Kamarátka si dala vzít nemanželské dítě. Co vy na to?

zuzka1
15. čer 2006

Nazdar holky, jsem plná rozporuplných pocitů a protože sem na tyto stránky nakukuju často a poznala jsem, že tady holky poradí, nebo třeba jen vyslechnou, tak se svěřím...Doma jsme měli děsnou hádku, která se netýkala našeho problému, ale i tak mě vytočil názor mého přítele.Máme kamarádku a ta otěhotněla po měsíční známosti s ženatým mužem..., když to zjistila a oznámila svému partnerovi(tomu ženatému)opustil ji...A ona po dlouhém zvažování, potoky slz se rozhodla jít na umělé přerušení...I když s tím nesouhlasím , chápu její důvody a v každém případě jsem při ní, ale můj přítel je tak znechucen, že se s ní odmítá stýkat.Podle něho nikdo nemá právo vzít život nenarozenému dítěti, ať už jsou důvody jakékoliv.A tak nad tím pořád přemýšlím, kde je pravda, jak to je s tím právem nenarozeného dítěte, jak je to s právy matky...Co si o tom myslíte?

mmmk
18. čer 2006

Ricchie, holky tu psaly o tech chlapech z politiky a z hnuti pro zivot. Samozrejme se najdou i taci, co tyto nazory chapou a toto pravo zenam nehodlaji upirat. V prvnim roce naseho vztahu jsem mela podezreni, ze jsem asi tehotna, sverila jsem se priteli (nyni uz skoro manzelovi) s touto obavou (ktera se nastesti nakonec nepotvrdila). Rekl mi, ze at se rozhodnu jakkoli, je to moje rozhodnuti a on, i kdyz se mnou zustane, mi nemuze branit. Ze bych to byla z nejvetsi casti ja, kdo by o to dite pecoval, proto bych toto mela rozhodovat predevsim ja. Bylo mi 20 a necitila jsem se jeste rozhodne zrala. Nemeli jsme kde bydlet. Vim, ze by me tenkrat asi oboji rodice podrzeli a ja jsem si byla jista, ze bych si to mimi nechala. Ale ne kazdy ma takove stesti. Ted je mi o 4 roky vic, nazor jsem nezmenila.

kveta
18. čer 2006

ricchie, totálne si mi vyrazil dych tým, že lekári zvažovali, že Ti dajú na výber. Na Slovensku sa nezvažuje, zachraňuje sa automaticky najskôr žena. Preboha, to čo je v Čechách za postup, že rozhoduje manžel ? 😠

janickabez
18. čer 2006

jojo, přesně o těch mužích jsem psala, jak říká mmmk, a taky (i když to zní tvrdě) i muži zuzky, která se na nás obrátila s tímto tématem.
Můj skoromuž je v tomto ohledu také tolerantní a volbu by nechal zcela 100% na mě, i když nesouhlasí kdybych si chtěla nechat svoje příjmení 😀 😀 (ale to je z jiného soudku)
To co tu ricchie píšeš je zcela pochopitelné. zdraví a život milované osoby je nejdůležitějí a stojí na prvním mítstě před vším ostatním. Myslím, že bych se rozhodovala zcela sejně,plně to chápu.

janickabez
18. čer 2006

kvetu_nechci tedy mluvit za ricchieho ale osobně jsem to pochopila tak, že některé ženy si děti přejí na tolik (třeaba právě proto, že dlouho nemohly otěhotnět, nebo měly za sebou nějáký spontání potrat), že si chtějí děti nechat i v případě ohrožení života,pochopila jsem to tak, že ricchie si sám osobně přiznal, že kdyby to riziko bylo pro jeho ženu tak velké, že by se musla rozhodnou, podpořil by variantu potratu i přesto jak jsme si přečetli článek by se stal "nehumálním vrahem".................

momice
18. čer 2006

V prvom rade vzdy som sa drzala zasady - nikdy sexualne nezit s chlapom, ktory nemoze byt potencionalnym otcom mojho dietata. Su to chyby, na ktore zena, dievcata vzdy doplatia. Nechcem nikoho posudzovat a sama zase nemozem povedat, ze sa mi to nemoze stat.
Ale vdaka tejto zasade, sa mi to nikdy nestalo.
Potrat chapem len v pripade, az by sa babatko malo narodit postihnute. 😢 Inak nie!

consti
18. čer 2006

momice a jak poznáš, že je ten chlap potencionálním otcem tvého dítěte???Kolik z nás si toto o svém partnerovi myslelo a přesto jsou ty vztahy dááávno pryč 😉 😀

mmmk
18. čer 2006

Ano, taky to beru jako pochopitelne. Pokud by to neprezila maminka, tak to nepreziji ani deti! Takze se v prve rade zachranuje zivot maminky.

janickabez
18. čer 2006

monice_co kdyby jsi přišla do jiného stavu s mužem se kterým děti "jednou"chceš, jen bohužel nenastala ta pravá chvíle a ty moc dobře víš, že dítě nemůžeš zabezpečit, že nemáš peníze, nemáš kde bydlet......????co tomu dítěti chceš nabídnout ze samotné lásky živo nebude...........

