmítají i jakoukoli antikoncepci jako nepřijatelnou. Je žena, která si zavede do pochvy spermicid, vrah, protože zabíjí polovinu potenciálního dítěte? Mezi těmito dvěma extrémy je samozřejmě celé spektrum dalších názorů. Každý ať si najde ten svůj, ale ať respektuje i názory ostatních, pokud jsou podpořeny argumenty. To jsem měla na mysli Kate, když jsem říkala, že nazývat vrahem ženu, která se v 8. týdnu zbaví shluku buněk, není na místě.

jacquelinka
28. únor 2009

vlastovka ruuuuuuuules 😉

kuchy
28. únor 2009

vlastovka::...tak náš ,, jak píšeš shluk buněk na nás v 8 týdnu mával ručičkou 😀 😀 😀