momice
18. čer 2006

uz len preto, ze bol zenaty napriklad.... Ale ako som napisala, netvrdim,ze sa to nemoze stat mne a nikoho neodsudzujem a neposudzujem. Takze ak si ma zle pochopila, alebo ak som sa zle vyjadrila, tak sorry, ospravedlnujem sa 🙂

janickabez
18. čer 2006

ne jen jsem chtěla znát názor na danou sitaci, nebylo to myšleno zle....neříkám, že někoho odsuzuješ,Ok? 😉 taky se omlouvám, jestli to špatně vyznělo.

momice
18. čer 2006

Holky moje, vy ste sa nejak do mna pustili 😢
Neodsudzujem a neposudzujem nikoho, napisala som len svoj nazor a to, co mne pomaha, aby som sa vyvarovala takymto starostiam a ze netvrdim, ze sa to nemoze stat mne.
Janickabez, ked nemozem dietatko zabezpecit, nemam peniaze a nemam kde byvat - myslim, ze to co som napisala, sa tychto faktorov netyka, to by bolo o inej diskusii. Viem, niektore veci neovplyvnime, nikdy nevieme co sa moze stat.
Napisala som nieco zleho?

momice
18. čer 2006

Janickabez, ok, ok 🙂

janickabez
18. čer 2006

ne v poho nedělej si starost, je už tady bylo spousta názorů, že by tomu holky předcházely, tak, že nebudou spát s muži, který nebude potenciálním otcem mého dítěte. Asi to jen přišlo mě a možná i Consti trochu nereálný. Mě tedy určitě. Ale co se týká úplně prvního příspěvku od zuzuky, tam je jasný, že když si začla se ženatým, tak si měla holka dát trochu větší pozor......ale rozhodně potřebuje podporu.

hata
18. čer 2006

já jsem před 17měsíci zjistila těhotenství a prožila jsem ukrutné chvíle,protože jsem se rozhodla pro potrat-měla jsem už dva malé chlapečky a třetí,jsem si nedovedla představit,že bychom zvládli,v den kdy jsem měla jet na zákrok,jsem se nerv.zhroutila a přítel-nyní manžel,mě fantasticky podpořil a nikam jsme nejeli a rozhodli se ,že vše nějak zvládneme a zvládáme.jsem moc šťastná,že při mě stál a podpořil mě.
Jinak pro potraty moc nejsem,ale jsou případy,kdy opravdu není jiná cesta a potom není jiné řešení

mmmk
18. čer 2006

Hato, to jsi napsala krasny priklad. Jen te asi nektre odpurkyne potratu ukamenuji, ze ses na to opovazila vubec pomyslet!
Ale ja jsem s tebou a chapu to!

janickabez
18. čer 2006

přidávám se k mmmk, lépe bych to neuměla vyjádřit 😉

anastazie
18. čer 2006

tak se taky pridam a podporim, podle me, rozumny nazor...a to je ten, ze kazda zena si ma rozhodnout, jestli dite chce mit nebo ne...a tudiz zvoli potrat...
nikdo by ji v tom nemel branit...
neohanela bych se tim, ze tohle bych nikdy neudelala, zvlast kdyz se clovek do tehle situace nedostal...
tudiz neodsuzuju a neposuzuju, co je a neni spravne...je to svobodne pravo kazde zeny, se takhle rozhodnout...protoze ona se o dite bude starat a poskytovat mu nejenom fyzicky zabezpeceni (tim myslim penize, bydleni, jidlo atd.), ale hlavne psychicky (a jestlize neni spokojena matka, srovnana s touhle situaci ci je donucena si ho nechat....tak to na svoje dite prenasi...at chce nebo nechce...)
otehotnet zena muze i kdyz se chrani antikoncepci...a proste kdyz na to neni zrala a vnitrne pripravena...tak se nedivim, ze se muze rozhodnout tehotenstvi prerusit (ja to chapu...nemluvim jen o postizeni a znasilneni...o takovych krajnich situacich, ale i "pouze" o takovehle moznosti, kterou nekteri mouhou brat jako sobeckou)
mluvit o osudu...vrazde...bohu...a jinych....mi prijde uplne zcestne....

kveta
18. čer 2006

janickabez, ja to beriem, že žena má právo sa rozhodnúť, či ona alebo bábätko /sama som mužovi pri mojej diagnóze povedala, že ak by som sa mala rozhodnúť, tak nech prežije bábo/, ale pýtať sa manžela mi príde neetické, jednoducho má rozhodnúť žena alebo ju majú automaticky zachraňovať, ale nie sa pýtať manžela...

janickabez
18. čer 2006

kvetka_ já nevím jestli je ten dopísek, co psal ricchie dost srozumitelný, ale nevidím , tam nikde psáno, že by se ho na něco někdo ptal, je řelk že uvažoval i o téhle možnosti, že o takové věci přemýšlel....ale to jedno to ať si vysvětlí on sám, až sem koukne, já jen napsala, jak jsem to pochopila já.
na to co píšeš má jiný názor, bude znít možná velmi velmi sobecky, ale kdybych se já měla při riziku rozhodnout, tak jdu bohužel na přerušení, přotože bych nikdy nenechala takhle svýho muže s miminkem, ne ze strachu, že by nezvládl péči o dítě, to rozhodně ne, ale dostala bych ho do velmi nelehké situace. Myslím že když s dítětem zůstane žena sama je to hrozné, ať už se to stalo jakkoliv(rozchod partnerů, smrt..), ale když se do takové situace dostane muž ....vzala bych mu šanci vést normální rodinný život a přidala bych mu asi tak miliardu starostí, určitě by se stím vyrovnával hůř než já (alespoň ten můj, co ho znám).Ale to je jen můj postoj.

pepibubu
18. čer 2006

Holky, já tomu dopisu od Ricchieho moc dobře rozumím. Sice se ho nikdo na nic neptal, ale napsal to velice trefně a srozumitelně 😀 a v takových případech je fajn slyšet i názor chlapa, aspoň já to vždy ocením. Pokud tedy se nejedná o plamenného zastánce "nenarozeného života", který pro něj znamená pár minut rozkoše (samozřejmě přeháním, existují i tací, kteří ženě potom jsou velkou oporou.). Ale to největší absolvuje žena, těhotenství, porod, i ten potrat a následné výčitky musí absolvovat sama a rozhodně jí nepomůže, když budou chlapi horlit proti zákazu potratu. Když proti tomu brojí ženská, dobře, má vyhraněný názor, ale ta ví, o čem mluví. Ani já ještě pořádně nevím, těhotná jsem nikdy nebyla, ale dovedu si představit že bych tuto situaci musela řešit. A rozhodně bych nechtěla aby mi někdo ubíral právo volby.

ricchie
18. čer 2006

kveta samozrejme mi nikdo nedal otazku ve zneni, zda mam nechat prezit dite ci matku, i v Cechach se zachranuje samozrejme vzdy matka, slo o miru rizika a komplikaci pri lecbe
janicko dekuji, pochopili jsme se vyborne 😉

mmmk
18. čer 2006

Ricchie, jak to dopadlo? Bude maminka i miminka ok?

hela
18. čer 2006

Ahoj,
taky přidám názor. Souhlasím tady s těmi, které říkají, že je to na každé ženě, proti potratům nejsem.
Jen tady postrádám situaci, kdy už je ženě třeba 40, má tři s víc dětí a co pak? když ví, že už by další dítě neuživila, když už nemá tolik sil se o malé dítě starat a když už třeba touží taky práci a ne prát obrazně řečeno další plíny?
Vím, že je možnost antikoncepce, ale jak víme, není spolehlivá na 100%.
Taky by mě zajímal názor všech, které tu tak plameně hovořily o tom, že jim by se to stát nemohlo a že rozhodně proti potratům atd. co by dělaly v případě znásilnění. Mám pocit, že tuhle možnost ani snad neuvažují, protože by si musely připustit, že by na ten potrat taky šly? nebo ne? nějak jste se z diskuze vytratily?
A neberu to nijak rýpavě, jen mám pocit, že na tohle neodpověděly.
Hela

alcatko.j
19. čer 2006

Holky, tak jsem z toho tady nejaka smutna... ☹ Z nekterych prispevku...Nektere vyznivaji hodne zle, nenavistne, situaci vidi jen z jednoho pohledu a hlavne tady "vidim"strasne moc netolerance.. 😖

alcatko.j
19. čer 2006

Marky, dopadlo to dobre,s Ricchiem a jeho zenou a jejich holcickami 🙂

mmmk
19. čer 2006

Ali, tak to je super! Me taky mrzi, ze se najdou v dnesni dobe zeny, co tohle tema a tuto moznost odsoudi. Melou tu o bozim daru, pritom samy berou HA a nepouzivaji metodu plodnych a neplodnych dni 😅

majcik
19. čer 2006

mmmk - prosim Ta len o toleranciu a neurazaj dievcata, pre ktore je Boh dolezity a maju ho v ucte. Dakujem.

pepibubu
19. čer 2006

majcik, mmmk to napsala drsně, ale myslím, že chctěla říct něco takového - Mě taky mrzí, že se v dnešní době najdou pokrytci, kteří se zaštiťují Bohem, mluví o dítěti jako o božím daru, a přitom berou antikoncepci, která je Vatikánem vlastně taky zapovězená. Snad tento překlad stačí 🙂

mmmk
19. čer 2006

Ano, majcik, Pepibubu to napsala naprosto presne! Kdyby devcata, co veri v Boha, se chovala opravdu podle pravidel, tak uz by mely aspon 5 deti. A nemaji, vis? Takze nemaji pravo soudit ani toto. Ony brani poceti a to je kvalifikovano jako "hrich" stejne jako potrat je "hrich." Me slo jen o tohle.

majcik
19. čer 2006

Pepibubu - urcite sa najdu aj pokrytci, ale mozem Ta ubezpecit, ze sa najdu aj taki ludia (a nie je ich malo), ktori nemaju takyto postoj a antikoncepciu nepouzivaju..